Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

USA: Zabíjení Palestinců nic nevyřeší

Na hlavu Izraele se snáší zatím nejtvrdší kritika ze strany USA. Až dosud Washington rozdával Izraeli jen diplomatické 'políčky', to když jeho akce příliš vybočily z normálu, kritiku si však ponechával spíše pro Palestince. Nyní se ale zdá, že se karta obrací. "Pokud si někdo myslí, že problém se vyřeší tím, že se uvidí, kolik Palestinců se dá zabít - nevím, jestli nás to někam dovede," prohlásil šéf americké diplomacie Colin Powell.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Shachista

civiliste
Jenom bych rad podotknul, ze v Izraeli neexistuje nic takoveho jako civilista, nebot kazdy obcan tohoto umeleho statu je vojakem v cinne sluzbe.
0/0
7.3.2002 18:42

předseda

Re: civiliste
To je opravdu "geniální" argument proti odsuzování palestinských sebevražedných atentátníků ! Nelze je tedy vlastně odsuzovat za útoky na bezbranné civilisty, vždyť oni útočí vždy jen na vojenské cíle ! Takže když vybouchne bomba např. v pizzerii nebo na diskotéce, tak je to z toho Vámi uvedeného důvodu (že každý Izraelec je voják v záloze)stejné jako dejme tomu útok proti tanku. To je opravdu fikaný... Kromě toho je každý Izraelec voják v záloze právě kvůli snaze o jejich zničení, kdyby je nechtěli zničit, nemusel by pak být každý Izraelec vojákem v záloze...
0/0
7.3.2002 18:58

Jan Jonáš

Ovlivňování postojů veřejnosti
Zdůrazňování že "zabíjení Palestinců nic nevyřeší", "politika Izraele nevede k řešení" je projevem defetismu - má za účel dostat Izrael do izolace ve smyslu "Izrael není schopen a ochoten situaci řešit jednáním". Proč nejsou stejná vyjádření ve smyslu "teroristické palestinské útoky na izraelské civilní obyvatelstvo nic nevyřeší", "Palestinci nejsou schopni a ochotni situaci řešit jednáním".
0/0
7.3.2002 16:40

go

Re: Ovlivňování postojů veřejnosti
Pane Jonáši - jste snad slepý? Při KAŽDÉM komentáři situace - ať již z USA, či Evropy neustále zaznívá: "palestinský teror není řešení", "Arafat musí zklidnit situaci" a podobně ...
0/0
8.3.2002 12:40

Jan Jonáš

Re: Re: Ovlivňování postojů veřejnosti
Podívejte se na článek pan Švacha vdnešním Neviditelném psovi - nejsem sám, komu se naše mediální scéna v referování o izraelsko-palestinském nezdá. Můj názor jsem vyslovil k naší mediální scéně a částečně k evropské, ale tu mám zprostředkovanou přes naše media, takže to už může být "přefiltrované" nebo příslušně upravené. Svůj názor si ponechám.
0/0
8.3.2002 13:04

jiri fridrich

ze to nic nevyresi?
nejsem si vubec jisty, ze by vybiti palestincu nic nevyresilo
0/0
7.3.2002 16:39

