Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Rokytnice: obec před krachem

Namísto prosperujícího turistického střediska je krkonošská Rokytnice nad Jizerou jednou z nejzadluženějších obcí v republice. Má sice nejdelší sjezdovky v Krkonoších, dvě nová náměstí, lanovku na Lysou horu, ale má také přibližně 400milionový dluh. Přepočteno na jednoho obyvatele je to přes sto tisíc korun. V květnu má jít do dražby první část městského majetku - pozemky a budovy za čtyřicet milionů korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Domorodec

Rokytnice
Jsem občanem Rokytnice nad Jizerou, a tak se k tomu můžu taky vyjádřit. Co já vim dluhy se dělaly už za starostování pana Procházky a jeho pravý ruky pana Vrdlovce(ODS). Po nástupu starosty Šedého (ČSSD) se ale žádné kroky, které by danou situaci alespoň částečně řešily, neudělaly. Ba co víc, sám starosta "Megaloman" plánoval další projekty (další lanovka). Naštěstí je nikdo nerealizoval. Myslim že za tuhle situaci si částečně můžou sami občané obce, protože si současného starostu i zastupitelstvo zvolili...Nejsou to podle mě lidi na správným místě. Nemají manažerské schopnosti ani ekonomické vzdělání... To co občas zaslechnu, nad tim se rozumný člověk musí podivit. To potom člověka ani nepřekvapí ten nesmysl z úst starosty("tlustá čára")... Sám sem zvědavý jak to dopadne. Souhlasil bych s tim názorem, který říká, že banka zabaví (a příp. vydraží) co se dá...a bude to pořád málo a zbytek peněz asi neuvidí... Prostě někdy se investuje špatně a prodělá se...
0/0
27.3.2002 20:06

z daleka

navrh
Vratte obec sudetskym nemcum (zapadnim) a oni vam predvedou , jak se z devastovane vsi, se smrdicim kravinem na konci a zborenou silazni jamou vedle, udela kvetouci zahrada.
0/0
27.3.2002 18:44

Jeseter

Re: navrh
Vlatence ze zapadu Nemecka, je videt, ze jsi z "daleka".  Starej se radeji
o "krachy" v NSR  (na priklad soucasny bankrot stavebniho velkopodniku,
mimochodem vlada NSR  a banky tam nacpaly desitky milionu marek, a nebo
korupce politckych stran NSR a  velkosvindly v byvale NDR). Maslo na hlavach
maji i jinde.
P.S. Rokytnice neni zdevastovana a smrdici vesnice.  Kykyrykyyyyy!
0/0
29.3.2002 0:03

honza

Zase jenom vykrik do tmy!!!!
Co je to za novinare,ktery nakousnou problem a vlastne nic poradne nereknou,jenom probudi emoce v mnoha nezasvecenych.Casto jsou novinari napadani nasimi politiky za vytrzeni jejich myslenek z kontextu a myslim si ze pravem,jelikos jak je videt ze vseho cerneho jde udelat bile a ze vseho bileho cerne.Kdyz uz neco nakousnu tak se o tom rozepisu at si kazdy udela na to nazor svuj a nenapisu tam par popullistickych zvastu.To snad nejsou v nasi zemi normalni novinari?Situace je totiz mnohem slozitejsi a ne tak pruhledna jak to tady pan Komarek pise,zrejme je to mistr slova,ze dokaze danou situaci popsat par vetami a nebo je to akorat pisalek,ktery chce za kazdoucenu zaujmout.Dluhopisy vydali a pujcku dostali predchozi radni ODS,a byla to chyba.A ted uz se to jenom vlece a nabaluje dluhy a skutecne si myslim,ze pokud v tom to pripade se nezasahne zvenci bude jeste mnohem hur.Bylo by zajimave kolik mesto uz zplatilo a kolik z toho slo na uhradu skutecne pujcky a kolik na uroky.Ale to by byl zrejme clanek mnohem delsi a pan KOmarek by potreboval ziskat vice informaci a clanek by pak zase tak moc nezaujmul.Jo a pouzity obrazek mluvi sam za sebe,ale jsem rad ze tam redakce nedala treba fotku Snezky nebo Lomnickyho stitu.Informujte obcany a nesnazte se ze vseho delat senzaci.
0/0
27.3.2002 14:09

