Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Štrasburský soud vyslechl českou vozíčkářku

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku se při veřejném slyšení zabýval stížností manželů Zehnalových z Přerova. Ti žalují český stát z diskriminace tělesně postižených. Jitka Zehnalová, která se pohybuje na invalidním vozíku, a její manžel Otto tvrdí, že chybějící bezbariérové přístupy na mnoha veřejných místech v Přerově jsou porušením lidských práv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petra Š.

Penízky
Určitě souhlasím s tím, že se konečně někdo z vozíčkářů ozval, a pěkně dopodrobna zdokumentoval nepříliš dobrý stav možností bezbariérových přístupů. Když jim nikdo na úřadech v Přerově moc pozornosti nevěnoval, tak zbyla žaloba. Mimochodem, jak ale podat žalobu, aby si jí někdo všiml? Asi jediná možnost je chtít peníze. A jak vidno, všiml si toho kdekdo. :-)
0/0
21.2.2002 9:32

zozo

zákon č. 174/94 Sb.
Je úžasné. co dokážou média. Já, na rozdíl od ostatních pisatelů jsem si vyhlášku  upravující bezbariérové řešení staveb přečetla. Hned v § 1 této vyhlášky je uvedeno: že se podle této vyhlášky postupuje při pořizování a schvalování územně plánovací dokumentace a při navrhování, umisťování a povolování staveb veřejně přístupných. Znamená to, že nově povolované budovy, tedy až po roce 1994 musí mít bezbariérové řešení. Nikde jsem tam nenašla, že  má vlastník budovy, která je veřejně přístupná, a na kterou nebylo vydáno stavební povolení, povinnoíst zřídit bezbariérový přístup. Důsledkem tedy je, že budovy, které jsou vybudovány před rokem 1994 a na kterých nebyly prováděny žádné stavební úpravy, nejsou bezbariérově přístupné. Takže kde je pravda??????????????????  Vhlavně, že se to dá svést na ty blbé úředníky !!!!!!!!!!!!!!!!!!
0/0
20.2.2002 9:02

dejepisec

kratce a jasne
Kvalita spolecnosti se meri na tom jak zachazi se svymi nejslabsimi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0/0
19.2.2002 22:09

Jana

Hodne stesti...
Preju tem manzelum predevsim hodne trpelivosti a zdaru a prala bych jim klidne i ty penize, uz jen za odmenu za pevne nervy a cas, ktery tomu obetovali... Kez by bylo mnohem vic tech, kteri se odhodlaji zmenit cokoliv, co nefunguje tak, jak ma
0/0
19.2.2002 21:44

Koudelka

Jen houst a jeste vice
Jina cesta jak zlomit aroganci statni zpravy neni. Slusnost a vyspoelost spolecnosti se pozna mimo jine i podle toho jak se dokaze postarat a pomoci handikapovanym jedincum. Podle tohoto hlediska jsme stale jeste hodne ve vychodnim bloku na mile a mile daleko civilizovane Evrope. Nasi poslanci dozajista stravili vice casu a prostredku na diskuze spojene s jejich imunitou a narustem platu nez se zakony tykajici se postizenych lidi. Penize na kryti kdejakych tunelu se vzdycky vyskrabnou, stocky milionu se rozkradou jen na ministerstvu obrany. Posledni zjisteni NKU nas seznamilos dalsimi miliony rozfrcanymi na krajskych uradech. A za tohodle stavy si postizeni lide dovoli vubec neci narokovat???? To nasemu zkorumpovanem statnimu urednikovi ci politikovi musi prijit jako neskutecna drzost
0/0
19.2.2002 18:29

Robert Schneider

podporuji a souhlasím
Jsem na vozíku již 12. let, žiji a pracuji v Karlových Varech. Krásné lázeňské město, ale i zde se na vozíčkáře dvakrát nemyslí.
Díky mé aktivitě se dostavu s pomocí druhých skoro všude, ale např. v nízkopodlažních autobusech, kterých zde jezdí jen pár se setkávám s neochotou řidičů, většinou není ani chuť pokračovat v jízdě a raději jedu pomocí vlastních sil.
I v K. Varech je problém s bezbariérovostí a nikdo z příslušných úředníků nemá zájem na dodržování zákona, který přikazuje kolaudaci spolu s bezbariérovým přístupem,  mohu jen tiše přihlížet ubohosti a bezohlednosti lidí i v tak světově známém lázeňském městě jako jsou Karlovy Vary.
Proto manželům Zehnalovým fandím a držím palce a věřím, že žaloba se setká s kladným výsledkem.
                                              Robert Schneider  Karlovy Vary
0/0
11.2.2002 1:13