go

Re: ze to nic nevyresi?
hm - další fašistický histerik ...
0/0
8.3.2002 11:50

Jan Jonáš

USA ve dvojím ohni
USA mají nejenom právo, ale i povinnost se politice Izraele vyjadřovat - jsou jeho nejbližší spojenec a také ho masivně podporují, zejména vojensky. Bez podpory USA by situace Izraele byla mnohem horší, možná i dlouhodobě neudržitelná. Jistěže se USA dostaly do schizofrenní situace, na jedné straně její tažení proti terorismu a na druhé straně snaha bránit v Izraeli používat stejnou metodu v boji s palestinským terorismem (nepokládám formu teroru proti civilnímu obyvatelstvu za legitimní formu boje s okupantem). USA za Izrael platí dvakrát, jednou formou materiální podpory, podruhé náklady na odstraňování následků teroristického útoku z 11. září a na protiteroristickou vojenskou kampaň. Nyní záleží na tom, co se stane dál, jak se to bude vyvíjet - rozhodne to  jaký a kým bude spáchán další masivní teroristický útok na USA. Proto snaha USA eliminovat izraelskou kampaň, aby se nestala zdůvodněním útoku v USA jako tomu bylo 11.září. Dojde-li i přes tento postoj USA k útoku na USA a bude-li veden arabskými (muslimskými - islámskými) teroristy, pak se to jistě projeví velmi rychle v řešení i na Blízkém východě.
0/0
7.3.2002 16:33

go

Re: USA ve dvojím ohni
Pane Jonáši - ona tak otázka nestojí - co my -zde v Evropě, pokládeme, či nepokládáme za legitimní formu boje. Tyhle věci se prostě na světě dějí - a vždycky se děly. Nálepkování nám nepomůže. Stejně, jako komunistická utopie vycházela z idealistických předpokladů o člověku, stejný nereálný ideál si vytkla Americká strana. Palestinci ve svých očich bojují za spravedlivou věc proti přesile - a jejich boj v jejich očích má jistý "etický patos" a bezpochyby je v arabském světě vnímán, jako hrdinný - a tedy hodný následování -  to snad vidí i slepý. Ti se Vám na Vaše nálepky vykašlou ... Pojďme raději přemýšlet, jak komunikovat s arabským světem, aby nedošlo k nejhoršímu - konfrontaci. Tu cestu vykolíkoval Rabin v Oslu - dle mého názoru ...
0/0
8.3.2002 10:05

Jan Jonáš

Re: Re: USA ve dvojím ohni
Mám tomu rozumět tak, že nemám přemýšlet s kým mám co do činění, tj. nehodnotit ho podle jeho činů a motivace k těmto činům. Pro mě není hrdinou poblouzněný pubertální mladík, který se odpálí mezi nevinnými lidmi, s vidinou, že přijde do ráje a bude tam za odměnu moci neomezeně obcovat se 70 panami. Nechápu jako projev patriotismu k tomu mladé lidi vychovávat a vést.  Odsuzuji projevy radosti nad smrtí a utrpením obětí terorismu. Na straně Izraelců jsem žádné takové chování neviděl,  žeby jásali kolik se jim podařilo zase zabít Palestinců. Oni si moc dobře uvědomují, že násilí není cesta, ani východisko. Židé příliš dlouho přijímali rány osudu (viz jejich nulový odpor proti hitlerovskému vraždění), nyní se rozhodli, že své životy a svou budoucnost budou bránit. A také ji brání. Ubírá se to tou cestou a tím způsobem, co jim protistrana umožní. Palestinský terorismus je výnosný job pro jeho organizátory - nic jiného neumí než organizovat násilí a nechat si za to platit. Oni až dosud svůj krk neriskovali (dosud proto, že až nyní po organizátorech jde izraelská armáda, když se na to palestinská samospráva vykašlal, nebo spíš s tím ani nezačala).
0/0
8.3.2002 12:26

