Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

I po Rakousku...

Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm, říkali si moudře národní obrozenci. Prognóza jim vyšla na sto procent. Ale budeme v unii i po nekonečných rakouských protestech proti Temelínu? Pravděpodobně ano. Ale jako obrozenci pro svůj cíl, i my budeme pro tento muset něco udělat. Rakušané, kteří nyní podepisují petici Svobodných proti elektrárně, nejsou malé děti. Není to ani zfanatizovaný dav. Nesuďme je podle Haidera. Tento nanejvýš obratný a kultivovaný populista pouze využívá skutečného veřejného mínění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jiří Seiml

I obhajoba napsaného vyzněla naprázdno...
Četl jsem včerejší obhajobu tvrzení "o černobylských vnitřnostech Temelínské elektrárny" Martina Komárka v MF Dnes. Prý to nebyl jeho výrok, ale to, co si o Temelínu myslí Rakušané.Asi neumím česky nebo šlo o jakousi rakouskou češtinu. Dnešní sloupek Václava Dolejšího v jihočeském vydání MF Dnes je podobný. E-maily recesistů a naštvaných lidí na Rakušany, které napadají kvalitu rakoských lanovek a nebezpačnost tunelů srovnává s účelným zneužitím nástroje=uměle vyvolaného strachu Rakušanů Temelína rakouskými politiky a médii k politickým účelům. Jenže ředitel Hezoučký oproti panu Puhringerovi tunely a lanovky nikdy nenapadal a už vůbec ne lží a polopravdou.
0/0
19.1.2002 18:58

Martin M.

Zase Černobil .............
Pan Martin Komárek se trochu utnul. Srovnávat reaktor JETE s reaktorem, který byl použit v Černobylu nelze. Myslím, že pan Martin Komárek pokud chce psát o této problematice by si mohl přečíst nějakou literaturu, alespoň brožury vydané společností ČEZ ve které ja srovnání reaktorů uvedených elektráren. To to považuji za nedorozumnění, jinak bych musel myslet, že pan Martin Komárek využívá metod jako Haider z rakouska, to znamená umyslné lhaní nebo překrucování informací.
0/0
18.1.2002 16:15

artur

Ne
naprosto souhlasím, aby byl náš vstup do EU podmíněn odstavením Temelína. Jsem ale v zásadě proti vstupu do EU. Žil a pracoval jsem dost dlouhou dobu v Rakousku a nepřál bych jim, aby jsme se stali jejich partnery v EU. Dovedu si představit, jak v jejich zemi, by po našem vstupu, vzrostla kriminalita. Proto se současnou podpisovou akcí, která u nich probíhá, souhlasím. Kdybych byl na jejich místě, nejednal bych jinak.
0/0
17.1.2002 13:17

pecha

Re: Ne
Promiňte, ale tu souvislost Temelína a případné zvýšené kriminality po našem případném vstupu do EU opravdu nechápu.
0/0
17.1.2002 18:49

Petr

Kdyby
Kdyby to co rozpoutává Heider doopravdy zbrzdilo náš vstup do EU, pak se nic zlého nestalo. Budeme jen vědět, že to je spolek kam netřeba spěchat.
0/0
17.1.2002 9:34

Otzi

Co je za tim doopravdy?
Je to sice vznesena myslenka, kterou vyslovuji Rakusane, aby cela Evropa upustila od jaderne energie. Bohuzel asi zapomneli, ze u nas nejsou podminky ani pro hydroenergii ani pro vetrnou energii, natoz pro solarni. O cojim jde? Temelin zavreme a budeme dovazet energii z Rakouska? Mozna jim jde prave o to.
0/0
16.1.2002 17:57

Ivo Horák

Re: Co je za tim doopravdy?
To bylo pořád debat, zda Otzi je Rakušan nebo Ital. Přitom je to Čech jak poleno, navíc velký stoupenec zdejšího vývozu energie z jádra.
0/0
16.1.2002 20:43

