Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Základny NATO změní mapu Střední Asie

Vojenské mapy Střední Asie čekají velké změny. Kartami zamíchají základny zemí NATO, které plánují na svých území vybudovat Uzbekistán a Kyrgyzstán. Vláda USA zamýšlí do ekonomik nových spojenců investovat miliardy dolarů. "A Moskva bezmocně přihlíží, jak nedávný potenciální protivník mění bývalé republiky Sovětského svazu v další nepotopitelnou letadlovou loď," soudí ruský list Izvěstija.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jan

Jako u rybníka
Přijdete, hladina klidná,nic zajímavého, ale stačí hodit housku a už se začíná hladina čeřit a pak stačí třeba jen podběrák. Právě tak tato diskuse. Dlouho se nic se neděje, pak si stačí na něj vzpomenout a pak už jen "nahodit" a už ho máte na háčku, koho? No přece amerického internacionalistu z Kosova, známého příznivce UCK Františka Plhu samozřejmě. Tentokrát zjevně v nepohodě, neurovnaný sloh, překlepy, patrně problémy s adrenalinem nikoliv na mé, nýbrž na jeho straně. Ovšem s energií sobě vlastní znova dává najevo, že opět nepochopil, co hýbe světem, co svět světem stojí a dokonce se nám pochlubil, že smeká před americkou obětavostí. Výborně Plho, není nadto žmoulat svoji radiovku v ruce. To se vždycky vyplácelo. S vytrvalostí hodné lepší věci nám pořád chceš namluvit, že hybnou silou americké politiky jsou ideály o svobodě a demokracii. A abys sám sebe rozohnil, vkládáš mi do úst, co ti slina na jazyk přinese. Spousta lidí ti zde amer.komsomolče už dlouho trpělivě vysvětlovala, že o ekonomické a vojenské zájmy USA jde především až v první řadě. Kdybych to přirovnal k bolševikům, tvůj myšlenkový vývoj se zastavil tak někde na konci 40. max. na začátku 50.let minulého století. Ale víc ani rok, protože pak i mnozí zarytí sovětští komsomolci pochopili, že svět je o něčem jiném. Kdybys místo poslechu radia Jerevan lépe četl, o čem diskuse mimo jiné byla, pak bys věděl, že právě o nerostných zdrojích střední Asie. A jak se k nim dostat lépe a spolehlivěji, než skrze vojenskou základnu? Že je ta základna v těsné blízkosti ruských hranic a že spolehlivě zvýší vojenské napětí, koho to zajímá, jde přece o ty ideály, že? Že ty státy to chtějí? Ten argument nemůžeš myslet vážně, nabídni žebrákovi 100 dolarů a utrhne ti ruce. Zde se jedná o roční nájem 250 mil.dolarů, no nekup to. A že jde o lukrativní investici, která se bohatě vrátí v té či oné podobě, o tom zde na chatu nevíš snad už jen ty. Ale na druhou stranu - nechtěl bych si to u známého kosovsko-talibanského ochránce lidských práv úplně rozházet. Prosím tě Plho, dej vědět, až někdo z té tvé rozmilé islámské kumpanie bude mít v plánu zase někam letět letadlem. Víš, abych měl možnost, kdybychom měli já a moje rodina stejnou cestu, včas letenky odhlásit.
0/0
23.1.2002 18:17