jitka

diskriminace
je to skutečně diskriminace , pokud se nemohu dostat do úřadu, v němž mám jednání, do restaurace, když mám chuť na jídlo , či pivo, do kulturního zařízení, či ke kamarádovi, kterého chci navštívit. o tom je bezbariérovost. Je to diskriminace, když chci pracovat a využívat svých schopností a vzdělání a musím zůstat doma, protože není pracoviště "upravené pro vozíčkáře".  Při kvalitním řešení stavby nemusí být vícenáklady na bezbarierové řešení a přístupy. Mnoho současných staveb nově stavěných bariérových, na které správně upozorňují manželé z Přerova, by mohly být obecně přístupné, kdy¨by se projektant trochu zamyslel.  Osobně mohu dodat mnoho příkladů z Prahy - naší slavné metropole, kde swe při rekonstrukci přistavěly schody tam, kde původně nebyly - aby stavba působila důstojně. Mohu dodat mnoho příkladů nedodržování zákonu o přístupnosti i z Prahy a mnoha dalších měst, kde úřady podceňují důležitost tohoto zákona a mnohdy si z něho utahují. Mnozí stavebníci záměrně tvoří bariérovost stavby, "aby tam ti kriplové nemohli" . Pro kontrolu dodržování těchto zákonů funguje po celé republice cca 50 tzv. konzultantů - zástupců vozíčkářů. o jejichž kvalitě hovoří výše uvedená poznámka Michala o sypání při žádosti o povolení výjímky ze zákona. Upozorňuji, že tito poradci nemají právní odpovědnost za povolování výjímek. tuto odpovědnost má výhradně stavební úřad a další kompetentní složky stanovené zákonem.Plně se ztotožňuji s článkem a pevně věřím v pohnutí ledů v této problematice.
 
 
 
 
0/0
7.2.2002 23:48

František Fux

Reakce na článek dva vozíčkáři podali žalobu
Vážení, jmenuji se Franta Fux a bydlím na moravském slovácku na okrese Hodonín. jsem plně odkázán na invalidní vozíček a dělal jsem X roků předsedz SŽP ZP pro okres Hodonín. Pracoval a pracuji jako odbornýý konzultant pro bezbarierovou výstavbu. Z vlastní praxe vím jak je velmi těžké porsazovat v praxi naše zákony a prosazovat bezbarierovost v našem státě. I když to nerad dělám, přesto musím dát ve všem za pravdu autorům tohoto článku. Jsem přesvědčen že v našem státě neexistuje se dovolat spravedlnosti a podobné zákony prosazovat v praxu. Stavební úřady sídlí v prostorách radnic a pracovníci radnice určují kdo bude na stavebním úřadě pracovat a kolik kdo dostane. Tak že tito pracovníci nemohou být nezávislí. Okresní úřady se ruší a an všech okresních úřadech panuje bez vládí a nikdo neví kdo co bude dělat zítra. Ti dobří Ti už na okresech nejsou. Kraje se teprve zabáhají a ani tam se nedovoláte spravedlnosti. No a soudy? Ty se vám tímto vůbec nebudou zabívat protože na to nemají odborníky kteří by jim toto nezávisle posoudili. Proto výtám iniciativu těchto manželů kteří nám co už jsme rezignovali ukazují novou cestu jak se dovolat spravedlnosti a jak postupovat dál. Stačí se podívat kolem sebe, kolik je okolo nás lidí upoutaných né jen na invalidním vozíčku ale i maminek s dětmi a starých spouluobčanů kteří kvůli těmto barierám jsou uvázani doma a nemohou žít tak jak na venek většina zdravých spoluobčanů. Držím jim a zároveň i nám pěstičky aby vše dopadlo tak jak má a mi jsme mohli žít tak jak na venek zdraví spoluobčané plnohodnotný život. Mohli jsme se svobodně pohybovat a nepotřebovali jsme ke svému životu někoho kdo nás dopraví tam či onam. S pozdravem Franta Fux P.S. Promiň te pravopis
0/0
7.2.2002 21:48

Michal

Druhá strana mince
Popisovaný problém má i jinou stránku.Pokud stavíte budovu, musíte řešit i bezbariérový vstup.Jsou však budovy, ke to není možné a tak se dostáváte do problému a pokud doslova nenasypete dotyčnému zástupci vozíčkářů, nemáte povolení ke stavbě.O tom se už nehovoří !!!
0/0
7.2.2002 15:47

marcela

Re: Druhá strana mince
Michale, zaujal mě Váš příspěvek, ráda bych se od Vás dozvěděla víc.Jsem novinářka a tento problém mě zajímá.Můžete se mi prosím ozvat na můj mail?
0/0
12.2.2002 13:13

