Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Palestinci volají do zbraně

Už druhý den zuří na západním břehu Jordánu bitva. Izraelské jednotky pronikají stále hlouběji do palestinského uprchlického tábora v Džanínu. Při nových přestřelkách přišel o život nejméně jeden Palestinec a 36 bylo zraněno. Izrael operaci hájí s tím, že tábory se staly základnami teroristů. Palestinci volají, že je to masakr. Z minaretů džanínských mešit se ozývají výzvy, aby se chopili zbraní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

-ed-

Kdo na tom vydělá ?
Palestinský národ nemá šanci při porovnání národních kvalit soupeřit s Israelci.Kázní, čistotou a pracovitostí vůbec ne, vzdělaností, kulturou. Jediné, v čem mají Palestinci navrch, je v populačním růstu. Proti čtyřčlenné židovské rodině stojí osmičlenná palestinská . Na to oni sázejí. Palestinský (a celý arabský)lid si neuvědomuje, že soupeřit s Israelem je mimo jeho síly a schopnosti.Rozložení sil ve světě a dějinné příčiny také nestojí na straně Palestinců. Jediná jejich možnost je semknutí se a budování vlastní ekonomické síly,jak jednotlivce, tak společenství , ale to nehrozí, viz příspěvek před. Takže vzhledem ke krokům, které Palestinci podnikají , mají už svou budoucnost narýsovanou : jako oběť čístečně genocidní války a po porážce vystěhování do náhradního území někam na Sinaj,nebo do Jordánska, Saudské Arábie.A přitom by stačilo pouze reálně zhodnotit vlastní situaci, jistě těžkou a z větší míry nezaviněnou a chovat se podle toho zhodnocení.Svět se vyvinul někam jinám, než by si mnoho lidí a národů přálo a kdo chce držet krok, musí se přispůsobit. Ale to platí i o našem národu.
0/0
1.3.2002 19:16

http://prachy.czweb.org

Chcete si vydelat pomoci Internetu? Tak navstivte prachy.czweb.org Najdete zde take vtipy, freewares a dalsi. http://prachy.czweb.org
Chcete si vydelat pomoci Internetu? Tak navstivte prachy.czweb.org Najdete zde take vtipy, freewares a dalsi. http:prachy.czweb.org < height=5>
0/0
1.3.2002 17:33

http://prachy.czweb.org

Chcete si vydelat pomoci Internetu? Tak navstivte prachy.czweb.org Najdete zde take vtipy, freewares a dalsi. http://prachy.czweb.org
Chcete si vydelat pomoci Internetu? Tak navstivte prachy.czweb.org Najdete zde take vtipy, freewares a dalsi. http:prachy.czweb.org  
0/0
1.3.2002 17:30

Frankie

Trochu o penězích
Ve včerejší MF DNES byl zajímavý článek analytika P. Kohouta, který si všímá některých finančních otázek a v úvodu si pokládá otázku, zda násilí a terorismus vznikají z bídy. Rád bych uvedl alespoň výtah.
Píše se zde mj. o tom, že v roce 1993 v posledním roce "okupace", byl hrubý domácí produkt na palestinských územích 3300 dolarů na hlavu. Po sedmi letech "svobody", v roce 2000, to bylo jen 1300 dolarů.
Na obvyklý argument zastánců Palestinců, že za to může samozřejmě Izrael, se uvádí: palestinská autonomie obdržela od svého vzniku (z doložitelných zdrojů) asi 4,5 mld. dolarů, tedy více než dost pro vytvoření prosperující ekonomiky. Pravidelně se však značná část státního rozpočtu ztrácela neznámo kam, např. v roce 1997 to bylo 40% (323 mil dolarů). Následné šetření ukázalo, že ministři Arafatovy samosprávy "nakupovali" - vily, mercedesy apod. Potrestání veškeré žádné, výsledkem bylo pouze zvýšení finanční podpory Západu a také to, že detaily o palestinských financích se přestaly publikovat.
V letech 1995-97 Izrael převedl Arafatově samosrpávě 160 mil. dolarů. Byly to peníze z penzijního fondu, nastřádané palestinskými zaměstnanci ještě z doby "okupace". Co se s těmito penězi stalo, můžeme třikrát hádat. Faktem je, že po roce z toho zbylo 10 mil. dolarů. Není proto divu, že Palestinci si své peníze ukládají především do zahraničních bank a navrátivší se palestinští podnikatelé, kteří chtěli v Palestině začít podnikat,  rychle zase utekli kvůli korupci. Pokud někteří zůstali, tak to byli ti, kterým se podařilo do korupčního koloběhu úspěšně zapojit.
Člen Palestinské legislativní rady Hussam Khadr cituje průzkum veřejného mínění v arabském městečku Um Al-Fahm na území Izraele, kde 83% respondentů bylo proti převedení města pod palestinskou jurisdikci, 54% uvedlo, že chce žít v demokracii a mít vyšší životní úroveň, 18% pokládalo Izrael za svou vlast a ostatní uvedli, že nemají zájem stát se obětními beránky v zájmu palestinského státu.
0/0
1.3.2002 16:07

