Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nemocnice: pacienti trpí podvýživou

Téměř polovina pacientů v britských nemocnicích trpí lehkou podvýživou. V Česku to není jiné, říkají zkušenosti lékařů, sester i nemocných. V mnoha nemocnicích se nevaří nejlépe, pokud člověk jídlo nesní dost rychle, odnesou mu jej. "Dnes máme supermoderní operační metody, ale na výživu se naopak zapomíná," podotýká primářka pražského Gerontocentra Iva Holmerová.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pavel Šíp

Republika Dahome
Dávno můj primář, když měli pacienti na parapetu nakládány potraviny po návštěvách, říkal, že je to jak v Dahome, tam že mají pacienti přivázanou slepici za nohu u postele a jí čerstvá vajíčka. To by možná bylo řešení. Stejně se v některých aspektech spíš bížíme Africe než Evropě.
0/0
1.3.2002 15:14

Iva Jozífková

Nemocniční péče
Moje matka ležela v nemocnici Motol 3 měsíce. Chodili jsme za ní každý den. Někdy jsme přišli v 5hod. odpoledne a přinesli jí  jogurt a ona říkala, že je to její první jídlo od snídaně. K obědu dostala maso s knedlíkem a když požádala, aby jí ho rozkrájeli, dostalo se jí odpovědi, že není v hotelu. Protože měla cukrovku, měla správně dostávat ještě 2.večeři. Když jsme se divili, že dostala málo jídla, sestry nereagovaly. Od hlavní dietní sestry jsem se dověděla, že kromě jídla, které matka dostala,  byla ještě šunka. Ta  ale záhadně zmizela. Několik měsíců po její smrti jsem byla s vážným úrazem hospitalizována na ortopedii v Náchodě. Musím říci, že péče o pacienty tam byla v každém směru lepší.
0/0
1.3.2002 13:08

Petr

Re: Nemocniční péče
No a jsme u jádra věci. Co si představujete pod slovy "péče o pacienty"? Je mnoho pohledů : někdo hodnotí podle kvality lékařských výkonů, někdo podle doby strávené v nemocnici, podle ošetřovatelské péče sester, kvality rehabilitační péče, další zase podle úsměvů personálu, kvality jídla nebo třeba hezkých sestřiček. Ve fakultní nemocnici (třeba Motol) se dá většinou (!!!, ne vždy) očekávat lepší profesionální vybavení, provádějí se náročnějši lékařské výkony, má dobré rehabilitační zázemí - z tohoto hlediska je péče kvalitnější. Ale je to velká nemocnice, individualita pacienta jde stranou, na úsměvy není čas ... A přesně proto se tak výrazně liší hodnocení kvality z hlediska pacienta a z hlediska zdravotníka.  Pravda bude vždy někde uprostřed - pacient má dostat tu nejlepší možnou odbornou péči, ale i co nejlepší péči ošetřovatelskou a co nejlepší nemocniční zázemí. A právě tady se začíná projevovat i finanční stránka věci, o které jsem psal níže.  
0/0
1.3.2002 13:30

