Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

ODA na ultimátum lidovců nereagovala

O půlnoci vypršela lhůta, v níž se Občanská demokratická aliance měla rozhodnout, zda přijme nabídku partnerské Unie svobody-DEU na sloučení. Ultimátum, které jí dali lidovci kvůli mnohamilionovému dluhu, ale aliance odmítla. KDU-ČSL proto chce jednat s unionisty o vyškrtnutí jejích lidí ze společných kandidátek. Těm se to ale příliš nelíbí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

NONY

Rada
Žantovského choromyslný mozek už vymyslel hodně ptákovin, tak se divím, že teď ho nenapadl spásný nápad, že by ten jejich dluh mohla zatáhnout jeho kámoška Madléna Albrightová, za to že ji chtěl nominovat na kandidátku na naši prezidentku.
0/0
21.1.2002 16:51

Pavel

nekamenujme všichni ODA - subjektivní názor nestraníka
ODA mně byla od začátku velmi sympatická. Pravicová strana s nejlepším volebním programem (čtěte programy). Od začátku doplácela na to, že otcové zakladatelé (především Bratinka a Kroupa) nebyli pravé mediální hvězdy. Svoje voliče si však vždy našla. Pravda, nebylo jich mnoho - vždyť ne každý je ochoten samostatně přemýšlet. V té době si ODA na základě optimistického odhadu vzala onen úvěr. Osobně jsem byl rád, že mám možnost volit pravicovou stranu (ODS se tak pouze označuje a navíc dlouhodobě strpí ve svém čele pro mne nepřijatelnou personu). Asi by se nám všem snadněji dýchalo, kdyby např. byly včas zprivatizovány banky, jak ODA marně navrhovala. Pak přišla série sponzorských odhalení, z nichž nevyšla čistá ani jedna partaj. ODA pak jedny volby vypustila, čimž jako samostatný subjekt zmizela z očí. Dále však funguje v senátu a na regionální úrovni. Nyní je snad již každému jasné, že spolupráce s lidovci je nemožná. Samostatná kandidátka ODA vypadá pošetile, ale za pokus by jistě stála. Stále je poptávka po neklausovské pravici.
0/0
21.1.2002 15:02

jenda venda

Re: nekamenujme všichni ODA - subjektivní názor nestraníka
Další v tomto státě rozšířená iluze je, že činnost stran u vesel souvisí s programem. Každý např. Američan ze střední vrstvy nějak již ví, že ve volbách jde o jediné - být zvolen na další období - a pak zase až o příštích volbách...Takže tam si je střídají (aspoň doposud) podle zásady "každý chvilku tahá pilku". Je vidět, že ony vařené nudle pro tahání za občany jestě fungují. Doufám ale, že už více než jindy si lidé u voleb rozváží spíše koho nevolit než koho volit, že spíše vyjdou z našich "dosažených výsledků" než z programů, a více z toho, že tu "jsme odsouzeni ke společnému životu všichni" než z toho, co to komu vynese....Až ke kriteriu např. "osobního ekonomického zisku" se stane aspoň rovnoceným, jestli budou rozmanité věci docela normálně fungovat, pak - věřte - on i ten ekonomický zisk jako byproduct přijde......
0/0
22.1.2002 3:21

radílek

Je čas!
Pánové z KKKK... je čas vzít spacák a jít se zase někam okázale a exponovaně vyspat! ... i když si nejsem jist, jestli to tentokrát pomůže....
0/0
21.1.2002 14:43

Petr

Znárodnění majetku členům strany ODA
Dluhy se mají platit a toto je jediné řešení. Já nejsem členem ODY , tak nevím proč bych měl platit jejich dluhy. Doufám že mají seznam všech členů. Prodá se pár rodiných domů a je po problému. Postižení členové mohou spát pod mostem. Protože stát se nemá starat o sociálně slabé to by bylo levicové....
0/0
21.1.2002 12:15

Toboll

Re: Znárodnění majetku členům strany ODA
Taky nejsem clenem ODA, ale nechapu, kdes prisel k tomu, ze za jejich dluh budes platit ty (ty budes platit za Temelin, CSOB, predvolebni sliby socialni demokracie apod. - a to tak, az z toho budes cernej)
0/0
21.1.2002 14:52

