Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Bush: zatlačíme na Arafata

Americký prezident George Bush se sešel s izraelským premiérem Arielem Šaronem a ujistil ho, že bude vyvíjet tlak na šéfa palestinské samosprávy Jásira Arafata, aby bojoval proti terorismu. "Není možné dosáhnout míru, dokud se budou v oblasti odehrávat teroristické útoky," zdůraznil. Bush však odmítl Šaronův požadavek, aby Spojené státy přerušily s palestinskou samosprávou styky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jan Jonáš

Osa zla
Za snahami Iránu získat nukleární zbraně stojí zejména jeho náboženští představitelé (organizují to a financují). Oficiální politika státu to není, ale bez mlčenlivého souhlasu politického vedení a mocenských orgánů Iránu by to nešlo. Abych pravdu řekl, tak nerozumím tomu, že usilují zničit Izrael atomovými zbraněmi - vždyť tak přijdou i o svá svatá místa. I když co s logikou bezvěrce, že.
0/0
8.2.2002 14:53

davy

Ruzicka na Mars
nesdílí.Navrhuji do te rakety posadit Ruzicku a vystrelit na Mars.Bushovi fandim.
0/0
8.2.2002 13:38

RRR

Re: Ruzicka na Mars
Abyses neposra. s toho tvýho Opičáka.
0/0
8.2.2002 15:15

davy

Re: Re: Ruzicka na Mars
Malinko jednuduchej,ne? :-)))) BUSH FOREVER
0/0
8.2.2002 15:59

RRR

Na MARS
Navrhuji posadit Bushe do rakety a vystřelit na měsíc nebo na Mars. Sdílí někdo tento názor také?
0/0
8.2.2002 13:03

Jan Jonáš

Proč USA tlačí na Arafata a Palestince (pro Alkuds2)
Každý konflikt má svou příčinu. V případě konfliktu na Středním Východě je tou prvotní příčinou vznik státu Izrael na základě rozhodnutí OSN a bez souhlasu arabských zemí. Kromě Egypta chce většina arabských zemí "smést Izrael do moře". Arabský - palestin s ký teror proti civilnímu obyvatelstvu Izraele je považován Araby za legitimní způsob boje, pro ostatní nemuslimský svět po 11. září je to pouhopouhý sprostý a zákeřný teror (již nikdo ve jménu čehokoli pro něho svatého nezíská sympatie teroristickým vražděním civilního obyvatelstva - v autobusech, obchodech, úřadech, na ulicích, v pizeriích). Po 50 letech existence státu Izrael a několika jím vyhraných válek žije nyní na území Izraele víc jak 6 milonů Židů. Vojenská síla Izraele je taková, že jej nelze zat í m vojensky porazit ani společným útokem sousedních arabských zemí bez katastrofálních následků pro ně samé (Izrael je vlastník cca 200 - 300 ks nukleárních zbrání s dlouhým dosahem). Zatím, říkám proto, že se zejména Irán (a před ním Irák) snaží o vybudov á ní své nukleární síly schopné zasáhnout území Izraele. Spoléhají na to, že jedině masivní nukleární útok na Izrael zmenší pravděpodobnost zničující odvety - osobně si ovšem myslím, že Izrael zničí preventivním útokem všechna jaderná zařízení v Iránu, popř . v Iráku - tak jak již jednou učinil u Iráku. Následky takového typu konfliktu by byly zhoubné nejenom pro Střední a lízký Východ, ale i pro celý svět. Takže se musí docílit východisko přijatelného pro obě strany a okolní svět (Západ a muslimové) a to jednáním . Aby se mohlo ovšem jednat, tak logicky musí Palestinci přestat s teroristickými útoky - odvety Izraele pak ustanou též, o tom není pochyb. Základem jednání musí být rozhodnutí OSN ke vzniku Izraele - území, status Jeruzaléma jako společného hlavního města. Vybudované osady na okupovaných územích předat Palestincům jako kompenzace za útrapy v utečeneckých táborech. Pak by měl přijít nějaký program obnovy státu Palestina (infrastrukt u ra, průmysl) + řešení životních podmínek "odsunutých" osadníků (byty, práce) na straně Izraele = obdoba Marshalova plánu pro poválečnou Evropu. Základem musí být vzájemná důvěra - dokud budou mít Arabové či jejich radikální organizace jako cíl zničení Izraele, pak k žádnému pozitivnímu vývoji nedojde. Izrael nepřipusí cílené teroristické útoky na své civilní obyvatelstvo a předpokládám, že sympatie Západu (nejenom USA) budou na jeho straně. Situace se změnila - teror nevede k úspěchu, tj. rozvrácení Izrael e a k tlaku světa na Izrael aby změnil svou politiku . PROTO SMĚŘUJE TLAK NA ARAFATA! Moc alternativ není - vyjednat mír nebo dospět k lokálnímu jadernému konfliktu s globálním dosahem.
0/0
8.2.2002 12:43