Daniel

Re: Zase jenom vykrik do tmy!!!!
Jednoduchá rada. Nekupujte takové noviny.
0/0
27.3.2002 16:25

JV

Jednoduchý princip
Vždycky jsem si myslel, že kvůli obchodům a restauracím tady máme soukromý sektor, nikoli obce nebo stát. Kdyby si to pamatovalo víc lidí, nebyli bychom dnes v takovém srabu. Stát se do hospodářství nemá vůbec plést.
0/0
27.3.2002 13:06

Kuki

Pan starosta necítí odpovědnost?
No to se mi snad jen zdá. Starosta, který je odpovědný za chod obce necítí žádnou politickou odpovědnost za to, že přived obec v jednom z turisticky nejatraktivnějších koutů republiky ke krachu:-(((( Kdo pak je odpovědný? Kdo si bral půjčky??? Asi občané - pak tedy ať pan staroste zůstane dál na radnici a řadoví občané opustí obec. Tak si asi pan starosta představuje politickou odpovědnost. Prostě Kocourkov.
0/0
27.3.2002 12:51

JV

Re: Pan starosta necítí odpovědnost?
Odpovědnost by měl IMHO cítit ten předchozí starosta, který si tak lehkovážně půjčoval. Jestli to tenhle už jen zdědil, tak odpovědnost nemá.
0/0
27.3.2002 13:02

Mart

Chyba prece neni jen na strane dluznika
Obavam se ze na pohled dluhu mesta Rokytnice je pouzit pouze jednostranny pohled - proc neni v teto zalezitosti hodnocena ochota a zodpovednost bank, ktere mestu, zjevne schopnemu splatit pouze zlomek poskytnutych dluhu, tak ochotne a zrejme bez jakekoliv kontroly pujcily tolik penez? Proc bylo mozno uverovat vystavby lanovky castkou, ktera zjevne nekolikrat prevysuje naklady na jeji vystavbu? Proc je nyni poukazovano pouze na neschopnost mesta vratit poskytnute prostredky aniz by byla zjistovana zodpovednost veritele, ktery takovym zpusobem rozpujcoval penize? Prece pokud kdokoliv z nas pujci penize v jakemkoliv mnozstvi nespravnemu dluznikovi na nespravny ucel, tak jsme prece zejmena my sami zodpovedni za to, ze se nam z takove pujcky mnoho nevrati. Pokud k tomu jeste veritel prijal tak nedostatecne zajisteni, ze skutecne nema sanci ziskat vice nez cast uroku z dluhu, pak je treba hodnotit rovnez podnikatelsky zamer veritele, ne jenom dluznika.    
0/0
27.3.2002 11:00

bill

Re: Chyba prece neni jen na strane dluznika
To snad nemyslíte vážně. Banka (banky) půjčila peníze a to, jak je vymůže, je jen na ní. Přece to nebude platit stát, když jde o město. Jediné řešení je splácet a pokud zastupitelé v minulosti rozhodli o astronomických úvěrech, je třeba hledat v podkladech a pátrat, zda z toho náhodou neměli nějakou provozi, nebo jestli nejednali s úmyslem poškodit město. Jiná cesta neexistuje. <br> Bydlet bych tam teda nechtěl.
0/0
27.3.2002 12:15

čulibrk

Re: Re: Chyba prece neni jen na strane dluznika
Myslím, že jste pana Marta nepochopil. On se jen pokusil upozornit na to, že jistý díl odpovědnosti nese i banka. Jen zcela neinformovaný člověk (platí i pro banku), zdráhám se použít slova idiot, může půjčit peníze osobě, která  není a ani nebude schopna je ze svých příjmů vrátit.
0/0
27.3.2002 13:28

