Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zuřivý vrah od Mnichova je mrtev

Policie našla tělo zuřivého střelce, který poblíž Mnichova zavraždil tři lidi a další zranil. "Je mrtev," potvrdil novinářům na místě neštěstí bavorský ministr vnitra Guenther Beckstein. Tělo bylo ve škole, kterou přepadl. Policejní mluvčí řekl, že pravděpodobně spáchal sebevraždu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vaclav H

Ofenziva socialniho darvinismu pokracuje
A ukazuje nam svou novou tvar. Protiofenzivu. ud bude stredni trida vic komunikovat navzajem aby mohl v jejim jmenu nekdo "si trochu popovidat" s hornimy desiti tisici (treba o mobbingu v jejich firmickach atp.) a pokusit se s nimi dohodnout jakasi pravidla pomoci kterych jim povoli dalsi ovladani sveta v mezich "slusnosti". A take za predpokaldu ze v prubehu tohoto "dialogu" se pokusi stredni trida (jeji zastupci) kultivovat sama sebe aby se oni navzajem dokazali chovat k sobe slusne. A nebo bude cetnost takovychti excesu narustat. Urcite minimalne do doby kdy se povoli verejne drzeni zbrani. Posleze to vse nabere jeste rychlejsi obratky.
0/0
19.2.2002 14:08

JV

Legalizujte střelné zbraně!
Vždy, když čtu "šílenec zastřelil deset lidí", tak si říkám, proč už konečně nemůže vlastnit pistoli každý počestný občan. Kdyby měla z těch deseti polovina svou vlastní pistoli, nemohlo by se to stát, protože by dělali to, na co mají svaté právo: účinně by se bránili. Policista nemůže být na každém rohu, ale zato všude je dost počestných občanů.
Jenže to se nehodí do krámu státu. Občan, který se může sám účinně bránit, je na státních úřednících méně závislý a méně radostně bude souhlasit s neustálým zvyšováním daní.  Když si čtete noviny, vidíte, že jsou občané běžně obviňováni, i když je zcela zjevné, že šlo o nutnou obranu a soudy je pravidelně osvobodí. Tomu se říká "právní politika". I když má někdo náhodou možnost bránit se, už si netroufne.
Kam tahle politika vede, jsme viděli 9. září. Stačil kus ostrého platu a brutality a patří vám celé letadlo, protože se nikdo nemůže pořádně bránit! Na ulicích měst to probíhá dnes a denně, jenom ne tak spektakulárně. Proto říkám: DOST TYRANIE, DEJTE NÁM PRÁVO A MOŽNOST BRÁNIT SE ÚTOKU. MÁME VĚTŠÍ PRÁVA NEŽ ÚTOČNÍCI A NEŽ STÁTNÍ ÚŘEDNÍCI!
0/0
19.2.2002 12:44

Tomáš

Re: Legalizujte střelné zbraně!
Naprosto souhlasím. Šílenec může začít vraždit kdykoliv a čímkoliv ale bez účinné obrany se nedá dělat nic. Jasně, nikde není psáno, že nemůže rupnout v bedně někomu, kdo má legální zbraň ale zajímavé je, že těch případů v minulosti moc nebylo. Možná je to tím, že legální zbraně jsou x násobně dražší, jejich pořízení je komplikované, jsou nutné zkoušky, docházení na policii atd.. V každém případě, naše zákony jsou tak podivné (resp. jejich výklad), že i když se najde statečný člověk, který jde na pomoc někomu, kdo je v ohrožení života, riskuje především, že když to přežije, bude on sám popotahován po soudech a může trávit řadu měsíců ve vazbě apod. Viz případ sochaře Opočenského. Nesmírně si vážím lidí, kteří se dokáží zlu postavit a zejména v zemi, která se snaží své občany přinutit, aby si hleděli svého a na pomoc ostatním raději ani nemysleli. Nicméně v případě vlastního napadení je určitě něco na tom, že je lepší být souzený než mrtvý. Osobně si myslím, že to (u nás) bude horší a horší.
0/0
19.2.2002 13:28

