Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Poslanci se pohádali o odpady

Předvolební napětí ve sněmovně roste, možná proto se poslancům podařil neobvyklý kousek. Během projednávání novely zákona o odpadech totiž jejich spory vyvrcholily odvoláním Václava Klause (ODS) z řízení schůze. Slovní přestřelka vypukla, když sněmovna v podstatě zmařila snahu pražských zastupitelů umožnit obcím, aby mohly vybírat poplatky za objednané popelnice.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Posleda

Magistrát má na tom taky podíl! Vraťme mu to!
Poslanci opět předvádějí, jak je jim vzdálená realita života jejich voličů. Pražští zastupitelé ale nejsou o nic lepší.
Bydlím v družstevním domě na pražském sídlišti. Před domem máme kontejnery na tříděný odpad i dostatek kontejnerů na odpad netříděný.
Naše rodina svědomitě odpady třídí a tak těch netříděných vyprodukuje cca 5 litrů na hlavu za týden. Dosud jsme platili za odpady něco přes 50 Kč na domácnost měsíčně. Nevím přesně kolik, protože to šlo s měsíčním nájmem přes družstvo. Teď nás čeká zaplatit cca 3x tolik,  ale najednou, nebo maximálně ve 2 splátkách (červen, říjen). Chápu, že se vše zdražuje, ale pochopil bych, kdyby se odvoz zdražoval cca o 10% ročně, ale takhle!
Nepřestanu třídit, ani zvyšovat objem odpadu. Ale pokud pražští radní připustili tento zákon a stvrdili jej vlastní vyhláškou a tím nám znepříjemńují život, měli bychom jim to vrátit. Navrhuji při jakékoliv nespokojenosti s odpadem podat na magistrát stížnost. Přetekla popelnice? Jak je to možné, když o tolik více platíme? Není možné vyhazovat plasty či papír do kontejneru každý den, protože jej vyvážejí jen jednou či 2x týdně? Stížnost. Naberou navíc úředníky, tak ať makají. Zatím půjde zcela jistě podávat stížnosti faxem, mailem, v nejhorším dopisem doporučeně. Jakmile spustí magistrát jednotnou podatelnu, bude možné podat stížnost i v podatelně na obvodním či místním úřadě. Takže čas od času po cestě do práce, bez vícenákladů. Kostru stížnosti v počítači a pak už jen hlídat, zda se něco děje a zda úředníci v termínech odpovídají. Když se takovýhle štik v pražském rybníce najde více, třeba se přece jen ti líní magistrátní kapříci začnou trochu hýbat. 
0/0
28.3.2002 18:08

Daniel

Bylo by nekonečně spravedlivé, kdyby lidé platili za svůj vlastní odpad. Ale když budete opravdu přemýšlet, zjistíte, že je to technicky naprosto neřešitelné. Leda, že byste každému človíčkovi postavili za zadek policajta, aby hlídal, zda tento jedinec neodhodil odpadky někam jinam. Rozhodně není ideální motivovat lidi k tomu, aby sami pálili ve svých kotlích nejrůznější svinstva. Bohužel, logiku mají v mnoha směrech i argumenty odpůrců platby za hlavu. Když si něco platím... tak proč bych separoval, proč bych omezoval svoji spotřebu! A pak ona hrozná administrativa, kterou evidence plateb vyžaduje. Prostým úsudkem pak dospějeme k závěru, že stejně nejnormálnější by bylo likvidovat odpady prostřednictvím státních služeb placených přímo z daní a lidi vychovávat k tomu, aby s pocitem ekologické odpovědnosti separovali a nezakládali černé skládky.
0/0
28.3.2002 13:15

Karel Jiránek

Někteří poslanci uvažují
Divím se, že všichni (bohužel), kteří se v předchozích příspěvcích pohoršovali nad tím, že poslanci nechtějí schválit naprosto rozumnou novelu umožňující platit jen za skutečně vyprodukovaný odpad a ne "za hlavu", háží tyto poslance do jednoho pytle. Pro tuto novelu jsou poslanci ODS a část poslanců ČSSD. Jestli s tím chcete něco udělat, kontaktujte urychleně vaše poslance ostatních stran ve vašem okrese (jistě mají např. mailovou adresu atp.) a vysvětlete jim to. 
0/0
27.3.2002 19:05