NONY

Re: Re: Znárodnění majetku členům strany ODA
Ještě si ve svém výčtu partají, za jejichž sabotážní činy platíme a budeme platit, zapoměl na ODS.
0/0
21.1.2002 16:47

Vladimír Horák

Re: Re: Znárodnění majetku členům strany ODA
Pokud ČS Pojišťovna převede pohledávku na nadaci, kterou založile ODA, tak v souladu se zákonem o účetnictví odepíše těchto 58 milionů Kč ČS Pojišťovna ze svého zisku jako ztrátu a tak zaplatí daň z příjmu právnických osob do státního rozpočtu nižčí cca o 20milionů Kč, ze kterých by bylo možné uhradit roční provoz tří základních škol. Tyto peníze budou tedy buď chybět, nebo je dodají ostatní poctiví daňoví poplatníci,svým podílem tedy právě i Vy !! ODA se neplacením závazků staví do jedné řady s tuneláři bank, kteří také hledají cesty, jak své dluhy beztrestně nesplatit. Pro politickou stranu je to velmi alarmující vizitka.
0/0
22.1.2002 21:55

laco

Četli jsme stený článek ?
Po přečtení tohoto článku se ve mne vybavily pocity škodolibosti. Tak Vám dobře Vy političtí parchanti této společnosti. To Vy jste tuto společnost rozložili svojimi osobními příklady a přivedli do tohoto mravního bahna. Jak je možné, že máte dluhy a sprostost kandidovat ve volbách a svojim volebním programem vůbec někomu říkat jak by se co mělo dělat. Vy kteří jste byli u politické moci a tvořili jste pravidla transformace této společnosti máte odpovědnost za její výsledek. Hloupé řeči o tom, že Vy jste tenkrát pro to nehlasovali jsou alibistické. Nikdo z Vás nenašel odvahu odejít z funkce z důvodu nemožnosti prosazení svojích názorů. Teď když se to někomu náhodou hodí do karet a připomene Vaší tvář najednou spouštíte nechutnou duskisi kdo je větší křivák. Přitom většina z Vás je sbírka falešných hráčů. Normální občan si nepoloží otázku zda bylo takticky správné využít jednu z Vašich lumpáren na světlo pře volbama ale klade si otázku koho z ty sebranky volit a proč vůbec chodit k volbám když jste všichni stejní. Jak je možné, že někdo půjčil politické straně peníze bez dostatečného krytí. Kdy bude za to potrestán a proč se tak dosud nestalo. Jak je možné, že někdo kdo je dlužník může splácet svůj dluh otevřením nového dluhu. To je přesně princip, na kterém funguje tato Vámi posraně ztransformovaná společnost. To znamená, že všechny zvěrstva, které se odehrály v podnicích a bankách byly Vámi vymyšleny a řízeny. Dnes už je pouze jediná možnost. Snažit se si také něco nakrást nejlépe jako člen ODS, nebo se zbláznit a jít volit komunisty. Už nemají co zkazit, vše jste rozkradli. Snad se poučí a po vzoru Izraele si Vás budou vyhledávat a soudit jako oni fašisty po válce. Strana s tímto volebním programem má tyto voby vyhrané.
0/0
21.1.2002 9:44

Nazdárek

Re: Četli jsme stený článek ?
V zásadě máte pravdu. Nicméně a) bych nedoporučoval volit komunisty (určitě by se našlo ještě mnoho co zkazit), b) nejsem volič KDU (vlastně taky nevím čí jsem teď vlastně volič), ale tato strana právě poukazuje poměrně razantně nyní na praktiky, které v naší zemi zejména ODS a ODA zavedla. Domnívám se ovšem, že měla takto neústupně v tomto případě poukazovat na chyby dříve, což by jistě vzbuzovalo vice korektní než nyní podrazácký dojem. Pravdou je, že první řešení, které navrhla ODA, je výsměch všem podnikatelům a všem, kteří mají čisté svědomí a aspoň jakous takous morálku. Akorát ta akce a reakce měla přijít dříve, ale lepší někdy než nikdy . . . V této situaci si může ODA zachovat čistý štít jedině tak, že půjde do volební soutěže sama za sebe. Jiné řešení (např. spojení či transformace na jinou stranu) by bylo krajně nedůvěryhodné a zbabělé.
0/0
21.1.2002 10:26

novak

Lidovci byli vždycky svině.
Jiránek for president! Lidovci byli vždycky svině, vzpamatuj se US! Kde ke K.K. - vůdce 4-K?
0/0
21.1.2002 9:22

vendelín

Re: Lidovci byli vždycky svině.
B Y L I , J S O U A B U D O U . . . . .
0/0
21.1.2002 12:33