Bubák

Re: Re: Legalizujte střelné zbraně!
Pokud se Vám zdá málo případů "kdy někomu ruplo v bedně", zkuste prosím uvést alespoň stejné množství případů kdy se ozbrojený člověk dokázal pomocí zbraně ubránit nebo si srovnat kolik mají střelné zbraně na svědomí ztracených životů a kolik zachráněných.
Člověk musí být vždy popotahován po soudech, pokud někoho zabije proto aby se prokázala nutnost jeho obrany. Nutnost obrany je snadno zneužitelný pojem, a každý případ je potřeba důkladně vyšetřit a posoudit.
0/0
19.2.2002 16:00

Věra

Re: Legalizujte střelné zbraně!
To se nikdy nestane!!! Potože Stát bude mít čím dál větší zájem na ovládání občanů. Každý stát a nakonec SUPERVELMOC, která ovládne celý svět a všechny živé bytosti. Všichni lidé budou pod kontrolou. Budou mít přímo ve svém těle mikročip (na čele nebo na hřbetu ruky), který nebude vidět, ale pomocí tohoto mikročipu budou ovládáni z jediného OBROVSKÉHO POČÍTAČE - "ŠELMY", která již žije a soustřeďuje už informace. Toto vlastně začalo už za 2. světové války...Přestane se postupně platit hovovými penězi, vyjde nařízení, že každý bude muset mít "konto" v bance, vláda bude mít o všem přehled. Kdo se nepodřídí dobrovolně, bude mu čip vpraven do těla jakoby náhodně u lékaře např. injekčně při braní krve atd. A kdo unikne i tehdy, bude odkázán k likvidaci - buď hladem - nedostane nakoupit, nebude-li vlastnit kreditní kartu na na ní čárový kód, či mikročip nebo jej internují a zlikvidují... TAKOVOU BUDOUCNOST NÁM VŠEM POSTUPNĚ PLÁNUJÍ. Lidé budou ovládáni - jejich psychika, aby se z nich stali laciní roboti, kteří budou ochotni pracovat téměř zadarmo... TÍM SE UMOŽNÍ VRSTVA VLÁDNOUCÍ A NESMÍRNĚ BOHATÁ - A NA DRUHÉ STRANĚ - NESMÍRNÍ UBOŽÁCI!!!! ŘÍKÁ SE TOMU BLOBALIZACE!!!! A není - to fantas magorie, je to horší, než si myslíš... Vláda vše tají....
0/0
19.2.2002 14:36

Bubák

Re: Legalizujte střelné zbraně!
Co jste zde uvedl je demagogie. Člověk, který u Mnichova vraždil byl předtím také "počestný občan", než se rozhodl vraždit. Co potom v tvém podání znamená "účinně se bránit" ? Vlastnictví zbraně ještě není předpokladem k účinné obraně, k tomu je zapotřebí být k obraně také psychicky připraven a být schopen rozhodnout kdy použít zbraň, a kdy stačí "pár facek". Bohužel držení zbraně může banální konflikty pouze vystupňovat. Držitel zbraně musí být také neustále ve střehu, protože musí hlídat střelnou zbraň, která v případě zaváhání může útočník použít proti němu. Jak těžké je rozhodnutí, kdy zbraň použít dokládá příklad mělnického policisty, který ač připravován a školen, použil zbraň v nevhodnou dobu na nevhodném místě.
Dále zcela nesmyslně tvrdíte: "jsou občané běžně obviňováni, i když je zjevné, že šlo o nutnou obranu".  To je argumentace bez znalosti věci. Občan je nejprve vyšetřován, ne obviněn, což je normální procedura, která musí po takovémto činu následovat, ať už se jednalo o přiměřenou obranu nebo ne. Přiměřenost obrany musí posoudit soud po zvážeení všech okolností, nikoliv novináři.
Je dobré se podívat do země kde je držení zbraní umožněno způsobem, po kterém voláte - USA. Máte pocit, že je zde méně činů spáchaných střelnými zbraněmi ?
P.S. Osobní otázka: používal jste někdy zbraň, např. ke služebním účelům ? (vojna, policie, hlídací služba apod. )
0/0
19.2.2002 15:52

