Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Bude na penze?

Stát vyměřuje penze velice nespravedlivým metrem. Nehledí příliš na celoživotní zásluhy lidí. A ještě na důchodech prodělává ohromné peníze. Bez reformy se stařičký systém zhroutí. Ani vláda sociálních demokratů však nedokázala obrátit důchody směrem k budoucnosti. Penzijní systém a la sociální demokracie si ale takový osud zasloužil. Byl spíš přepudrováním starého nevyhovujícího modelu než nadějnou perspektivou. Vadí jiné: neshody mezi parlamentní pravicí a levicí odsouvají řešení penzijního problému od voleb k volbám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jan Kubalčík

čísla
Voláte-li po analýze trendů se špetkou prognostiky, věřte, že odborných textů je zpracováno velké množství. A to ať již jde o práce ryze demografické dokazující nevyhnutlenost kolapsu průběžně financovaného systému (Pay as you go), práce filosofické (z oblasti liberální či konzervativní politické filosofie) ukazující, že tento systém je nejméně příznivý pro rozvoj svobody, práce popisné ukazující, jak reforma proběhla jinde a jaké jsou její dopady (Chile, Mexiko, Velká Británie,...), nebo již práce zaměřené na různé možnosti východisek. Osobně, odborně (jsem zlořečený matematik) i politicky (jsem členem Konzervativní strany - www.skos.cz) s autorkou plně souhlasím. S kolegou jsme se před časem pokoušeli věnovat mnou na posledním místě zmíněnému druhu práce; výsledek lze nalézt (a tamtéž i ta čísla, po kterých se - konečně - volá) v odborném časopise VŠE Politická ekonomie, 4, Praha 2000, str. 557 - 568 pod názvem "O jednom z možných scénářů reformy penzijního systému v České republice".
0/0
3.12.2001 11:03

z.konicek@wo.cz

Jako za stara.
Ten článek je plný úvah a není tam jediné číslo. Pouze rozborem čísel, dlouhodobých tendencí, určité míry prognostiky lze dospět alespoň k jakémus takémus názoru. V opačném případě (a to je tento) nejde o nic jiného než o politickou propagandu autora v tomto případě paní Bendové. Získat zástupy zastánců tohoto či opačného názoru je činnost demagogů a ne novinářů. Předložme veřejnosti výkřiky bez jakéhokoliv rozboru a hurá na to. Buď o tom nepište vůbec, nebo jen kostatujte, že je to nad chápání průměrného občana, a proto by se k tomu neměl vyjadřovat, protože to je jen jeho (i moje) spekulace a nebo pro lidi, kteří by to pochopili připravte nestranný rozbor z konkretních čísel.
0/0
30.11.2001 12:52

Klouzek

Re: Jako za stara.
Pane Koníček, snad by jste mohl napsat nějaký článek sám. Mohl by jste tam nacpat spoutu čísel a třeba by Vám to v nějakém periodiku otiskli. Paní Bendová napsala komentář, který by jste si neměl plést s analýzou, to jsou přeci jen odlišné pojmy. Jinak Vás musím ubezpečit, že nejhorší zákony jsou právě ty, které připravují matematici a ekonomové, které jsou pak řečí čísel nikoliv však tím čím by zákony měli být. Chcete-li příklad tak si přečtěte stávající zákon o důchodovém pojištění a řekněte mi zda si na základě jeho přečtení jste schopen vypočítat penzi.
0/0
30.11.2001 14:07

Najdete na iDNES.cz