Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nájemníci v centru usilují o referendum

Podpisovou akci za vyhlášení místního referenda rozjíždějí v první městské části někteří její obyvatelé. Považují to za poslední možnost, jak donutit své volené zástupce, aby změnili platná pravidla pro privatizaci obecních bytů. A to tak, aby si nájemníci mohli společně s byty koupit v domě i nebytové prostory. K vyhlášení referenda potřebují sehnat 3372 podpisů.
Bytová situace v Praze - diskutujte v chatu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ledig1

jak dlouho bude stát a obce okrádat nájemníky na službách??
Vážení přátelé.
Je nutno se zajímat o vykrádání vodárny v Praze státem a hl. městem Praha při předávání vodáren firmě Vivendi. Stát tak vykradl 6 miliard korun a město Praha 3 miliardy korun, které zmizely a které teď Pražané musí zaplatit Vivendi během dalších 6 let. Ani koruna z těchto 9 miliard korun nejde na úhradu nákladů nebo oprav, ale tarify byly uměle navýšeny k úhradě těchto 9 miliard korun, které Vivendi státu a Praze zaplatila a které tak byly ukradeny z peněženek spotřebitelů vody v Praze. Podobné úniky jsou ve všech službách spojených s nájmem, tedy odvoz odpadu, plyn a elektřina. Pouze náklady přímo spojené s výrobou a distribucí plynu, elektřiny a vody smějí být zahrnuty do tarifů, nikoliv miliardy zlodějsky odčerpané státem a obcemi, které nemají nic společného s výrobou a distribucí těchto služeb. Nájemci nemají na placení přiměřeného nájemného, když jejich peněženky jsou nestydatě vykrádány státem a obcemi jako v případě pražské vody. S mizeným nájemným není na opravy a domy pak dále chátrají a začnou padat nájemcům na hlavu. 
 
0/0
25.5.2002 12:15

Tom

Na obchod musí být vždy dva
Tedy pokud se nemýlím, tak na každý obchod musí být dva -  prodávající a kupující, přičemž podmínky prodeje určuje ten kdo prodává. Nejen že je vám málo to že si můžete koupit byt za velmi výhodných podmínek, ale chcete i slušně vydělat. To ale není kupónová privatizace pánové, to je regulérní obchod. Pokud je zastupitelstvo rozumné, prodá restauraci ve vašem domě za nejvyšší nabídku a takto získané prostředky vloží do něčeho co přinese užitek všem občanům Prahy 1. Tedy nejen těm co mají to štěstí, že mohou koupit byt za méně něž 30% tržní ceny.
0/0
22.3.2002 0:56

Snehulak

Tak najemnikum se nelibi ze jim mesto dava levne 'jenom nelukrativni byty' ?! Nebylo by mozny vypsat referendum o tom, jestli si maj tihle najemnici shanet bydleni normalne, jako vetsina obcanu, namisto parazitovani ? To snad neni pravda tohle.. Klidne se nekteryho nelukrativniho bytu teda ujmu, chudackovi najemnikovi pak prenecham svuj neregulovanej byt. At si taky uzije trzniho najmu, blbec...
0/0
21.3.2002 17:19

Božena

Prosím, já od někoho nějaký byt převezmu, když je to tak nevýhodný ... :)Že by jiná forma znárodnění?
0/0
20.3.2002 17:32

Božena

Prosím, já od někoho nějaký byt převezmu, když je to tak nevýhodný ... :)Že by jiná forma znárodnění?
0/0
20.3.2002 17:32

Gaston

bydlení nebo peníze?
Tak se regulovaní nájemníci obecních bytů opět projevují. Je vidět, že jim nejde o zajištění bydlení, ale "jenom" o peníze. Už jim nestačí, že by mohli získat do svého vlastnictví byt v lukrativní části města.
0/0
20.3.2002 14:07

Alexandr Kopeckij, Praha1

Re: bydlení nebo peníze?
Domy jsou za 40 let vlády komunistů i 12 let vlády sametu v tak dezolátním stavu, že pronájem nebytopvých prostor je prakticky jediným zdrojem přijmů, který by mohl zajistit řádný chod domů. Jinak hrozí, že občané v likrativních částech Prahy byty po privatizaci prostě prodají a umožní tak dokončit v tichosti započatou "privatizaci" bytového fondu různými elemnty, které se o ni už leta zajímají, zejména z východního zahraničí.Váš názor, pokud se týká hrabivosti, je mylný. Občané domů, o nichž je řeč, mají obavy, že díky sociální nedostupnosti bytů pro některé a nevýhodnému nastavení splátkové povinnosti při získávání bytů, se majoritní část domů ocitne v rukou akciových společností, pověřených privatizací (vztahy radních k těmto společnostem a jejich provázanost s nimi by bylo další, nesmírně zajímavé a mnohé objasňující téma). Potom bude stačit, když si majoritní podílniíci vymyslí nějakou "nezbytnou" a především nákladnou rekonstrukci či opravu - výsledek: vytěsní a přinutí obavatele odprodat byty majoritním vlastníkům,neboť nebudou mít na opravy. Tím se kruh uzavře a naplní se pvodní, byť nikde nedeklarovaný áměr některých volených zástupců a státních úředníků: domy se dostanou konečně do jejich rukou a tak bude uzavřena etapa rozkrádání obecního majetku honosně nazvaná pivatizace bytového fondu. To jen na dokreslení, že občané nejsou chamtivci, ale mají své oprávněné obavy o to, aby se nestali předmětem nátlaku a vydírání ekonomicky silných a připravených subjektů. Jak jinak si totiž vysvětlit, že privatizace na Praze 1, kde byty patří Magistrátu a Praha 1 je jen správcem, neprobíhá podle vyhlášky Magistrátu, určující postup, ale přímo v jejím rozporu, tudíž zcela opačně, byť s posvěcením Prahy 1, která vyhlášku Magistrátu otočila zcela naruby. Není za tím nějaký záměr?
0/0
21.3.2002 4:34