Petr

Jídlo
Vážení přátelé, rád bych všem, kteří tady remcají na kvalitu jídla v nemocnici, sdělil několik základních faktů.
1. Strava pacientů je dosud hrazena z prostředků na zdravotní péči. To znamená, že část peněz, co pojišťovny vyberou od vás, pracujících, se nepoužije na hrazení lékařských zákroků, nákup materiálu, přístrojů, atd., ale prostě se v nemocnici prožere.
2. Doma se člověk také stravuje, potřebuje teplo, spotřebuje vodu - a to vše si platí. Ale v nemocnici to má zadarmo. I proto některá oddělení (např. interny) fungují jako levné hotely pro pacienty. Třeba přes Vánoce se klasicky babičky stahují na akutní lůžka do nemocnic, aby byly mezi lidmi - to se opravdu děje, je to smutné, ale není to záležitost zdravotnického resortu. Klasická je též situace, kdy rodina odjíždí na dovolenou, o babičku nebo o dědečka se nemá kdo postarat, tak šup s ním do nemocnice. Ono totiž objednat domů pečovatelskou službu - to se poměrně prodraží, ale nemocnice je přece zadarmo. Takže páni pacienti, nejdříve zapátrejte ve svém svědomí.
3. Argument o celoživotním placení zdravotního pojištění (typicky třeba paní Věra, která ho uplatňuje ve svých výpadech na zdravotníky téměř v každém svém příspěvku)  je naprosto mylný. Peníze, které jsme vložili nebo vložíme do společného fondu, se v současné době spotřebují velmi rychle. Stačí jedna závažná operace, dlouhodobější léčba drahými léky nebo týdenní pobyt na ARO a už máte vypotřebováno. Spíše bych čekal, že budete brojit za dobré využití svých vložených prostředků a budete kritizovat jejich používání k hrazení nemocničních hotelových služeb. Ale jak vidím, tak český člověk má raději plný talíř dobrého jídla, než kvalitněji provedený lékařský výkon.
4. Naprosto stručně : Kolik jsou občané ochotni vložit do zdravotnictví, takové ho mají. Jaká pravidla je stát schopen dát k financování zdravotnictví, takové ho má. 
5. Téma naštvaní a otrávení doktoři. Nechci omlouvat bezdůvodné neurvalé chování zdravotnického personálu, ale ruku na srdce, kdo z vás byl někdy v práci třeba od pátku od rána do pondělí do odpoledne? Už vás vidím, jak se na všechny mile usmíváte. Takže to chce jenom trochu tolerance z obou stran.
6. Pokud imobilní pacinet není schopen se sám najíst, strádá hladem a není učiněno žádné opatření (krmení,...) je to tretuhodné zanedbání a svědčí to o špatné ošetřovatelské péči, aneb vrchní sestra nedělá svou práci dobře.
Takže se přátelé rozhodběte, jestli chcete:
A) bezplatné zdravotnictví, hodně dobrého jídla, méně kvalitní zdravotní péči
B) bezplatné zdravotnictví, špatné jídlo, poněkud kvalitnější péči
C) přispívat na hrazení hotelových nemocničních služeb, hodně dobrého jídla, kvalitní zdravotní péči  Zatím u vás vitězí varianta A)
0/0
1.3.2002 12:25

Jana

Re: Jídlo
Vážený Petře,
ve svém úsudku se mýlíte. Jistě nebudu sama, kdo by byl ochoten si připlatit za kvalitnější péči a stravu v nemocnicích (viz. můj příspěvek níže). Zaplatila bych cokoliv, jen kdyby strava byla při mém pobytu opravdu vhodná pro nastávající maminkua byla by rozhodně větší šance miminko donosit  Myslíte, že mě těšilo, že manžel poté, co v 8 večer dorazil  z práce a návštěvy u mne musel ještě vyvařovat a ráno před prací mi donesl jídlo na další den?? Celý měsíc??? (btw: samozřejmě jeho kulinářské schopnosti navíc nejsou excelentní, i když se snažil!)
0/0
1.3.2002 12:52

Petr

Re: Re: Jídlo
Ano, nicméně lidí jako vy (co jim opravdu záleží na svém zdraví) je menšina. Jinak by kterákoliv z minulých vlád příplatky za kvalitnější zdravotní péči, stravu nebo další hotelové služby už dávno prosadila. Ale bylo to a je to politicky neprůchodné, protože většina voličů z oné druhé skupiny by jim to o volbách pořádně spočítala... 
0/0
1.3.2002 13:14

antix

možné částečné řešení
Návštěvy u nemocných jsou denně. Jestli je pacient komunikativní, jistě členům rodiny poví, jak mu dnes chutnalo. Pokud budete denně slyšet jedno a totéž, totiž že to bylo strašné, stačí, když ošetřujícímu personálu navrhnete, že budete nosit jídlo z domova. Věřím, že žádná nemocnice by nestála o to být vláčena tiskem pro zanedbávání pacientů. Já měla tu kliku, že jsem mohla mamince nosit denně něco na přilepšenou, ležela bez komplikací po operaci, je velmi skromná na jídlo, ale opravdu měla hlad. Porce nedostatečné. Nestačí jenom nadávat, je potřeba se o své nároky hlásit. Pojem Dietní sestra není zavedený pro nic za nic, je to opravdu záslužná práce. Každý přece z vlastní zkušenosti ví, jak je správná výživa důležitá, na to není potřeba VŠ. 
0/0
1.3.2002 11:38