Jon

Re: Trochu o penězích
Frankie, jesli umite anglicky, je velmi zajimavy clanek "American Jihad" vcera byl v "Today", lze to najit na internetu, nebo kniha "American Jihad"od Steveson Emerson, Free Press.Nebo Vam mohu clanek zkopirovat a poslat.V podstate jde o to, ze bida a nedostatek prilezitosti je mala pricina , protoze radikalismus obsahuje i uspesne, doktory pravniky ci vedce, a podpora mezi bohatymi lidmi treba v Saudi Arabia, Kuwait atd je velka. 
0/0
1.3.2002 16:51

Frankie

Re: Re: Trochu o penězích
To, že existuje spousta chudých zemí, které jsou chudší než většina arabských a zároveň si v poklidu žijí a terorismus neexportují, jsem tady psal již několikrát. Za tip díky, pár odkazů na American Jihad jsem našel a přečtu si to.
0/0
1.3.2002 22:07

....

Chybi vam tam dalsi podrobnosti
ti zly palestinci maji v tento okamzik jako rukojmi 14 izraeslkych vojaku. Dnes mely zacit nejake dalsi mirove rozhovory, tyto se vsak opozdily asi o 2 hodiny, protoze palestinska strana podavala protest proti vpadu (agresi) izraelske armady do uprchlickych taboru. muje zdroj zprav jsou: www.aljazeera.cz a www.cnn.com
0/0
28.2.2002 17:53

....

Re: Chybi vam tam dalsi podrobnosti
Pardon .... v predchozi zprave doslo k preklepu, ten prvni zdroj je www.aljazeera.net
0/0
28.2.2002 17:54

Jan Jonáš

Ano, situace dospěla do kritické fáze
Ano, situace dospěla do kritické fáze. Izrael se pravděpodobně rozhodl důsledně a nekompromisně se vypořádávat s původci palestinských útoků na izraelské cíle. Záměrně vypouštím pojem "teroristických útoků". Radikální  a militantní palestinské organizace změnily taktiku. Přešly od snahy rozložit zevnitř izraelskou společnost morálně a politicky sebevražednými teroristickými útoky na civilní obyvatelstvo k strategii oslabit pozici Izraele ve světě a to pomocí svého nerovného boje proti druhé nejsilnější (z hlediska efektivity a účinnosti) armádě světa. Tím chtějí vylepšit svoje image, notně pošramocené terorismem proti civilnímu izraelskému obyvatelstvu, zejména ve světle událostí po 11. září 2001. Ano, Izrael, Palestina a svět stojí před kritickým okamžikem - buď bezpodmínečně, ihned a oboustranně zastavit násilí a začít jednat nebo dojde k velmi tvrdým úderům na všechny známé členy palestinských militantních a radikálních skupin. A to se s sebou přinese i ztráty palestinského obyvatelstva. Akceschopnost pal.  radikálů bude načas eleiminována, radikalizovat se bude podpora palestinské věci v arabských zemích, do toho boj USA s terorismem atd. a máme na dohled velký konflikt na celém Blízkém a Středním východě. Ten bude mít dpopad na celý svět (viz ropa). To určitě nikdo nechce, takže se musí jednat a vyjednat spravedlivé řešení: po uzavření smlouvy o zastavení násilí a uznání Izraele všemi arab. zeměmi Izrael odstoupí okupovaná území včetně osad (do těch se nastěhují Palestinci z táborů; Izrael dostane podporu na vybudování náhradních osad na svém území), Jeruzalém dostane status otevřeného města a společného hlavního města + bude rozdělena jeho správa, bude-li to nutné bude demilitarizován, rozdělen i fyzicky na zóny + mezinárodní síly, po určitou dobu vzniknou náraznikové zóny s mezinárodními silami mezi palestinským a izraelským územím atd.  Ale jsem skeptik, že k tomu dojde
0/0
28.2.2002 17:26

