Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Do úřadů budou mít lidé blíž

Lidé budou mít blíž na úřady. Poslanci rozhodli, že po dvaačtyřiceti letech přestane existovat všech 78 okresních úřadů. Jejich práci převezme 194 obecních úřadů, jimž sněmovna rozšířila působnost. Opozice namítá, že reforma bude příliš drahá - okresy podle ní měly zůstat zachovány.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jsi

reforma?
Je naprosto jasné, že vytváření dalších pověřených obcí je naprostý nesmysl, taktéž převádění většiny pravomocí na kraje a vytváření dalších krajských úřadů. Na krajích by mělo být pouze zastupitelstvo, hejtman a jejich aparát a rozdělovna peněz a rozhodování o věcech týkajicí se věcí překračujících hranice více okresů. Všechna ostatní přerozdělování jsou nemyslná.
0/0
20.3.2002 15:57

laco

Co vyvolává tuto nervozitu
Nemyslím si, že nervozitu soudruha Tlustého vyvolává obava z rostoucího počtu úředníků. Pokud ji v něm nevyvolalo 10 let neúspěchu pravice v boji s úředníky tak to není pravá příčina. Možná existuje nebezpečí neplánované, neregulované dělby moci. Kdo a jak bude obcím z Prahy nařizovat kdo a z jaké politické strany má být v dané funkci. Mohlo by se stát, že tlak veřejného mínění v regionu změní obsazení bez ohledu na politickou příslušnost. Po volbách je povinností se řádně podívat na kryptokomunisty formátu Tlustého. Ať se nervuje nad možností vysoké účasti v letošních volbách a tím prohry pseudopravice. Dojde na něj a on už to cítí.
0/0
20.3.2002 15:04

PK

???
Jestli umím počítat, tak 194 je téměř 2,5 násobek 78. Z toho nějak logicky vyplývá, že úředníků bude taky 2,5 násobek. No to je přece nádherný příklad umělé zaměstnanosti. Čím dál tím lépe. A Gross s Tlustým se sázejí, kdo má pravdu. Pitomci. Oba by měli zmizet hned teď a ne až za rok. Protože za rok se na tohle zapomene !!!!! Gross měl odstoupit už teď, když se jeho manželka vozila v audině a brala prachy za zprostředkování přístupu ke svému muži. Ale tos e drží zuby nechty, tak copak by ho donutilo odejít za rok ? Vždyť bude muset ještě dobře zabezpečit své dosud nenarozené dítě. NEVĚŘTE JIM LIDI !!!!!
0/0
20.3.2002 11:41

Věra

odstoupím...
Myslím si, že úředníků přibude ještě víc jak 20 tisíc a nikdo z nich stejně neodstoupí. V západních zemích by samozřejmě odstoupili, u nás ne - my nejsme ani ZÁPAD, ani VÝCHOD - my jsme ČIHOŠŤ!!!!!
0/0
20.3.2002 11:33

Tomáš Marný

Hovadina...
... jako ostatně většina toho, co vymyslí soczemáci. Když vydávala občanky Policie, většinou to bylo na počkání. Teď to trvá na Okresním úřadě měsíc. Jak dlouho na to budou mít pověřené obce? 3 měsíce, půl roku?
0/0
20.3.2002 11:00

pp

Zmetek
Jinak se tahle reforma, která občany zcela zbytečně přijde na miliardy, nedá nazvat. V poslaneckých kuolárech se proslýchá, že nejpozději se vstupem do EU bude muset proběhnout další reforma, protože EU není nakloněna promíchávání státní správy se samosprávou a ve skutečně demokratickém a právním státě je nemyslitelné, aby některé obce byly nadřazeny ostatním a bylo tak kráceno volební právo obyvatel nepověřených obcí. Korektní metodou přiblížení státní správy obyvatelům je detašované pracoviště státní správy bez vazby na místní politickou reprezentaci. S komunálními volbami lze očekávat, že nově zvolená vedení pověřených obcí už nebudou stát o pochybné privilegium, na něž vedle nejistých státních dotací budou doplácet i ze svého.
 
0/0
20.3.2002 10:43

mash

Chaos na počátku divočiny
Naprostý chaos a nepřipravenost provází reformu státní správy od samého počátku. Ve stejném duchu je i včerejší schválení zákona, kdy se ruší okresní úřady a mají vzniknout 194 obce tzv. III. stupně. O potřebě jejich vzniku není přesvědčen téměř nikdo, dokonce ani samotné obce, pro které by tato změna měla být dělána. Počet úředníků vzroste, navíc se propustí desetitisíce z okresních úřadů. Většina z nich by měla přejít právě na tyto obce, ovšem se změnou struktury se mění i počet úředníků v jednotlivých oborech, takže je téměř vyloučen jejich automatický přechod nebo delimitace. Podle kvót Ministerstva financí by část těchto pracovníků měla přejít na krajské úřady (VÚSC), kde je však přeplněno - a to bohužel nikoli odborníky, ale z velké části kamarády kamarádů a mnohdy i milenkami. Magistráty mají od 1.1.2003 rovněž nabrat (a to z velké části) tyto úředníky. Ohlas z radnic? "Co s nimi budeme dělat? Nemáme pro ně ani místo...," zní takřka jednohlasně z úst jejich představitelů. Výsledek? Lidé z okresních úřadů skončí, místo toho se přijmou noví lidé do obcí, kteří se budou muset "zajíždět" do své nové činnosti. Nebylo by schůdnějším řešením v místech dnešních okresů převtělit 72 okresních úřadů do stejného počtu pověřených obcí? Zabilo by se několik much naráz. Zabránilo by se zbytečnému protékání peněz, ustaly by personální problémy, lidé z okresních úřadů by přestali hromadně opouštět nejistý úřad a v neposlední řadě by se alespoň z části potlačila naprostá chaotičnost reformy. Že si to vládní strana neuvědomila je s podivem, neboť její úředníci na ministerstvech prozřeli a schválený model se jim nezamlouvá. Rezolutní ne dvouletému odkladu vzniku obcí III. stupně však řekl premiér Zeman, čímž odrazil všechny snahy ministra Grosse o promyšlenější způsob. Pokud neotevře oči ani Senát, čeká nás pořádná divočina, kde nebude fungovat skoro nic. A přitom se s tím dalo ještě něco dělat...
0/0
20.3.2002 10:12

jaja a paja

a stejne neodstoupi
neodstoupi ani jeden ... a jestli jo, tak ja prestanu jezdit nacerno :-))
0/0
20.3.2002 9:50

Warner

Re: a stejne neodstoupi
Neodstoupi, protoze si to v tom divadylku dobre spocitali, ze to bude tak nekde mezi ... 20.000 je fakt moc, to by muselo pribyt na kazde z 194 radnic vice nez 100 uredniku a soucasne neubyt zadni na okrese ... uredniku bohuzel pribyde, ale ne tolik, aby Gross musel z kola ven
0/0
20.3.2002 11:05

Věra

Re: a stejne neodstoupi
TO JE MOC PĚKNÉ. MĚLS RADĚJI ZAPSAT, ŽE PŘESTANEŠ SOULOŽIT!!!
0/0
20.3.2002 11:34

Najdete na iDNES.cz