Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nechtějí naše mozky

Investice se k nám poslední dobou jen hrnou, patříme v tom k nejúspěšnějším ekonomikám. Jen jedno se nedaří - ty opravdu nejmodernější obory se nám vyhýbají. Výrobě a vývoji počítačů, programů, léků a náročným službám se tu nedaří. Chyba není v investorech. Chyba je v tom, že jim nemáme co nabídnout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Michal Krůta, Ing.

Je to skutečně tak špatné?
Souhlasím s panem Šmídem, že stát se montážní linkou vyspělých států není to nejlepší. Souhlasím také, že je třeba přetáhnout do ČR vývoj. S čím však nemohu souhlasit je tvrzení, že ČR nemá v oblasti mozků investorům co nabídnout. Chyba není ve školství, v nedostatku vzdělaných lidí. Chyba je v systému odměňování těchto vzdělaných lidí. Mohu uvést několik příkladů svých kolegů z vysokých škol: Doktorka jaderné chemie, nabídnuta práce v oboru ve výzkumu(výzkumné ústavy v Řeži u Prahy)za 8500,-Kč hrubého. Lékařka anesteziologie, 8000,- Kč hrubého. Učitelka na základní škole, 9500,- Kč hrubého. Konstruktér v oblasti automobilového příslušenství, 15000,- Kč hrubého. Konstruktér motorů osobních automobilů, 22000,-Kč hrubého atd. Všichni žijí a pracují v Praze. Proč tito lidé musí opouštět své obory, které jsou velmi špatně ohodnoceny a utíkají do prodejní sféry, kde jsou mnohonásobně vyšší platy? A to je jádro problému. Ti lidé, kteří jsou schopni nabídnout investorům mozek, existují. Ale hledejme je úplně někde jinde... Ing. Michal Krůta, Praha
0/0
28.1.2002 8:43

Michal Krůta, Ing.

Je to skutečně tak špatné?
0/0
28.1.2002 8:28

martin24

Mozky.
To se tedy divím.V každém průměrném hororu se potácí zombíci a mumlají to svoje:MOZKY,MOZKY....Sakra,že by ty naše nikdo nechtěl?Asi to nebude tak žhavé.Podobných sebemrskačských článků je v poslední době víc a víc.Je to náhoda?Závěr:nesmíte to tak baštit.Čau všem.PZ.
0/0
25.1.2002 20:23

zajic

Milite se optime a J. Koloc ma pravdu
Pan Koloc ma pravdu a napsal velice dobry prispevek. Pan Optim se s nim shoduje a kritizuje clanek a nepravem. Je docela dobry. Pise s v nem o problemch nasehe vdelavaciho systemu. Nemluvi o soucasne dobe (napr v IT jsme dobri) ale o tom co bude za desitky let, v novych generacich. Pan Koloc mi muze jiste potvrdit ze napr v USA je obrvske mnozstvi skol a studovat muze prakticky kazdy. Je zde spektrum mene uznavanych skol a vysoce cenenych. Dale exituji cele rady vecernich a dalkovych skol pro dospele, podnikove kurzy atd. To u nas naprosto chybi.
0/0
25.1.2002 3:45

OPTIM

Zase o ničem
Je to zase jako obvykle klábosení o ničem. Zaplať Pánbůh, že jsou alespoň znalí čtenáři (viz J.Koloc), kteří takové výlevy dokáží trochu modifikovat. V tom je právě onen problém "bulvárního" přístupu našich novinářů: naplkat co nejvíce negativna. Proč se nepídí po tom, jestli (přes značný nedostatek finančních prostředků, což je fakt)se přece jenom něco ve vědě u nás neurodilo? Proč se místo psaní, jak jsme neschopní, nepíše o těch schopných (kteří sice nejsou bohatí penězma, ale jsou bohatí duchem) a odborně zdatných, kterých zase tak málo u nás není. To by ale nešlo jenom sednout k počítači a mlátit do klávesnice, to by se muselo pro to něco udělat.Ale to je už námaha, nebo se mýlím?
0/0
24.1.2002 19:43

J.Koloc Deventer/Praha

Úroveň IT v Česku.
Pracoval jsem přes 20 let v IT-oboru v Holsndsku a USA a pochopitelně jsem tak získal určité zkušenosti.Při častých pobytech v Česku po r.1989 jsem došel k přesvědčení, že úroveň a rozsah českých znalostí v software a někdy i hardware jsou velmi dobré až výborné.Několijrát již figurovali Češi jako nadějné IT-mozky na strankách prestižního časopisu TIME a není náhodou, že Bill Gates opětovně přijíždí do ČR. Technická úroveň českých web-stránek je výborná. Odborná literatura v IT-oboru je kvantitativně i kvalitativně výborná a to i mimo překlady. Na př. knihy v oboru software na př.od Viriuse jsou nesporně na světové úrovni. Po 40 létech výroby nyní v naprosté větěině zcela nekompetitívních výrobků, je současný úspěch v přílivu důležitých investic povzbudivý a i veledůležitý. Udržuje totiž mimo jiné i životně dúležitou tradici technické výuky na průmyslovkách a ČVUT,která už zase začíná lákat studenty přes svou obtížnost. Provoz autonobilek a jejich dodavatelů je živná půda pro nabývání zkušeností pro nadané, na př. v oboru CAD/CAM a pod. Porovnávání s Irskem a Německem, není úplně spravedlivé: Hlavní magnet prvních chip-investic v Irsku byl jazyk.V Irsku se totiž mluví anglicky. Němci táhli svou proslulou kázní, vlastností, kterou Češi dosud neexcelují. Vývoj i výroba v oboru mikro-elektroniky je kapitálově nepředstavitelně náročná a i tak jsou u nás již některé vlaštovky.Český kapitál prostě neexistuje, ten přinášejí investoři. Současný stav a pokračující vývoj ekonomky by neměl být podceňován, zdá se, že jsme na správné cestě a z té "jenom" dílny brzy vzejdou noví mistři a inženýři, z nichž ti nejepší budou mít originelní myšlenky a snad i odvahu k podnikání. Snad brzo i překonáme kletby totality s naprostou nezbalostí důležitých jazyků a malověrnou xenofobií.
0/0
24.1.2002 16:32

ppetr

Re: Úroveň IT v Česku.
pekne napsany clanek a bohuzel pravdivy (snad se to zmeni :-)).ma to logiku.
0/0
24.1.2002 23:32

jindra

To máte pravdu vážení - K titulku
Když čtu "zasvědcené" komentáře MFDnes, tak nemohu než potvrdit, že Vaše mozky nikdo chtít ani nemůže. Hold kde nic neni ani Martin Komárek nebere.
0/0
24.1.2002 14:20

Láďa

IT firmy tu samozřejmě jsou
Viz např. http://www-5.ibm.com/cz/delivery_center/index.html nebo http://www.logica.cz
0/0
24.1.2002 1:35

Najdete na iDNES.cz