séma

Re: možné částečné řešení
proč jenom částečné řešení? zkusme celkové řešení - pokud je pacient komunikativní, sdělí rodině, že mu sestry vynášejí bažanta jen jednou denně - každý jistě přijde rád na odpolední a ještě párkrát mu ho vynese - a pokud není úplně němý, sdělí příbuzným, že úsměvu a povzbuzujících slov se mu nedostává a že zapříst rovnocenný hovor s lékařem o zdravotním stavu se také jaksi nedaří - i přinese maminka chechtací pytlík a anatomický slovník, ať se hlupáček nejdříve trochu vzdělá - milá paní, já jsem pana ministra ještě opravdu v televizi neslyšel národu sdělit, že kdo jde do nemocnice, mám mu nosit jídlo, ať neumře!!!!!!!!!!
0/0
1.3.2002 12:07

antix

Re: Re: možné částečné řešení
dobrá, ale co vám bude milejší: najedený a uzdravující se rodinný příslušník nebo zdravotní personál posléze usvědčený z nedostatečně péče a příslušník rodiny na pokraji smrti hladem? To opravdu radši ten kastrolek do špitálu osobně přinesu a v případě nutnosti toho bažanta vynesu. Jde mi o nemocnou mámu, ne o moje zadostiučinění! Situace je špatná, ale řešit ji tím, že nechám strádat mně blízkého člověka, když to můžu na místě a okamžitě změnit pro jeho dobro, nevidím jako řešení optimální. Jiná věc by byla stěžovat si následně.
0/0
1.3.2002 12:23

Triss

Strava
Ve 12 jsem lezela dva mesice v Motole kvuli narocne ortopedicke operaci. Pred vlastni operaci jsem tam byla 14 dni, tak jsem chodila do jidelny na oddeleni, takze jsem alespon dostala jidlo neosizene nakrajenim pro lezici pacienty, nicmene bylo povetsinou studene a zatuchle pobytem ve varnivich. Pote, co jsem byla operovana, tak jsem jidlo dostavala nakrajene, porce byly stezi polovicni oproti nenakrajenym a jeste studenejsi. Za dva mesice pobytu v nemocnici jsem zhubla cca o 8 kg a nebylo to jenom operaci. O nekolik let pozdeji jsem byla na temze oddeleni hospitalizovana opet. Neco se sice zmenilo, a to, ze jsme si tyden dopredu vybirali jidlo, ale povetsinou se to jist opet nedalo. Za tri tydny jsem tam zhubla cca tak o 5 kg. Nevim jak je tomu nyni, ale pri prvnim pobytu jsem od rodiny mela v lednicce kuchynky banany, myslite, ze mi je sestry davaly?
0/0
1.3.2002 10:38

Vrana

Dane
No tady alespon vidite, ze Vase dane a pojisteni zda se nejdou tam kam maji. Pochybuju, ze by se papalasi ve Stresovicich spatne stravovali. Pochopte uz jednou, ze z nasich dani je potreba co nejvice rozkrast a zamazat tunelu a ne platit nejake zdravotnicvi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0/0
1.3.2002 10:14

