Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Palestinci a Taliban

Izraelem otřásly nové teroristické útoky. Někdo by mohl říci, nic nového pod sluncem. Izrael provází terorismus od jeho vzniku a jen za posledních deset let zahynuly při sebevražedných atentátech stovky nevinných lidí. Přesto je víkendové inferno z Jeruzaléma a Haify v něčem jiné než ta předchozí. Proč? Odpověď je prostá. Všem se nyní při pohledu na roztrhaná těla mladých Izraelců, kteří se přišli bavit do středu Jeruzaléma, vybaví padající věže Světového obchodního centra v New Yorku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Prokop Singer

Palestinci a Taliban
Myslím, že po druhé stvětové válce palestinci nesouhlasili když Britivé doslova "zvali" do Israele židy.. Vždyť tito lidé můžou žít v Polsku, Rusku či jiných zemích, kde ale můžou žít palestinci. Odvolávat se na židovskou tradici mi už dnes příde trapné.. Koho zajímá co bylo před 2000 lety, a navíc ti lidé ani třeba původem židé nejsou ( to vyvstavá další otázka kdo vlastne je). Lze namítat že když na evropském uzemí žijí také muslimové proč nemůžou židé žít na arabském uzemí. Potíž je v tom, že např. v německu kde je dost muslimů nidky nehrozí že by nějak měnili evropskou strukturu, či chtěli mít muslimksý stát. Kdyby tak hrozilo, byla by německá nenávist stejná jako palestinská vůči židům. Myslím, že právo hovoři pro Palestinu. I když už Arafat se vzdá své hrdosti a chce útoky zastavit, proč každý týden čtu o mrvých palestinským policistech? Proč Šaron zabijí lidi, od kterých chce aby teroristy zastavili? Tím nechci říct, že židé tam nemají právo vůbec žít, ale kdyby tam žili pod palestiskou vládou ( jako turci v německu), nebyla by palestinská nenávist vůči nim. Evropani si totiž myslí, že můžou vše ovládat a pak za to platí. U Nikolajky 19 Praha 5, Smíchov 1500
0/0
23.12.2001 4:33

Zdenek

To srovnani moc nesedi, veliky vezire ...
Pavliku Chramosto, Veliky vezire, ponekud prekrucujete historii, ale o tom jiz bylo na webu napsano tolik, ze to nema cenu opakovat. Srovnani s atentatem na 'Haidricha' (soudim ze jde o Reinharda Haydricha - Vas zajem o historii ma jiste mezery i v historii nasi vlastni, ze?) je zcestne, protoze nezahynuli nevini lide, ale rissky protektor. To, jsou pro jakykoliv problem zabiti lide, kteri s tim nemaji nic spolecneho a kteri i mohou sohlasit s veci teroristy, je neprijatelne a musi byt vykoreneno vsemi moznymi prostredky. V tomto ohledu souhlasim i s Izraelskym pristupem - totalni likvidace domu odkud terorista pochazel (pokud tento nebere ohled na svuj zivot, treba jej budouci osud jeho blizkych zastavi pred provedenim hruzneho cinu)
0/0
17.12.2001 6:34

australena

Re: To srovnani moc nesedi, veliky vezire ...
Nebyl to "Heydrich"? Zminila jsem se tady pred nekolika tydny o palestinskem TV poradu, ktery byl na nasi televizi. Israelci napalili raketu do domu, kde mela sidlo mistni bunka jedne z teror. organizaci, myslim ze Hamasu. Zasahli cil presne a teroristi to odnesli. Bohuzel, o patro dole byl normalni byt, kde to odnesli take dva mali kluci. Rodice byli z toho pochopitelne sokovani, ale jak uz jsou Palestinci po leta cviceni v pouzivani urcitych slov, takovahle smrt neni zvana zabitim anebo jeste presneji zabitim nestastnou nahodou. Byla nazvana "mucednictvim". Otec rekl: moji synove byli umuceni. Vite zrovna tak dobre jako ja, ze mucednictvi ve slovniku islamskych narodu ma zcela specificke postaveni a vyznam. Je zcela jiste, ze Israelci na deti nemirili a nebyt Hamasu v te budove, nikdo by se tam nestrefoval. Naopak Palestinci si pro cile svych sebevrazednych utoku vybiraji prave deti, mladez a bezbranne civilisty. Take tenhle pripad ukazuje zbabelost Hamasu a pod. organizaci v plnem svetle. Schovavaji se za sukne zen a za deti, aby pak mohli rvat jak Israel zabiji palestinske deti. Plne souhlasim se Zdenkem. Israel si nemuze dovolit nezautocit na dum, kde take krome teroristickeho objektu ziji civiliste. Jakmile na to zacnout brat zretel, cely Hamas, Islamsky Jihad , Al Kajda a pod vberbez se bude schovavat jedine pod postelemi radovych obcanu.
0/0
23.12.2001 12:48

