Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Proč se věže WTC zřítily tak snadno?

Znovu a znovu si tým amerických stavebních odborníků přehrává zpomaleně záznam zhroucení obou mrakodrapů Světového obchodního střediska (WTC) zničených při zářijových teroristických útocích. Přestože se má všeobecně za to, že žádný mrakodrap by náraz tryskového dopravního letadla plného paliva nevydržel, federální vláda ustavila tým expertů, který se snaží přesně určit, kdy a jak se "dvojčata" WTC zhroutila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Milan

Myslím že efekt přijde brzo
Nedávno jsem si všiml článku v denním tisku, že v evropských požárních normách Eurocode se již změnily hodnoty pro požární odolnost chráněných únikových cest. Časem se to projeví i u nás, a to na ceně a samozdřejmě i bezpečnosti rozlehlejších budov. Myslim si že k jistému efektu v bezpečnosti budov již došlo, a že další zkoumání trosek WTC bude jen pro dobro věci. Je jen smutné že ke studiu máme k dispozici hromadné pohřebiště tolika lidí.
0/0
22.1.2002 6:09

BOB

NÁZORNÝ POKUS V BYTĚ - NEZKOUŠET V PANELÁKU !!!
Dejte si na strop - doprostřed , nad obývákem bednu bednu 1x1 m a sypejte do ní mokrý písek , skladovaný do této doby nad nosnou zdí . Ve vstupu do obýváku si dejte jednu kameru a venku to může snímat druhá kamera . Vy se v každém případě uvažte lanem ke střešní konstrukci a dejte si určitě přilbu . Pokud i tak vyváznete nezraněn , buďte rád . Taková základní teorie je poměrně jednoduchá . Každá podlaha má svou max. nosnost . Položí-li se na ni více , než je zdrávo , propadne se podlahový materiál do dalšího patra , navíc povýšený o váhu dalšího a dalšího a dalších pater . Takže propádavací rychlost se zvyšuje s narůstající kinetickou energií přímo několikanásobně . Nedávno TV ukázala propadnutí stropu z jedné budovi v Izraeli , kde se při tanci sešlo v jednom místě více živě - normálně tančících mladých osob ( svatba !!! ) s tragickými následky . Jinak tady v ČR nyní padají stropy i bez zatížení . A to neumí vysvětlit ani ti nejlepší statici , vyučující statiku na VŠ . Propadávání se těchto stropů je jiné kafe . Tady jsou teroristi zbyteční .
0/0
16.1.2002 23:10

Jan Kopal

Byly podminované
Proč se tak snadno zřítily věže WTC - byly přeci podminované. A ptáte se kým? Vsadil bych se, že v tom má prsty CIA nebo MOSSAD... Jan Kopal, předseda Pravé Alternativy
0/0
16.1.2002 21:13

Lister

Vždyť je to přeci dávno známé!
Tak nevím zda zase někdo objevil Ameriku, ale na BBC šel ohledně toho začátkem prosince dokument, který jasně popsal jak a proč struktura obou věží tak rychle zkolabovala. V dokumentu vystupoval i architekt WTC, takže o odborné fundovanosti není potřeba přespříliš pochybovat. Samozřejmě, že požár v tom sehrál zásadní roli, ale neméně důležitou roli sehrála i samotná konstrukce WTC, která se oproti konstrukci "běžného" mrakodrapu odlišovala, tím, že věže WTC byly postaveny jako obří tubusy, jejichž stabilita závisela na vnějších stěnách z ocele, které byly "vyztuženy" jednotlivými patry jako vzpěrami. Ve chvíli, kdy se vnitřní struktura (tj. nárazem bezprostředně zasažená patra) WTC začala hroutit přišla budova o vzpěry a zhroutila se sama do sebe. Nejsem sice architekt či stavař, ale vysvětlení, které jsem viděl mi připadlo logické.
0/0
15.1.2002 13:31

Beny

Re: Vždyť je to přeci dávno známé!
Take nejsem stavar, ale dovedu si predstavit spoustu dosud nezodpovezenych otazek. A to dulezitych otazek. Predevsim : da se vubec takova budova vyprojektovat, aby byla odolna vuci bocnimu narazu 150 tun ? proti pozaru x tun leteckeho petroleje ? kolik by to stalo, pokud to vubec jde ? pokud to jde nyni, slo to i pred temi 30 lety ? a z dalsich prispevku : pokud by k naslednemu pozaru nedoslo, spadla by budova take ? a take by se slozila do sebe ? jak bylo ohrozeno okoli ? popadalo by stejne mnozstvi okolnich budov ? jak dlouho by budova jeste stala ? jak by bylo bezpecne evakuovat lidi ? slo by vubec je evakuovat, nebo by jen umirali dele ? Podle meho nazoru je toho k objevovani jeste docela dost.
0/0
16.1.2002 13:16

Robin

duvod
Padlo to predevsim kvuli pozaru, ocel ztraci unosnost uz pri 400 stupnich celsia. Budova je tak masivni, ze naraz letadla skoro nepocitila, pouze v patre, kam narazilo letadlo se sloupy vyboulily a byly zasazeny asymetrickym zarem. Ty se pak uvolnily prvni a jak uz nekdo psal, tak horni cast narazila na dalsi patro a tak se to sesouvalo cele dolu. Nekteri svedkove tvrdili, ze videli, jak se budova chveje, ale to je kravina, pze hybnost mrakodrapu je nesrovnale vetsi nez hybnost letadla. Pokud by letadlo do budovy narazilo a nedoslo k pozaru, tak by se nic nestalo
0/0
15.1.2002 11:32

hanakm

Srovnání
Ve vyhlídkovém podlaží WTC byly stropní traverzy bez obkladu a podhledu, pouze s nastříkanou žáruvzdornou omítkou (mám fotografie). Nejvyšší budova světa Petronas Towers by obstála daleko lépe; jádro i plášť jsou betonové (sloupy v přízemí mají průměr 2,5 m, z betonu 80)
0/0
15.1.2002 10:34

