Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Izraelská policie má pohotovost

Do Izraele, který se pomalu vzpamatovává z víkendové série násilí, se z Washingtonu předčasně vrací premiér Ariel Šaron. Ten na dnešní večer svolal mimořádné zasedání vlády. V maximální pohotovosti je po víkendových atentátech v Jeruzalémě a Haifě policie židovského státu. Při nejhorších útocích od roku 1996 zahynulo nejméně 26 Izraelců a pět palestinských útočníků, téměř tři stovky dalších lidí byly zraněny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

přátelé

Re: JV a Lucie
Čecháčkové ubozí, kteří radí, že mezi teroristy se není radno plést. Dle omezence JV začíná historie Izrealitá asi po II. válce v Izraeli. To je fakt genius. Co se dělo předtím asi neví. Je to asi potomek dobrých Čecáčků, kteří dělali pogromy na Židy u nás. Prostě si plete hrušky s jablkama a má neutrální postoj. Ve chvíli, kdy teroristi zabijí dětoí od lO do 20 let. Gratuluji mu, je to jeho vlastní názor, nepapuškuje. V tom případě ale není člověk, ale monstrum. Stydím se, že je mým spoluobčanem.
0/0
3.12.2001 11:43

Petrix

Re: Re: JV a Lucie
Souhlas! Přeji pěkný den.
0/0
3.12.2001 12:11

René

Re: Re: JV a Lucie
Souhlasím s Vámi na 100%.Je to hnus.
0/0
3.12.2001 12:11

Radegast

Re: Re: JV a Lucie
JV studuje historii ale bohužel je teprve v roce 1948. Takže k němu buď shovívavý. Spíše bys ho měl povzbudit. Už jenom tři tisíce let a je u příchodu Hebrejců do Palestiny. Takže JV do toho!
0/0
3.12.2001 14:51

Demosthenes

Re: Re: JV a Lucie
LoL :)) "pratele" :) ... radim si precist fakta a ne omezene papouskovat kdy poprve prisli zide na uzemi dnesni palestiny :),,Tzn: Kdy byli vyhnani ..v jakych formach tam stejne prezivali ,, JAK se tam v 20. stoleti "vratili" :) ...take predevsim nezapominat na fakt ze zidovstvi je nabozenstvi .. vase argumentace "druhem" obeti svedci o naproste neznalosti poctu a druhu nevinnych lidi kteri v inkriminovane oblasti umiraji... A na zaver,, stydte se prosim za sebe a ne za druhe .. mozna by Vase "papouskovani" ,zalozene na mlze, mohlo casem zplodit i neco vznesenejsiho nez trus.
0/0
6.12.2001 14:42

divící se

Debilové
Fašisti, komunisti, palestinci, Al-Kajda a podobní si zaslouží za svá vraždění jen oplatit stejným metrem. Ti Palestinci, kteří chtějí k pannám do sedmého nebe, ať je tam Izrael pošle, a fofrem. Ať to stojí, co to stojí, jinak se budou debilové vraždit v Izraeli, New Yorku a na celém světě čím dál více. Kdo chce zemřít, je třeba mu pomoci.
0/0
3.12.2001 10:40

www.valka.cz

Magoři
magoři, magoři ... co víc se na to dá říct ...
0/0
3.12.2001 9:18

JV

Nás se to netýká
Dovolil bych si skromně připomenout, že Izraelci dělali přesně totéž, když zakládali stát Izrael. Tu vyhodili do povětří britské velitelství, tu zavraždili vyjednavače OSN (a ačkoli nejsem odborník na blízkovýchodní dějiny, něco mi říká, že ti samí lidé pak byli v první izraelské vládě). Těžko se lze divit, že jsou domorodci poněkud nasraní, když se jim tam nakvartýroval někdo takový, kdo nenechává nikoho na pochybách, kdo je na Středním východě Herrenvolk. Je sice poněkud barbarské chtít Izraelce nahnat do moře, ale a) viz výše, b) třeba taková izraelská strana Šás chce to samé udělat Palestincům a dostala se dokonce do izraelské vlády. Taky leccos z toho, co Izrael dělal, by se dalo nazvat terorizmem taky, akorát že to nebyl terorizmus povstalecký, nýbrž terorizmus státní. Nemyslím si, že by jeden druh terorizmu měl být lepší nebo horší. Nevidím důvod, proč se plést mezi dvě skupiny teroristů. Tohle není konflikt, kde je jeden dobrý a druhý špatný, takže si zachovejme odstup a neutralitu. Neklesli jsem snad tak hluboko, abychom podporovali jedny teroristy proti druhým jen proto, že jsou nám kulturně bližší.
0/0
3.12.2001 9:05