Michal

Re: Re: Druhá strana mince
Dobrý den slečno nebo paní Marcelo.Beru Vaši zprávu na vědomí, ale nemám svoji stavbu zkolaudovanou a mám dojem, že jakýkoliv zásah by vyvolal problémy.Já nechci nikoho diskriminovat, ale představte si, že do tanečního podniku musíte dělat a nebo by jste měla dělat bezbariérový vstup, když to zcela odporuje technickým možnostem a smyslu taneční zábavy pro zdravotně postižené.A na úřadě sedí zdraví člověk a dá Vám jasně najevo, když "nenasypete" nemáte povolení.A nebo Vám to ještě řeknu jinak, dost často se stává, že vozíčkáři chodí pro sponzorské dary a když jim nic nedáte, jsou zlý a napadnou Vás, že je ponižujete tím, že jim nic nechcete dát.Osobně se domnívám, že soud by měl jejich žalobu na stát zamítnout a stanovit trochu jiná pravidla pro udělování podmínek pro bezbariérový přístup.Je mi těchto lidí líto, ale většina se nemůže podřizovat menšině.To bychom museli zbořit Petřínskou rozhlednu a jiné atipické stavby.Dnes to jsou úřady a zítra to budou památky.Ano, bezbariérové přístupy musí být, ale musí to mít logiku a né mstu vůči okolnímu světu.
0/0
21.2.2002 19:30

Alena

Sytý hladovému nevěří
Jsem vozíčkářka a pevně doufám, že se něco pohne, ať se konečně dodržují zákony. Kdo se nikdy nepohyboval na vozíku nebo aspoň nepomůže vozíčkářovi do schodů, nikdy nepochopí. Taky jsme třebas někdy chodili a nepřízeň osudu nás posadil na vozík, máme sedět kvůli tomu doma? A především - může se to stát komukoliv i anonymnímu pánu dole s otázníkama. A ten kdo se vydá v našich nebezbariérových městech na projížďku je daleko větší hrdina. Nedovedete si představit, jak si člověk, který byl jeden z vás, připadá na obtíž a k ničemu, když musí někoho pořád prosit, čekat před úřady, obchody a všichni na vás hledí ... Sytý hladovému nevěří!
0/0
7.2.2002 15:21

Kocicak

Vono nejde jenom o vozickare.
Jde taky o maminky s kocarkem. Bydlel jsem rok v Mnichove a tam bylo naprosto normalni, kdyz sla takova maminka do obchodu nebo na urad, ze si vezme dite s kocarkem s sebou. Moji zene uz se stalo (Quelle v Brne), ze ji v obchode prikazali nechat kocarek na vyhrazenem miste s tim, ze nemohou zarucit, ze tam potom bude. Tenkrat se to resilo poradne nastvanym mailem na vedeni celeho obchodniho retezce. Omluvy jsme se nedockali, ale prodavacky pravdepodobne dostaly vynadane, a krome toho zakaz kocarku byl v obchode zrusen, takze k naprave nakonec doslo. Vono mozna problem bezbarierovosti byl za komunismu (brrr, hrozne to slovo) potlacovan do pozadi, ale tim padem je na nas, abychom vse napravili. A dosud se toho moc neudelalo, coz je ostuda nejen statnich uredniku, ale i nekterych soukromych podniku. A proto jako otec ditete a potencialni otec dvou dalsich deti, ktere budeme se zenou vozit v kocarku, podporuji nase dva vozickare v jejich akci proti barieram.
0/0
7.2.2002 10:57

JPD

Arogance
Kdo zazil aroganci statnich uredniku na vlastni kuzi mi jiste da za pravdu. At uz jsou to situace, kdy nekdo doslova musi zebrat o podporu, prispevky nebo ulevy. Muze byt v sebehorsi situaci, ale s temi lidskymi zrudami to ani nehne. Sam jsem to zazil. Kvuli otcove nemoci jsem musel zazadat o civilni sluzbu, protoze to byla jedina moznost, jak si prividelat na najem a obzivu a v teto dobe jsem se setkaval se statnimi uredniky dost casto. Tento rok a pul mi stacil k tomu, ze i kdybych prisel o praci, tak radeji ani nepachnu na pracovni urad. Ano, nejvetsi podil na tom maji projektanti a stavebni firmy, kterym jde o zisk, ale jak muze urad povolit kolaudaci stavby, ktera nesplnuje normy? Nabizi se jedina odpoved: Ze za to byl tucny uplatek. S tim jsem se take setkal. Muj predchozi zamestnavatel stavel nejmenovany podnik a za dobu, po kterou jsem u nej pracoval jsem videl veci, ze by mi to nikdo neveril. Stavba vubec neodpovidala stavebnim normam, nehlede na to, ze byla naprosto odlisna od puvodnich stavebnich planu. Jak je to mozne? Zase nekdo dostal zaplaceno. Takze jsem pro zalobu a manzelum z Prerova fandim. A odskodne? Co jineho pohne statem, nez ze prijde o penize, coz samozrejme vytvori precedens? A proc zalovat stat, kdyz za to muzou urednici, stavebni firmi a projektanti? Kdyz mne cisnik v restauraci okrade, tak si taky jdu stezovat majiteli a neresim to s cisnikem. Jenom doufam, ze v dlouhodobem vyhledu to bude mit pozitivni vysledky ve zmene chovani statnich uredniku vuci jejich obcanum. Protoze neni nic lepsiho, nez otrast neci neotresitelnou pozici a tim mu dat na vedomi, ze by se mel nad sebou zamyslet.
0/0
7.2.2002 10:32