davy

Re: Proč USA tlačí na Arafata a Palestince (pro Alkuds2)
Díky za opravdu kvalitní příspěvek,s kterým souhlasím. Není k tomu co dodat.Před půl rokem jsem mluvil s člověkem,který se osobně stýká s prezidentem Bushem a zhruba mi vyprávěl,jak vypadá jeho pracovní i víkendový den. Rozhodne mi potvrdil,ze je to fajn clovek,ktery kazde rano zacina na kolenou modlitbou k Bohu.Nezavidim mu ale jeho narocnou pozici a kazdodenni rozhodovani,ktera sleduji jeho kritici a cekaji na sebemensi chybu.
0/0
8.2.2002 13:53

Anezka

Bush...
Sedela sem na nuse,divala se Bushe.Je to celkem sexy chlapik,skoda ze mel zrovna kvapik.Mohla jsem mu radu dat a do zadku ho nakopt.Treba by pak prestal rypat a svet by se prestal zmitat,lide by ho mohli vitat a mu by mohlo zacit svitat.
0/0
8.2.2002 11:53

al

Re: Bush...
Anezko,Anezko,az vystrizliviš,pokus se napsat jeste jine verse.Fakt se mi moc libili.
0/0
8.2.2002 12:56

modelka

Bush asi bude vyjednavat s teroristy...
Bush tvrdi ze Arafat jiz davno nema moc v Palestine pod svou kontrolou a tudiz  pro ne jako partner nema vyznam.
2- Bush tvrdi ze nebude jednat s teroristy
3- Jelikoz se pro svet napeti v oblasti stupnuje s teroristickymi utoky Palestincu, mela by se mirova jednani vest s nimi... Pan Bush teda bude jedat s "Fatahem" nebo "Hamasem"...
Ma tedy jen 2 moznosti. Bud oficialni vedeni odsuzujici terorismus ovsem bez kontroly nad teroristy nebo primo s teroristy.
V Afganistanu se pridali na stranu "Severni aliance" a spolecne znicili Taliban. Boj s terorismem v Palesitne by mela byt paralela v Afganistanu a hlavne by se melo Izraeli naznacit co si jeste muze dovolit a co uz ne.
0/0
8.2.2002 11:07

Foxtrot

Re: Bush asi bude vyjednavat s teroristy...
Bush nerekl, ze nebude jednat s Arafatem, to rekl Saron, to je ten tlusty. 
0/0
8.2.2002 12:04

Foxtrot

Re: Bush asi bude vyjednavat s teroristy...
Bush nerekl, ze nebude jednat s Arafatem, to rekl Saron, to je ten tlusty. 
0/0
8.2.2002 13:30

alkuds2

Požadavky jen na jednu stranu, druhá je svatá????
Všimli jste si, že se tlačí jen na palestinskou stranu? Od USA ani slovo o domácím věznění Arafata, ani slovo o příčině násilí-totiž okupaci se současným rozšiřováním židovských osad, které jsou hlavní přikážkou míru...Musí se činit jen Palestinci, Izraelci moho dále okupovat. Vypadá opravdu trapně, když USA se tváří jako jakýsi prostředník mírového urovnání, když jednoznačně straní jedné straně. Shrnuto: Vy, Izraelci si můžete dělat co chcete, my (USA(, budeme kritizovat jen palestinskou stranu.......Tak tohle je prosím spravedlnost na americký způsob...HNUS!!
0/0
8.2.2002 9:52

Ludva

Re: Požadavky jen na jednu stranu, druhá je svatá????
Máte deformovaný pohled na věc. Z televize si jej nevytvoříte objektivně. Hovořit o USA v souvislosti s historickou vinou je chybné. Chyba nastala ještě pod britskou správou. V každém případě si o vzniku a hlavně o době před vznikem Izraele něco přečtěte. Pěkná fakta jsou v knize Paula Johnsona - Dějiny židovského národa.
0/0
8.2.2002 10:44