Pablo

Zantovsky
Zantovsky je hovado osobujici si prava naprosto nepodlozena volicskou podporou. Je mi uplne jedno jestli to co dela Svoboda, mimochodem taky pekny podvratak, jen kdyz to eliminuje nabubrele politicke exoty z ODA.
0/0
21.1.2002 9:06

Jarry

14,5%
Představte si situaci, že 3K získá ve volbách 14,5%(je to velmi reálné) a nedostane se do parlamentu. A proto musí jít ODA přes palubu. Dluh se velice dobře hodíjako důvod.
0/0
21.1.2002 8:51

Zemi

Re: 14,5%
ODA by udělala pravděpodobně nejlépe, pokud by do voleb kandidovala samostatně. Po tomto mediálním rozruchu by se jí mohlo podařit získat alespoň těch 5% hlasů potřebných pro vstup do parlamentu. Držím ODA palce, i když nejsem její volič. Není to zas tak špatná pravicová strana.
0/0
21.1.2002 8:55

NONY

Re: Re: 14,5%
Jseš naprostej pablb.
0/0
21.1.2002 16:58

Zemi

Kde je Karel Kuhnl?
Kde je v těchto těžkých dnech 3K Karel Kuhnl?! Ten je přece lídrem této koalice! Ne Cyril Svoboda!
0/0
21.1.2002 8:40

vendelín

Re: Kde je Karel Kuhnl?
NA ŠKOLENÍ PODVODNÍKU A MANEKÝNU ASI, ALE SPÍŠ SE MU OPĚT ROZBLIKAL VAROVNÝ MAJÁK, ABY MOHL PO ČASE ZNOVU ZAZPÍVAT, ŽE ON JE MUZIKANT, TAKŽE ON VLASTNĚ VLASTNĚ NIC..............
0/0
21.1.2002 12:41

Zemi

Lidovci byli vždycky sv... (ne svatí).
Jiránek měl pravdu! To, co nyní předvádí KDU-ČSL není u této strany nic neobvyklého. Podobné podrazy, jako nyní zažívá ODA, tu už v minulosti několikrát byly. Lituji ODA a US. Jsou to "docela" dobré pravicové strany, mezi které KDU-ČSL nepatří. Lidovci patří někam k ČSSD. TOTO je pravděpodobně počátek konce 4K (pardon 3K nebo 2K ?!). Na chování lidovců 4K pravděpodobně velmi doplatí. Voliči nejsou až zas tak blbí.
0/0
21.1.2002 8:32

Nazdárek

Re: Lidovci byli vždycky sv... (ne svatí).
ODA jsou taky podrazáci. Do voleb chtěli jít zejména proto, aby za volby vyplacené peníze splatili své dluhy. Vytloukají klín klínem, a tak by to i vypadalo, kdyby byli u moci . . .
0/0
21.1.2002 10:54

Mario

Re: Lidovci byli vždycky sv... (ne svatí).
Jak se uz od pradavna rika : " VOlte voly volte pany jen nevolte...(KDU-CSL). Ovsem US je se svymi prakrikami nastupcem KSČ z roku 1948.
0/0
21.1.2002 11:09

Zemi

KDU-ČSL + ČSSD!!!!
Po tom, co předvedli lidovci minulý týden, si dovedu představit situaci po příštích volbách. Lidovci se šikovně zbaví US a vstoupí do VLÁDY s ČSSD!!! Lidovci byli odjakživa stejní. Jiránek měl pravdu. US čeká to samé co ODA. Docela US a ODA lituji. KDU-ČSL jsou podrazáci. Dluh ODA jen využili k vlastnímu prospěchu.
0/0
21.1.2002 8:15

artur

stejně poslechnou
Jestli se chce US dostat do parlamentu, musí poslouchat KDU-ČSL. Sama nic nezanmená, ale patří jim tom. Dovedu si představit, jak se US bojí, že lidovci jim řeknou "Tě péro hošani a teď každý sám". Vzpomínám na ten novoroční projev prezidenta, opravdu velice dobrý, každý by se měl zamyslet, koho volit. Po dlouhé době měl prezident pravdu, pouze to jistě myslel úplně jinak.
0/0
21.1.2002 7:55

