Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Schindler na seznamu slavných nebude

Jméno německého rodáka ze Svitav Oskara Schindlera, který zachránil 1200 Židů před smrtí v koncentračních táborech, na seznamu slavných rodáků a osobností Pardubického kraje nebude. Soupis slavných jmen schválilo ve čtvrtek čtyřiatřicet krajských zastupitelů ze čtyřiceti přítomných. „Výčet slavných rodáků je jakousi obdobou čestného občanství a zdrojem přirozené regionální hrdosti,“ uvedl napjatě sledované hlasování hejtman Roman Línek a nepřímo tak naznačil, proč kraj Schindlera na seznamu nechce. „Kontroverzní osobnosti by tu v prvních letech neměly být,“ dodal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Usmolená štětina

Ředitelko Čuhelová, studovat fakta!

"...členství v NSDAP nebylo v té době mezi německými obyvateli nijak neobvyklé. Lze to přirovnat k tomu, jak později Češi vstupovali do komunistické strany,“ tvrdí Čuhelová. ;-( Hmmm...říká ředitelka městského muzea? Podivné. Ta dáma by měla mít aspoň elementární povědomí o historii a nesrovnávat hrušky s jabkama. Ředitelko Čuhelová, doporučuji více studovat odbornou literaturu o nacismu v letech 1933-45 a komunismu u nás v letech 1945-89. Ostatně jí dnes vycházejí haldy. Jen zavilý antikomunista, hlupák nebo demagog dá mezi obě období rovnítko. 

0/0
21.2.2008 6:54

Milan Netrh

Rozhodujme podle skutečnosti a ne podle hollywoodských románů
Film Schindlerův seznam je typická a stále častější ukázka, jak lze prostřednictvím peněz a komediantů přepisovat historii. Film Den Šoa, který daleko věrněji informuje o vyvražďování Židů, téměř nikdo nezná - není za ním totiž reklama. Židé, kteří Schindlera uctívají, k tomu mají jistě svoje důvody. Měli by je však doložit v celé pravdě. Tomu, že nacistický důstojník po celou dobu války ve skutečnosti bojoval proti Německu, nelze prostě věřit. Několik málo statečných, kteří se o něco podobného pokusili, bylo velmi brzy odhaleno. To, že ve prospěch Schindlera hovoří někteří lidé, nemění nic na jeho předválečné minulosti ani aktivní účasti na velmi vysoké úrovni pro zločineckou nacistickou mašinerii.
0/0
17.2.2002 18:35

Jitka Gruntová

Pánové,
nespala jsem v žádné knihovně, ale mnoho času strávila studiem v různých archivech. Deset let jsem shromažďovala podklady ke knize (i ze zahraničí - Jeruzalem, Krakov, Berlín, Osvětim, Valbřich),  která vyšla roku 1997 v Brně pod názvem Oskar Schindler, legenda a fakta. Kniha je rozebraná, ale pokud Váš zájem neopadne, můžete si ta fakta v konfrontaci s legendou přečíst v jejím novém vydání: Legendy a fakta o Oskaru Schindlerovi (vyjde v dohledné době v pražském nakladatelství). Všechna fakta jsou doložena odkazem na pramen a jeho uložení, rovněž mé tvrzení, že Schindler byl válečný zločinec se samozřejmě opírá o dokument - seznam válečných zločinců pořízený v Československu hned po válce (nikde netvrdím, že byl jako válečný zločinec souzen či odsouzen).
Dodatek pro pana Zajíce: ředitelka svitavského muzea není historik (vystudovala sociologii).
Pokud pánové diskutující zveřejní svoji adresu, ráda jim některé podrobnosti zašlu. Za svými názory si stojím, protože jsou podložené.
Jitka Gruntová 
0/0
15.2.2002 14:07

Usmolená štětina

Re: Pánové,

Vážená paní, se zájmem jsem si přečetl článek o vaší chystané knize o Oskaru Schindlerovi. Už se těším, až se objeví na pultech. Přeji hodně úspěchů ve vaší práci.

0/0
21.2.2008 6:58

Zajic

Vesnicko moje mila strediskova
Doma neni nikdo prorokem. Typicke krupanstvi a malost, ci spise ubohost. Jako vystrizene z karikaturnich filmu a romanu. Navic se v clanku vubec neuvadi fakta podle kterych byl pripad posuzovan duvody proc byl zamithut. Pouze ze odbornice vubec nemohla prednest sve duvody a fakta. Mozna za par let zjiti ze pametni deska by stala poutacem pro bohate turisty z ciziny a na cizineckem ruchu by se mohal vesnicka napakovat. Pak by krupani otocili o 180 stupnu.  Jinak k verohodnosti - ja jsem tam za valky nebyl, ale videl jsem reprtaz s vypovedmi lidi - zidu, kteri to prozili na vlastni kuzi. Verim jim a ne "kocourkovskym radnim". 
 
0/0
15.2.2002 12:19

Jitka Gruntová

Byla by to ostuda
Byla by to ostuda, kdyby vlastizrádce a válečný zločinec Oskar Schindler představoval "tvář" našeho Pardubického kraje. Jsem ráda, že většina zastupitelů hodnotila Schindlera z hlediska občanského, a to bez ohledu na svoji politickou příslušnost.
Pokud se týká soustavně hlásané schindlerovské legendy o údajné "záchraně 1200 židů", pak pouze podotýkám, že slavný Spielbergův film byl natočen podle románu austalského spisovatele, který je nepodařeným hybridem krásné literatury a literatury faktu, plným chyb. V pobočce KT Gross-Rosen v Brněnci se dožilo konce války necelých 1100 vězňů, kteří ještě v dubnu 1945 vyráběli munici v Schindlerově továrně. Válku přežili stejně tak, jako jiní vězni v mnoha dalších nacistických podnicích, kde byla využívána jejich otrocká práce. Schindler neučinil nic mimořádného a neobvyklého. Jeho glorifikace je založena na silně subjektivních vzpomínkách některých vězňů a na prohlášeních Schindlera samotného. Dochované archivní prameny vypovídají zcela jinak. Schindlerovi zastánci ovšem tato fakta neberou na vědomí, nevyrovnala se s nimi ani některá historická pracoviště.
Jitka Gruntová, Březová nad Svitavou
 
0/0
15.2.2002 9:14

Petr

Re: Byla by to ostuda
Zajímaly by mne ty archivní prameny, kde je vaše tvrzení podloženo. Doufá že je můžete zveřejnit pro ověření vašich slov. Zároveň by mne zajímalo, kdy byl Oskar Schindler souzen jako válečný zločinec, protože jak jistě víte pokud souzen nebyl, nedá se za válečného zločince považovat. Vzhledem k tomu, že jak uvádíte přežilo téměř 1100 vězňů, kteří pracivali v jeho továrně, neměli tehdejší soudní tribunály pro válečné zločince nouzi o svědky. Dobré by také bylo, kdyby jste uvedla, kolik vězňů za celou válku práci v jeho továrně neřežilo a pokud je tedy Schindler válečným zločincem, kolik jich měl osobně na svědomi.
0/0
15.2.2002 10:01

chemik

Re: Byla by to ostuda
Zajímalo by mne, kolik je slečne nebo paní Jitce, protože má názory, jako by spala celou noc v knihovne. Mám takový dojem, že asi ve špatné.
0/0
15.2.2002 11:00

Hodný strýček

.......
Nevím proč by měli bejt na nějakým seznamu pohádkový bytosti.........
0/0
15.2.2002 0:02

Najdete na iDNES.cz