JV

Re: Re: Legalizujte střelné zbraně!
Demagogii tu píšete pouze Vy. KAŽDÝ zločinec je nejdříve počestným občanem. Vlastnictví zbraní není jediným předpokladem schopnosti se účinně bránit, ale napomáhá tomu (kdyby zbraně byly k ničemu, neexistovaly by, že). Ve Vašem podání bych se skoro bál, že se zbraní v ruce budu ještě zranitelnější než bez ní.
Pokud jde o obvinění, myslel jsem skutečně sdělení obvinění, které se poměrně často stává. Vaše srovnání s USA taky není příliš správné. Držení zbraní tam není tak liberální, jak se někdy tvrdí, a stát je stále více ztěžuje.
Pokud jde o statistiky, snad ještě více se střelné zbraně zneužívají v Rusku a JAR, kde normální smrtelník legálně získat pistoli prý nemůže. Naopak ve Švýcarsku, kde je držení zbraní snad ještě běžnější než v USA, se zneužívají minimálně. Když jsme u těch statistik, omyly lékařů zabijí v USA víc lidí než střelné zbraně. V USA kriminalitu výrazně ovlivňuje státní drogová politika, podobně jako to bylo ve dvacátých letech během alkoholové prohibice.
Osobní odpověď: já dávám přednost prevenci. Nepohybuji se v rizikovém prostředí a vypadám tam bezvýznamně, že jsem nikdy nikomu za napadení nestál.
0/0
19.2.2002 16:21

Bubák

Re: Re: Re: Legalizujte střelné zbraně!
Pochopil jste správně: opravdu si myslím, že vlastnictví zbraně je neužitečné, někdy i nebezpečné pro vlastníka. Pokud se mám se zbraní v ruce účinně bránit musím mít zbraň po ruce. Pokud např. někoho překvapím při vloupání do mého bytu, těžko asi počká až si zbraň vyzvednu z trezoru, kde má snad být podle zákona uložena. Pokud má mít zbraň obranný účinek na ulici musím ji nosit neustále. Vzrůstá tak opravdu riziko, že mi bude zbraň odcizena a případně použita proti mně. Zbraň, podle mně, lze účinně použít pouze v případech kdy útok opravdu očekávám a nejsem jím překvapen např. při transportu peněz apod ..
Se Švýcarskem máte pravdu, ale stačí si vzpomenout na nedávný podobný případ ve Švýcarsku.
Nevím odkud berete přesvědčení, že za zvýšenou kriminalitou v USA stojí státní drogová (protidrogová)  politika. Liberální protidrogová politika se praktikovala v 70. a 80. letech a znamenalo to obrovský nárust konzumentů, s čímž se Amerika dnes těžce vyrovnává, právě represivními opatřeními.
Nemohl byste mi prosím prozradit, jaká je prevence proti střelné zbrani ? Pokud se teď nepohybujete v rizikovém prostředí, myslíte že širší držení zbraní toto prostor pro toto prostředí zůží?
0/0
19.2.2002 16:46

JV

Re: Re: Re: Re: Legalizujte střelné zbraně!
Bezva, tak žádné zbraně nedržte. Já s tím nemám problém.
Za zvýšenou kriminalitu v USA může drogová prohibice přesně z týchž důvodů, jak za ni mohla prohibice alkoholová. O tom jste někdy slyšel, viďte? Pilo se stejně jako předtím, ale navíc se na ulicích za bílého dne střílelo ze samopalů. Nepřipomíná Vám to něco?
"Prevence proti střelné zbrani" je nesmysl. Patrně máte na mysli "prevenci proti útoku střelnou zbraní". Stoprocentně účinná prevence proti útoku čímkoli neexistuje, ale významně pomáhá vyhýbání se kriminogenním prostředím a situacím. Povědomí o možnosti účinné obrany mezi potenciálními útočníky též pomůže (prokázáno statisticky v zemích, kde pod vlivem módních etatistických trendů střelné zbraně kriminalizovali).
0/0
19.2.2002 16:59