Jana

zhubla jsem v nemocnici 5 kilo, a to jsem byla na rizikovém těhotenství!
Mohu plně potvrdit, že strava v nemocnici je příšerná, ale také jak kde. Vloni jsem ležela v nemocnici v Novém jičíně, tam to bylo velmi slušné, jídlo chutné a teplé. Potom jsem skončila ještě v Praze Krči, kde bylo jídlo hrozné, pořád hovězí, univerzální hnědé omáčky a smradlavá bramborová kaše. Ležela jsem tam s rizikovým těhotenstvím, a možná i to, že jsem v nemocnici během toho měsíce zhubla 5 kg(místo abych v 5. měsíci přibírala.... tak jsem tam hubla a NIKDO se o to nezajímal!), přispělo k tomu, že to nedopadlo  Možná kdybych ležela doma, měla domácí stravu, tak by to bylo vše úplně jinak... Holky z Prahy! Nejezděte na rizikovku do Krče!!! Kamkoliv jinam ale tam ne! Doktoři i sestry jsou tam fajn, ale strava hrozná, smrdí to na 3 metry od talíře!!!
PS: Jsem ochotna si připlatit jakýsi nadstandart za jídlo! Hlavně když to prospěje mému zdraví!!!
 
0/0
1.3.2002 10:13

séma

Re: zhubla jsem v nemocnici 5 kilo, a to jsem byla na rizikovém těhotenství!
to co popisujete je hrůza, bohužel běžná - moje manželka obě těhotenství skoro proležela v nemocnici, je zázrak, že děti donosila - hubla také i když to by nebylo to nejhorší, mohla být ráda, že se ničím nenakazila jako její spolubydlící, a jak už jsem psal níže - k atmosféře vývařovny humanitární pomoci vydatně "přispívaly" sestry, které byly celé rozčilené, pokud je někdo v noci, ale i ve dne vzbudil a nedejbože něco chtěl - tak mám pocit, že přese všechnu snahu pana Špidly zvýšit přes přídavky porodnost nám to někdo kazí :-) (i když to k smíchu vůbec není) - paní co píše "tak si stěžujte" bych velmi rád popsal naší anabázi s lékaři nejmenované renomované pražské nemocnice, kteří našemu tříletému synovi zapomněli při operaci v oku předmět, který mu měl původně pomoci a ve finále díky němu div nepřišel o oko - zkušenost je jasná - nestěžujte si, ale dejte tomu doktorovi přes držku - objektivní výsledek je týž ale subjektivní pocit k nezaplacení! :-)
0/0
1.3.2002 10:45

novák

Nezapomíná se...
Co zapomíná? Peníze na to v systému paušálních úhrad nejsou...
Kdyby si stravu každý platil, pak je to o něčem jiném, ale kde nejprve ušetřit?
0/0
1.3.2002 10:09

Plzeňská vojenská
porodnice je prostě z tohoto hlediska üžasná - jídlo chutné, ovoce a džusy a všeho tolik, že maminy to ani nepostačí sníst. Krásné prostředí, milé sestry - to všechno vidělo mé zkušené oko, když se nám narodila vnučka. Myslím, že autorka měla na mysli hlavně nedostatek času nakrmit pacienty, kteří se sami nenají
0/0
1.3.2002 10:04

Evik

Jedna mensi zkusenost...
Pred nedavnem jsem mela tez moznost navstivit jednu nejmenovanou brnenskou nemocnici. Bylo by dobre podotknout, ze jsem tam sla dobrovolne. Jednalo se o naprosto banalni a jednoduchy zakrok. Proste nebylo se ceho bat. Jenze, i kdyz je clovek v podstate v poradku a nic mu nehrozi, pobyt v nemocnici to rychle zmeni. Nemusim nikomu rikat, jak to vse pusobi na psychiku. V jednu chvili jsem si rikala, co tady proboha delam??? Kdyz jsem odchazela domu, dekovala jsem Bohu (a to nejsem verici :-)Neuveritelne nevlidne prostredi, priserna strava... Tohle ma cloveku pomoct k uzdraveni? Rikala jsem si, jak to jen muze pusobit na člověka, ktery je opravdu ve vazne zdravotni situaci, jde mu o zivot apod. Musim konstatovat, ze tyto podminky mu mohou jen ublizit a zhorsit jeho stav. Samozrejme obdivuji praci lekarů a sestricek...Je to uctihodna a nezavidihodna prace. Ale s tim vsim, o cem tu vede tato diskuse, by se melo co nejdrive neco udelat...
0/0
1.3.2002 9:30

lucie

Re: Jedna mensi zkusenost...
Evo, prosímtě řekni KTERÁ nemocnice to je. Já su z Brna a chystám se na menší zákrok a ráda bych se této nemocnici vyhla, když to tam není dobré. Klidně jji jmenuj, ostatní se taky nebáli.Prosím.Diky
0/0
1.3.2002 10:37