Jan

Re: Někteří poslanci uvažují
Chtěl jsi nám tím naznačit, že jsou u nás "hlavy", které žijí ve vzduchoprázdnu a neprodukují žádný odpad? Možná ano, jsou to to zřejmě tytéž "hlavy", které obden vidím v přítmí se krást k našemu kontejneru a házet tam na náš účet svoje pytle s odpadem - nezřídka odpadem zjevně podnikatelským.
0/0
28.3.2002 7:53

Juras

Re: Re: Někteří poslanci uvažují
A když zjistíte, že vám každou chvíli někdo krade autorádio, budete se chtít složit na autorádia všem lidem, aby neměli důvod je krást, anebo si začnete svoje auto hlídat?
0/0
28.3.2002 9:06

Jan

Re: Re: Re: Někteří poslanci uvažují
nepochopil jsem souvislost mezi autorádii a produkcí odpadu. Vážně mi chcete namluvit, že jsou mezi námi lidé, kteří neprodukují odpad? Vážně jste mi chtěl navrhnout, abych u kontejneru držel stráž v dvousměnném provozu: dopoledne a noc?
0/0
28.3.2002 9:44

Juras

Re: Re: Re: Re: Někteří poslanci uvažují
O lidech, kteří neprodukují, ale likvidují odpad, je můj druhý příspěvek (28.3.2002 9:09). Je to řečeno špatně - správně mělo být - celková produkce odpadu je záporná (něco vyprodukují, více však spotřebují - asi před rokem ukazovali v TV byt jednoho takového - byl to pěkný humus :-). Souvislost hledáte špatně. Souvislost je v okrádání (tím, že mi někdo vezme rádio a tím, že mi naplní popelnici). Vy to chcete řešit tak, že zloději dáte dárek, aby přestal mít důvod to dělat. Proč se chovat jinak u zlodějů rádií oproti zlodějům prostoru v popelnicích? Proč je také místo trestu ještě neodměňovat na úkor lidí, kteří nekradou a za vše, co spotřebovávají (autorádia i kapacitu popelnic) vždy poctivě platí?
0/0
28.3.2002 10:50

Jan

Re: Re: Re: Re: Re: Někteří poslanci uvažují
Co se týká odpadu.Když každý zaplatí za odpad a bude mít před domem popelnici, pak mu jistě přijde zbytečné nosit ho o tři bloky dále k sousedů. Ovšem na rozdíl od vás nehledám analogii s autorádii, nevím, koho by napadlo rozdávat preventivně autorádia, když zlodějům navíc neslouží k potřebě, ale skrze prodej k obživě. To srovnání je přitažené za vlasy. 
0/0
28.3.2002 14:27

Juras

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Někteří poslanci uvažují
Tak Vy navíc chcete, abychom se těm vyčůránkům ještě skládali na popelnice! Nebo jak chcete zabezpečit, aby měl každý před svým domem popelnici?, když ji doposud nepotřeboval a vozil smetí k Vám? Myslíte, že zdražení odvozu je ponoukne k tomu, aby si navíc ještě pořizovali popelnici?
0/0
2.4.2002 7:21

Juras

Re: Re: Někteří poslanci uvažují
A jen tak mimochodem - existují "hlavy", které nejen neprodukují odpad, dokonce ho likvidují. A nejsou zdaleka všichni bezdomovci, takž za odvoz odpadu musí paradoxně platit taky :-))
0/0
28.3.2002 9:09

Jan

Re: Někteří poslanci uvažují
Chtěl jsi nám tím naznačit, že jsou u nás "hlavy", které žijí ve vzduchoprázdnu a neprodukují žádný odpad? Možná ano, jsou to to zřejmě tytéž "hlavy", které obden vidím v přítmí se krást k našemu kontejneru a házet tam na náš účet svoje pytle s odpadem - nezřídka odpadem zjevně podnikatelským.
0/0
28.3.2002 7:53

Posleda

Re: Někteří poslanci uvažují
A proč neházet poslance do jednoho pytle? Kdyby opravdu poslanci ODS a ČSSD chtěli novelu schválit, už by schválena byla. Vždyť přece disponují v parlamentu Opovětšinou.  Nevěřím ale, že by vážně chtěli ten blbý zákon změnit. Vždyť jsou to titíž poslanci, kteří jej před cca půlrokem schválili! To se týká i pražských zastupitelů. Teď lobují za změnu zákona. Proč netlačili svým mandátem 1/10 obyvatel republiky již v době, kdy byl zákon projednáván? To tenkrát netušili, co přinese v praxi? Co si myslí, že dosáhnou dnes?
 