Bubák

Re: Re: Re: Re: Re: Legalizujte střelné zbraně!
Položím Vám tedy otázku kterou jsem už položil k jinému příspěvku: srovnejte případy kdy se člověk účinně bránil střelnou zbraní a kolik bylo napadení legálně drženou zbraní.
Povědomí o možnosti účinné obrany je opravdu Váš silný argument a přiznávám, že stojí za zvážení.
Dále uvedu porovnání zemi jako Kanada, alespoň podle infomací , které mám: držení zbraní v Kanadě je možné, avšak zbraně nemají občané doma, ale v policejním trezoru, odkud si je mohou vyzvednout, po použití je samozřejmě vrací. Srovnejte si potom počet napadení střelnou zbraní v USA a v Kanadě, zemím kulturně blízkých.
0/0
19.2.2002 17:10

JV

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Legalizujte střelné zbraně!
I v seriózních zdrojích se traduje, že prvních případů je více (v USA, u nás PČR statistiku nezveřejňuje*). Odkaz na samotnou statistiku jsem však nikdy neviděl.
Pokud jde o srovnání Kanady a USA, musel byste nejdřív odečíst ostatní vlivy. Například drogovou válku, která je v USA asi nejintenzivnější na světě a má tím pádem i nejhorší důsledky; dále ostatní státní zásahy, odlišné sociologické charakteristiky atd. Mnou výše uvedená fakta svědčí pro legalizaci střených zbraní.
*/ Sice byl zveřejněn údaj pro útoky "legálně drženými střelnými zbraněmi", což však znamená včetně třeba kuchyňských nožů, které mají patrně na svědomí víc životů než střelné zbraně. Rozumná data, pokud jsem informován, zveřejněna nebyla.
0/0
19.2.2002 17:30

JV

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Legalizujte střelné zbraně!
Oops ... teď se mi to podařilo zamotat . Ta věta má samozřejmě správně znít takto:
 
*/ Sice byl zveřejněn údaj pro útoky "legálně drženými zbraněmi", což však znamená včetně třeba kuchyňských nožů, které mají patrně na svědomí víc životů než střelné zbraně.  
0/0
19.2.2002 17:47

Bubák

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Legalizujte střelné zbraně!
Nevím čím si doma krájíte chleba Vy, ale můj nůž určitě nestřílí. Znovu Však jako v případě lékařů uvádíte zavádějící srovnání: lékaři možná zabijí svými chybami více lidí než střelné zbraně, ale také nesrrovnatelně více zachrání. Podobné je to i s kuchyňským nožem, který je primárně určen k jiným věcem než zabíjení.
0/0
19.2.2002 17:47

JV

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Legalizujte střelné zbraně!
Jistě, zbraně jsou primárně navrženy k tomu, aby byly nebezpečné. To z nich dělá ideální prostředek obrany proti útoku! Útočník má sice tu možnost taky, ale ten mě může klidně majznout po hlavě i obyčejnou cihlou (legální) nebo si vzít nelegální zbraň (je přece zločinec, že, ti takové věci dělají). Proto je rozumnější zbraně nekriminalizovat. Posledním hysterickým výstřelkům o zakazování praků a zavíracích nožíků je možné se už jen smát. Prostě Velký bratr v praxi.
BTW - kolik životů zachránil a naopak má na svědomí třeba takový bungee jumping?
0/0
19.2.2002 17:59

Bubák

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Legalizujte střelné zbraně!
Omyl zbraně se nekriminalizují, pouze se omezuje jejich držení (používáte zřejmě stejnou argumentaci jako obhájci legalizace drog) a to je rozdíl. Nevím čím je omezena Vaše svoboda pokud sám zbraň nevlastníte, není v tom trošku rozpor ? Vaše svoboda utrpí právě tím, že si ji budete nucen opatřit, protože prostředí ve kterém budete žít ji od Vás bude vyžadovat.
Bungee jumping je mé svobodné rozhodnutí riskovat výměnnou za nobvyklý zážitek, nejsem do něho nijak nucen a riziko sám akceptuji. Nebo taky jinak: kolik lidí zabili ti, kdo provozovali bungee jumping ( myslím tím skokany ) ?
0/0
19.2.2002 18:20