0/0
1.3.2002 9:26

Xylofon

Svine zkurveny
Gdyz se podivam na toho vypasenyho Otika Cernyho, tak se mi zda ze vsechno nesezrany jidlo de primo na ministerstvo (bohuzel ministra nepripustej ke korytu).
0/0
1.3.2002 9:20

Cad

Množení jídla
V některých nemocnicích, kde personál nemá stravovací povinnost (tj. nemusí povinně chodit na obědy do závodní jídelny) a není táckový systém, se sestry běžně stravují z jídel pacientů. Lze vidět přeříznuté maso anebo miniaturní porce.
0/0
1.3.2002 9:04

Tiss

Je docela odvaha to nazyvat jidlem !!!
Pred par tydny jsem si z donuceni polezela par dni v nemocnici a zarekla jsem se, ze uz mne v zadne nemocnici nikdy nikdo neuvidi. Priserne deprimujici prostredi, ktere samo o sobe zene domu lid, kteri by jeste meli byt pod dohldem lekaru, vecne otraveni a zasklibeni lekari.  Sestricky sice byly strasne hodne a mile, ale kdyz jsem videla to "jidlo" , dekovala jsem osudu za to, ze jsem byla na rohlikove diete a caji (i kdyz ani ten nemel valnou chut ani barvu). Abych pravdu rekla, vubec se nedivim tem zlucnikaruma cukrovkarum, na ktere si v ckanku pani doktorka stezuje, ze radsi jedi, co jim donesou pribuzni, nez se zivit tou glajdou, co se jim snazi vnutit v nemocnicich.
0/0
1.3.2002 9:00

Alenka

Re: Je docela odvaha to nazyvat jidlem !!!
Nezbývá, než souhlasit. Mylsím, že celé je to v přístupu ke stravování, vždyť i pro žlučníkvou dietu se dá připravit chutné jídlo. Spíš mám pocit, že tímto se nikdo nezabývá. Osobně jsem byla velmi šokovaná, když kamarádka před  časem pobývala s tříletým dítětem na renomovaném pracovišti dětské onkologie. Dítě absolvovalo chemoterapii a první strava, kterou po kapačkách dostalo, byla klobása. Domnívám se, že klobása nepatří běžně do jídelníčku 3 letého dítěte ani zcela zdravého, natož při onkologické léčbě. Bohužel to takto trvalo po celu dobu léčení...
0/0
1.3.2002 10:15

Tetička

Myslíte to vážně?
V mnoha nemocnicích je jídlo nechutné, jsou také nevlídní lékaři a sestry, ale ve většině případů je to jinak. V nemocnici jsem byla několikrát, stejně tak moje děti a nemohu říct, že by všechno a všichni byli špatní. Problém s jídlem je skutečně hlavně u starých lidí,kteří potřebují stravu upravenou tak, aby s ji dokázali vůbec pokousat a taky potřebují pochopitelně víc času.A když se vám nelíbí nemocniční jídlo a přístup personálu, tak si stěžujte hned na místě a ne špinit celé zdravotnictví na internetu. A pro Věru:Píšete, že jste nikdy nebyla nemocná a nečerpala nemocenské dávky a ve druhém příspěvku uvádíte, že když vás přijímali do nemocnice...
0/0
1.3.2002 8:57