go

Re: Re: Re: USA ve dvojím ohni
Právě naopak - máme přemýšlet nad motivací těchto činů. Protože jinak jim není možno zamezit. Je však třeba ty motivy vidět bez zjednodušujícího schématického myšlení - a nevybírat si mezi informacemi pouze ty, které Váš dopředu hotový názor podporují. To, co píšete je jenom část skutečnosti, která Palestince vede k sebevražedným útokům. Ta druhá část je, že vinou Izraele nemají reálnou vidinu budoucnosti. Že jejich vlast, které si váží neméně, než Izraelci - je okupována. Že je Izraelští osadníci vyhánějí z jejich sídel a Izraelské buldozery boří jejich domy. Že jsou po stovkách zabíjeni - včetně žen a dětí - nyní již bez ohledu na individuální názory, či případnou vinu. Bez jakéhokoli soudu. Že se s nimi zkrátka nejedná, jako s lidmi. Co jste viděl, nebo neviděl, je značně závislé, za prvé na mediální prezentaci, za druhé na tom, co vidět CHCETE. Já jsem viděl na vlastní oči, že v Izraeli za Rabina byl relativní klid - a koexistence se uklidňovala. Přibližovala se vidina Palestinského státu, byly podepsány dohody v Oslu... Pak byl ortodoxním Židem Amirem zavražděn, ortodoxní, nesmiřitelný a pravicový Likud se ujal vlády - a situace se (mírně) zhoršila. Pak se prošel mezinárodní zločinec Šaron, který má na rukou krev tisíců civilistů v libanonských uprchlických táborech, s ochrankou po Chrámové hoře - jednom z nejsvětějších Islámských míst. Tím vyprovokoval vlnu nepokojů, které obratně využil ve své předvolební kampani, ve které sliboval mír pro občany Izraele. Momentem, kdy usedl do premiérského křesla, dostali jestřábi zelenou, začala politika konfrontace - a výsledky jsou tady ....  Netvrďte mi, že tentokrát za to mohou palestinci ...
0/0
8.3.2002 13:01

Jan Jonáš

Re: Re: Re: Re: USA ve dvojím ohni
Víte, mně stačí porovnávat osud a životní úroveň a perspektivy arabských Izraelců s Palestinci v autonomii - všichni Palestinci měli v době založení izraelského státu tutéž možnost, tj. zůstat - ne, oni uvěřili nebo spíš byli nuceni uvěřit svým představitelům, že odejdou jen nakrátko než budou Židé smeteni do moře. Mezitím do Izarele přišli miliony Židů z celého světa a nežijí v nouzových táborech jak na začátku osídlování Izraele, na nic nečekali, ale makali. Ano mají pomoc od svých soukmenovců, ale tu by měli mít i Palestinci od svých soukmenovců - oni ji mají, ale jak je efektivně využívají? Já tady napíšu něco, co bych normálně nenapsal, protože to je hloupost, ale budiž. Řekněme, že se Izrael rozhodne ukázat dobrou vůli a jednostranně zastaví jakékoli odvety na palestinské útoky, ale pod podmínku - jakmile bude zabit 20. Izraelec od vyhlášení jednostranného zastavení palby, pak bude vojenskou silou vyhnáno veškeré palestinské obyvatelstvo, aby zabíjení skončilo. A to by mě zajímalo, coby se dělo?
0/0
8.3.2002 17:09

Keramik

Re: USA ve dvojím ohni
Pane Jonáši, reaguji víceméně na všechno, co jste zde napsal, ale i na reakce na Vaše názory. Bohužel, v tomto konfliktu nelze jako v pohádce ukázat na hodného prince a zlého čaroděje. Také si myslím, že chyba je převážně na straně Palestinců... ale nenávist vůči Izraeli je do značný míry pochopitelná a není to jen náboženská manipulace. Hodně za to může Izraelská politika : Palestinský pako udělá nepochopitelný atentát, Izrael nemá viníka (konkrétní zahynul při atentátu a zničit organizaci jde těžko), tak pošle pár bomb do palestinské civilní čtvrti, kde to zabije pár Palestinců, kteří třeba s útokem nemají nic společnýho... a pak se nedivte, že příbuzní a sousedé těch mrtvích si vypěstují nenávist k Izraeli a někteří z nich jsou potentiální noví atentátníci. Takže pokárání Izraele od USA má smysl a je zasloužené ... současná politika Izraele k ničemu nevede. (Otázkou je jestli se dá s Palestinci jednat a když s jakou částí) 
0/0
13.3.2002 15:15

www.hajzlove.cz

USA je husa
Vzpomínám si, že bomby USA v Jugoslávii taky nedopadaly kam by mely. USA slovně bojuje za mír, když činy uvrhla svět do stadia, kde válka se pomalu stává normálním řešením konfliktu.
0/0
7.3.2002 16:06

