Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Praha - Vídeň a zpět

Geniální Wolfgang Amadeus Mozart (nezapomeňte, pocházel z rakouského Salcburku) prý říkal, že "jeho Pražané mu rozumějí". Co by asi řekl dnes, když už máme dostavěný Temelín, když z obou stran létají verbální facky, kdy si politici nadávají do postfašistů a komunistů? I Mozart, který měl život protkán mnoha bouřlivými událostmi, by se musel pozastavit nad tím, jak iracionalita nahradila argumenty a vášeň diskusi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

TEMELIN

Rakušané a Češi
1. Snaha o nekálení si do vlastního hnízda je snad logická, pokud se bavíme o zájmech národních států - těmi oba zatím jsou. Netvrdím, že by uvnitř státu nemělo dojít k řádné diskusi problému. 2. S přispěním Rakušanů se JET stala jednou z nejlépe zabezpečených jaderných elektráren na světě. 3. Čtu názory lidí v Rakousku a jejich reakce, argumenty a vůbec chování je VELMI BLÍZKÉ chování českému - v dobrém i zlém. Stačí si jenom uvědomit, jakým způsobem Češi ohrnují nos nad Slováky, Poláky a Maďary (poč. 90. let to bylo mnohem horší). Rakušané mají NAPROSTO STEJNÉ SKLONY. Argumentace rakouské veřejnosti je velmi často primitivně nacionalistická, nepřipouští si, že by slovanský národ s navíc komunistickou minulostí dokázal postavit fungující nebo dokonce bezpečné zařízení (jakékoli). V Čechách je taky zažitý pojem DROTÁRI, týkající se ovšem jiného národa ...
0/0
23.1.2002 15:06

OPTIM

Tak je asi opravdu MF v úpadku
0/0
19.1.2002 20:06

Libor Černín

Mladá fronta je v úpadku,
a zejména je to patrné v případě jejich komentátorského oddělení. Pokud si člověk přečte úryvky z deníků jako je např. Die Welt, Der Standard, Le Mond, Handelsblatt nebo třeba i Práva, pak se dozví daleko více skutečností než z MfD. V sobotu odstartoval pan Komárek neslavnou šňůru ubohých komentářů svým zoufalým dílem "Stoprocentní výbuch" vykazujícím naprosto neuvěřitelné množství faktografických chyb. Z této blamáže se vůbec nepoučil, ba naopak rozčílil nemalou část čtenářů svým dalším výtvorem "I po Rakousku …". Nyní máme na tapetě článek pana Bucherta. Jeho skeletem je skutečnost, že vznikl spor mezi Čechy a Rakušany, nic více nic méně. Vložením notoricky známých skutečností a vyšperkováním citátem W. A. Mozarta se pan Buchert pokusil zamaskovat myšlenkovou prázdnotu svého článku. Je skutečně tak smělým požadavkem chtít od jednoho z nejčtenějších deníků této země do hloubky jdoucí rozbor problému opírající se fundovaně o názory kompetentních odborníků, politiků, ekologů (nemyslím ekologisty), ekonomů a dalších? Byl by skutečně takový problém zamyslet se nad pozadím celého sporu o Temelín? Možná že ano, ale možná že ne. Třeba si to jen nepřeje chlebodárce těchto pánů novinářů, jejichž deník se považuje za nezávislý.
0/0
18.1.2002 23:54

Re: Mladá fronta je v úpadku,
Obávám se, že pro MfD by to problém byl.
0/0
19.1.2002 14:02

autentic

Re: Mladá fronta je v úpadku,
Ten STANDARD bych vynechal, obcas ho ctu , a nejenom ten , napr. Die Presse, Kurier, Salzb. Nachrichten , a musim rici ze Standard je uz dlouho v levem rohu a o liberalismu v nem ani stopy.
0/0
23.1.2002 17:00

ladin

škoda
že je to všechno tak znacionalizováno. Mi osobně leze Temelít pěkně krkem a nejraději bych ho vyhodil do vzduchu, ale jsem Čech a tak jsem pro média, Rakušany atd automaticky pro. To mě pěkně sere. A určitě je nás víc, zrcadlově to bude i v Rakousku.
0/0
18.1.2002 15:22

zajic

Re: škoda
Pises ze ji Cech, ale mel by ses nejprve naucit poradne cesky. Tvuj prispvek je naprosto nic nerikajici blabol. Pouzivani vulgarismu se hodi mozna jeste do bezneho soukromeho hovoru, v pisemnem projevu (i v osobnim dopise, natoz na verejnem foru) pusobi velmi uboze. Doufam ze tomu tak "zrcadlove" neni alespon na rakouske strane
0/0
20.1.2002 22:03

Ivo

Praha a Vídeň - dvě strany jedné mince: držení basy
Když ruský novinář napsal, že česká vláda posílá přes jistou "sokolí" firmu peníze bin Ladinovi, opozice, normální i smluvní, halasně žádala šetření. Když premiér Zeman zveřejnil nemoudrá, byť pravdivá sdělení, mohoucí eskalovat nežádoucí napětí se sousedním Rakouskem, naši opozičníci se k nějaké kritice zrovna neměli. V jednom případě tedy "povinné" (formální) šlapání na paty, v případě druhém selhání ve skutečně korigující funkci. Mentalita Čechů a Rakušanů je hodně podobná. Na obou stranách hranice je příliš mnoho autocenzury, údajné loajality, nekálení si do vlastního hnízda, ve skutečnosti smířlivosti k evidentním politickým chybám reprezentace.
0/0
18.1.2002 14:58

roz

A za co?
"A měli bychom jim být vděčni, že svým způsobem dotlačili české vlády a ČEZ ke zvýšení bezpečnostních parametrů elektrárny." Je to jako přesvědčovat jeptišku, aby natáhla 3.prezervativ na svíčku. Jinak by mohla otěhotnět.
0/0
18.1.2002 11:38

Najdete na iDNES.cz