Radek

Lidská blbost politická
  Chci touto cestou vyjádřit lítost nad situací, která již přes půl století představuje lacinou potravu pro novináře a šachové pole pro dosažení ambicí předních světových politiků, institucí a organizací. Je trapné a zároveň směšné, že ani Spojené státy nedokáží konflikt vyřešit, přitom hlavní historickou vinu nesou právě ony...a proto mě Buschovy výroky vůbec nederou, protože kdyby skutečně chtěl vyřešit situaci, tak by jí už dávno vyřešil...svět mu stejně zobe z ruky.
(napište a reagujte, čekám na vaše názory)        Děkuju   
 
0/0
8.2.2002 9:23

Hela

Re: Lidská blbost politická
Asi se ale nedají vsechny konflikty řešit tak, že tam vlítnou američtí mariňáci a udělají "pořádek". Aspoň trochu by taky měli chtít Ti místní. Zvenku se zdá, že nechce ani jedna strana.
0/0
8.2.2002 9:45

Martin

Re: Lidská blbost politická
Historickou vinu nese Velká Británie, která Izraelcům kus Palestiny slíbila (Balfourova deklarace). O to zajímavěji působí fakt, že Velká Británie v této problematice zaujímá polohu mrtvého brouka. Ohledně tlaku na Palestinu ze strany USA si myslím, že je naprosto logický - lze vyjednávat, zatímco vybuchují bomby v civilních autobusech a tržištích? Vybuchují tam po desetiletí, a nikdo z Palestinců se proti tomu nepostavil a svému lidu to nezakázal. Prohlášení Bushe, který v nynější kampani proti terorismu musí být vůči násilí neoblomný, je tedy zcela logické. Martin Hájek, Praha 6
0/0
8.2.2002 10:43

mmm

Re: Re: Lidská blbost politická
Konecne na faktech zalozeny,racionalni a s nadhledem staveny nazor.
0/0
8.2.2002 13:04

Aldebaran

Re: Lidská blbost politická
Jak vyřešit? Palestinci si za to můžou do jisté míry sami. Kdyby nemasakrovali nevinné civilisty, vlastní stát by už dávno měli. Dnes už je jiná doba, než před 50 lety, měli by na své straně svět i tu některými proklínanou Ameriku a Izrael by tlaku podlehl. Ale takhle? Teroristi si nezaslouží nic jiného než likvidaci. Jasně, bylo by tu jedno hezké nekrvavé řešení, že by Izrael svůj stát rozpustil a všichni muslimové by byli spokojeni, ale na tohle řešení může myslet snad jen pomatenec. Palestinci mají svůj osud ve vlastních rukách, záleží jen na nich, co si vyberou: život nebo smrt.
0/0
8.2.2002 11:05

Emanuel

Re: Lidská blbost ...., Radku co myslis tou historickou odpovednosti?
Pokud tim myslis zodpovednost za vznik Izraele, tak vez, ze nejvetsi odpovednost v tomto ohledu ma Ceskoslovensko. Jeho predstavitele totiz byli hlavnimi prosazovateli vzniku Izraele, nebot videli velikou pararelu se vznikem Ceskoslovenska, jmenuji hlavne Jana Masaryka ale samozrejme jich bylo vice. Bez zbrani z Ceskoslovenska (predevsim stihacek ME 109 a rucnich zbrani) by Izrael nebyl schopen vydrzet utok vsech okolnich Arabskych statu za silne vojenske podpory VB - to je zaver i Izraelskych historiku. Mozna se budes divit ale nejvice protestovaly proti temto dodavkam hlavne Spojene staty. Taky mozna budes prekvapen, ze USA se stavely kdyz ne primo nepratelsky (r. 48-56) tak dost neutralne k Izraeli az do konce 60tych let, kdy zacly podporovat vojensky Izrael jako protivahu gigantickemu vyzbrojovani Arabu sovetskym svazem.
0/0
8.2.2002 13:18

www.valka.cz

To jsem zvedavej ...
Arafat uz to tam davno nema pod kontrolou, tak by me zajimalo, k cemu tohle cele povede ...
0/0
8.2.2002 9:18

Najdete na iDNES.cz