JV

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Legalizujte střelné zbraně!
Omezení držení a kriminalizace je totéž. Když mě policie chytí se zbraní, která je zakázaná nebo povolená, avšak já nemám státní dovolení ji držet, půjdu do basy. Pokud Vám to však přijde přesnější, mohu klidně psát "částečná kriminalizace", aby se to nepletlo s úplnou kriminalizací.
0/0
20.2.2002 9:03

Bubák

Re: Re: Re: Re: Re: Legalizujte střelné zbraně!
Bohužel myslím, že nárust kriminality v USA není způsoben prohibicí. Poslední statistiky ukazují, že právě zvýšení represe (příkladem budiž New York), přineslo snížení kriminality. Pochybuji totiž, že tak svobodomyslný národ jakým američané jistě jsou, by souhlasil s takovým zásahem do svých práv, jaká podstupují v NY (tím se odvolávám na zkušenosti lidí, kteří USA navštívili, ne na své vlastní).
0/0
19.2.2002 17:17

JV

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Legalizujte střelné zbraně!
To jsou dvě různé věci.
a) Zvýšení intenzity stíhání skutečně povede ke snížení kriminality, ale:
b) Zavedení prohibice povede ke zvýšení kriminality.
Chcete-li s k tomuto tématu přečíst více, zkuste pro začátek tento článek:
Na stejném serveru najdete další články.
0/0
19.2.2002 17:36

Bubák

Prohibice.
Pokud už se bavíme o prohibici: je potřeba odlišit kriminalitu, která provází samotnou prohibici jako je např. pašování alkoholu či drog, od kriminality, která je důsledkem konzumace výše uvedených látek. Potom je otázkou který druh kriminality je pro společnost nebezpečnější. Ještě jeden příklad mně napadá: přestože je u nás konzumace alkoholu legální, distribuce taky, kriminality s nedovolenou výrobou alkoholu přetrvává stále. Možná namítnete, že kriminalita je spojená stále s restrikcí státu, ale obávám se že naprosté uvolnění výroby alkoholu by naší zemi zřjmě neprospělo.
Je také dobré připomenout, že jsou na světě země kde prohibice úspěšně funguje ( např. islámské státy, nebo Skandinávie). Je to podle mně dané kulturními tradicemi v daných zemích, proto měla prohibice v USA tak malý úspěch.
0/0
19.2.2002 18:08

JV

Re: Prohibice.
Správná poznámka. Kriminalita indukovaná prohibicí je mnohem četnější a mnohem společensky nebezpečnější než obecná kriminalita spojená s návykovými látkami(v USA se hovoří o více než 90%-ním podílu)
Na alkoholu je to poznat taky - stát na něj uvalil spotřební daň a hned se uměle vytvořila vysoce závažná kriminalita, která by jinak nevznikla.
Pokud jde o kulturní tradice, drogy patřily snad ke každé kultuře. Někde pili pivo, jinde vařili kaktusy, jinde zase jedli houbičky. Žádná prohibice tomu nezabrání. A těžko taky budete vysvětlovat lidem, že jejich vlastní tělo jim nepatří a nemají právo o něm sami rozhodovat. Lidé taky mají jisté povědomí o přirozeném právu a nepotřebují k tomu žádné profesory.
0/0
20.2.2002 9:14

Bubák

Re: Re: Prohibice.
Problém užívání drog není přece jenom problém svobody jednotlivce, to platí  pouze u jednotlivců žijících na pustém ostrově, nikoliv pokud je součástí společnosti. Drogy působí na psychiku člověka, tak že může být nebezpečný svému okolí  (např. alkohol za volantem), také díky "svobodě" jednotlivce. Nechci používat otřepanou frázi a o tom kde končí svoboda jednotlivce. Ale vraťme se ke kriminalitě produkované  prohibicí, která jak tvrdíte je četnější a společensky nebezpečnější, než obecná kriminalita spojená s návykovými látkami. S tím bohužel nemohu souhlasit. Kriminalita indukovaná prohibicí se vztahuje pouze k uzavřené skupině lidí, která se živí např. pašováním drog, nedotýká se občana obecně, navíc spousta této kriminality je také způsobena právě kriminalizací této činnosti. Podle logiky obhájců "dekriminalizace" by nejlepším řešením drobné kriminality (např. krádeží) bylo tuto kriminalitu netrestat, tudíž takovéto počínání nekriminalizovat (jak jednoduché).
Znovu však ke zbraním. Včera mně ještě napadl takový jednoduchý argument: předpokládejme na 100 zbraní , jednoho mrtvého člověka, kolik jich bude připadat na 10 milionů (zbraní)? Každá domácnost drží, řekněme 10 nožů, uvažujme tedy zhruba o 20 mil. nožů v zemi. Jaký by byl výsledek pokud bychom drželi 20 mil. střelných zbraní.
 