Ladislav Dvořák

Re: Ano, situace dospěla do kritické fáze
Souhlasím s Vámi - území za mír, zmezinárodnění Jerusaléma, separace znepřátelených národů a vzájemné uznání hranic je možná cesta k míru pod olivami. Nejsem ale přesvědčen, že je přijatelná pro ortodoxní Židy a muslimské fundamentalisty. Ti první touží po Velkém Izraeli, ti druzí po zahnání Židů do moře. A ve světle článku v MFD (viz příspěvek Frankieho) mám pocit, že o mír nestojí ani palestinská representace, protože může hrabat pro sebe na úkor ostatních chudáků, které do sebevražedných útoků žene fanatismus a bída.
0/0
1.3.2002 16:51

Jan Jonáš

Redaktoři MF, buďte alespoň důslední
Redaktoři MF, buďte alespoň důslední, když už vymažete moje výhrady k minulému nadpisu vašeho článku "Izraelská armáda zabíjela v Džanínu", tak byste měli vymazat i ostatní příspěvky na toto téma. Jinak lacině zesměšňujete jejich autory a to není dvakrát fér. To, že jste smazali můj příspěvek je OK, znamenal na hrubý pytel hrubou záplatu (viz moje narážka na to, že to lze chápat jako projev vašeho latentního antisemitismu a že to následně  provokuje i úvahy o souvislostech s německým vlastnictvím vydavatelství a to nejenom v souvislostech s izraelsko-palestinským konfliktem, viz BD a SN problém + otázka důvěryhodnosti MF atd.) A Vám se tato moje konstrukce příliš nezamlouvala. Chápu, že je těžké psát nestranně o konfliktu na Blízkém východě - tak zaznamenávejte fakta, popisujte děj bez hodnocení a nesnažte se být objektivní jenom naoko. My Vaši čtenáři umíme rozpoznat, oč komu nejenom v tomhle sporu běží a na čí straně je právo - a ono je jednou tam, podruhý onde (nic není černobílé). Síla budí protisílu - a to platí i pro vztah novinář/čtenář. Internet nám dává možnost si na Vás "došlápnout", buď vydávání na Internetu vzdejte nebo to vemte v potaz, víc možností nemáte. Přes všechny své výhrady a "navážení se do Vás", hodnotím Vaše e-noviny (portál) nejvýše na českém Internetu.  A po přečtení to klidně zase smažte.
0/0
28.2.2002 16:47

Jan Jonáš

Re: Redaktoři MF, buďte alespoň důslední
No to je perfektní - zahrál si se mnou nějaký internetový šotek. Takže on ten můj příspěvek tam zůstal. Takže se musím omlouvat a tak také nyní činím. Páni redaktoři, omlouvám se z nařčení, že mažete příspěvky s kritickými výhradami. Není to pravda - důkaz viz níže.
0/0
28.2.2002 16:52

přátelé

Stojím
plně na straně izraelského vedení, které bylo demokraticky zvoleno. Má co činit s fanatickým terorismem, a s tím může jenom jedno: bojovat a zvítězit.
0/0
28.2.2002 13:40

Kato

Návrh na další titulek: "USA masakrují civilisty v Afghánistánu"
Vy se fakt nezdáte. Pokaždé když si myslím, že větší blbost už nemůžete napsat, tak mne překvapíte něčím ještě pitomnějším.  Na tohle je na žurnalistické fakultě nějaký zvláštní kurs?
0/0
28.2.2002 13:23

k.m.

sugestivni nadpis
ted jeste reknete, ze jste v israelsko-palestinskem sporu neutralni, resp. objektivni. ten nadpis "izraelske jednotky zabijely" je vse jine nez objektivni, zejmena pro lidi, kteri to uz dal nectou.meli byste se stydet.
0/0
28.2.2002 13:02

