Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Američtí kongresmeni nám píší ...

"Kongresmani nám ze zámoří píší jaký cirkus vládne v naší říši…" Tak nějak by si mohl zavtipkovat Karel Havlíček Borovský, kdy se dočkal našich dnů a přečetl si zprávu helsinského výboru Kongresu USA o ohrožení svobody slova v České republice našich dnů. Skutečnost, že zpráva vyšla právě v období, kdy jsme vzpomínali vznik Charty 77, je znepokojivá a vyvolává otázku, zda se skutečně vyvíjíme tím směrem, který měli na mysli chartisté a i další nespokojenci s totalitním režimem. Tušil někdo z nich, že budeme za dvanáct let po pádu komunistické diktatury kritizováni za porušování občanských práv ? Mělo smysl "cinkat klíči" v listopadu 1989 ?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Otakar Spacek, Ostrava

Restituční zákony diskriminují i mezi českými občany!!!
Mimo podmínku českého občanství, která diskriminuje americké Čechy, obsahují restituční zákony další, mnohem masovější diskriminační podmínky. Tak na příklad dva restituenti, oba čeští občané, nemají rovné  nároky na vrácení ukradeného majetku. Jeden z nich, kterému je nemovitost vrácena "in natura", získává zpět svůj majetek v jeho plné hodnotě jenom proto, že komunistický režim z nějakého důvodu nestačil jeho nemovitost zašantročit nějakému zasloužilému soudruhovi. Ten méně šťastný soused, jehož nemovitost komunistický režim  převedl na fysickou osobu, nemůže svůj majetek dostat zpět proto, že by tak byla spáchána nová "majetková křivda". Má nárok pouze na finanční náhradu, která u budov představuje v průměru jenom asi 10% tržní ceny. U pozemků to může být třeba jenom 0.5% tržní ceny, podle toho, jak byl pozemek veden v pozemkové knize (pastvina, orná půda, zahrada, stavební plocha). O rovnosti občanů před zákonem zde nemůže být ani řeč. Kdo se zastane těchto občanů,  kteří byli takto znovu ožebračeni? Dnes má každý sudeťák lepší vyhlídku na majetkové odškodnění než mnohý český občan.
 
0/0
24.3.2002 15:26

Humanista

KONGRESMENI BUDOU PSAT I DALE....
Posledni ceska mensina na svete - cca 30.000 rodilych Cechu v USA
a priblizne stejne cislo v Kanade - dodnes neuspela v uznani take jejich
ceskeho obcanstvi, nasledne v rovnemu pristupu k eventualnim majetkovym
restitucim/odskodnenim, a -velmi aktualne! - k ceskou ustavou zarucenemu
vykonu volebniho prava v ceskych volbach. Americti kongresmeni psali o tomto
problemu do Prahy od roku 1993 nejmene tucetkrat... bez vysledku...
 
Do dveri EU se pred Ceskou republiku stavi 950.000 Rakusanu , ti si
pouze preji, aby Cesi zabezpecili Temelim zpusobem prijatelnym pro
celou cast Evropy pripadnym selhanim elektrarny odhrozene.
  Do dveri EU se pred Ceskou republiku stavi cast Nemcu, kteri trvaji na tom, ze nasilne vyhnani DEMOKRATICTI Sudetsti Nemci, kteri nemeli s Hitlerem et al nic spolecneho, musi byt dovyreseno zrusenim Benesovych dekretu.   Do dveri EU se pred Ceskou republiku bude i dale stavet ceskou zlocinnou, byt na pohled jen administrativni, ale ve svych dusledcich prakticky negativne zivoty do vsech dusledku ovlivnujici OBCANSKO- PRAVNI GENOCIDOU "NEKTERYCH" dodnes postihovana ceska mensina v USA a v Kanade.   Helsinsky vybor kongresu Spjenych statu ma tuto do nebe volajici nespravedlnost k "nekterym" americkym obcanum "v gesci."   Americti kongresmeni budou zrejme psat i dale....   17. unora 2002,  Humanista  
0/0
17.2.2002 16:38

Najdete na iDNES.cz