Adéla

Re: Myslíte to vážně?
Milá tetičko,  také jsem byla bohužel v nemocnici a porodnici vícekrát, i rodiče měli tu čest, takže taky můžu posuzovat.  Stěžovat jsem si také už zkusila, pravda, ne sice na jídlo, ale třeba na to, že mi sestra pustila kapačku dvakrát rychleji než měla, že mi nedaly dávku antibiotik ( a to se stávalo dost často - co ti pacienti, kteří si to sami neuhlídají?),  spolupacientce nedaly správně inzulin, když si o něj šla slušně požádat,  hádaly se s ní, že ho přece dostala - nedostala. atd. atd. Nikdo neupírá doktorům jejich nesporné zásluhy, i většina sester je fajn a zodpovědná, ale pořád to nestačí. A to, že člověk v těžké životní chvilce, kdy ho všechno bolí, smrt má na jazyku, je zbaven veškeré lidské důstojnosti, zachází se s ním jako s "kusem" to prostě bohužel je v přístupu, ne v penězích. Ale to už není o tom jídle...
0/0
1.3.2002 9:28

Adéla

Bulovka
Běžná je zde praxe, že se "jídlo" dá i nechodícím pacientům na stolek ke dveřím - a pak se zase neotevřená přepravka odveze. Pokud máte štěstí a někdo vám ten tác, který má udržet jídlo teplé, podá, zjistíte, že je jídlo stejně studené, že tác je špinavý od úplně jiného chodu, že vám z něj odněkud vytekla voda přímo do talíře, že jídlo smrdí (vážně!) ... Pokud máte jít na nějaké náročnější vyšetření a nesmíte od večeře nic jíst ( tu roznášejí nejpozději v 17.00, pak už ani ťuk), druhý den vás v deset odvezou do ambulance, kde si to odtrpíte - máte-li štěstí, sedíte na té studené chodbě v županu s neumytou hlavou mezi lidma z ulice jenom hodinu ( jednou jsem seděla za velikých bolestí tři hodiny), přivezou vás na pokoj většinou po obědě, naštěstí je pak celkem brzy svačina - houska a bílé kafe. Myslím, že lékaři sice léčí, ale na celkový stav a pohodu pacienta absolutně nikdo nemyslí.
 
0/0
1.3.2002 8:30

Dan

Teď to najednou všichni doktoři vědí....
...když se zveřejnily statistiky z ciziny a novináři se začali zajímat o to, jak je to v Čechách. Letité stížnosti a někdy bídný stav pacientů byly dosud ignorovány. Zřejmě dosud neměly takovou váhu.. A že by paní primářka a ostatní doktoři něco pro zlepšení dělali už dříve, když o tom všem vědí, jak přiznávají ? Proč, že...zatím se o tom nepsalo, tak proč o tom, že nám občas někdo umře hlady, mluvit.
0/0
1.3.2002 7:53

séma

slova navíc
příspěvek to je nepřekvapující (objevuje Ameriku, stačí se nedejbože dostat do skoro kterékoli nemocnice), jen je v nadpise nějak moc slov - mělo by tam být "Pacienti v nemocnicích trpí" - nejde jen o jídlo, ačkoli sám jsem zažil jak po mé těhotné manželce, která nesměla vstát z postele chtěla jakási ženština dost neurvalým způsobem, ať si pro jídlo dojde na chodbu, jinak jí ho odveze - o kvalitě výživy v nemocnicích (a opět třeba žen v těhotenství) nebudu ani hovořit, to je skoro na žalobu - člověk měl pocit že se dostal do jídelny pro bezdomovce - neviním z toho samozřejmě jen nemocnice - kvalitní jídlo asi něco stojí, ale opět se dostáváme k tomu ,co je zadarmo - přístup k pacientům a ten je (říkám to po zkušenostech z pěti nemocnic v Praze, krajských i okresních městech) KATASTROFÁLNÍ!!!
0/0
1.3.2002 7:37