JN

Lidovci
I když je mi jasné, že dluh ODA by se takhle řešit neměl, lidovecké řešení je podle mě řezání si větve pod sebou. To si opravdu myslí, že když ztratí hlasy ODA, že ty hlasy zůstanou v 4K ? Chtělo by to trochu pragmatičtější přístup. Nemůžu si nevzpomenout na kreslený vtip Vladimíra Jiránka : "Lidovci byli vždycky svině..." .
0/0
21.1.2002 7:54

Toboll

Koho volit?
Klause? Hrobaře demokracie v Čechách? Špidlu? Zastydlého přerozdělovače všeho?!! Bolševika? Toho volí jen bolševik nebo dospělý absolvent šesté třídy základní školy. Čtyř, tří nebo snad dvou koalici? Donedávna jsem si to myslel - ovšem teď už vím, že tam, kde jsou lidovci, se nedá věřit ničemu. Nevolit? Vždycky jsem si myslel, že je to blbost, ale teď opravdu nevím ... asi začnu sbírat raději cínové vojáčky, než se zabývat politikou po česku
0/0
21.1.2002 7:42

LADA

H u r a do v o l e b
Kdyby se Klaus nespojil se Zemanem ,tak jeste dnes by byla urednicka vlada. Jediny Klaus mel rozum a v zajmu stability statu se spojil se Zemanem. Jakakoli opozice s KDU,US,anebo jakakoli koalice s 4K ? Snad k tomu nedojde.
0/0
21.1.2002 1:51

klausovec

Re: H u r a do v o l e b
Pane Bože,snad Bude mít Klaus rozum a tato verze ho ani nenapadne.Spojit se s fláterníkem,uhelnými sklady a stranou jedné osoby Hromádkové,by bylo největší hloupostí v historii ODS.
0/0
21.1.2002 7:36

Buldok

Bratři v triku - ODA
Pokud si dobře vzpomínám tak byli v oněch "filmových znělkách"vždy tři. tím odpovídají, myslím, zcela přesně počtu členů ODA. Jejich prima nápad, že si svůj dluh ve výši téměř 70 mil. Kč koupí za 12 mil. a ty si také někde půjčí je super. Chtěl bych vidět jak by se tvářili bankéři na malého živnostníka, který by nesplácel byť 3 měsíce daleko menší částky. Nebo jak by se choval leasingová společnost k tomu,kdo by přestal splácet auto a přišel s takovýmto návrhem. Já vám dám jen 15% toho co mám správně zaplatit a zbatek dluhu převedete na mou firmu. Je mi smutno, když se zamyslím, že i já jsem přispěl na peníze, které ODa utratila, projedla, rozházela. i tento dluh totiž snížil cenu státního podílu v ČP. Mají jednu jedinou povinnost zaplatit všechny peníze co dluží. Až zaplatí mohou začít znovu. Ač s politiky KDu v 99 případech ze 100 nesouhlasím, myslím, že postoje C. Svobody vrací důvěru mnoha lidí v tuto politickou sílu.
0/0
20.1.2002 23:04

navarro

ODA patří do propadliště dějin
Tato politická strana měla dost času na to, aby vyřešila svoje dluhy. Dnes už patří do propadliště dějin. Navíc by si pánové bývalí zákonodárci měli uvědomit, že jejich předlužená společnost je zralá opravdu na konkurz.
0/0
20.1.2002 21:27

klausovec

CO tom uříká US?
Co tomu říká US,je z ticha jako pěna a vyčkává.Má zkušené bojovníky z akce Sarajevo tak může pomoct jedné i druhé straně,záleží která pak bude na koni.
0/0
20.1.2002 21:11

honza

peníze nechybí
Když ODA tak dlouho neplatila své dluhy,tak asi v České poj. nikomu nechybí,nebo tam mají celkem dobrého spojence.Možná to dopadne stejně jako s dluhem z Ruska,že ten dluh odprodá ODA /Česká spořitelna/někomu chytřejšímu,kdo na tom ještě"nějakej milionek trne".
0/0
20.1.2002 20:50

