Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Každý druhý školák zažil šikanu

Takřka každý druhý žák české základní školy okusil na vlastní kůži, jak "chutná" šikana. S tímto nečekaným výsledkem skončil reprezentativní výzkum v 66 školách, jehož se v minulých měsících zúčastnilo na šest tisíc dětí z celé země. Silnější školáci někdy bodají slabší děti nožem, píchají je špendlíkem, nařezávají jim uši žiletkou nebo je věší za krk na lustr.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ppetr

rada
reknu vam jednu zkusenost.nejlepsi je,aby tam ze tema spratkama zasla babicka a rekla jim.jeste jednou na toho kluka nebo holku vztahnete ruku a zabiju vas.ja uz jsem stara a me je to uz celkem jedno co bude potom.je to celkem drsny,ale funguje to.slysel jsem to z doslechu.
0/0
28.1.2002 6:51

E.T.

názor
Vidím jediné reálné řešení. Rozbít šikanistům držku. To je totiž to jediné, čemu opravdu porozumí.
0/0
24.1.2002 8:22

Pavel

S tím se těžko něco udělá......
Já si spíš myslím,že to je v české povaze.Neustále slyším,jak každý nepřeje jinému úspěch, a když už ho ten lepší a slabší má,tak ho jednoduše nějak shodit,vylít si na něm tu zlost.Takoví primitivové,většinou po vzoru svých otců či známých,kteří po alkoholovém posilnění "panují",opravdu mají jednoduchý život - nějaký spratek,synáček místního policajta,si dělá co se mu zachce a nikdo se mu neodváží postavit.Takových lidí je ale o hodně víc:(( Co se týče učitelů,tak ta šikana se nedá jen tak lehce poznat.A jak ji trestat?To nelze,když učitel se nesmí na agresora teď už pomalu ani špatně podívat.Má mu dát pětku?To práskne doma a je to to samé,donese se to na úřad a kdo z toho má problémy????Když se každý bojí tatíka agresora,tak to je pak těžké:((
0/0
23.1.2002 14:16

-ed-

Re: Jablko nepadá daleko od stromu
Mám s potíráním šikany dost velké skušenosti. Bohužel, jedinou schůdnou a řešitelnou možností je dát pravomoc učiteli žáka tělesně potrestat a dát mu imunitu v této věci před zákonem. Slušné dítě to nepostihne a u ostatních se karta obrátí :rodiče spratků budou nuceni hledat školu, kde si jeho dítě vezmou.Nakonec v Anglii se jeden takový precedens nedavno řešil u soudu a to ve prospěch učitele. Jinak je zapotřebí už od mala dítěti vštěpovat důvěru v učitele, vysvětlit, co je to šikan a učit ho, že má za učitelem jít vždy , když jemu, nebo kamarádům někdo ubližuje. Dokáže to navodit velmi klidnou atmosféru, která vydrží i ve vyšších třídách. Můj syn - prváček mi nedavno povídal, jak se to jednou vyřešilo při tělocviku : učitelka spratka chytla zezadu za tričko , děti mu samy nařezaly a teď už dává pokoj.
0/0
27.1.2002 19:04

Zuzana

Šikana
Naprosto souhlasím s příspěvkem Evy. Co má dělat učitelka ,kde najde pomoc,kde má nějaké zázemí. A co může dělat rodič postiženého dítěte,jestliže rodiče výtržníka regují rozhořčeně a vyčítají postiženému,že jejich potomek dostal kvůli němu poznámku, že mu rozbil nos. A to je ještě ta mírnější varianta. I strkání pod auto už jsme zažili.
0/0
23.1.2002 10:14

Miky

Socialistický přístup českého školství
Myslím si že tento problém je dán rovnostářstvím.Učitelům vyhovuje ,když mají všechny děti ve stejné lajně.Jakmile se někdo vymyká průměru ať nahoru nebo dolů,tak ho setřou.A vyhovuje jim když jim někdo z takzvaných "průměrných" v tom pomáhá.
0/0
23.1.2002 9:24

Věra

Re: Socialistický přístup českého školství
Přesně tak. Naši učitelé vůbec nejsou připravaováni na fakt, že přijde doba, kdy ONI ztratí svou prioritu, tak jak je tomu např. v USA. Budou muset přijmout jiný systém výchovy, který je založen na "osobnosti" každého jednotlivce. S tím se naši učitelé, kteří se většinou rekrutují z řad lidí, kteří mají sami sklon k panovačnosti, velmi těžce budou vyrovnávat. Vyhovuje jim to tak, jak to je.... A nic nechtějí vidět, ani slyšet...
0/0
23.1.2002 9:54