Phate

Re: Arogance
No já myslím, že ti projektanti a stavební firmy v tom až takovou roli nehrajou, důležité je co chce investor, tedy stát. Ten přece musí trvat na tom aby tam byl bezbariérový přístup. Ukaž mi stavební firmu, které bude vadit, že zakázka je o pár set tisíc dražší. V článku je uvedeno, že vedoucí stavebního úřadu přiznal poté co manžele podali žalobu, se právní vědomí úředníku zvýšilo. V článku to vyznívá tak, jakože pan vedoucí stavebního úřadu je na to pyšný. V tom případě bič na něj a ostatní a kopat do prdele dokud nevychcípaj. Pokud je v tomhle státě systém takovej, že budeme pyšný, že úředníci začnou dodržovat zákony poté co je někdo zažaluje, tak pámbu s námi.
0/0
7.2.2002 11:08

bigsmall

Re: Re: Arogance
Jo, přesně tohle jsem měl na mysli, jenom jsem to napsal trochu jinak......
0/0
7.2.2002 12:27

Re: Re: Arogance
nemyslím, že by třeba u bank nebo benzínových pump, ale třeba taky u pošt, byl investorem stát ... A i to jsou stavby veřejného významu ve smyslu zákona
0/0
22.2.2002 11:23

bigsmall

Re: Arogance
V zásadě s Vámi souhlasím, nicméně bych jen rád některé nepřesnosti uvedl na pravou míru: 1. Za to, co na domě (budově) je, závisí především na investorovi (stavebníkovi). Pokud si ten "bezbariérovost" budovy objedná, projektant a stavební firma jí rádi provedou (otázkou je, v jaké kvalitě), protože každá práce navíc jim svojí částí právě tvoří onen Vámi zmiňovaný zisk. 2. A proč právě nežalovat stát? Jak správně píšete, stížnost je třeba řešit s majitelem. A kdo je "majitelem" úředníků? Právě stát.Benevolence úředníků, neznalost základních norem a předpisů ve spojení se správnou "motivací" ze strany investora (který tím ušetří mnohonásobně víc, než v rámci motivování úředníků vydá) se pak odrážejí v konečném výsledku. Pohybuji se ve stavebnictví ji 30 let a velmi dobře vím, co a za jakých podmínek jsou schopni úředníci přehlédnout na stavbě. Třeba to, že stavba neodpovídá dokumentaci schválené při stavebním řízení, že při kolaudaci chybí ten či onen doklad. A samozřejmě také to, že "nějaký" vozíčkář se nedostane do budovy. Proč si s tím dělat nepříjemnosti, Vždyť jich je "pár" a kdoví, jestli nějaký do takovéto budovy vůbec přijde. Takže na závěr: jen houšť a větší kapky. A úplně nakonec ještě malou poznámku. Byl jsem (již v době porevoluční) 3 roky vedoucím stavebního úřadu a řešil jsem tento problém i s majiteli rodinných domků. Ne proto, že bych je chtěl buzerovat, ale pokud to bylo možné s menšími technickými náklady, doporučoval jsem jim bezbariérový přístup i tam. Nakonec domek si staví každý na delší dobu a jednou přijde stáří nebo nečekaná nepříjemná událost a co potom......
0/0
7.2.2002 11:18

????

trochu divne, nemyslite ?
 
 Takze komu se nelibi, ze dva vozickari maji zrejme tolik casu, ze jezdi po Prarove a dokumentuji vsechny barierove budovy, je dusevni chudak ?
 Vite, nechapu, proc ty lidi ma stat (tudiz MY) odskodnit ? Kdy zacnem odskodnovat horniky za to, ze pracuji v prasnem prostredi? Kdy budem odskodnovat ridice, ze pracuji ve stresovem prostredi? Kdy budem odskodnovat toho a tamtoho ? Rikate, ze se na invalidy mame divat jako na normalni lidi a pritom chcete, abychom odskodnovali INVALIDY jen kvuli tomu, ze jsou na vozicku a ze se nemohou nekam dostat. To je trochu smesne.
 Jsem pro, aby se odpovedni urednici potrestali treba vyhozenim, nebo jinym zpusobem, a aby se prinutily podniky a mista, ktera maji byt bezbarierove upravena... ale zadne odskodnovani. To bychom se z vlastnich penez mohli odskodnovat vsichni.
  Navrhuji z tech dvou lidi udelat uredniky, kteri za to budou zodpovidat a uvidime, jak se to zmeni... a pokud nic neudelaji, pak navrhuji, aby zaplatili ze sve vlastni kapsy vsem vozickarum v Prerove... Uvidime, jak moc se do toho budou hrnout ...chytraci.
0/0
7.2.2002 10:23