Steely

Naše politická scéna
Jsem členem KDU. Ale to, co předvádí současné vedení v čele se Svobodou, je na zvracení. Z KDU se těsně před volbami stává spolek křiváků a prospěchářů. Tedy samozřejmě mluvím o vedení strany. Takže mne volby asi nechají klidným.A koho jiného volit ?Stranu velkého spasitele Klause ? Vždyť on je jedním z hlavních strůjců nedokonalé privatizace,legislativní nepřipravenosti a tím i následného umožnění miliardových podvodů. Nebo stranu velkého kabaretiéra, který čím více žvaní, tím více "zdobí". Ta nám zase předhazuje rostoucí prosperitu, rostoucí HDP a podobné žvásty. Že u nás HDP neroste na základě zvyšování produktivity, ale zahraničních investic, to je asi podružné.I takové chudičké Portugalsko nebo Řecko mají 2x vyšší HDP na hlavu než my při srovnatelných či lepších hodnotách ostatních makroekonomických ukazatelů. No a komunisty asi netřeba brát vážně, pokud se konečně nerozejdou s minulostí a budou trvat na slově Komunistická ve svém názvu. Pan prezident už víc odpočívá než prezidentuje, takže dokresluje neveselý pohled na naší politickou scénu. Pak se ani nemůžeme divit, že si s námi každý vytírá zadek.
0/0
20.1.2002 20:33

Rošťák

Re: Naše politická scéna
Zkus volit něco novýho. Třeba Stranu salonních homosexuálů, kterou právě zakládají odpadlíci z Děkujeme, pojděte jako protiváhu Cesty změny a Děkujeme, přicházíme.
0/0
20.1.2002 20:42

vendelín

Re: Naše politická scéna
NEVÍM PROČ TI TY KOMANČOVÉ TOLIK VADÍ ? ? 4 0 ROKU JTE TO S NIMI, VY PLOJHAŘI, TÁHLI, TAK PROČ BY JSTE SE MĚLI MĚNIT ? ! STAČÍ, KDYŽ SI PŘEMALUJÍ FIRMU A MUŽETE SE S NIMI OPĚT OBJÍMAT ! ! !
0/0
21.1.2002 12:53

Ondřej

Čemu se divíte?
Cožpak lidovci uměli někdy něco jiného, než vrážet druhým kudlu dozad? Cožpak měli někdy jiný zájem, než být ve vládě za každou cenu? Cožpak se někdy zajímali o něco jiného, než o plnění svojí pokladny z peněz nás všech. Říkají tomu "lidovecký duch" A vzpomeňte, že už před válkou se říkalo: Volte voly, volte krávy, jen nevolte klerikály (pámbíčkáře - lidovce)!!!
0/0
20.1.2002 20:15

lip

souhlasím s KDU- ČSL
Proč by KDU-ČSL nemohla do voleb sama? Proč se svazovat s bývalými ptákostraníky?. Lidovci ve volbách mají své jisté, svých minimálně 10 % vždy získají. Zato US by mohlo hrozit, že nepřekročí 5%. Tak ať jsou pěkně hodní a poslouchají. Jinak mohou hledat novou stranu i s ODA. ODA měla 10 let na to aby s dluhem něco udělala. Nic ani náznak. Až by bylo po volbách, neplatili by zase nic. Když skončí, nic se nestane. Fandím lidovcům, nechť drží hlavu vzhůru a nenechají se kompromitovat.
0/0
20.1.2002 19:30

Krizak

Re: souhlasím s KDU- ČSL
Jasan. Vzdyt kdo jinej by se tu staral o duchodce a mlady rodiny s detmi? Snad si nemyslite, ze Klaus. Luxe je strasna skoda. A kdy by neumrel, tak by byl premier a prezident a my bysme se konecne meli dobre. A zatim je to tady samej tunelar a parazit. Jenom Svoboda je jinej, to je nase posledni sance. Jen tak dal Cyrile! Mas muj hlas!
0/0
20.1.2002 19:53

klausovec

Re: Re: nesouhlasím s výplodem Krizaka - fláterníka.
Nikdy nemůžu souhlasit s politikou fláterníků.Důvody?Je to strana,která ja v boji o koryta schopna spojit se i s čertem a v tomto tažení nezná ani vlastního bratra.Toť vše Krizaku, přečti si příspěvek "Jen pár historických úvah" od p.Patrika, je pár příspěvků před výplodem tvé choré mysle.
0/0
20.1.2002 20:48