michaela

Re: Nás se to netýká
To je pravda, ze pred zalozenim Izraele provadeli Zide take teror. Jenze po zalozeni Izraele to nebyli oni, ale okolni arabske staty, kdo zahajil tu serii valecnych konfliktu, ktere mely za nasledek statisice palestinskych uprchliku. A byl to Izrael, ktery uzavrel nejen s Egyptem a Jordanskem mir, ale ktery souhlasil i s vytvorenim palestinskeho statu a dokonce s palestinskou spravou casti Jeruzalema. A byli to prave palestinsti teroristi, kteri svymi atentaty jakoukoli rozumnou dohodu zmarili a mari ji dodnes. Vy rikate, ze je to "ponekud barbarske chtit Izraelce nahnat do more", ale obrana proti tomuto "ponekud barbarskemu" prani vsemi moznymi prostredky je legalni. Vy proste opakujete, co jste se v komunisticke skole naucil, sam zrejme uvazovat neumite nebo nechcete.
0/0
3.12.2001 10:00

JV

Re: Re: Nás se to netýká
Jak se to vezme. Když si tam nejdřív Izraelci pomocí teroru založili stát (nemluvě již vůbec o tom, co dělali poté), lze argumentovat i tak, že obranou pak byly ty arabské útoky (ne že bych si to myslel já). A s palestinskou "samosprávou" určitě nesouhlasil Izrael sám od sebe - jistě tu nechcete tvrdit, že kdyby Palestinci za ni nebojovali, Izrael by jim ji jen tak z dlouhé chvíle umožnil. Ale IMHO je tohle všechno zcela od věci, protoze podobne jako na Balkáně si jdou obě strany po krku a je už úplně jedno, kdo si začal (pokud to jde vůbec určit). Já se ani s jedněmi, ani s druhými neztotožňuji (třeba s těmi Araby je skutečně těžké vést rozumnou řeč, to máte pravdu) a jde mi jen o to, abychom nepodléhali propagandě a nenechali se do toho zatáhnout. Mezi dvě skupiny teroristů se prostě ze zásady nepletu a to nemá s komunizmem nic společného. Nebo ano? Nemůžu si pomoci, ale mně přijde, že spíš vy něco papouškujete.
0/0
3.12.2001 10:54

Lucie

Re: Re: Nás se to netýká
Zcela souhlasím s panem JV - je to nezaujatý a kritický postoj hodnotící obě strany, a Vám paní Machaelo bych doporučila si o konfliktu na Blízkém východě a historii jeho vzniku něco přečíst, třeba knihu od M. Mendela Židé a Arabové, najdete v ní spoustu zajímavých historických faktů.
0/0
3.12.2001 10:55

lokitka

Re: Re: Re: Nás se to netýká
tak tak, pravdu díte
0/0
3.12.2001 11:41

David

Re: Re: Re: Nás se to netýká
Obě strany se v r. 1948 dopustily násilí. Případné historické křivdy ale nedávají Arabům právo terorizovat civilní obyvatelstvo. Rozumní lidé jsou schopni řešení najít vždycky. Fanatikům o něj ale nejde. P.S. Třeba bychom Izraelce chápali lépe, kdyby u nás v metru odpalovali mladí Němci granáty kvůli tomu, že jejich předkové byli po válce vyhnáni ze Sudet.
0/0
3.12.2001 13:46

www.valka.cz

Re: Re: Nás se to netýká
Navic to byl Izrael, kdo se kratce po svem vzniku musel branit utoku ze strany Syrie, Egypta a dalsich arabskych zemi, a jestli se dobre pamatuju, byli radi, ze Izrael prestal utocit, protoze napriklad Egyptu zbyly po te valce z celeho letectva jen tri letadla ... Izrael je trnem v oku arabum a naopak, ale nemyslim si, ze chodit s bombou u pasu mezi lidi je nejake rozumne reseni ... jak se mi to jevi, Palestinci dostavaji pomerne dost autonomie a je ochota jednat, tak proc delaj takovy psi kusy (z lidi) to fakt nechapu ... a argumenty typu "kdysi izraelci take ..." jsou dost uhozene, nemci kdysi take, japonci kdysi take, i rusaci kdysi take, a ted stoji na jedne strane fronty ...
0/0
3.12.2001 10:58