0/0
20.2.2002 11:31

JV

Prohibice indukuje kriminalitu
Nepochopil jste to. Legalizace prodeje drog a krádeží nejsou ani trochu podobné věci.
U drog jde o uměle indukovanou kriminalitu. Dealer legální drogy (třeba trafikant) nemusí střílet na ulici ze samopalu a podplácet policisty. Legalizace by odstranila příčinu společensky velmi nebezpečného chování.
Naopak legalizací krádeží byste společensky nebezpečné chování (nazvěme to třeba primární kriminalitou, abychom ji odlišili od indukované kriminality) podporoval.
0/0
20.2.2002 12:39

Bubák

Re: Prohibice indukuje kriminalitu
Ovšem výsledek počínání dealera je stejný. Příčina našeho nedorozumnění spočívá zřejmě v rozdílném názoru na konzumaci drog, zatímco já tvrdím, že konzumace drog je pro společnost nebezpečná, vy totéž obhajujete svobodou jednotlivce.
0/0
20.2.2002 12:52

JV

Re: Re: Prohibice indukuje kriminalitu
Výsledek je stejný, akorát s tím drobným rozdílem, že kriminalita je desetkrát větší. Divný argument.
Kromě toho jste se pořád nevyrovnal s empiricky zjištěným faktem, že nebezpečná je právě prohibice.
0/0
20.2.2002 13:26

JV

Re: Re: Prohibice indukuje kriminalitu
Výsledek je stejný, akorát s tím drobným rozdílem, že kriminalita je desetkrát větší. Divný argument.
Kromě toho jste se pořád nevyrovnal s empiricky zjištěným faktem, že nebezpečná je právě prohibice.
0/0
20.2.2002 13:26

Bubák

Re: Re: Re: Prohibice indukuje kriminalitu
Čím je nebezpečná prohibice ? Možná jsem se nad tím zamýšlel na jiném místě. Jakékoliv zákazy a příkazy samozřejmě produkují kriminalitu. Řešením však není legalizace všeho co je zdrojem kriminality.
Ke svobodě občana. Který občan je svobodnější, ten který má právo užívat drogy nebo ten na drogách závislý, ten který musí ven pouze s kolty u pasu a v neprůstřelné vestě, nebo ten co může vycházet z domu beze strachu o život ?
0/0
20.2.2002 14:27

JV

Řešením však není legalizace všeho co je zdrojem kriminality
Zdrojem kriminality je prohibice. Viz mnou popsaný rozdíl mezi legalizací drog a krádeže. Stále to směšujete.
Svoboda: svobodnější je ten, kdo má právo užívat drogy. Pokud si někdo chce ničit své vlastní tělo (ať už drogovou závislostí nebo čímkoli jiným), týká se to jeho svobody a do té já zasahovat nemoh. Vy jste tu před časem zmínil ten aforizmus o mezích svobody - tak se k němu teď hlašte!
Pokud jde o zbraně, stále si z neznámého důvodu myslíte, že bych se pak měl na ulici strachovat o život. Proč? Takové Švýcarsko je i přes všechny občasné výjimky bezpečná země.
0/0
20.2.2002 14:47