Věra

Re: slova navíc
MÁŠ PLNOU PRAVDU A MĚ TO DOKÁŽE POŘÁDNĚ ROZZUŘIT. PŘEDSTAV SI - TŘEBA JÁ. MÁM ODPRACOVÁNO 41 LET, NIKDY JSEM NEMARODILA A NEDEJ BOŽE, ABY SE ČLOVĚK DOSTAL DO NEMOCNICE. ALE PŘEDEM ŘÍKÁM, NIKDY BYCH TAM NEŠLA. KOLIK JSEM ODEVZDÁVALA KAŽDÝ MĚSÍC Z VÝPLATY NA ZDRAVOTNÍ A SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ? A NIKDY Z TOHO NEČERPALA!!! BYLY BY TO STATISÍCE, NE-LI VÍCE!!!A TEĎ BY MĚL ČLOVĚK POMALU UMŘÍT V TAKOVÉM ZAŘÍZENÍ HLADY!!!! JE TO SVINSTVO. ZDRAVOTNÍCI SE HLAVNĚ STARAJÍ, JAK JIM ZVEDNOU PLATY, SAMOZŘEJMĚ, ŽE VEZMOU PENÍZE "Z JÍDLA", POKUD TO VŮBEC JEŠTĚ JDE!!! A V POSLEDNÍ ŘADĚ - VŮBEC SI NEMYSLÍM, ŽE MAJÍ TAK MALÉ PLATY!!!! KDE JE JEJICH - TEDY LÉKAŘOVA HYPOKRATOVA PŘÍSAHA??? KDE JE JEJICH SOUCÍTĚNÍ S CHORÝMI??? TO JE JENOM ZASE BYZNYS A ZASE BYZNYS. TUŠÍM ŽE BY NA NĚ PLATILA STARÁ ČÍNA, KDE LÉKAŘI BYLI PLACENI ZA TO, JAK ZDRAVÉ MAJÍ PACIENTY!!! ČÍM VÍCE NEMOCNÝCH - TÍM MENŠÍ VÝPLATA!!!! TO BY BYLO JINÉ KAFE!!!!
0/0
1.3.2002 8:35

Ila

Re: Re: slova navíc
Naprosto s vámi souhlasím!!! Z péče o nemocné se stal jenom a pouze byznys. Není vůbec zájem léčit a vyléčit, je naprostý nezájem. Všem jde jen o prachy!!!!
0/0
1.3.2002 9:01

Xylofon

Re: Re: slova navíc
pokud lekari budou dostavat min penez tak budou na pacienty vic srat. Jejich platy sou nizke!!! Medicina financne narocna na studium, to si laskave uvedom!!
0/0
1.3.2002 9:30

séma

Re: Re: Re: slova navíc
tohleto je nesmysl, který bohužel slyšíme i od lékařů (nevím jestli jste lékař) - jsou tu dva problémy: nikdo nemůže říct jestli má lékař hodně nebo málo protože tady nefunguje vazba zákazník - poskytovatel služeb se všemi následky pro daného poskytovatele (a měřit potřebu výše mzdy nákladností studia je absolutní hovadina) a dále spojovat chování k lidem se zvyšováním mezd je drzost nejvyššího kalibru - znamená to že dokud nedostanu (příklad) 30 tisíc budu se dál chovat jako mistr světa který draze vystudoval a ta nula pacient se mnou nebude diskutovat co chce a co nechce? - Dokud si (dotyční, ne všichni) lékaři neuvědomí, že určitá úroveň přístupu k pacinetům je ZÁKLAD jejich práce a nikoli podmínka vysokých mezd, nikam se s naším zdravotnictvím nehneme!
0/0
1.3.2002 10:32

K.C.

Nejde pouze o špatnou kvalitu stravy
Dle mého názoru není hlavní příčinou podvýživy v nemocnicích pouze špatná kvalita stravy a nezájem personálu o množství snědeného jídla. Důležitým faktorem je i stres pacientů, jehož přičiněním by do sebe někteří nemocní nenasoukali ani vybrané lahůdky francouzské kuchyně. Kdyby se změnil přístup lékařů a ošetřujícího personálu k nemocným, povolili by se delší návštěvy příbuzných a zlepšila by se informovanost pacientů o průběhu léčby jejich choroby, zvýšila by se i jejich chuť k jídlu.
0/0
1.3.2002 7:35