Jan Ondroušek

Re: trochu divne, nemyslite ?
Nemyslím. Nepřipadá mi divné, že se někdo ohrazuje proti tomu, že se v našem státě nedodržují zákony.
Pokud totiž vyčerpá všechny možnosti u našich soudů a využije všech opravných prostředků proti různým rozhodnutím a přesto je přesvědčen a má dokonce i pravdu, nezbývá nic jiného než se obrátit na mezinárodní soud.
No a pokud stát neni schopen dohlížet na dodržování zákonů tak ať platí. A pokud se nám to nelíbí, protože platíme my z našich pěněz, udělejme něco pro to, aby ti představitelé státu byli jiní.
Souhlasím s tím, že by stát neměl nikoho odškodňovat, protože to je problém jednotlivců (případ horníci a jim podobné případy). Toto, ale neni odškodnění, nýbrž finanční satisfakce.
0/0
7.2.2002 10:48

DW

Re: trochu divne, nemyslite ?
Vubec si nepochopil o co jde. Je to smutny. A ten priklad s tema hornikama je naprosty nesmysl.
0/0
7.2.2002 10:48

Ice Vatanen

Re: Re: trochu divne, nemyslite ?
Sorry, ale asi jsem to taky nepochopil, vozíčkářům, taky fandim, ale z článku vyplývá, že odškodnění chtějí oni dva. Postaví si snad na úřadech nájezdové rampy a bezbariérové přístupy z odškodného ?
0/0
7.2.2002 11:04

xx

Re: trochu divne, nemyslite ?
Vážený spoluobčane, vy si ve svém příspěvku absolutně protiřečíte! Vždyť teprve až se vozíčkáři dostanou všude, kam se dostanou chodící, budou r o v n o p r á v n í ! Vy se na invalidy díváte jeko na "nenormální" lidi? Co a kdo je podle vás normální??
0/0
7.2.2002 10:55

????

Re: Re: trochu divne, nemyslite ?
 
 Jsou to obcane, kteri maji smulu ...nedivam se na ne jako na odpar, pokud mate toto namysli. Muj strejda pred 15-ti lety prisel o nohy...spadl pod vlak.
 Ale nikdy by si nedovolil zadat penize po statu za to, ze se nemuze dostat do nejake budovy. Co je to za blbost?
 Jednomu dame penize za tohle a ostatni budou chtit zalovat u soudu za kazdou blbost a bude to jak v Americe, kde se soudi o miliony za kazdou debilovinu ... pekne dekuji, ale v takovem state se mi urcite libit nebude.
  Jo a to co rikate je blbost. Ti lide jsou postizeni a prave proto se jim rika postizeni, protoze jsou postizeni... staci to takhle ?
 Proc chcete z cloveka ktery je postizeny mermomoci delat normalniho obcana ? Vzdyt on snad je normalni obcan, nebo se mylim ? Vy si snad myslite, ze kdyz prijde o nohy, tak prijde i o mozek ?
To ze neni vsechno bezbarierove je jina otazka ... kdyz uz to je dano zakonem ,tak by se to melo dodrzovat, a mel by za to nekdo byt potrestany, ale tihle dva "postizeni obcane" mi pripadaji jako hyeny, co se chteji prizivit.
 A pripadaji mi tak vsichni lide, kteri se chteji takhle prizivovat a soudit o miliony {nebo jen statisice}.
 
0/0
7.2.2002 14:30

xx

Re: Re: Re: trochu divne, nemyslite ?
Já ty vaše příspěvky asi nechápi. Vždyť vy sám sobě neustále odporujete: "Proc chcete z cloveka ktery je postizeny mermomoci delat normalniho obcana ? Vzdyt on snad je normalni obcan, nebo se mylim ? Vy si snad myslite, ze kdyz prijde o nohy, tak prijde i o mozek ?"
0/0
8.2.2002 8:28

Martin

Re: Re: Re: trochu divne, nemyslite ?
Stat vydal zakon a nedodrzoval ho - pokud se o totez pokusite vy - tedy nedodrzovat zakon - musite zaplatit pokutu.
Az se pokusite jednat s nasim urednickym aparatem tak pochopite, ze tam nikdo za nic potrestan nebude a mily vozickari by si mohli stezovat v tomto state donekonecna....
Je mi uplne jedno, co s pripadnymi penezi udelaji - stat neudelal co mel a za co ho platime (danemi) a tak musi platit (jako vsichni, pokud je chytnou pri prestupku vuci zakonu). A snad teprve hrozba realnych sankci ho primeje k tomu, aby od svych zamestnancu chtel dobrou a bezchybnou praci (podle zakonu).
0/0
19.2.2002 19:25

dali

Re: trochu divne, nemyslite ?
ty jsi, hochu, fakt kokot.....
0/0
7.2.2002 12:01

????