Jan Fousek

Re: Re: Re: Chyba prece neni jen na strane dluznika
Plně souhlasím s názorem,že banka nese velkou část odpovědnosti.Jak známo,tak platí,že na obchod musí být vždy min. dva.Co dělají lidi v bance,kteří nejsou schopni zvážit správně situaci,v tomto případě si spočítat návratnost investovaných prostředků( investice do infrastruktury obce,sportovních ploch,čistírny odpadních vod.....a nevím na co ještě jim půjčili).V bance snad sedí odborníci s patřičným vzděláním,které si potažmo platíme všichni.....Nechci takové "odborníky",kteří vyhazujou oknem moje peníze...
0/0
27.3.2002 13:57

Gaston

Re: Re: Re: Re: Chyba prece neni jen na strane dluznika
Ale postup banky je zcela správný. Dosud to tak přece vždycky fungovalo a funguje. Je třeba půjčit opravdu velké částky možná na nesmyslný úrok a stát potom (aby byl klid)díru zalepí. Jen na státu se dají vydělat opravdu veliké peníze.
0/0
28.3.2002 8:11

bill

Re: Re: Re: Chyba prece neni jen na strane dluznika
Takhle to ale není. Banka jistě nepůjčila panu starostovi jen na dobré slovo. Jistě byl zpracovány nějaké podklady pro půjčku včetně podnikatelského záměru, atd. Banka jen udělala kšeft, kdby půjčku nedala, dá ji banka jiná. Jistě je pravda, že dříve se půjčky získávaly lehčeji, ale vždyť i banka má s vymáháním dluhů nemalou agendu a jistě si ověřuje komu vlastně půjčuje. Podle mne je jednoznačná chyba na straně zastupitelů a potažmo i občanů města, kteří své zastupitele nekontrolují. Dovedu si jasně představit, jak to asi probíhalo. Zvolení zastupitelé najednou spravovali velký majetek jako by jim patřil s vědomím, že jsou nejchytřejší a nejlepší ze všech - vždyť se dostali na radnici. Pak jen stačí, aby je navštívili zástupci firem, které by se na projektu podílely (ale bez rizika, to zůstane na městu) a správně jim párkrát "podčoudili", jací jsou podnikaví a prozíraví. Zastupitelé už viděli zimní středisko ala Schladming a jako správní chlapi se nebáli jít do rizika, vždyt kdo neriskuje, nemá nic. Asi už viděli, jak jim občané blahořečí, že z Rokytnice udělali pupek světa. Bohužel ne všechny projekty se dočkají realizace. Doufám, že tehdejší zastupitelé mají strach vyjít na ulici mezi lidi.
0/0
28.3.2002 19:44

Zdeněk

Re: Chyba prece neni jen na strane dluznika
Přhlédli jste skutečnost, že město vydalo dluhopisy a s těmi nemá banka co společného.
0/0
28.3.2002 11:50

Anonym

Jako v Česku
Tento stav je typicým příkladem pro české hospodářství. Abychom po čase nekňučely, že si nás koupila cizina. Hlavně, když páni piloti v zelených čepičkách dostanou své hračky za naše peníze a budou žvanit, že je to pro naše dobro. Recep je jednoduchý: 1- zrušit senát, 2- zrušit prezidentskou funkci, 3- zrušit armádu.
0/0
27.3.2002 9:56

Best

Re: Jako v Česku
A Tebe poslat do vyhnanství na dalekou Sibiř!!!
0/0
27.3.2002 12:46

Jarda

Re: Re: Jako v Česku
Správně soudruhu, vidím,že nás tady pár zůstalo.
0/0
27.3.2002 13:50

Monty

Jenom pro srovnani
Aby nam neunikla jdna zajimava souvislost - Spidla prohlasil ze statni dluh se bude jeste zvysovat a pravdepodobne se jeste zdvojnasobi behem 4 (?) let. Coz mimochodem znamena, ze potom tech 100 000 Kc dluhu na cloveka bude mit kazdy z nas. Takze Rokytnickym netreba zavidet, s CSSD pravdepodobne podobnyho efektu dosahneme brzy vsichni :O)
0/0
27.3.2002 9:47