Věra

Re: Nejde pouze o špatnou kvalitu stravy
I ty máš naprostou pravdu. To, co si dnes říká sestřička, to je saturie, schopná všeho!!! O lékařích ani nemluvě!!! Vždyť ono je všechno přímo obtěžuje!!!! Ať jdou házet hnůj a bude to lepší!!!! Ještě před lety, jsem byla na příjmu v nemocnici, nikde nebylo předepsáno, že musím mít svoje pyžamo... Když sestra zjistila, že nemám vlastní, mrštila po mě pláštěm, do kterého bych se vešla 4x bez knoflíků, bez pásku. Poprosila jsem ji o kus fáče, abych se jím mohla omotat. Mrštila jím po mě též.... A to je už 20 let, natož teprve nyní....
0/0
1.3.2002 8:39

acc

Re: Re: Nejde pouze o špatnou kvalitu stravy
A Ty zase, pro změnu, pravdu nemáš. Házet všechny sestry do jednoho "pytle" je znak ubohosti největší úrovně.  To co si někdo neuvědomuje, je to, že u nás je sloučená vysoce odborná funkce zdravotní setry a pečovatelky. To na "západě" není. Zdravotní sestry tam rozhodně pacientům neutírají "zadky" atd...  U nás to dělají a za kolik? Kdyby v tom nebylo kus sebeobětování, tak by jste teprve nadávali. Netvrdím, že se nenajdou sestry (tak jako v každém povolání), které tam nemají co dělat, ale rozhodně se to netýká všech. Rád bych poznamenal, že sám nemám se zdravotnictvím nic společného (snad jen jako velmi zřídkavý pacient). Tož, trochu úcty prosím.
0/0
1.3.2002 9:49

K.C.

Re: Re: Re: Nejde pouze o špatnou kvalitu stravy
Je to o to smutnější, že já zdravotní sestra jsem. Tedy, byla jsem. Snažila jsem se zajistit pacientům to, čeho se většinou v nemocnicích nedostává - klid, pohodlí, stravu teplou a v plné míře, vysvětlovala jsem jim, co je při jakém zákroku čeká a na co jsou předepsané léky tak jak nás to učili ve škole.Když si ale za mne stoupla staniční sestra a před těžce nemocným pacientem mi vynadala, že zbytěčně strácím čas, protože jde o beznadějný případ, který se už domů stejně nedostane, dostala jsem vztek. Na chodbě jsem si to s paní "staniční" vyříkala, za což jsem byla "odměněna" snížením prémií a jako zázrakem začaly hodit stížnosti od pacientů na mou neschopnost. Nikdo mi nikdy neřekl co bylo obsahem dopisů, ani kdo byl adresátem. Rozhodla jsem se pro nejvhodnější řešení - výpověď. Nyní pracuji v akciové společnosti, plat mám zhruba čtyřnásobný, volné večery a víkendy, ale po nemocnici se mi i tak stýská. Ale dobře, beru Vyši výtku, všechny sestry nejsou stejné.
0/0
1.3.2002 10:27

Zdeněk Havran

Nechutné jídlo
Je jistě pravdou, že mnozí pacienti trpí podvýživou v důsledku toho, že jim je jídlo předčasně odneseno. Z mé vlastní zkušenosti však vidím ještě jeden a to dost podstatný důvod. Tím důvodem je naprostá nechutnost stravy. V loňském roce jsem strávil několik dnů v Bohunické nemocnici v Brně a zkušenosti s jídlem byly naprosto otřesné. Skoro všichni pacienti vraceli stravu, aniž by ji požili. Přežíval jsem za pomocí toho, co mi nakoupili rodiče. Abych jinak nehaněl nemocnici, tak musím podotknout, že s výjimkou stravy bylo vše naprosto vynikající.
0/0
1.3.2002 7:29

Věra

Re: Nechutné jídlo
To jo, až na to, že snad nemáš 80 let a proto jsi přežil...Protože strava je skutečně důležitá, dodává energii, pocit radosti, atd... Vždyť pro staré lidi je někdy jídlo tou jedinou radostí...
0/0
1.3.2002 8:41

Líba

Re: Nechutné jídlo
Jak byste přežil,kdyby jste neměl rodiče?
0/0
1.3.2002 8:51

Najdete na iDNES.cz