Re: Re: trochu divne, nemyslite ?
jeste ze mi to rekl takovy inteligent :))))
0/0
7.2.2002 14:21

TomCat

Re: trochu divne, nemyslite ?
Proc odskodnovat vozickare a jine ne? Protoze stat (jeho urednici) v pripade vozickaru porusuji zakony, ktere vytvoril tento stat (jeho zakonodarci) sam a ktere nebylo mozne prosadit ani u soudu (coz je dost varujici). Proto, ciste proto, by se meli vozickari, jako kazdy jiny komu je zpusobena statem ujma, odskodnit. Ostatni priklady jako hornici ci ridici jsou irelevantni, jelikoz tam stat (snad) neporusuje zadne zakony. Ovsem takove arbitraze s CR jsou vedeny z presne stejneho duvodu - CR nedokazala prosadit vlastni zakony v praxi a nekomu z toho vznikla ujma. Meli bychom si zvyknout ze zakony jsou tu od toho, aby se dodrzovaly (kazdy z nas vsak nejaky obcas trosku porusi, ze), a hlavne stat a jeho soudy jsou tu proto, aby v pripade poruseni zakonu bylo mozne zjednat napravu.
To je ten hlavni problem - vymahatelnost jakehokoliv prava v CR.
0/0
19.2.2002 18:35

VT

zákony, předpisy
a co takhle lidskost? Já vím, je lepší být soběstačný a dokázat sám se kam chci dostat. Ovšem - pokud u starší budovy je problém, co kdyby se našlo pár ochotných rukou? Pravidelně chodím na promítací akce v prostoru, do kterého vedou pouze schody a vždycky je tam několik lidí na vozíku. Jen se objeví u vchodu a už je v pohotovosti několik silných paží a ještě je veselo:))) Možná jen proto, že ti na vozíku s nimi ještě nedávno lezli po skalách? Nevím, znám jich jen pár osobně. Nebo je to vyjímečná parta:)) S mácháním neochotných úředníků a nepoctivých řemeslníků plně souhlasím!
0/0
7.2.2002 10:23

Veronika

hOLA HEJ, NIKDO NECHRÁPEJ!!:-))
Ahoj do Přerova, MOC fandím, jsem na vozíku. ale to není důvodem, myslím, že Petr to jednoznačně vysvětlil a já si Peťo "propůjčuji": "NECHRÁPEJTE - NECHRÁPEJME!!!"
0/0
7.2.2002 9:58

lokitka

ájé
Pořád u nás přežívá "socialismus", kdy se postižení lidé schovávali, aby nebyli na očích, jako že ani neexistují. Dřív se bránit nemohli, teď už naštěstí ano. Je to ostuda pro náš stát. Ale co, asi si nic jiného ani nezasloužíme, když nedokážeme na ty naše úředníky dohlédnout a donutit je dělat to, co mají dělat.  Držím palce těm manželům.
0/0
7.2.2002 9:50

Eva

Hodně štěstí.
Strávila jsem 10 měsíců v USA a žasla jsem nad přístupem zdravých američanů ke svým postiženým spoluobčanům a moc bych si přála, abychom konečně i MY zaujali tento postoj. V Americe uvidíte vozíčkáře úplně všude, v obchodech, v kinech, na sportovních utkáních, v restauracích, každý podnik, obchod, úřad musí mít bezbariérový přístup, nikdo tam na ně hloupě nezírá.
0/0
7.2.2002 9:48

Rostislav Smolej

vozíčkáři a odškodnění
Panují zde názory, že žádat odškodnění je trochu moc. Já reaguji otázkou - proč? Uvědomme si jednu dosti podstatnou záležitost. Představte si, že odvedete např. později platbu DPH státu a ten vám neřekne děkuji, ale zaplatíte penále za každý den opoždění. Nebo platíte státu přes půl roku na daních. A tak si myslím, že pokud stát požaduje finanční postih pro vás, pokud něco "provedete", musí stejná mince platit i pro stát. Před volbami dává každý z vlády či nějaké strany najevo, že je tady pro nás. Že je to holý výsměch ví dnes každé malé dítě. Teď tu jsou ale na řadě lidé, kterým stát neplní podmínky již několik let a kde je penále pro stát? I když nakonec - při tomto způsobu hospodaření, kdy jde "zdravý selský rozum" stranou - vždyť to zaplatí "zase jenom daňový poplatník".
0/0
7.2.2002 9:34