Gaston

Re: Re: bydlení nebo peníze?
Těch "40 let vlády komunistů i 12 let vlády sametu" se nepodepsalo pouze na dezolátním stavu domů, ale zejména na dezolátním stavu myšlení! Vy jste se 40 let dozvídal, že všechno máte mít zadarmo. 12 let se dozvídáte, že na všem se dá vydělat. Nějak se vám to pomíchalo a vy teď chcete bydlení zadarmo a ještě na něm vydělat. Hlavně aby místo vás nevydělávali nějaké "elementy". Já nemám o úřednících magistrátů žádné valné mínění, mám s nimi spíše ty nejhorší zkušenosti, ale nelíbí se mi tvrzení: "Oni by to ukradli, nechejte to raději ukrást nás". Pokud si koupíte byt a budete ho pronajímat, to znamená, že investujuete své peníze s vidinou zisku, musí vám na údržbu bytu a společných prostor domu platit nájemník v nájemném. Pokud si koupíte byt pro své bydlení, musíte počítat s tím, že si na to bydlení musíte někde jinde vydělávat. Dnes platíte nájem a po případné privatizaci budete platit příspěvek do fondu oprav. Počítejte s tím, že vás to možná bude stát víc než dosud.
0/0
21.3.2002 8:51

Michael Gregor

Re: Re: bydlení nebo peníze?
     Vážený pane Kopickij, prosím nelžete a nedělejte z lidí hlupáky. Jsem jeden z těch, kteří odpovídají za pro Vás "strašně nevýhodnou privatizaci", o které se výrazné většině občanů Prahy 1 ani nesní, o lidech, kteří by také rádi bydli na Praze 1 ani nemluvím. Jsem předseda Finančního výboru Zastupitelstva a předseda klubu ODS. Především, Vám a dalším bydlícím v domech Prahy 1 je nabízena velmi výhodná nabídka, která je pouze a jen alternativní možností, tedy koupit si za velmi dobrou cenu byt, ve kterém bydlíte nebo dále můžete zůstat v nájemním vztahu k obci a nic se na Vašich nájemních jistotách, které jsou až neskutečně nesmyslně zákonem chráněny. Nejen v ekonomice, ale i v životě je něco za něco. Přeregulovaný a přechráněný socialisticky posvátný statek "bydlení" nese své ovoce v podobě nedostatku bytů (ve skutečnosti jich zas tak málo není). Spekulace nejen s obecními byty a nemožnost především pro mladé rodiny a mladé lidi obecně dostat se k bytu normálním způsobem.
  Uvedu několik čísel: Více jak 70% občanů Prahy 1, také voličů nemá nejmenší šanci se zúčastnit takto výhodné privatizace, přesto že by velmi rádi. Ceny prodávaných bytů se odvíjí od jednoho metru čterečního a naprostá většina tedy okolo 70% se pohybuje v cenovém pásmu od 4.500 do 7.000 Kč za 1 m2. Do 20% bytů se jejich cena pohybuje v pásmu mezi 7.000 až 9.000 za 1m2 a pár procent bytů vytváří tzv. cenový  exces - tedy nad 9.000 Kč do cca 14.000 Kč (jde o rekonstruované domy nebo malé domy - s malám počtem bytových jednotek na velký pozemek).
     Vážený pane pokud budete minimálně poctivý, tak napíšete, že máte zájem hodně vydělat a to není nic neobvyklého. Jinými slovy Vy a Váš partner chcete od obce na 10 letý splátkový kalendář koupit dům ve kterém bydlíte (zde je nemalý příjem z restaurace - nájem a dále máte v úmyslu prodat půdu, jako stavební parcelu) a to za cenu starých odhadů - mezi 2,0 až 3,0 mil. Kč. Pokud bych se já nebo ODS od Vás a Vám podobných nechala zastrašit a něco podobného by Vám prošlo, pak by měli ostatní občané Prahy 1 vzít klacky a nás zvolené zastupitelé, kteří nemají jiný mandát než se o společný majetek starat s péčí řádného hospodáře vyhnat. Mohu mluvit pouze jménem ODS a slibuji Vám, Vážený pane Kopickij, že z naší strany nemáte nejmenší šanci
     Se zdvořilým pozdravem Michael Gregor
0/0
21.3.2002 15:36

Najdete na iDNES.cz