Jan Vanek

Na tohle jsem velice zvědavý
Budou podrobnosti? Ty mrakodrapy se sesypaly úplně jinak, než bych od podobné konstrukce očekával. Vypadalo to, jako by celá budova okamžitě ztratila nosnost a vsála se sama do sebe. Zkuste přidat pár odkazů, někde určitě musí být alespoň základní plány konstrukce.
0/0
15.1.2002 9:29

HC

Re: Na tohle jsem velice zvědavý
Podle mě je to prostě dominový efekt - jakmile se propadne jeno patro (někde v místě nárazu), celá váha vršku budovy, tak vlastně narazí do dolní části kce a tenhle dynamický účinek způsobí, že dál už to jede patro po patře "jako po másle". Váha padajcí části navíc narůstá, takže i rychlost roste. Otázkou ale jak došlo k tomu "propadu", myslím že rozhodující bylo, že už při nárazu a explozi byla zničena velká část svislých nosných kcí.
0/0
15.1.2002 9:53

Jan Vanek

Re: Re: Na tohle jsem velice zvědavý
Mne to na dominovy efekt tak uplne nesedi. Poškozeni budov nebylo symetrické. Čekal bych pád do strany, ale ne ten sesuv doprostřed. Tady by dominový efekt měl vést k výrazné asymetrii v poškození a k sesunutí vrchní části stranou. Možná byla budova právě tak projektována, aby se složila dovnitř, asi je to přece jen menší riziko, než pádem do strany srovnat celou čtvrť.
0/0
15.1.2002 11:04

Lister

Re: Re: Re: Na tohle jsem velice zvědavý
Navštivte webové stránky BBC, myslím, že by tam k tomu mohly být materiály. Jinak odkazuji na můj příspěvek uvedený výše.
0/0
15.1.2002 13:40

Jan Vanek

Re: Re: Re: Re: Na tohle jsem velice zvědavý
Děkuju, kouknu se
0/0
15.1.2002 16:52

Marcella

Re: Re: Re: Re: Re: Na tohle jsem velice zvědavý..pro jana vanka
tady mate 2 websites: http://www.public-action.com/911/jmcm/physics_1.html....uplne vse plus mnoho links, grafy atd. tady je ta druha: http://www.public-action.com/911/jmcm/sciam/ doufam, ze to pomuze, ta prvni site je unikatni
0/0
22.1.2002 8:09

Marcella

Re: Re: Re: Re: Re: Na tohle jsem velice zvědavý..pro jana vanka
tady mate 2 websites: http://www.public-action.com/911/jmcm/physics_1.html....uplne vse plus mnoho links, grafy atd. tady je ta druha: http://www.public-action.com/911/jmcm/sciam/ doufam, ze to pomuze, ta prvni site je unikatni
0/0
22.1.2002 8:09

sivik

Re: Re: Re: Na tohle jsem velice zvědavý
ono je to tim konstrukcnim systemem TUBE-IN-TUBE, tzn trubka v trubce, uvnitr je nosna trubka a vne je nenosny plast, takz jak se zhroutila nosna vnitrni cast tak spadla jakoby uvnitr te druhe trubky, proto se nezritila na stranu a asi nejvetsi podil na zhrouceni mela obrovska teplota z horici pohonne hmoty, ktera oslabila zeleznou vyztuz ... takze kolaps
0/0
20.1.2002 10:39

HC

Podrobnosti proti povrchnosti
Škoda že článek s povrchními informacemi pro širokou veřejnost, nemá další odkazy na podrobnější technické údaje ohledně budov a zjištěných vlastností jejich trosek. Je to totiž velice zajímavá problematika. Ale chápu že by to asi neodbornou veřejnost příliš neoslovilo, takže celkem dobrej článek.
0/0
15.1.2002 9:11

Zdeněk

Re: Podrobnosti proti povrchnosti
Pokud Vás zajímají podrobnosti, mohu Vám doporučit podle mě velmi zajímavé články v Technickém týdeníku č.51-52/2001 a 1/2002. Zmíněné články se nacházejí vždy na poslední straně.
0/0
15.1.2002 10:30

TOTO

Nic neobvykleho.
Pokud ma nejaky specializovany tym zpracovat slozity problem, pracuje se obvykle na skrytem miste. Vylouci se tak krome jineho obtezovani telefony, neplanovanymi rozhovory, predcasnymi ataky novinaru, natlakovymi akcemi atd. Nevidim v tom nic neobvykleho a nepripustneho.
0/0
15.1.2002 8:51

JV

Na skrytém místě?
To je zase nějaká novinka v rámci boje proti terorizmu? Stát bude své občany sledovat a odposlouchávat, ale úředníci budou drženi v tajnosti?!
0/0
15.1.2002 8:31

Axal

A proc ne ?
tihle lide jsou duleziti - pokud by je na verejnem zasedani navsivil chlapik s bombou na tele a par jich zabil, vetsinu zranil, myslim ze vule OSOBNE se angazovat v jakekoli forme boje proti teroru bude docela oslabena.
0/0
15.1.2002 8:42

Pata

Re: Na skrytém místě?
Zajimavy je, ze se vzdy najde uchyl tvyho formatu, kterej do vseho vrta a musi za kazdou cenu neco na necem mit.
0/0
15.1.2002 10:16

Najdete na iDNES.cz