muzzle

Ach jo,
zase jsem se dočetl, že vlastně zbabělé vraždění civilistů lze zdůvodnit. Tak tedy "pes, který kousne svého pána" - v takovém případě bývá řešením utratit psa. Ale tuhle paralelu jste asi nehledal. Ať máte proti historii Israele jakékoliv námitky, jste dnes o půl století jinde. Dnes je to legitimní civilizovaný stát, a srovnání útoku na civilisty s atentátem na představitele vojenské moci pokulhává.
0/0
4.12.2001 15:58

Pavel Chramosta

Palestinci a Taliban
Vážená redakce, vždy jsem se ve Vašich novinách dočetl, jak odsouzenihodné je chování Palestinců, ale ještě nikdo neřekl, jakými prostředky se má tento utlačovaný národ bránit proti agresivitě svého nechtěného hosta Izraele, když legálními prostředky, ať už armádou, diplomacii, svým vlivem ve svět. společenství nebo svými spojenci nemá proti Izraeli žádnou šanci. A když už odsuzujem Palestince, proč neodsoudíme jiné atentáty vykonané v minulosti na okupovaných územích proti okupantům. Vždyť i atentát na Haidricha byl jistě pro Němce teroristický čin, a sabotážemi na území protektorátu zahynulo určitě mnoho občanů Třetí říše, a to Vám nevadí? Mě taky ne. Protože naše prostředky boje byli omezené, takže, co jsme měli dělat.? A co mají dělat oni? Svět. spol. Palestina nezajímá, koneckonců problém vytvořilo samo. Vím, že území Palestiny byla kdysi domovem Židů, ale koneckonců, předtím byli v Egyptě, a tam museli taky přijít od někad,tak proč se jim nedal Egypt.........Nezlobte se na mě, ale na to, co udělalo OSN, neměl právo nikdo. Vím že Židovskému národu bylo za 2.svět války velmi ublíženo, ale nezdá se vám, že tu náhradu škod odnesl tak trochu někdo, kdo si to nezasloužil? Čím se provinily za války proti Židovstvu Palestinci? Vím, že dnes už to změnit nejde, ale myslím, že ten kdo by se dnes měl snažit o mír a usmíření, případně dělat ústupky nejsou Palestinci, ale Izrael, neboť on je ten, kdo ubližuje, a on je ten, kdo má kam ustoupit, protože Palestina je už "v koutě", a "pes který je v koutě kousne i svého pána". A oni už nemají kam....
0/0
4.12.2001 2:01

Marek Vala

Re: Palestinci a Taliban
Jsi trochu dost mimo. Ať už jsou důvody toho co Palestinci nebo spíše Hamas dělá, nelze to ničím ospravedlnit. Pokud by chtěli bojovat proti okupaci a pokud by chtěli opravdu bojovat za svobodu či něco podobného mají útočit na vojenské cíle! Neobhajuji to co dělají ani útoky jiné, ale to co by se dalo "tolerovat" a chápat jako boj proti okupaci by bylo napadení vojenských složek. Dovedu si představit, že bych jednal podobně jako oni pokud bych žil ve stejných podmínkách a byl vychováván v tom že Izrael je ten špatnej, že on nás utlačuje a že jen díky němu nejme svobodní a že dokud tu bude on nebudeme se mít dobře... Tohle už není ale o boji za svobodu či co. Tohle už je vypěstovaná nenávist nikoli k okupantovi nebo jak ho nazývají, ale nenávist k Izraeli a jeho lidem. Oni nechtějí oslabit nepřítele na vojenských cílech, ale pouze ho chtějí demoralizovat, útočí na cíle, které nejsou vojenské, na cíle, které se nemohou bránit, na cíle o kterých nikdo neví že by mohly být napadeny. Tady nejde o boj za svobodu. Tady jde opravdu jen o vraždění civilistů. Tohle opravdu nemá nic společného s tím co bylo za II. světové. (Možná to bude znít divně, ale já to tak cítím. Pokud by páchali sebevražedné útoky na vojenské cíle...rozhodně bych pro ně měl větší pochopení než teď. Za situace, kdy útočí zbaběle jen tam kde mohou zabít nejvíc civilistů jsou moje pocity pohrdavé a věřím, že svými útoky mnohem více Palestině škodí než pomáhají...protože Svět není jen Palestina a Izrael)
0/0
4.12.2001 17:30

Prokop

Re: Palestinci a Taliban
Naprosto souhlasim.
0/0
23.12.2001 4:08

Najdete na iDNES.cz