Romanczin - Praha

Re: souhlasím s KDU- ČSL
Správně.Vemte se za ruce a jděte do pr...
0/0
20.1.2002 20:11

Patrik

Jenom pár historických úvah
Když to tady čtu, tak se docela divím. Chtěl bych uvést pár úvah a argumentů k nim: 1) oposmlouva: především to není první, ale druhá oposmlouva v ČR. První oposmlouvou byla podpora ČSSD menšinové vládě složené z ODS, KDU a ODA výměnou za Zemanovo předsednictví parlamentu v roce 1996. Tehdy lidovcům ani ODA nevadilo uzavřít dohodu s opozicí. Navíc nikdo nevěděl, co je předmětem dohody protože byla nepsaná a neveřejná. To ale nekritizuji, protože neveřejná dohoda o podpoře menšinové vlády je v Evropě běžná (tak asi třetina existujících vlád v EU). Druhá oposmlouva mezi ODS a ČSSD se od první liší tím, že jí dali na papír a zveřejnili. Vlastně jejich největší chybou byla ta transparentnost. Jinak by to byla prostě menšinová vláda s podporou části opozice a nebylo by co kritizovat. Tahle oposmlouva ovšem KDU vadila protože se v ní neúčastnili. 2) Jedním z bodů oposmlouvy byla úprava volebního zákona, tak aby se zvýraznili většinové prvky, tedy přesně to co měla v programu US i KDU. Jenomže jim to začalo vadit, v momentu kdyby se to opravdu mělo stát a ne jen o tom mluvit. Přesně z tohoto důvodu se hodilo mít v koalici ODA s jejími sice jen několika, ale důležitými senátory. Bez ODA by 4koalice nemohla blokovat změnu ústavy. Teď už jí nikdo měnit nebude, takže ODA může přes palubu. 3) KDU respektive lidovci se v roce 1998 po mnoha desetiletích v politice přepočítali. Sázeli na to, že bez nich nikdo vládu nesestaví, protože Klaus a Zeman se nedokážou domluvit. A ono to nevyšlo, protože se domluvili (což je průšvih, protože oběma KDU celou dobu vyčítala, že se neumějí na ničem a s nikým domluvit). Tím se KDU - ČSSL - lidovci poprvé, tuším že od roku 1923, ocitli mimo vládu. (Připomínám, že byly ve vládě většinu existence první i druhé republiky, Benešovské poválečné republiky i socialistické národní fronty, prostře byli ve vládě vždycky, nepřímo i za protektorátu). Tento šok, vyplývající z toho, že nezkušené vedení bez Luxe neodhadlo situaci a přehnalo vydírání možného většinového koaličního partnera, vedl ke vzniku 4K. Zřejmě sázeli na to, že vláda ČSSD s podporou ODS pod palbou veřejné (a jimi velmi podporované) kritiky "nedemokratických postupů oposmlouvy" dlouho nevydrží a 4K slavně zvítězí proti diskreditované ODS i ČSSD. Zase to nevyšlo a vláda vydržela. 4) Protože vláda vydržela a ani různé iniciativy neuspěly. A dokonce část občanů přestala (tak jako ostatní evropané) považovat podporu menšinové vlády opozicí za anti-demokratický bolševicko totalitní postup, původní scénář bloku 4 jediných demokratických stran vítězícího předem ve volbách se nekoná. Tedy je nutné začít couvat a omezit počet stran v "demokratickém bloku", když navíc požadované procento hlasů odpovídá počtu stran. Teď už jen zbývá otázka zda nebude výhodnější náhle vykřiknout, že v zájmu demokracie a transparentnosti by měla KDU kandidovat sama, samozřejmě paralelně se svým budoucím vládním koaličním partnerem US (pokud se do parlamentu dostane). Pokud by totiž KDU prolezla do parlamentu byť jen se 6% a US by nedostala kýžených 5% a zůstala mimo, pak by KDU měla jistotu své účasti ve vládě buď s ODS nebo s ČSSD. Jediné co jí opravdu děsí je to, že by se ODS a ČSSD mohla znovu dohodnout na menšinové vládě jedné z nich nebo by některé z nich mohla stačit US jako koaliční partner. To je asi důvod prozatímního setrvání KDU ve 4K. 5) Nejbližší zahraniční stranou blízkou KDU je lidová strana v Rakousku. Vzhledem k tamnější pragmatické schopnosti prohlásit, že v zájmu demokracie je nutné uzavřít koalici se svobodnými (ať už jsou cokoli a hlásají cokoli) lze možná uvažovat o tom, že vytvoření vlády KDU a KSČ u nás brání jen to, že dohromady opravdu nedají parlamentní většinu. Ostatně u nás by to bylo snažší než tvoření koalice v Rakousku, tam si lidovci a svobodní na sebe museli zvykat u nás lidovci a komunisti byli společně ve vládě od roku 1945 až do roku 1989. Vlastně největší část historie byla koaličním partnerem KDU stará dobrá KSČ (pouhých 44 let z 84 let existence samostatného českého státu). Takže shrnutí: KDU nemá nic proti oposmlouvám na podporu menšinové vlády, pokud nejsou veřejné a pokud je sama ve vládě jako byla v letech 1996 až 1998. KDU je ochotna uzavřít koalici s kýmkoli pokud bude ve vládě (byla téměř ve všech vládách od roku 1918 do roku 1998). KDU je ochotna obětovat jakéhokoli koaličního partnera, pokud jí to pomůže dostat se do vlády nebo v ní zůstat (tak jako v roce 1948 obětovala sociální demokraty, v roce 1989 komunisty, v roce 1996 ODS a dnes chce obětovat ODA). KDU je ochotna podporovat jakýkoli volební systém, pokud jí zaručuje účast ve vládě (třeba i národní frontu, kterou podporovala 44 let). Poučení voličům: volte KDU a abyste z toho také něco měli, tak do ní rovnou vstupte, vždycky budete mít známého spolustraníka ministra.
0/0
20.1.2002 17:35