Petr

Národ....
No, myslím si, že to, co jinde považujou za naprosto samozřejmou věc, tak u nás na to koukáme jak vrány. Ježíííš, my jsme ale národ debilů !!! Říkám si, jak je tohleto vůbec možné !! Nejsem invalidní, až do přečtení této reportáže jsem si myslel, že je to vše na nejlepší cestě a že se vše pro invalidy zlepšuje !! Omyl !!! Češi, nechrápejte, něco dělejte a začněte u toho hlavně myslet !!! To si zase EU pomůže, až tam vlezem - až zjistěj, co se tady děje !!! Jinak fandím manželům - a držím pěsti, ať se jim to povede !!!
 
 
0/0
7.2.2002 9:04

Pumpkin

Vozickarska zarizeni
Nejedna se jenom o prijezdove rampy do budov nebo snizene rohy chodniku, ale i rozsirene toalety a vytahy ve verejnych budovach. Nutno ale podotknout, ze jako u spousty jinych vymozenosti zde vede spise Evropa severni, popr. germanske zeme. V Italii, Recku, Spanelsku nebo Portugalsku to tak senzacne nevypada. Cela stavebni substance se ale za 4 roky predelat neda, takze zlepseni budou mozna beztak jen u novych budov, coz v zemi s prevazne starsi zastavbou bude pro invalidy vzdycky znamenat znevyhodneni. Mimochodem - co je s dopravnimi prostredky ? Do vetsiny prazskych tramvaji se stare babicky jen sotva vysplhaji, pritom nizkoplosne vozy jiz existuji - tak dva nebo tri. O vozickarich ani nemluve. Zalobu bych tedy hned rozsiril  i o tento bod. 
0/0
7.2.2002 9:00

Jana

...
Se žalobou určitě souhlasím. Jinak se bránit asi opravdu nejde. Ale odškodnění??? To je trochu přehnané. Snad jen kdyby to investovali pravě na výstavbu bezbariérových vstupů... Doufám v to. Snad nejsem příliš naivní.
0/0
7.2.2002 8:37

Igor D.

Re: ...
Zadat odskodneni jiste neni prehnane. Vedeni soudniho sporu (venku) neni bez nakladu (pro "vozickare")- a racme si uvedomit, ze vydaje pujdou uz i na "obhajobu" statu. Ten soud - kdyz uz se teda kona - proste uz teda taky stoji penize. Za tuhle statni ostudu uz se penize vydavaji tak jako tak.
0/0
7.2.2002 8:47

xx

Re: ...
Jsem taky na vozíku, i když kratší dobu. "Jen" asi pět let. Myslím si, že ačkoliv se jistě mnoho zlepšilo, není vše ani růžové. A požadavek odškodnění? Proč ne? Je přece potřeba nějaký bič, jinak by vše připomínalo boj s větrnými mlýny. Bez odškodného sice mezinárodní soud možná uzná, že jsou v ČR porušovány zákony, ale to je asi tak veškerý efekt. To si myslíte, že nás kvůli tomu třeba nevezmou do EU? A kdo bude platit náklady? Žalující strana? Je třeba si uvědomit i druhý pohled na věc. Jaké budou následky, když vozíčkář nepodá daňové přiznání, nebo si nevymění občanku, nebo se nedostaví k soudu z důvodu nepřístupnosti veřejné budovy...? Dostane pokutu! Tak proč by stát neměl dostat pokutu, že neumožní přístup do těchto budov (po mnoha předchozích neúspěšných pokusech o zjednání nápravy)?! Dostáváme od státu příspěvek na dopravu, poněvadž doprava je v ČR absolutně nevyhovující. Není toto podobný případ? Až stát zajistí bezbarierovou dopravní infrastukturu, nebude už proč platit příspěvek na dopravu. Vývoj může vést k úplnému zrovnoprávnění tělesně postižených, který úplně odstraní potřebu nějakých finančních výhod a slev. Až bude mít vozíčkář úplně rovnoprávné postavení nebude proč dělat jakékoliv rozdíly mezi ním a ostatními lidmi...   Včetně invalidního důchodu.
0/0
7.2.2002 8:55