Frankie

Re: Jako u rybníka
Honzíku, když narazím na příspěvek, ve kterém jsem v různých tebou vytvořených variacích zmíněn třikrát v každé větě, tak je dost těžké na něj nereagovat. Když jsme u toho rybaření, byla tu před časem nahozena udička (uznávám, že silně přepísknutá) v podobě výrazu "vymytý mozek". Většina rybiček to nechala být, protože zřejmě seznala, že se jich to netýká, ale jistý nejmenovaný kapřík po ní ihned chtivě skočil. Že by se v tom označení poznal? Jinak je vidět, že na tom musíš být už hodně zle, když mě najednou stůj co stůj potřebuješ přičlenit k zastáncům Talibanu. Upgrade rozlišovacího hardwaru se zatím asi nekonal. Ještě pár tvých příspěvků a tvoje jednobitové rozlišovací zařízení ze mě nevyhnutelně udělá Ládínkova pobočníka nebo člena Attovy skupiny, který se původně také měl zúčastnit útoku na WTC, ale nezbylo na něj místo v letadle. Pokud jde o to vkládání do úst, tak je obrovskou nevýhodou tohoto chatu (aspoň pro tebe), že všechny příspěvky jsou zde archivovány. Jestli o to hodně stojíš, mohu přesně specifikovat, odkud jsem tvá slova o pozvání/nepozvání (původně dokonce i o bratrské pomoci) vzal. Pokud bys chtěl použít svou oblíbenou únikovou skrývačku ve stylu "to byl nějaký úplně jiný Jan, těch tu na chatu je", tak ta by v tomto případě moc nefungovala z důvodu většího množství tvých příspěvků v oné diskusi. Ten příměr s žebrákem dost silně kulhá, protože jsi jaksi pozapomněl na mnou zmíněný bezpečnostní faktor, který je podle mě mnohem důležitější. Zkus si napadnout zemi, která sice není v NATO, ale má na svém území jejich voj. základnu. Že i USA z celé mise chtějí také něco mít kromě nákladů na akci samotnou a nákladů na obnovu Afghánistánu, už tady také bylo řečeno vícekrát. Tak to vidí alespoň někteří. O tom, že to celé bylo naplánováno předem, ví jen úzký okruh lidí zmíněný v mém předchozím příspěvku a nikdo z nich zjevně nechce prozradit podrobnosti. Na závěr si na tebe, Honzíku, musím trochu postěžovat. Sebral jsi mi můj krásný kovbojský klobouk a místo něj jsi mi do ruky vtiskl jen sežmoulanou rádiovku. PROČ???? Za co, soudruzi, za co? Je to proto, že vidina mé osoby jako proletáře je přijatelnější?
0/0
23.1.2002 20:08

Jan

Re: Re: Jako u rybníka
Je to pokrok, když jsi připustil, že USA z toho něco chtějí mít. Já se jen tak dělám, ale ve skutečnosti ti rozumím. Ani tobě jistě ve zprávách neuniklo, že veteráni z al Kajdy a Talibanu válčili na Balkáně. A tys nám chtěl jen sdělit, že když takový nějaký mula al Hasan a jeho kámoši v uniformách UCK notabene po zuby vyzbrojení za peníze z prodeje drog, postřílejí v době míru ze zálohy stovky jug.policistů, jsou to hrdinové partyzánského boje proti srbském zvůli. Když ovšem titíž hrdinové začnou střílet na amer.vojáky, jsou to teroristé nejhrubšího zrna, které je třeba spoutat, dát jim pytel na hlavu a zavřít do klecí. Že mě to nenapadlo hned, je to tak prosté. A nakonec, máš moji poklonu, tvoje eufemismy jsou rozkošné. Nová vojenská základna uprostřed Asie je "bezpečnostní faktor"; vybombardovaná Jugoslávie s řadou civilních cílů a obětí, vybombardovaný Afghanistán s tisíci mrtvých vesničanů je pro tebe "mise". Bravo. Tvůj kovbojský klobouk ti neberu, on ti totiž sluší. PS: Tvůj problém s více Jany v diskusi za tebe fakt nevyřeším.
0/0
24.1.2002 10:32

Frankie

Re: Re: Re: Jako u rybníka
Vidím, že překlepy nejsou pouze mojí doménou, ale duševní stav pisatele z toho odvozovat nebudu. O Al-Kajdě v Jugo jsem toho napsal myslím už dost a nejen v těchto dnech. Dobře to víš, protože to bylo adresováno většinou tobě. Víc k tomu nemám co říci. Čeho jsem se ale zatím ještě pořád nedočkal já od tebe, je jakékoli vysvětlení či omluva pro Srby ohledně srebrenického masakru.
0/0
24.1.2002 13:27