Jan Jonáš

Re: sugestivni nadpis
Redaktoři, kdy se zbavíte svého skrytého antisemitismu - proč to pořád na nás zkoušíte? Je pravda, že zabití člověka je stále jen zabitím člověka a nic na tom nezmění příčina, proč se tak stalo. Ale nesnažte izraleské armádě podsunout, že si na palestinská území vyrazí jen tak si pozabíjet pár Palestinců, jak se jim ten který nachomítne do cesty, jen aby se pomstili za předcházející útok Palestinců. Tenhle styl zabíjení je vlastní přece jenom spíš palestinským teroristům, kteří bezhlavě zabijí každého Izraelce - nejlépe ženy, děti, školáky, návštěvníky pizerií, cestující autobusem, turisty atd. No já Vám rozumím, Vy musíte nějakým způsobem "pošpinit" Izraelce, že to jsou stejní zabijáci jako ti palestinští teroristém a že jejich styl boje je vlastně ještě horší, protože je to státní terorismus a mají k tomu dokonalejší bojové  prostředky. Kdyby tomu tak bylo, tak je již Palestina srovnaná se zemí a nežije tam jediný Palestinec. Vaše články jsou něco jako podprahová reklama - i takhle nějak skrytě se formují názory a postoje lidí. Není to ovšem špatně a to nejenom kvůli objektivnímu stavu, ale i pro MF - ona ztrácí také na své důvěryhodnosti. Podobné postoje lze pozorovat i k sudetoněmeckému problému, Benešovým dekretům - a stáíle víc a víc zde je patrna souvislost s německým vlastníkem. Takhle nějak je předznamenáván náš osud v budoucí EU s  dominancí Německa nebo je to jenom špatný pocit? 
0/0
28.2.2002 15:44

berryl

Re: sugestivni nadpis
Když si ten článek přečtu - vidím jedno - izraelské jednotky vpadly do palestinského uprchlického tábora a začaly to tam masakrovat. To je fakt. Proč to udělaly - o den dřív jim palestinská atentánice zranila tři vojáky. Faktem však i přesto zůstává, že Izraelské jednotky vpadly do táborů s tím, že rozpoutají bitvu. Tečka.
0/0
28.2.2002 16:22

Jan Jonáš

Re: Re: sugestivni nadpis
Na takto koncipovaný článek se současným titulkem bych vůbec nereagoval, považoval bych ho za OK. Nepřímo jste mi potvrdil, že po změně nadpisu se autoři příspěvků s výhradami k titulku "Izraelská armáda zabíjela v Džanínu" ztrapní, respektive budou ztrapněni. Ó, že bych opět něco vypustil ze svých paranoických poznámek na úmysly redaktorů MF, ale nedělejme z nich ještě větší ...., oni takoví určitě nejsou, jen jim občas něco ulítne, dělají "živé" e-noviny a ty si čtou okamžitě tisíce čtenářů a to je setsakramentsky důsledný "dozor". A jen tak něco jim neodpustí, viz moje maličkost. Kdyby každý z nás měl takovou kontrolu, to by byla kvalita a výkonnost. 
0/0
28.2.2002 17:00

JM

Re: Re: sugestivni nadpis
Ano, to je hezké ... "vpadli tam s tím, že rozpoutají bitvu" ... jestli si dobře vzpomínám, je to uprchlický tábor ... uprchlíci ... civilisté ... jakou bitvu? Nebo to snad jsou všechno ozbrojenci, co mají doma v šatníku místo hadrů arzenál? Já chci taky domů kalašnikova! A odstřelovací pušku! S tlumičem! A NEMLUVTE MI TADY O NĚJAKÝCH KULTURNÍCH ZVYKLOSTECH! Samopal je na jedinou věc: na zabíjení lidí. Palestinci rádi zabíjejí lidi, dokonce jim ten koníček zabere tolik času, že ani nestihnou chodit na vyjednávání. Pořád mě nepřestává překvapovat, že se někdo dokáže divit, že už toho Židi mají plný zuby. Nebo že by to nebyl údiv, ale stranický úkol?
0/0
1.3.2002 18:12

Rostislav Hanák

Palestinci a Izraelci jsou jak malí kluci
Palestinci a Izraelci jsou jak malí kluci. Obojí jsou náboženští fanatici, kteří nedokážou příjmout ideu rovnosti všech náboženství. Dokud bude na obou stranách konfliktu platit zásada "Šest očí za oko, šest zubů za zub", je mír v této oblasti v nedohlednu.
0/0
28.2.2002 10:58

Agnes

Re: Palestinci a Izraelci jsou jak malí kluci
Doufam, ze ten nadhled nam vydrzi i u veci ktere se nas tykaji - napr. cesko-nemeckych ci cesko-rakouskych vztahu. Nejsme jako mali kluci v tom pripade i my?
0/0
1.3.2002 14:55

Najdete na iDNES.cz