Re: Re: ...
Vymenit a udrzovat vozovy park dopravnich podniku za ucelem bezbarierove dopravni struktury je mnohonasobne nakladnejsi nez platit telesne postizenym osobni dopravu. Jako byvaly manazer dopravnich podniku jednoho milionoveho mesta o tom vim sve. Naklady v tomto pripade nejsou argument. Nas dopravni svaz PRESTO vymenil v prubehu asi peti let veskere dopravni prostredky, argument byl a musi byt socialni integrace resp. zvyseni zivotni kvality postizenych. K tomu patri i zastresene zastavky a dynamicke informace (aktualni zpozdeni ci vypadek) o jizdnim radu na zastavce samotne i v internetu - jestlize vim, ze pristi autobus neprijede, vyjdu do deste az na ten pristi. Hudba budoucnosti? Jiz ne vsude, ale vsude by toto vsechno mel byt cilem.
0/0
7.2.2002 9:42

xx

Re: Re: Re: ...
Jelikož u nás je pouze jedno milonové město, jedná se zřejmě o Prahu. Nevšiml jsem si ale, že by proběhla výměna v uplynulých pěti letech výměna dopravních prostředků. Ani tramvaj, ani autobus, ani metro nelze používat! To, že na některých linkách občas jede nízkopodlažní autobus není bezbariérovost dopravy. Samozřejmě, že výměna dopravních prostředků a přizpůsobení nástupišť a vestibulů meztra je velmi nákladná záležitost. Možná je i levnější platit příspěvky na dopravu. Problém je ale hlavně v tom, že případnou změnu dopravy by platil Dopravní podnik, t.j. město, sociální příspěvky na dopravu platí stát, což Dopravní podnik nebolí. V okamžiku, kdy by tyto příspěvky byl nucen platit podnik, (resp. Město, Kraj nebo Okres) pod který příslušný poživatel příspěvku spadá, situace by se možná vyvinula jinak...
0/0
7.2.2002 10:49

Igor D.

... s cim vlastne neuspeli "vozickari" u ceskeho soudu ??
Fandim zalujici strane. Zajimalo by me spis zjisteni ceskeho soudu, pri nem se vozickari jiste nesoudili se statem. Kdyz kauzu zjednodusite, muzete z ni delat "senzaci", ale pokud se to nepopise cele od zacatku, nikdo nebude vedet, jak a z ceho konkretne to vzniklo. Je to soustavne male ignorovni a prehlizeni vlastnich zakonu. At kazdy dela to co ma...
0/0
7.2.2002 8:28

algernon

No aby
No aby mrzaci ve Strasburku nezjistili, ze tamni soud na schody a ze k nemu pro penizky za odskodneni nedojedou a zustanou stat venku.
0/0
7.2.2002 7:42

xx

Re: No aby
Vážený pane, z vašeho příspěvku vyplývá, že mrzák jste vy, a to duševní.  Vy si tu situaci, ten pocit bezmoci vůbec nedovedete představit.Když tomu nerozumíte, nepište o tom
0/0
7.2.2002 8:15

Andrew hajd

Re: No aby
Chcípni, rádoby člověku.
0/0
7.2.2002 9:11

Monika

Re: No aby
Na vozik se velice snadno muzes dostat i ty. Chtela bych te slyset mluvit pak! Ty jsi ovsem daleko vic "omezeny" nez ti lide na voziku.
0/0
7.2.2002 10:19

Ice Vatanen

Diskriminace ???
Nyní, jsem se dočet, že vozíčkaři jsou diskriminování, a právě v Přerově, myslím, že by se pro ně mnělo něco dělat, a oni by mněli upozornit, pokud je něco špatně. Žalovat stát, za zákon, platný u nás teprve 8 let a na západě již 30, budiž, kdyby, alespoň požadovaly nápravu, nebo to byla jakási forma upozornění, ale oni žádají odškodné !!! Tohle si nemá odskákat nějaký úředník, ale stát, a coje stát, to jsme my, my všichni, jak tomu rozumím, tak jim jde o to se na nás všech zahojit a to především finančně, takže doufám, že ta reportáž není celá, a že tam nejde jen o odškodné.
0/0
7.2.2002 7:33

Nezavisly

Re: Diskriminace ???
Vazeny dusevni Vatanene, nez si zase budete vylevat vasi omezenost na verejne stranky, zkuste za penize "nas vsech" absolvovat kurs cestiny. Alespon vy tim prekonate vasi barieru (mozna). 
0/0
7.2.2002 8:24

Ice Vatanen

Re: Re: Diskriminace ???
Vazeny dusevne nezavisly, doufam, ze budu moct zalovat Vás všechny neomezené o odškodnění, kvůli mé češtině, pak tím určitě překonám jakoukoli bariéru.
0/0
7.2.2002 9:20

Pavel

Re: Diskriminace ???
Myslim, ze jste si ten clanek neprecetl pozorne. Zakon plati 8 let, ale vztahuje se POUZE na budovy nove ci opravene PO datu prijeti zakona...
Na druhou stranu - odskodny zaplatej vsichni (pokud ho bude platit stat), spis by to chtelo jinej trest. Trebas machat uredniky ve Vltave
0/0
7.2.2002 8:31

Najdete na iDNES.cz