Bubák

Re: Řešením však není legalizace všeho co je zdrojem kriminality
Myslel jsem tohle: svoboda jednotlivce končí tam kde začíná svoboda ostatních.
Švýcarsko je jiná země s jiným kulturním vývojem, ve světě spíše vyjímečná. Ano máte pravdu, jsou opravdu země kde to může takhle fungovat. Jako příklad mně napadá věc ze zcela jiného soudku - řidičské průkazy. V Americe je nepoměrně snažší získat řidičský průkaz, než v Evropě (alespoň se domnívám), přesto se podle vyjádření lidí, kteří měli možnost porovnat bezpečnost provozu v USA a v Evropě jezdí v Americe bezpečněji. Lidé tam jsou k sobě přirozeně ohleduplnější. Dovedete si představit jak by pokus nastolit takový režim vydávání průkazů dopadl u nás ? Bohužel společnost musí do takového stadia napřed dospět.
 
0/0
20.2.2002 15:06

JV

Re: Re: Řešením však není legalizace všeho co je zdrojem kriminality
Typická obrácená logika zastánců státní regulace: regulace nefunguje a to je považováno za důkaz potřebnosti státní regulace.
0/0
20.2.2002 16:50

Bubák

Re: Re: Re: Řešením však není legalizace všeho co je zdrojem kriminality
To přece není pravda, že státní regulace nefunguje, pouze není úplně dokonalá. Stále používáte tytéž argumenty typu: lékařské omyly zabijí v americe více lidí než střelné zbraně a z toho vyvozujete totéž: pokud zakážeme zbraně, musíme zakázat i doktory.
0/0
20.2.2002 17:44

JV

Re: Re: Re: Prohibice.
Ano, proto je zakázáno jezdit pod vlivem alkoholu. Není zakázán alkohol, protože to už jednou zkoušeli a dopadlo to katastrofálně. Otázkou jen jen, kdy tu zkušenost zobecní i Franta Novák, až půjde k volbám.
Problém je právě v té kultuře. Franta Novák si řekne "ty svině feťácké, ať chcípnou ve  vězení" a spokojeně se vrátí ke svému tuzemskému rumu, který je zrovna taková droga jako třeba marihuana.  
Prohibice vyhovuje skoro všem: státu a jeho satrapům ("vidíte? musíte zvýšit daně a nakopit víc samopalů, kukel a flashbangů a dát státním úředníkům víc pravomocí!") i drogovým mafiím (jinak by musely soutěžit na volném trhu s nadnárodními koncerny s rychloobrátkovým zbožím, které to umí dělat mnohem efektivněji; teď nemají legální konkurenci a ceny jsou vysoké). Poškozuje to jen toho Frantu Nováka, který to vše platí z daní, je vystavován nebezpečí a dává sbohem jednomu právu za druhým.  
0/0
20.2.2002 12:48

Bubák

Re: Re: Re: Re: Prohibice.
Spousta lidí v téhle zemi nechápe úlohu státu. Je to dané odlišnými historickými skutečnostmi při nichž stát vznikal - rozpadem feudální společnosti, pádem monarchie, následně pádem totality. Stát byl v těch době vším možným jen ne státem svobodných občanů. Rozdílným způsobem vznikly USA, kde si občané vytvořili stát na to aby dohlížel na dodržování a stanovování pravidel, které společnost (a potažmo i jednotlivec) nutně ke svému vývoji a přežití potřebuje. Stát není imaginární instituce (dříve tomu tak ovšem nebylo), stát jsme my.
Ještě však k tomu rumu. Pokud připustíme, že rum je škodlivá droga, nedopusťme proto zavedení jiné drogy která je stejná. Domnívám se že po překročení určité hranice společenské tolerance k droze, je potom obtížné, ne-li nemyslitelné, vrátit věci zpět (viz. alkohol), proto nezkoušejme tolerovat drogy další. Po marihuaně mohou přijít dealeři heroinu a použít stejnou argumentaci jako Vy: když je povolená marihuana, proč ne heroin a situace se bude opakovat. Stejně by se také dalo říct všichni mají pistoli, takže obrana pistolí je neúčinná, potřebujeme rakety, kulomety, neprůstřelné vesty. Kdo s bude smát jsou pouze výrobci těchto produktů.
0/0
20.2.2002 13:11