Ivo Horák

Jaká byla naše politika?
Věřím, že ČR bude přijata do EU v první vlně. Zároveň se ale domnívám, že přesto bylo chybou hrát si zbytečně na silné "tvrďasy". Dokončení JET byla minimálně diskutabilní, vláda od něho mohla odstoupit nebo jej podmínit referendem. Problémy s naším vlivnějším jižním sousedem se i tak nedaly úplně vyloučit. Trvání pouze na prezidentských dekretech Edvarda Beneše bylo asi politicky prospěšnějším programem. Ukazuje se, že straně Svobodných se nebezpečnost nejen připisovala. V daném kontextu si proto troufnu uvést i jinou naši (a slovenskou) lehkovážnost: rozdělení federace bez dostatečných politologických analýz.
0/0
16.1.2002 15:44

CUBA

Nemají nás prostě rádi
Problém je podle mě v tom, že nás ve valné většině Rakušáci nemají rádi. Pro ně jsme už od devatenáctého století vzpurná remcající cháska která pořád dělá problémy a která po II. válce zabrala a zplundrovala německé pohraničí Čech. Proč neprotestují proti maďarské elektrárně, nebo proti Dukvanům (ty přece mají mnohem spíš černobylské vnitřnosti než Temelín). Naopak Rakušáci jsou mezi Čechy dost oblíbení a jsou snad i za vzor. Třeba se to po jejich referendu změní. K.
0/0
16.1.2002 12:58

Vašek

Jde o "neověřenou" informaci nebo úmyslnou lež?
Já myslím pane Komárku, že dobře víte, že černobylská technologie je od temelínské zcela odlišná. Bohužel opakovaná lež se pro většinu Rakušanů stala pravdou. Naštěstí u nás to média, někteří politici a ekologisté nestihli podobné realizovat a většina lidí naopak ví o JETE pravdu. Doporučil bych Vašemu nadřízenému, aby jste za "neověřenou" zveřejněnou informaci (i když v názoru) popsal v MF Dnes rozdíl mezi nejmodernějšími západními elektrárnami (jako je JE Sizewell nebo francouzské, německé a americké elektrárny typu PWR) a JETE. Teď totiž tvrdíte, že i tyto elektrárny (prakticky všechny výkonově větší a s podobnou poruchovostí při spouštění) jsou rovněž nevypočitatelná monstra, která mají černobylské vnitřnosti.
0/0
16.1.2002 12:09

Libor Černín

Jen pár poznámek
"Rakušané, kteří nyní podepisují petici Svobodných proti elektrárně, nejsou malé děti. Není to ani zfanatizovaný dav. Nesuďme je podle Haidera. Tento nanejvýš obratný a kultivovaný populista pouze využívá skutečného veřejného mínění. Mnoho Rakušanů nechce mít na dohled od hranic nevypočitatelné monstrum, v jehož břiše jsou černobylské vnitřnosti." 1) Tohleto je možno považovat za jistý protimluv. Má se za prokázanou skutečnost, že technologie tlakovodních reaktorů VVER a reaktorů RBMK, použitých v Černobylu, jsou zcela rozdílné. Pakliže budu tvrdit, že Rakušané mají strach, který je zřejmě iracionální, a zároveň, že nejsou zmanipulovaných davem, pak se jedná o flagrantní nonsens. 2) Můžeme si klást filosofickou otázku, zda je oprávněný požadavek obyvatel, kteří jsou prokazatelně zmanipulováni černou propagandou několika médií (zejména ze strany Kronen Zeitung, ale též např. i ORF) a jistého okruhu politiků. 3) Dovolím si též polemizovat s názorem, že Haider pouze využívá veřejného mínění. Počátek masivní kampaně proti spouštění Temelína (podzim 2000) se časově kryje s velkým skandálem Svobodných, notně propíraným na prvních stránkách rakouských médií (odposlechy, špiclování apod.). Opravdu jen náhoda? Nemyslím se, že ekologisté a Zelení mají takovou mediální a politickou moc, aby se jim najednou dostalo takového slyšení.
0/0
15.1.2002 12:15

Tomáš Marný

Re: Jen pár poznámek
Souhlas, reaktor RBMK sloužil jaksi primárně pro výrobu plutonia pro jaderné zbraně. Ta energie tam byla jaksi navíc a holt se musela nějak zužitkovat, když to plutonium bylo potřeba. Ale vykládejte tohle pitomcům, kteří mají vedle prodejny s luxusními auty hnojiště a jaderný reaktor si představují jako obrovský kotel, do kterého se přikládají atomové rakety s prošlou zárukou...
0/0
16.1.2002 12:51

Najdete na iDNES.cz