Leo

Re: Jenom pár historických úvah
Trafné a dobře napsané. Na bod 5) tady zatím ještě nikdo neupozonil a je dobře, žes tak učinil. Nezapomeňme, že to byli právě lidovci (jmenovitě Kasal a jeho vedení), kteří jako první prolomili protirakouské embargo, vyhlášené EU po vstupu "Hitlerových vnuků" do rakouské vlády -- a že si tenkrát lidovci opravdu pospíšili! Bohužel však v naší společnosti existuje až příliš lidí, kteří se kloní k lidoveckému/komunistickému přesvědčení, že účel světí prostředky a nic nesmrdí, pakliže nás na konci historie čeká pěkně voňavoučký ráj...
0/0
20.1.2002 18:03

Romanczin - Praha

Re: Jenom pár historických úvah
Vše je pravda.Ale proč ta poslední věta? Rozhodně KDU nevolte - zase se máme možnost toho pokrytecví zbavit.Držím si palce.
0/0
20.1.2002 18:41

Patrik

Re: Re: Jenom pár historických úvah
Omlouvám se za poslední větu, která asi nenavazovala na celkový styl komentáře. Byl to vtip ve smyslu, když už by je někdo chtěl volit (a souhlasím, že ideální by bylo, kdyby je nevolil nikdo), tak ať se už dá rovnou k nim. Jako občan si volbou KDU moc nepomůže, ale jako jejich straník možná ano, kdyby byli ve vládě.
0/0
21.1.2002 12:42

klausovec

Re: Jenom pár historických úvah
Je to velice slušně napsaná úvaha plná pravdy.Doufám,že některý z vedení fláterníků zareaguje.
0/0
20.1.2002 18:54

navarro

Re: Jenom pár historických úvah
skvěle napsaný. Z toho je jednoznačně vidět, že černoprdelníci jsou prohnaná strana, které jde jenom o jedno. Být u koryta. Za každou cenu, za každýho režimu, za jakýchkoliv podmínek.
0/0
20.1.2002 21:14