Eva

stát vs. NewYorkská úmluva
Přistoupením k NewYorkské úmluvě o právech dítěte se stát zavázal k zabezpečení zdravého vývoje dítěte. Tedy vývoje po všech stránkách. Jaký je program výkonné moci ve státě, tedy Ministerstva školství ČR, v boji proti tomuto navýsost škodlivému jevu? Jsou konkrétní pracovníci pověřeni výpočtem, kolik stojí stát náprava následků šikany, aby přesvědčili i ostatní ekonomické zatvrzelce, že předcházet jí je nejen zdravější, ale i levnější? Kdo organizuje kursy pro učitele, jak poznat skryté formy šikany? Kdo sleduje návštěvnost psychologických poraden? Jak se stát stará o naplnění svého závazku z NY úmluvy o právech dítěte???
0/0
23.1.2002 8:15

Michal X

Sám jsem to kdysi zažil ....
...a vím jak laxně a přezíravě se k tomu už za komunistů učitelský sbor stavěl. Je to problém, který se tenkrát prostě nesměl vyskytnout, aby náhodou netrpěla pověst dokonalého socialistického školství. Dnes, kdy jsou děti navíc "propírány" akčními filmy a seriály v TV, od mala je jim vštěpováno, že mají být agresivní, aby se v životě uplatnily, se nelze divit, že jejich chování v třídním "kolektivu" pak spíše připomíná sociální poměry v krysím hejnu. Silně pochybuji, že se šikanu povede někdy zcela vymýtit už z toho principu, že ve škole jsou "nedobrovolně" ve skupině drženi jedinci s odlišnou povahou, zájmy, mentalitou...podobně jako ve vězení či kasárnách. Až budu mít jednou vlastní děti, vynasnažím se, aby vůbec nemusely školu navštěvovat - domácí výuka už naštěstí není ničím výjimečným.
0/0
23.1.2002 7:43

Věra

Re: Sám jsem to kdysi zažil ....
To je skvělé. Moci děti ponechat v domácím prostředí a učitele jim najmout!!! Mám vnoučka, který je od přírody hubeňoučký a ten je přímo ideálním človíčkem pro šikanu...Přitom je mentálně velice bystrý... Šikana v kasárnách je tak rozšířená, že to snad ani není možné. Ale to se týká vlastně všech kolektivů... Vždyť já, před důchodem jsem se stala nedávno předmětem "psychického násilí na pracovišti" jenom proto, že jsem jiná než-li kolegyně, že nesnáším "drby" a jiné podlosti... Ve zdravotnictví, zkrátka ve všech kolektivech. A je věcí vedoucího, aby šikanu rázně potrestal - hlavního viníka zcela odstranil.... jinak bují dál a obrátí se nakonec proti němu samotnému...
0/0
23.1.2002 10:00

Michal X

Re: Re: Sám jsem to kdysi zažil ....
Není ani třeba dětem najímat učitele, zpravidla jsou děti vyučovány rodiči a docházejí pouze do škol na pravidelné zkoušky a konzultace. Vychází se z faktu, že každý z nás zvládá látku prvního stupně ZŠ a navíc poskytne svému dítěti skutečně individuální přístup.
0/0
23.1.2002 11:17

předseda

Re: Sám jsem to kdysi zažil ....
Ano, naprosto souhlasím - nejlepší řešení vidím v domácím vzdělávání dětí rodiči. Dnes už to v řadě rodinách funguje, mělo by se to podporovat. Je však třeba taky upozornit, že tato metoda má stále své odpůrce, aby se tedy tito totalitně smýšlející lidé nedostali k moci, a "méně totalitním" odpůrcům argumentovat pro domácí systém vzdělávání právě touto problematikou rostoucí šikany...
0/0
23.1.2002 10:06

Pablo

Re: Sám jsem to kdysi zažil ....
Výuka doma má jistě mnoho výhod, ale také nevýhod. Zdaleka ne každý rodič je schopen učit své dítě,popravdě jich je jen velmi málo.Učení je skutečně věda, nestačí znát látku (což také není pro mnoho rodičů samozřejmostí), ale je také třeba vědět, jakou formou ji naučit a procvičovat. Navíc pak chybí srovnání a přirozená soutěživost.Obava s ostudy, když něco neumím apod. Kromě toho dětem chybí kolektiv vrstevníků. Doma lze dle mého názoru pouze doučovat ale ne plnohodnotně vyučovat (až na výjimky). Také to znamená,že jeden z rodičů nechodí do práce, což také není vždy možné. Na střední škole jsem pozoroval rozdíly mezi dětmi z městských a malých venkovských škol. Z většiny venkovských jedničkářů se rázem stali průměrní studenti či dokonce repetenti.
0/0
23.1.2002 11:57