JV

Re: Re: Re: Prohibice.
A jste z Prahy? Téhle utvělé představy se totiž dá snadno zbavi: sejdeme se a dovedu Vás na nějakou střelnici. Uvidíte sám, zda se tam všichni bojí o život a nosí neprůstřelné vesty.
Ve skutečnosti se nic takového neděje, přestože tam má nějakou střelnou zbraň každý. Naopak jste poměrně v bezpečí: na střelnicích se obvykle vraždy neodehrávají. Pokud o něčem takovém čtete v novinách, buď to byl blázen, které mu ruplo v bedně a stejně tak dobře mu mohlo rupnout v bedně na ulici mohl někoho přejet autem, nebo se tak stalo až po zavírací hodině, kdy vrah moc dobře věděl, že tam nenajde spoustu ozbrojených počestných občanů.
Jako rozviku můžete zatím vysvětlit, proč se nebojíte na ulici dnes. Všude kolem je spousta legálních kuchyňských nožů a nikdy nemůžete vědět, zda ten člověk za vámi není magor, který náhle vytáhne nůž a zabodne Vám ho do zad. Proč teď nenosíte neprůstřelnou vestu a přilbu? Proč nechcete zakázat kuchyňské nože?
Nezlobte se, ale ty Vaše teorie neberu, protože jsou špatné a nedokáží vysvětlit ani to, co vidíte dnes, natož nějakou hypotetickou situaci. Pokud mi nevěříte, můžeme se na tu střelnici někdy mrknout.
0/0
21.2.2002 8:55

Bubák

Re: Re: Re: Re: Prohibice.
Podíveejme se tedy na ty Vaš kuchyňské nože. Za prvé si myslím, že kuchyňský nůž není zbraň je primárně určen k něčemu jinému. Za druhé zabít někoho nožem znamená být s ním v těsném kontaktu na rozdíl od střelných zbraní, které mohou při vaší "obranně" zasáhnout kohokoliv jiného (to asi kuchyňský nůž nedokáže). Stejně nevím jak Vás ochrání pistole před zákeřným útokem nožem. Jinými slovy bezpečnost občana nezávisí tak moc na možnostech jeho osobní obrany, jak si myslíte.
Uvedl jsem tu případ mělnického policisty, který zastřelil nevinnou ženu. Policista je člověk, který je cvičen v praktickém použití zbraně, také je psychicky připraven zbraň použít, čímž myslím že dokáže lépe vyhodnotit situaci nutnou k použití zbraně, tak aby nebyla nebezpečná pro ostatní, nebo aby nebyla použita nepřiměřeně. Nevím jak by takovou situaci zvládal běžný člověk, který se do takové krizové situace dostane jednou, dvakrát za život. Může potom zcela nepřiměřeně řešit běžnou hospodskou hádku pomocí pistole, někdy taky bude donucen řešit ji střelnou zbraní protože v případě zaváhání bude zbraň použita proti němu.
Díky za pozvání na střelnici, bohužel jsem z Olomouce ale nějaké zkušenosti se střelnými zbraněmi mám z vojny (samopal, pistole).
P.S. Při vší úctě k Vám, pane JV, obávám se, že jsme dané téma již vyčerpali. Děkuji Vám proto za diskusi a těším se na další diskuse u jiných témat.
Váš Bubák.
0/0
21.2.2002 10:45

předseda

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Legalizujte střelné zbraně!
Pánové, já vám gratuluji a děkuji za tuto diskusi, i že jste to tak dlouho vydrželi. Takto by to nějak mělo vypadat - žádné urážky, emoce jen místy na nízké úrovni. To je pak lepší, než číst některé články od "profesionálních" novinářů. Na této vaší diskusi taky ale vidím, že tento problém asi jednoznačně vyřešit nejde, vždy záleží na konkrétním případu a okolnostech, to platí ale téměř o všem...
0/0
19.2.2002 19:36

Bubák

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Legalizujte střelné zbraně!
O tom to celé je, nejsou jednoduchá řešení problémů.
0/0
20.2.2002 14:51

stoura

co ty datumy?
nefim nefim..ale ty datumy mi nak nesedej.....
0/0
19.2.2002 11:03

Najdete na iDNES.cz