plk

Jenom par zajimavych postrehu o chovani lidovcu, ale jinak hlavne jeden velky nesmysl.
Ten velky nesmysl spociva v mylnem hodnoceni oposmlouvy jako pokracovani situace po volbach 1996. Nikoli, tehdy to byla skutecne mensinova vlada, jak je bezna v mnoha evropskych zemich. Byla to vlada, jejiz vladni prohlaseni schvalily koalicni strany (CSSD opustila sal), ktera musela bojovat o kazdy rozpocet (CSSD byla tusim v obou pripadech proti, vlade pomohlo jen par prebehliku od ni), byla to vlada, ktera byla kdykoli odvolatelna. Nikoli ovsem Zemanova vlada podporovana "opozicni" koalici CSSD-ODS. ODS totiz skutecne neni oposici, ale clenem vladni koalice, aniz by za to nesla odpovednost. Proc to rikam: ODS se zavazala nejen schvalit programove prohlaseni, ale take nevyvolat hlasovani o neduvere vlade. Krome toho, vsichni vime, ze pres libertarianske kecy pana profesora, vesele schvaluje Zemanovy surrealisticke rozpocty (kazdopadne posledni tri), takze za jejiho souhlasu utesene rostou vladni vydaje a republika se propada do cim dal vetsiho zadluzeni. Krome toho, kdyby ODS byla skutecne oposici, a ne clenem mocenske koalice, vytvorila by dulezite komise, rady a vybory spolecne s dalsimi oposicnimi stranami (stacilo by temi pravicovymi, s nimiz by, mimochodem, mela stale pohodlnou vladni vetsinu, kdyby chtela). To se ovsem nestalo. Takzvana "opozicni smlouva" je totiz druhem "power-sharing agreement". Takze, CSSD si s ODS deli moc, a to i napriklad v onech zminovanych radach (pripomenme explicitne alespon ty medialni, ale je jich spousta dalsich). Cili, je to klasicka mocenska koalice. Bez programu, ciste o moci.
0/0
20.1.2002 22:09

honza

Re: Jenom par zajimavych postrehu o chovani lidovcu, ale jinak hlavne jeden velky nesmysl.
Vazeny pane, ve své úvaze jste zapomnel (zamerne?) na to, ze to byli prave lidovci, kteri pomohli CSSD schvalit prvni deficitni rozpocet. Pokud pouzivate jako argumenty fakta je znacne neseriozni, nektera nehodici se fakta zamlcet.
0/0
21.1.2002 0:18

plk

Re: Re: Jenom par zajimavych postrehu o chovani lidovcu, ale jinak hlavne jeden velky nesmysl.
Nezapomnel, jen jsem argumentoval o charakteru oposmlouvy. A myslim, ze moje argumentace je velmi presna. Kazdopadne jsem rekl, ze ODS schvalila ty tri posledni, coz je naprosta pravda. A nemam ostatne duvod se domnivat, ze pokud by KDU-CSL prvni rozpocet neschvalila, udelala by to po kratkem divadelku (ktere od te doby kolem rozpoctu predvadi) prave ODS. Ale to uz je jen spekulace, byt myslim celkem silna. Jinak ja osobne lidovce taky moc mit nemusim. Predevsim se mi nelibi se mi jejich ideologie. Jejich chovani (hlavne soucasne) take ne, ale politika spociva bohuzel do znacne miry v silovych hrach - a lidovci se chovaji presne tak, jak se da cekat od stredne velke strany. Takova ODS, kdyby byla podobne silna, by se nechovala lepe, to mi verte. Takhle se zase chova hnusne tak, jak to muze delat silna strana...
0/0
21.1.2002 0:53

plk

Pardon, chybka.
Na tretim radku melo byt "NEudelala by to"... Sorry.
0/0
21.1.2002 0:57

Joachim

Tanec s Vlkem.
Českou politickou scénu právě opouští její nejlepší politická strana, a to zaslouženě. Dojela na svoji neskutečnou naivitu a na neschopnost poučit se ze své dloholeté zkušenosti s politikou Luxových lidovců. Pakliže ale Žantovský a spol. není schopen pochopit základní principy lidoveckého pojetí pravdy a lásky k bližnímu, pak ať se pakují. Byli to přeci právě senátoři ODA, kteří lidovcům tak skvěle posloužili při likvidaci snah o převedení českého volebního systému na systém většinový (a kdo si dnes vzpomene na to, že právě posun k většinovému systému měli jak ODA tak US ve svých volebních programech ...). Čeho se za svou zradu ideálů dočkali? Návratu Luxova ducha, který svým lidoveckým princům praví: "Vošustit a vopustit!" Jak vidno, ODA se ještě nenaučila tančit s vlkem, katolickým Vlkem. A další šanci už nedostane, neboť "třikrát a dost" ani u lidovců neplatí.
0/0
20.1.2002 16:11

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.