Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Turecko zrušilo kontroly panenství

Turecká vláda zrušila kontroverzní zákon o kontrolách panenství. Podle zákona bylo možné nařídit školačkám, aby se v případě podezření, že měly předmanželský sex, podrobily gynekologickému vyšetření. Tyto nucené prohlídky byly v Turecku zcela běžné až do doby, kdy se pět dívek ze strachu pokusilo otrávit jedem na krysy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

-ed-

Etická reforma nutná celosvětově
Prostě technologický pokrok civilizace o velmi hodně předstihl duchovní úroveň a úroveň vzdělanosti jednotlivce a i národů. Jen malé množství obyvatelstva drží s technologickým vývojem krok a má osvojeny vědomosti o úrovni  vyspělosti společnosti. Životní náklady prudce rostou a spousta obyvatel země si není schopna vydělat jen proto, že nemůže již žádnému zaměstnavateli nabídnout nutné vědomosti a dovednosti. Na druhé straně je zde velké množství skupin, které stále žijí z parazitování na obyvatelstvu a svazují jej za účelem třídění na občany s nárokem a bez nároku podle měřítek, která nejlépe vyhovují založení jednotlivých skupin. Prostě na jednotlivých územích není dost bohatství pro všechny, tak se musí najít vzorce, podle kterých se bohatství rozděluje. Náboženství v tomto vždy sehrávala a nadále většinou sehrávají zápornou úlohu. V první řadě Islám a všechna čest Turecku, které jako jediná islámská země se snaží přizpůsobovat toto náboženství současnému světu.Zde vůbec nejde o nějaké dívky, jestli si užily, zde jde o odvahu odbourat atribut, který v kompelxu s dalšími proti ženám orientovanými zákony  tvoří jeden z pilířů islámského zákonodárství.A to při riziku vystavení se problémům ze strany ortodoxních kruhů Islámského světa.
Va druhé straně, jen do toho, budete tam mít co nevidět tolik rozvrácených rodin, jako zde v křesťanském světě.
0/0
1.3.2002 19:53

Pavel Vymazal

Aneb jak se víra stává zákonem
Vždycky jsem si myslel, že víra je něco navíc - něco, co člověku pomáhá překonávat těžká období života a umožňuje mu víc prožívat radost z období šťastných. Jenže židé, muslimové, katolíci i protestanti tuto funkci víry již dávno zapomenuly a povýšili (si) víru na cosi víc - na zákon. Proto, ačkoliv nejnadřazenější zákon (Listina základních práv a svobod) jasně říká, že musíme ctít svobodu člověka vybrat si jakoukoliv víru, a ačkoliv týž zákon jasně říká, že člověk nesmí být nucen dělat něco, co je v rozporu s jeho svobodami, setkáváme se ve všech společnostech s pravým opakem - Katolíci úplně klidně vnucují novorozeňatům svou víru, muslimové úplně klidně kontrolují, zda je dívka panna, případně jí pro jistotu odříznou klitoris, protestanti a katolíci na územi Británie či Irska po sobě hážou kameny a zápalné láhve jenom proto, že někdo šel do školy skrze jejich čtvrt... Nevěřím tomu, že Bůh nějak pozorně sleduje naše skutky - nedává to totiž smysl. Ale jsem si naprosto jist, že POKUD by Bůh skutečně měl v plánu nás soudit podle našich skutků, tak mnohem raději vpustí do nebe dívku, která uspokojila (obšťastnila, tzn. přinesla štěstí) svého přítele, na kterém jí skutečně záleží, než nějakého šaška, který ji kvůli tomu zabrání ve vzdělávání, tudíž i v nalezení slušného uplatnění ve společnosti, tudíž i v zajištění dobrého života pro děti. Z članku jasně vyplývá, kam tyto "dobré snahy" věřících vedou - lidé páchají sebevraždu kvůli strachu. Říkám tomu paradox Maryši - nemůžu se s tebou rozvést, protože věřím v boha, a tak tě raději zabiju. Copak se opravdu celý svět zbláznil??? Jak je možné, že přes 60% celosvětové populace náleží k některému ze tři hlavních náboženství(křesťané, židé, muslimové)?
0/0
1.3.2002 11:10

Philip Prentis

Re: Aneb jak se víra stává zákonem
Ateisté také často vnucují svým dětem svou víru (či zakazují jim nalézt  vlastní), stejně jako rodiče praktikující ostatní náboženství. Každý rodič by měl mít právo vychovávat své děti podle vlastních představ. A mimochodem, onen "nejnadraženější" zákon je také založen na principech křesťanství, stejně jako ústavy většina západních států. Násilí v Irsku je v přímém rozporu s křesťanstvím, které učí, že by člověk měl odpouštět a neoplácet zlo zlem.
Opravdu si myslíte, že by svět byl lepší kdyby těch 60% byly ateisté, bez jakéhokoli morálního řádu?
0/0
1.3.2002 11:37

Ibrahim Kozák

Re: Re: Aneb jak se víra stává zákonem
K vaší poslední větě: pevně věřím, že nebyla myšlena tak, že ateisté jsou bez morálky.
0/0
1.3.2002 11:50

Matej

Re: Re: Aneb jak se víra stává zákonem
Vazeny pane, jako ateista se musim priznat, ze nad pevne vsemi ortodoxne vericimi kroutim hlavou. Soucasne jako ateista nad ortodoxne vericimi POUZE kroutim hlavou a na rozdil od jinych "pravovercu" ho nezamorduju na potkani jenom kvuli tomu, ze veri na jineho "ducha" nez ja...
0/0
1.3.2002 15:40

Hugo

Priblizovani k EU a registrovane partnerstvi gayu.
Jsem zvedavy jake nazory tu budou padat az "Cyrilkové Svobodovic" budou oponovat cistotou sve viry a zkazenosti homosexualu
0/0
1.3.2002 9:26

tereza

islam nebo katolictvi, to je prast jak uhod
0/0
1.3.2002 0:37

hawinko

Dobrá vec
 Hm, kto vie koľko báb by bolo u nás ako panny, pred manželstvom. Môj tip je 0:)
0/0
28.2.2002 23:39

Petr

!!!
Turecko je pravdu vhodný kandidát na vstup do EU ...  Pokud vím, tak členem NATO je jenom pro svou strategickou polohu, ale nevidím jediný důvod, proč by se měla tato rozvojová země stát členem EU, když i geograficky nemá k Evropě zase tak moc blízko.
0/0
28.2.2002 22:44

BK

idiot
, idiot - další komentář zbytečný...
0/0
28.2.2002 20:40

Najdete na iDNES.cz