0/0
28.3.2002 17:38

falkon

na hlavu je nesmysl!
Náš dům odhlásil popelnice(2) a místo nich nosí tříděný domácí odpad do kontejnerů ve vedlejší ulici.Sklo,papír,plasty,vystačíme tak pouze se dvěma popelnicemi.Vedlejší domy mají po 5-ti a 6-ti popelnicích.A domácí odpad
netřídí,vše cpou do popelnic!Proč máme platit stejně jako oni?Za hlavu?
My odpad třídíme,lze jej dále zužitkovat,je to ekologické,šetří to naše životní prostředí,tříděné odpady se recyklují a vracejí se znovu do oběhu!Není třeba kácet nové stromy! Poslanci uvažujte,prosím!Tudy vede cesta!!!!!!!! 
0/0
27.3.2002 18:33

Bakin

Odpad? Co s ním.
Je to div, že naši páni poslanci začali o něčem přemýšlet? Na první pohled ano, ale při bližším průzkumu již ne tolik. Vždyť oni jednají o odpadu, oni jednají o sobě ... ale teď dost legrace. Pevně doufám, že vyhraje zdravý rozum (to není ten váš pane Klaus) a my co platíme za odvoz a likvidaci odpadků budeme moci platit tam, kde právě bydlíme a nebudeme se cítit jako úplní troubové, že si hrajeme s odpadky a třídíme je. Doufám, že to skutečně neskončí zamknutými popelnicemi a později i zamknutými odpadkovými koši na ulicích: "ty jsi v našem městě lufťák, pěkně si odvez ten odpadek tam, kde máš trvalé bydliště". Pokud to tak nakonec dopadne. Dám si tu práci a budu chodit odkládat svůj odpad k zamknuté popelnici pana Klause...
0/0
27.3.2002 18:08

Jirkan

Re: Odpad? Co s ním.
K tomu mu říct jediné: To, že se troubou necítíš ještě neznamená, že jím nejsi.
A ty jsi. Teď mě napadá, že by jenom trouba ....
0/0
28.3.2002 13:11

Bakin

Re: Re: Odpad? Co s ním.
Nepopírám, že jsem trouba. Ve světě, kde se dějou takový věci, jako Klaus a Zeman a komouši na jednom malým pískovišti a vymejšlej takový ptákoviny, tam jsem skutečným troubou ... ale ne debilem jako ty.
0/0
3.4.2002 19:54

Roman Dvorak

Popelnice, same popelnice....
Uplne vidim, jak pred nasim 12-ti podlaznim domem se 78 byty stoji tolik popelnic, kolik je v dome lidi - kazdy si prece bude platit tu svou a ten svuj bordylek by bylo preci dobre si jeste zamykat. Vidim tedy v tesne blizkosti naseho domu 250 popelnic ruznych rozmeru na petlice. Trideny, netrideny, objem, neobjem, cizinec, nasinec, bezdomovec. Jeste, ze alespon vojaci zakladni sluzby nebudou muset jeste hlidat kazdy tu svou popelnici.... A samozrejme nejlepsi nakonec, PLATTE "SLUZBU" STATU(OBCI) PEKNE DOPREDU A NA ROK, LETOS..... A jak se bude casto vyvazet a jak reklamovat??? Na to se obcane radeji neptej....
0/0
27.3.2002 16:00

www.hajzlove.cz

Tridit!
Kdyby byl dostatecny pocet kontejneru a slo tridit vsechno, tak zadny zbytkovy odpad ani nemusi byt. Poprvy snad, co mel komunista pravdu.
0/0
27.3.2002 15:56