antix

Re: Sám jsem to kdysi zažil ....
domnívám se, že domácí škola je jenom odkladem problémů. Děti chtíc nechtíc budou muset mezi vrstevníky, třeba později, a o to to bude pro ně horší. Nebudou se umět mezi nimi chovat, nebudou se umět bránit. Aby je rodiče uměle chránili až do dospělosti, to mi nepřipadá reálné. A všichni víme, jak každá odlišnost dráždí, bude-li dítě až příliš dobře vychované, doplatí na to. Později. Schovávačka před zlým světem ten svět nepředělá, jednou do něj budou muset vstoupit.
0/0
23.1.2002 12:33

Petr

ucitelky divejte se
já si myslím - a mám i tu zkušenost - že učitelky jsou vůči většině náznaků šikany slepé, nebo ji nechtějí vidět. Náznaky za chvíli přerostou v opravdovou šikanu a pak je už většinou pozdě. dítě vám strkají pod auta, mlátí hlavou o zeď a když přijdete za učitelkou, tak z vás dělá blbcem že to není možné. Tak to je moje zkušenost a Ty hajzlíky jsem musel před školou zpracovat sám, aby toho nechali. Tak, to jsou moje zkušenosti.
0/0
23.1.2002 7:00

Věra

Re: ucitelky divejte se
Je jenom dobře, že se vám dítě svěřilo. Je na místě, pokud jich je více, vzít si na pomoc i jiného rodiče, a beze svědků jim naložit na zadek, co unesou, protože dovolávat se učitelů, je marné...
0/0
23.1.2002 10:02

Jirina Kokesova

Ono to neni tak jednoduche.
V USA jsou ve skolach podobna zarizeni, ale nejak moc to nefunguje. Jak vsichni vime, v USA se deti nejenom sikanuji, ale i zabijeji. Kdyz je dotycny vytrznik vyloucen ze skoly, zacne se spoluzakovi, ktery se odvazil na nej zalovat, mstit i mimo skolu, venku, a treba i v jeho vlastnim dome. Tady uz skola nestaci a je treba, aby zasahli i rodice postizeneho. Nastesti je mozne na dotycneho nezletileho vytrznika zavolat policii a zalovat ho za "harrasment" (coz se da prelozit asi jako "otravovani"). Rodice vytrznika pak zaplati peknou pokutu. Pokud se na postizenem najdou zjevne stopy nejakeho nasili, dotycny vytrznik putuje rovnou do nejakeho napravneho zarizeni pro nezletile. Ale tak daleko to vetsinou nedojde, takovy 13-tilety spratek se pekne vydesi, kdyz k nim jednoho krasneho dne prijde policie a pak uz vetsinou da pokoj (nebo si najde jinou obet). Nejsem ucitelka, ale matka 3 deti a mluvim z vlastni zkusenosti. Deti jsou sikanovany z nejruznejsich duvodu. Kupodivu to nebyvaji duvody rasove nebo narodnostni, jak se obecne soudi. Casto je to treba proto, ze sikanovane dite odmitne udelat to, co po nem spoluzak chce. Deti, ktere sikanuji druhe deti, maji vetsinou velice malou sebeduveru a kazde takove odmitnuti berou jako osobni urazku, za kterou se hodlaji pomstit. Podvedome citi, ze postizene dite ma vetsi sebeduveru nez oni, ze se bez nich obejde, a to je dohani k zurivosti. Takze jako rodice jsme v dost paradoxni situaci. Vstepujeme detem, aby rikaly NE ke svodum, ktere nepovazujeme za spravne (vytrznosti, kradeze, cigarety, alkohol, drogy, gangy), ale kdyz nase dite skutecne rekne takovemu "kamaradovi" NE, tak za to trpi. Musime pri tech detech stat a ne to jenom odbyvat tvrzenim, ze to nic neni a ze to casem prestane! Cim drive razne zakrocime, tim lepe!
0/0
23.1.2002 2:17

ucitelka

sikana
Kanadske skoly maji ve skolach "counselours", kteri pomahaji zakum prot tzv. Sikane, bullying. Mnoho skol zde ma zero tolerance vuci takovemu chovani a mnoho zaku uz bylo vylouceno ze skoly a rodice musi najit jinou skolu pro sve povedene kvitko. Pracuji s emocionalne narusenymi detmi, ktere absolvuji intensivni treatment, ktery stoji vladu tezke penize.Prevence ve skolach a dobry trening ucitelu je dobra cesta jak pomoci "obetem " techto grazlu. Mg. M. G.
0/0
23.1.2002 1:29

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.