gotreg

Re: Nás se to netýká
milý příteli, kromě určité znalosti historie jsi prvotřídní demagog. Well - ne že bys dosahoval Velkého Goebbelse, ale snažíš se... Židé byli zpět v palestině od počátku století. spolu s Arabama pod BRITSKOU nadvládou. Britové odcházeli v 48´& bylo rozhodnuto (díky-bohům) v rozdělení Palestiny na část Židovskou & Palestinskou (pro Tvou informaci, za veškeré pogromy, deportace & zvěrstva na Židech může jeden stav - že oni ((židé)) za sebou nikdy neměli "svůj" stát - což pánům v OSN nááhodou došlo). A díky Hitlerovo pravé ruce pro Muslimský svět, krvežíznivému paranoikovi & arcihumusovi Velkému Muftímu Jeruzalémskému byli odstaveni (zavražděni!) muslimští předáci kteří souhlasili s rozdělením & začla válka, kterou Arabové rozpoutali & prohráli. ... Pro Tvou další informaci, když došlo ke stabilizaci situace a část IZRAELSKÉ armády (tuším že to byl Ingurn nebo Palmach - vypadlo mi to) se odmítl podřídit REGULERNÍ vládě (Ben Gurion a Hagana) a chtěl dál & nesmyslně bojovat, BG neváhal proti nim zakročit. Proč to nedělá Arafat?
0/0
3.12.2001 12:48

Steve

Re: Re: Nás se to netýká
No,možná tak Arafat nečiní proto, že je synovcem onoho zmiňovaného arcihnusáka. A rodinná tradice je rodinná tradice.
0/0
3.12.2001 13:34

Steve

Re: Re: Nás se to netýká
No,možná tak Arafat nečiní proto, že je synovcem onoho zmiňovaného arcihnusáka. A rodinná tradice je rodinná tradice.
0/0
3.12.2001 13:36

Jan Jonáš

Re: Nás se to netýká
Pštrosí politika či politika dle zásady "nehas, co tě nepálí" je v případě izraelsko-palestinského konfliktu cestou do pekel (jak pro obě znesvářené strany, tak pro celý svět). Území Palestiny, na kterém stát Izrael vzniknul z vůle OSN a proti vůli arabských zemí, byl pod koloniální správou Velké Británie, ta skončila po 2. svět. válce a byly dvě možnosti, co s Palestinou - připojit ji k některé z arabských zemí nebo umožnit vznik židovského státu a dát tak Židům možnost vzít svou obranu do vlastních rukou (již žádný holocaust). Rozdělení území bylo provedeno, mapy nakresleny, ale nikdy se to nerealizovalo. Vše změnilo vyhnání Palestinců z izraelského území (hlavní vinu na tom nesou arabské země - ti i pod násilím exodus Palestinců zorganizovali a provedli) a následné války, ve kterých Izrael (ať se útoku bránil či útokem předcházel reálnému arabskému vojenskému ohrožení - nesmíme zapomenout, jak malé území Izrael zaujímá a jak rychle by jej mohly "převálcovat" motorizované obrněné jednotky, takže shromažďuje-li někdo takové jednotky na hranicích a jsou-li tyto jednotky v bojovém rozestavění a mají-li bojové rozkazy, tak jedinou obranou je útok). Stát Izrael zrušit zpětně nelze, vojensky ho porazit nelze (Izrael je jadernou mocností, takže by na něj musel být veden první jaderný úder - o to ostatně usiloval Irák, ale i tak by se asi nepodařilo zlikvidovat veškerý izraelský jaderný potenciál), takže jedinou cestou je politika "území" za mír. A toho bez zastavení násilí nelze. Pak bude možno dojednat vrácení okupovaných arabských území, prohlásit Jeruzalém za společné hlavní město, respektive "dvojhlavní měst", kdy každá jeho část by měla svoji správu a pak by byla nějaká společná správa s účastí třeba OSN (pro řešení společných záležitostí). Jeruzalém bude tím hlavním problémem. Osobně se začínám ovšem přiklánět k verzi, že dojde k dalšímu válečnému střetu s fatálními následky, sna lokálními, ale potenciálně i celosvětovými (hospod. krize, rozsáhlejší mezinárodní konflikt apod.). Proto nelze nechat obě strany ať se "třeba sežerou, když jsou tak blbí", Omlouvám se za takovou charakteristiku, ale asi nejlépe vystihuje nálady některých tzv. nezúčastněných.
0/0
3.12.2001 13:04

Alf

Re: Nás se to netýká
mám takový skromný dojem, že se nás nikdo nebude ptát, zda se pleteme, nebo nepleteme, ale že už jsme dávno vpleteni, naštěstí na té správné straně, Vaši filosofie je vskutku odzbrojující a debilující - při vší Vaší inteligenci
0/0
3.12.2001 13:57

Najdete na iDNES.cz