Jan

Re: Re: Re: Re: Jako u rybníka
Žák Mlha se vydal z toho nejlepšího, co v něm bylo, ba i dříve dohlédl - jeho slovy - na úroveň diskuse a mnohoznačně konstatoval, že už nemá co říci - slovy - došly mu argumenty. Ale když už znova a znova Plho otravuješ se srebren.masakrem, pak sis mohl všimnout mnohem většího masakru vesničanů v Afghanistánu a pro větší bezpečnost chrabrých vojáků vedeného z výše 5 km. Dosud v žádném konfliktu, jak už jsem ti jednou telil, to nebylo o bílých rukavičkách. Ale já vím, jsme zase zpátky u toho věčně stejného kovbojského: Američané mohou, co nikdo jiný nesmí.
0/0
24.1.2002 14:14

Frankie

Re: Re: Re: Re: Re: Jako u rybníka Brčálníku
Je fakt, že mlha by se tu dala krájet jako u rybníka Brčálníku. Honzík trapně mlží a odvádí pozornost jinam, jako vždy, když je v úzkých. Plácne do vody cosi o došlých argumentech a s mrštností zběhlého demagoga se odpovědi jako už mnohokrát předtím vyhne a pro jistotu hned přeskočí do několik tisíc kilometrů vzdáleného Afghánistánu. Když odhlédnu od značně kulhajícího srovnání Srebrenice a Afg., tak to je dost zajímavá logika, omlouvat jednu událost událostí jinou, která nastane až o několik let později. Ale už tě nebudu trápit, Honzíku. Je mi jasné, že na Srebrenici pro Srby žádná omluva není, zajímalo mě jen, jestli se vrchní prosrbský demagog o nějaké vysvětlení aspoň pokusí. Nezklamal jsi mě, nepokusí.
0/0
24.1.2002 16:06

Jan

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jako u rybníka Brčálníku
Ale probůh žáku Plho, vy mě přece netrápíte, vy mě bavíte, už jen tím jak se bavíte sám (se) sebou a taky tím, že jsem vás podcenil. Ještě jeden argument, totiž rybník Brčálník, jste měl v šosu. Ale vážně kovboji, má smysl na ty tvoje pindy o nějakém omlouvání čeho čímsi vůbec reagovat? A vůbec, všiml sis, že na nových chatech se objevilo dost neamerických názorů, není načase, abys tam konečně zasáhl a uvedl věci na pravou míru? Říkám ti to dokud je čas, aby se ti to pak nevymklo z ruky, když navíc tvoji kamarádi Dolfik a Svině z jeskyně tak nějak "vyhasli".
0/0
25.1.2002 15:59

Frankie

Výhodná investice
Vskutku, není to tak dávno, co Honzík a spol. věštili blízkou budoucnost Afghánistánu a v křišťálové kouli se jim zjevily roury plynovodu a ropovodu vedoucí přes Afghánistán. Jak by dnes řeklo rádio Jerevan, informace byla pravdivá sice jen částečně (nebyl to Afghánistán ale Uzbekistán, nejednalo se o ropovod ale o voj. základnu), ale to nevadí, v podstatě jsme se strefili a můžeme tedy říci, že jsme měli jako vždy pravdu. "Nikdo Američany do Afghánistánu nezval, tak co tam dělají" vykřikoval kdysi Honzík. Teď je do Uzbekistánu a Kyrgyzstánu nejen zvou, ale přímo se o jejich přítomnost derou a je to prý zase špatně. Tyto dva státy měly spoustu příležistostí spolupracovat s Ruskem a nechat tam vzniknout ruským základnám (nebo se od něj vůbec neodtrhávat), ale kupodivu si vybraly raději NATO. Čím to asi bude? Že by jen kvůli dolarům a ekonomickému vzestupu země nebo i proto, že v opačném případě by vedle nulového ekon. přínosu hrozilo i to, že si to Rusák s tou samostatností časem ještě rozmyslí a oni dopadnou jako v Čečně? Ze strany Američanů pak musím smeknout před jejich obětavostí, jestliže celý ten cirkus okolo UBL se stamilardovými škodami měl za cíl vybudování několika přistávacích drah v Uzb. a Kyr. O tom, že to byla výhodná investice, ví zřejmě jen GWB, pár hlavounů v Langley a Honzík. Vím, že je to pro tebe Honzíku trpké a důvod k vzestupu hladiny adrenalinu, když si některá republika vybere za partnery Amíky a ještě k tomu zcela nepochybně dobrovolně, ale to je život. Pokud máš pocit, že za to mohu já a potřebuješ si trochu zanadávat, nežinýruj se a posluž si. Můžeš k tomu použít i některý z tvých zdějších chatových převleků používaných pro ventilování jadrnějších výrazů, aby to nepoškodilo image Honzíka jako slušného hošíka.
0/0
23.1.2002 16:26