Brat

Dobrá rada zdarma - pro místní obyvatele
Všimněte si svého starostu a jeho tajrmníka - žijí pořád ze svého platu nebo jejich manželky našly doma v krabici nějaké miliony?
0/0
27.3.2002 9:26

Luki

spatne foto
Chtel bych autora clanku upozornit, ze sice mluvi o Lyse Hore u Rokytnice, ale nevim proc do clanku dal foto Lyse hory v Beskydech. Asi by to chtelo trochu se informovat o fotografiich a udelat si presnejsi popisy fotek v archivu. PS: toto neni vyytka, ale jen upozorneni na presnost informaci.
0/0
27.3.2002 8:45

Emil

Nebyli to Vaškovi kluci?
Škoda, že nás MF neinformovala o tom, z které strany radní pocházeli a v kterých letech k zadlužení došlo.
0/0
27.3.2002 8:01

Ladislav Dvořák

Re: Nebyli to Vaškovi kluci?
Naprosto souhlasím. Informace o tom, kdo a kdy tyto dluhy napáchal je pro občany stejně důležitá, jako info o jejich existenci a výši. A slova o tlusté čáře, to musí být překlep, to snad nemůže soudný člověk vůbec prohlásit. Ale vlastně, když platíme za kampeličkáře, proč bychom nezaplatili i za rozhazovačné radnice, že ?
0/0
27.3.2002 9:13

Vlastička

ANO
Radnice UMČ Brno-Bystrc a např. Brno-Líšeň - to je zářný příklad vyházených milionů a o dalším může každý spekulovat libovolně .... :-)  
0/0
27.3.2002 9:42

Jiří

Jasný princip
Pokud si někdo půjčí peníze a nemá na jejich splácení, je to jednoznačně jeho chyba a nezáleží na tom, zda jde o osobu nebo subjekt. Prostě přijde o všechen majetek, kterým za ty peníze ručí. Pokud ten majetek půjčku nepokryje, je to chyba věřitele, a dostane zpátky jenom část. Pak je snad možno udělat tu tlustou čáru.
0/0
27.3.2002 7:34

Jiří

Jasný princip
0/0
27.3.2002 7:28

messie

Lanovka na Lysou horu
Lanovka z Rokytnice nad Jizerou na Lysou horu musela být skutečně hodně drahá a technicky náročná ,asi to je nejdelší lanovka na světě.
0/0
27.3.2002 7:04

TOH

Re: Lanovka na Lysou horu
Možná byses měl podívat na mapu Krkonoš. Možná tam Lysou horu najdeš. A ejhle hned u Rokytnice nad jizerou.
0/0
27.3.2002 7:36

hovnival

tlusta cara
Udelat tlustou caru? Je mi jasne, ze by se to radnim libilo, ale dluhy se maji splacet. To by si mohl kazdy pujcit penize, utratit je a pak jenom rici: Penize jsem utratil, na splatky nemam, tak udelame tlustou caru a ja vam uz platit nic nebudu... Pokud to skutecne projde, tak jdu do banky, pujcim si na dum a udelam si svoji vlastni "tlustou caru".
0/0
27.3.2002 6:33

MaxipesFik

Pujcujte si obcane, splacet nemusite!
0/0
27.3.2002 5:18

Havran

Jakou tlustou caru????
To snad nemysli vazne???? To uz neni ani oprsklost, to je na palici!!!!!!!!!!!!!! To by pak kazdy kdo se zadluzi mohl rici, aby se mu odmaznul dluh. Neni zadny rozdil mezi firmou, nemocnici nebo mestem?? Dluzite, tak platte!!!!!!!!!!!!  Co si myslite?? Ze jste neco zvlastniho? Pokud platit nemuzte, bude konkurs. At Vasi obyvatele pociti co si vybrali do zastupotelstva za tatary.
0/0
27.3.2002 1:00

Najdete na iDNES.cz