Marek

Právo na sebeobranu
"Izrael nikdy válku Palestincům nevyhlásil. Izrael jenom odpovídá válkou na útoky teroristických organizací v rámci práva na sebeobranu". A to je velmi důležité, a ne výroky nejakých politiků, kteří si hovějí kdysi v pohodlíčku. Dnešní on-line rozhovor s palestinským velvyslancem jenom potvrzuje, že nemají žádné normální argumenty, jenom samé stížnosti na úrovni batolete, kterému ukradli hračku. Apropo, zrovinka včera objevili izraelští vojáci na palest. územích perfektní podzemní tunely vedoucí do Egypta, odkud si dováželi ilegálně zbraně. Otázka: Odkud mají Palestinci tolik zbrojního arzenálu? Z Izraele?
0/0
7.3.2002 15:58

Honza

Re: Právo na sebeobranu
Mluvíš hodně z cesty. Právo na sebeobranu mají obě strany a chování Izraele není o nic lepší než Palestinců. Víš, že od roku 2000 tam zemřelo asi 250 Izraelců a přes 800 Palestinců? Těžko to budou všechno sebevražední útočníci. Atentáty samozřejmě neschvaluju, ale ta situace se nevyřeší tankama. Palestina má stejné právo na svoje území jako Izrael, a dokud jí to právo nebude přiznáno, těžko to zabíjení někdy přistane. Je samozřejmé, že Arabové podpurují zbraněmi Palestinu stejně jako USA Izrael, to ale není příčina konfliktu, ne?
0/0
7.3.2002 16:28

Villy

Re: Re: Právo na sebeobranu
Obavam se, ze i kdyby Palestinci dostali "sva" uzemi, ze by krvave akty dale pokracovaly. Nebojim se vyroku, ze tento narod konflikty umyslne vyvolava a mir je pro nej situaci nenormalni. Ocekavam, ze budu obvinen z xenofobie vuci urcitemu narodu. Pocitam s tim.
0/0
7.3.2002 17:14

go

Re: Re: Re: Právo na sebeobranu
A počítáte správně. Možná zapomínáte, že tuhle úrodu, která teď na Izrael padá si vlastně "zasil" do značné míry sám. Co jiného myslíte bylo možné čekat od generace, která vyrostla v podmínkách uprchlických táborů ? Původní obyvatelstvo bylo "vytěsněno" do Gazy a na západní břeh Jordánu (krom toho také do Jordánska, Libanonu a Sýrie .... A Vy teď budete kritizovat jejich "národní morálku" a klást jí jako důvod ke genocidě? SAMOZŘEJMĚ že by krvavé atentáty pokračovaly - minimálně ještě jednu generaci. Tu - a tam. Ale hrot konfliktu by se urazil - asi jako po jednání z Osla za Rabina.
0/0
8.3.2002 9:52

Marek

Právo na sebeobranu
"Izrael nikdy válku Palestincům nevyhlásil. Izrael jenom odpovídá válkou na útoky teroristických organizací v rámci práva na sebeobranu". A to je velmi důležité, a ne výroky nejakých politiků, kteří si hovějí kdysi v pohodlíčku. Dnešní on-line rozhovor s palestinským velvyslancem jenom potvrzuje, že nemají žádné normální argumenty, jenom samé stížnosti na úrovni batolete, kterému ukradli hračku. Apropo, zrovinka včera objevili izraelští vojáci perfektní tunely do Egypta, odkud si dováželi ilegálně zbraně. Otázka: Odkud mají Palestinci tolik zbrojního arzenálu? Z Izraele?
0/0
7.3.2002 15:58

Lim

kritika
Bylo na čase, aby se USA konečně ozvaly proti akcím svého chráněnce.
0/0
7.3.2002 15:35

Najdete na iDNES.cz