Ivan

A co donáška popelnic?
Je to poněkud k poblití jak si nejlepší  z nás (tedy poslanci) dělaj cochcárnu z parlametu. Nicméně, když tento důležitý zákon budou dopracovávat (doufám že ne doprasovávat) 9. dubna, tak by se do té doby mohli zamyslet ještě nad zatím neřešenou věcí a tou je povinnost (alespoň v Praze) zanášet popelnice do domu či dvora. Jsou tu asi dvě možnosti, buď donášku budou nájemníci platit zvlášť majiteli domu, nebo budou platit firmě, která zanášku a vynášku provádí - není totožná s tou, která odpad odváží a likviduje. Je tu i třetí, podle mne nejlogičtější možnost - aby donášku a vynášku platila obec, která svou vyhláškou zakázala umisťovat popelnice před domy, ale jelikož dosud nejsme právní stát, tak tu zřejmě neplatí, že "omezení práv občanů lze pouze zákonem a za náhradu". Nicméně přeji pánům poslancům alespoň jednou dostatek rozumu a lidem rozumné a proveditelné zákony.
0/0
27.3.2002 15:51

Lada

Protiopatreni
Navrhuji si v pripade platby za "hlavu", aby si vsichni v Praze objednali ten nejvetsi kontejner. Pokud je totiz jedno, kolik odpadu vyprodukuji, proc by ho mel treba tridit? Dodat kontejner je povinnosti obce, a chci pak videt, z ceho to budou platit. Produkuji stale stejny objem odpadu, soucasne tridim a recykluji papir a obaly, ale proc bych si s tim mel davat praci, kdyz zaplatim uplne stejne - tedy asi 4x vice nez minuly rok?
0/0
27.3.2002 15:44

David

Re: Protiopatreni
problém je, že na takové řešení doplatí pouze a jenom Vaše obec, nikoli už poslanci, který zákon schválili. To obec nebude mít na stavbu dětského hřiště či opravu chodníku, poslaneckých prebend se to nedotkne.
0/0
27.3.2002 15:59

Frantisek

Re: Protiopatreni
Protoze jste clovek s ekologickym citenim. Ja jsem velmi rad, ze se konecne da dejchat, kdyz se ty sr.... prestaly spalovat v kamnech a tesim se, ze jednou bude cisto i kolem mesta.
0/0
27.3.2002 16:58

Jana Nová

Zákon o odpadech by měli předělat
Mě štve, že je poslancům s tím placením za odpady fuk, jestli se platí vůbec za nějakou službu. Já platím v místě trvalého bydliště, v místě přechodného bydliště, a v místě, kde mám chalupu, budu platit dvakrát, protože jsem koupila větší chalupu a nechci prodat původní (dorůstají mi děti a už se nikdy na žádnou nezmohou). Jsem zarytě ekologicky smýšlející člověk a děsí mne, jak i mě napadá, na co všechno se za tu hromadu zbytečně zaplacených peněz teďka můžu vykašlat. Z chalupy jsme vždy vozili nezlikvidovatelný odpad v pytli domů, do popelnice před domem, podle hesla "kde platím, tam vyhazuju, a to co nejmíň". Budu se muset moc nutit, abych i nadále mazala na té vesnici ke kontejnerům na tříděný odpad, vzdáleným skoro kilometr; abych sešlapávala PET láhve; abych běhala s každou slupkou na kompost - ba abych ten kompost vůbec udržovala. Moji sousedé už cpou do popelnic i trávu!!! Není někde zakotveno, že máme platit jen za to, co dostáváme či využíváme? Proč máme platit za nemovitost a ne za osoby? Můj domek (kde v zimě vůbec nejsme) v životě žádné smetí nenadělal! Tohle fakt ti poslanci chtěli? Jestli ano, tak JÁ nechci JE! Jana Nová, Praha
0/0
27.3.2002 15:31

Ja

Opravdu to takhle chteli?
Z pro mne podstatnych duvodu, ktere zde nechci blize rozebirat, mam trvale bydliste v Pardubickem kraji. Jiz tri roky ale ziji v Praze, nejprve v pronajmech, nyni jsme poridili vlastni byt. Do konce lonskeho roku jsme v "najmu", tedy v poplatcich za uzivani bytu, vybirali i na odvoz popelnic. Nyni se plati na hlavu podle trvaleho bydliste. Takze ja budu platit v one visce, kde se ukazu tak desetkrat do roka na vikend, a nebudu platit v Praze, kde odpad produkuji. Koneckoncu proc ne, v one visce se plati mene, takze mne to nevadi, ale ptam se: opravdu je to presne to, ceho chtel pan Kuzvart dosahnout?
0/0
27.3.2002 15:16

Najdete na iDNES.cz