Jan

Není to tak dávno ...
co tady František Plha (v chatu se podepisuje buď Frankie nebo Plha) a jeho suita bědovali, lomili rukama a kladli ironické řečnické otázky, co že by ti Američané v prachu pouští střední Asie měli mít za jiné cíle, nežli jen dopadení Ladina a Umara, stručně řečeno, ať jim někdo proboha řekne, co by z toho fakt měli tam v těch horách mít, když přece oni věděli, že samozřejmě kromě těch dvou nic. Pravda, Ladin a Umar jsou už dávno v prachu, ale uplynulo sotva pár týdnů a je tady zpráva, kterou možná čekal mnohý, ale tak rychle žádný. Cituji, abych to nespletl: Základny NATO změní mapu Střední Asie. A dovoluji si dodat, že v bezprostředním sousedství hranic s Ruskem. A to si ti starší jistě pamatují, co Američané vyváděli, když Rusové budovali základnu na Kubě. Musel bych se postavit na stranu pana Bushe ml., kdyby ho zase někdo osočoval, že je hloupý. Opak je pravda. Hloupý a k tomu nenapravitelně naivní tu ovšem někdo je, ale já toho amerického komsomolce alias Františka Plhu alias Frankieho jmenovat ovšem nebudu. On bude mít jistě zase nějakou vtipnou repliku. Třeba bude po nás chtít abychom věřili, že za to přeci může ten Bushův nový lék proti akné.
0/0
22.1.2002 17:08

Nato

agrese
bude valka.
0/0
21.1.2002 19:26

Kokoška

NATO
Základny NATO změní mapu Střední Asie - a vvvvovvovo tom to je.
0/0
21.1.2002 17:40

František Dobrota

Do Uzbekistánu chtějí USA investovat ...
Pro pár špinavých zlaťáků, pro falešnou slávu ...
0/0
20.1.2002 16:39

Yaroukh

Re: Do Uzbekistánu chtějí USA investovat ...
libila se mi tvoje argumentace v debate s tou kravou jaroslavou malou pod clankem o pozadavku slovenskych cirkvi na zakaz nedelniho prodeje ... ALE - moc rad bych videl, jaxi vybiras "cistou bidu a hlad", kdyby sis mel vybrat jestli ji nebo "spinave zlataky" ... ja bych byl pro, se na "chude staty" vys_at - proste proto, ze byt bohaty (dle meho skromneho nazoru) neni provineni, za ktere bychom meli platit ... a napr. v Africe tak donekonecna taha Zapad lidi z hladomoru jenom proto, aby si kazde z jejich 15i deti udelalo dalsich 15 (bez ohledu na to, ze nebudou mit co do budky - "vsak on zase zly Zapad prijde odcinit sva provineni") ... ale USA se na Afghanistan a jeho severni sousedy vys_at nemohou - z duvodu toho, ze se v nich jaxi angazovaly - rozhodne do nich nikdo necpe penize proti jejich vuli
0/0
20.1.2002 18:29

Antonio Soprano Sr.

"Agfa-Nistan"
Good job, fellas, good job. Closer to Moscow, closer to Beijing. Keep it up!!!
0/0
20.1.2002 16:07

Najdete na iDNES.cz