Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Mamograf má být zdarma

U příležitosti Dne pro mamologii (25. 11.) přišly do devíti mamologických center po republice na bezplatné vyšetření stovky žen a týž den se dozvěděly výsledek. Několika ženám s nálezem rakovinného ložiska tak zřejmě zachránila nabídka Nadačního fondu Růže život, protože se včas začnou léčit. Ministr zravotnictví Bohumil Fišer proto chce zavést toto vyšetření jako bezplatné pro všechny ženy nad 40 let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pumka

nenechat se odbýt
svůj mamograf jsem si vyžádala i přesto, že jsem se několik let léčila na gynekol.- hormonálně; mamograf ,mi nebyl nabídnut, až po mé žádosti a výsledek? POZITIVNÍ nález věřím, že moje neodbytnost a včasná léčba mi zachránila život. Vyšetření zdarma, mělo být zavedeno u nás už dávno, věk pacientkem s touto diag. se snižuje, není nač čekat....
0/0
26.11.2001 11:09

Petra

Že by ?
Že by konečně někdo pochopil, že prevence je levnější než léčba ? Jsem mile překvapena. Akorát si myslím, že na preventivní vyšetření by měly mít nárok i ženy mladší. Třeba ne zcela zadarmo, ale rozhodně alespoň část by i jim měla pojišťovna uhradit. Když někdo ví, že už má genetické dispozice k této nemoci, mělo by mít význam začít s prevencí dříve. No možná se mýlím, nejsem doktor ani nikdo ze zdravotnictví, třeba je to jenom moje ubohá myšlenka. A v případech, jaký popisuje pan Kocanda (v této diskusi) snad ani není o čem uvažovat. Kdejaké nesmyslné vyšetření je placeno pojišťovnami a mamografické vyšetření i v rizikových případech, ne ? To je dost podivná praxe.
0/0
26.11.2001 10:13

Kocanda

Do čtyřiceti bez nároku i na žádanku gynekologa???
Vážení, zřejmě se budete podivovat, že na toto téma píše muž. Ale jsem velmi podrážděn naším zdravotnictvím. Má žena (29 let) má již čtyři roky problémy s cystou na vaječníku. Aby toho nebylo málo, před třemi lety se jí k tomu přidala cysta na levém prsu. Vše prokázáno ultrazvukem. Vzhledem k narůstajícím bolestem v prsu se domluvila se svou gynekoložkou, že jí v tomto případě předepíše mamografické vyšetření. Byla velmi ráda, že bude maximálně vyšetřena. Se žádankou o vyšetření na mamografu se dostavila do zdravotnického zařízení. Tam jí bylo sděleno, že v tomto věku se mamografické vyšetření nedělá a udělali jím opět pouze ultrazvuk. Do zprávy pro gynekoložku bylo napsáno v kolonce : požadovaný výkon - SONO. Asi chápu, že žena bez příznaků si zřejmě bude muset toto vyšetření uhradit, ale žena, která má již delší dobu prokázané problémy a navíc doporučení svého lékaře bude takto odbytá? Kde to jsme? Po konzultaci s manželčinou lékařkou zřejmě podáme stížnost. Z tohoto důvodu zatím nekonkretizuji osoby ani zdravotnická zařízení.
0/0
26.11.2001 9:48

Najdete na iDNES.cz