Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Bezdomovec zemřel za nezájmu okolí

Možná zbytečně zemřel člověk na hlavním vlakovém nádraží. Asi šedesátiletý bezdomovec doplatil na lidskou lhostejnost. Dvě hodiny si podle jeho kolegů bezvládného těla nikdo nevšímal až do doby, než jej našel strážník v úterý v jednu hodinu ráno u jednoho ze stánku s občerstvením. Doktor, který přijel se sanitkou, mu už nemohl nijak pomoci. Jen konstatoval smrt. Podle něj zemřel dotyčný na infarkt.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kelbich Jan

Nejen nezájem okolí ...
Přeji dobrý den všem, v první řadě bych si dovolil poznámku k terminologii - jak je patrné z kontextu, pravděpodobně nešlo o bezdomovce, ale tzv. osobu bez přístřeší. Ty jsou v poslední době často nesprávně nazývany bezdomovci, což je však termín pro osoby bez státní příslušnosti. Dále. Nejen nezájem okolí má patrně vinu na zbytečné smrti. Otázkou je, jak Josef ke své situaci přišel. Jak se zmiňuje jeho "kolega" Boris, příčinou může být neschopnost úhrady nájemného. Pro takové občany má totiž náš občanský zákoník jediné řešení - cituji : o.z. par. 711 pís. d) Pronajímatel může vypovědět nájem bytu jen s přivolením soudu z těchto důvodů: d) jestliže nájemce hrubě porušuje své povinnosti vyplývající z nájmu bytu, zejména tím, že nezaplatil nájemné nebo úhradu za plnění poskytovaná s užíváním bytu za dobu delší než tři měsíce. Absurdita takového zákona spočívá dle mého názoru v tom, že vůbec nerozlišuje tzv. nezaviněné dlužníky od těch zaviněných. Jestliže dále úvážíme, že příspěvek na bydlení v rámci dávek SSP je spíše výsměchem než pomocí (např. pro jednotlivce činí 668,- Kč - za předpokladu nedosažeí životního minima (4 100,- Kč)) a že téměř neexistuje sociální bydlení nebo je nedostupné, je situce takových osob neřešitelná. Myslím, že tak za tragický osud těcto lidí i za jejich případnou zbytečnou smrt nesou odpovědnost všichni, kdo se na celé záležitosti podílejí - od zákonodárců, které takové zákony připravili, přes majitele domů, soudce i ostaní úředníky kteří je naplňují v praxi svým rozhodováním až po případného exekutora, který tak svou činností naplní tragický osud nájemníka. Nechápu, jak se toto celé slučuje se záklaními lidskými právy, je ostudou to, že takové fatální chyby v našem právním řádu máme. Tato není jediná. Jen způsobů, jak zůstat bez přístřeší je více. Co proti tomu dělat ? Je nutné změnit zákony i systém sociálních služeb tak, aby nádále již k takovým absurditám nedocházelo. K tomu je však mimo jiné i potřebný zájem veřejnosti, samo od sebe se nezmění nic. Ostatně, každý občan by si měl uvědomit, že se tento problém týká vlastně všech. s pozdravem všem, Kelbich Jan PRAHA 5
0/0
3.3.2002 12:50

reno

je mi z toho smutno
Je to přece člověk,měl by být odvezen sanitou do nemocnice,ošetřen ,nakrmen,
a co dál? Jak se postará vyspělá společnost o spoluobčana?Každý miliardář se
stará jen o své miliardy,a ubozí jsou jim fuk!Jestli tohle je demokracie ,tak ji nechci. Je mi z toho smutno,z té nevšímavosti lidí i policistů.Je mi na blití z režimu, který udělal z půl milionu lidí nezaměstnané a bezdomovce fuj! 
0/0
1.3.2002 15:00

mispul

nemocenska
Jeste ze tak....urcite si rad platil nemocenskou....
0/0
28.2.2002 9:58

Snehulak

Re: nemocenska
Hm, za tohle moudro by jsi zaslouzil poradne na drzku - aby jsi mel duvod jit si vybrat svoji nemocenskou...
0/0
3.3.2002 19:19

Petr

Lhostejnost?
No to abych se zasmál. A ještě byl k tomu nalitej. K tomu fakt není co dodat.
0/0
27.2.2002 16:34

BR

Lhostejnost
A co ten Boris? Jaktože ví přesně, co se Josefovi stalo? Viděl to! Nepomohl!
0/0
27.2.2002 9:24

Tomáš

Nezájem okolí
Dnes a denně jezdím z pražského hlavního nádraží a věru nevím, jak rozlišit, zda ten který bezdomovec jen spí, nebo je mrtev.
0/0
27.2.2002 8:38

Najdete na iDNES.cz