Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Klaus kvůli sjezdovkám útočí na Kužvarta

Předseda ODS Václav Klaus zásadně nesouhlasí s nedávným rozhodnutím ministra životního prostředí Miloše Kužvarta omezit lyžování v národní přírodní rezervaci Praděd v Jeseníkách. Klaus prohlásil, že to považuje za "absurdní a nemístné vměšování se do lidských životů ze strany našich falešných bojovníků za ekologii".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Bývalý obyvatel Jeseníků

Sjezdovky na Pradědu
Dnes už je 2.12. sněhu spousta a podle ČT 1 na Pradědu vleky stále nejezdí, protože chybí ještě několik dalších razítek od dalších státních orgánů. Mám pocit, že zkrácení či nepovolení sjezdovek na Pradědu je spíš útokem na to, že když už v tomto kraji chce někdo podnikat a daří se mu, tak je to všem ostatním trnem v oku a snaží se to všelijak překazit. Do Ostravy daleko (raději do Beskyd) a do Prahy ještě dál (raději do Krkonoš). Jeseníky, máte smůlu, vy prostě zůstanete skanzenem toho, jak se rozhodovalo a jak to vypadalo v ČR za komunistů.
0/0
2.12.2001 21:08

Štetiar L. Ing, Ostrava

Nebo tak by to mohlo také být
Přijíždím svým automobilem na záchytné parkoviště v Malé Morávce. V informacích se dovídám, že na Ovčárně je jasno a slabý vítr. Kupuji si tedy celodenní permanentku za 50 eur a s údivem zjišťuji, že v ceně je celodenní parkovné a doprava elektrobusem až na točnu u Ovčárny. K permanentce jsem dostal i informační materiál o tom, že sjezdovky jsou v rezervaci, a návštěvní řád. Usadil jsem se na lavičku před čekárnou, protože mi odjel spoj. Příjemná uklidňující hudba mně skoro uspala a tak jsem po 20 minutách taktak chytil další spoj. Zbylo na mně poslední místo. Pohodlně jsem se usadil v polstrovaném sedadle začal pozorovat stylová stavení ve vesnici a později nádherný prales, který ubíhal za oknem. Tady snad už 10 let nikdo netěžil. Sníh začíná už v půlce cesty. Je bílý stejně tak, jako u nás v Ostravě. Kolem točny je 2m vysoká bariéra. Jdu společně s ostatními nahoru k prvnímu vleku. Obouvám si boty, nasazuji lyže a stavím do fronty. Jsem asi šestý. Čtu si informační tabuli, která mi sděluje: Jste v rezervaci, dodržujte návštěvní řád a to, že lyžuji na vleku spol. Ekofigura a.s. přispívám na ekologické programy v Jeseníkách, např. : -umělý odchov tetřeva hlušce - rozmnožování a výsadba chráněných rostlin na původní i nové lokality - množení a výsadba vysokohorské formy smrku po celých hřebenech Jeseníků - ekologickou úpravu vodních toků (dle zákonitostí přírody) Mám dobrý pocit, že se dostávám do jinak zapovězených míst a ještě přispívám na ochranu přírody. Obsluha vleku je dobře naladěna a s úsměvem mě upozorňuje na to, že za opuštění sjezdovky je příspěvek na ochranu přírody 500 eur. Ačkoliv nejsou všude bariéry, jak tomu bylo ještě před 10 lety, tak se lyžaři pečlivě drží v prostoru sjezdovky. Vyjíždím na konec vleku,který je už zase na hřebeni . Díky kamenné zídce, pečlivě začleněné do terénu se zde drží dostatek sněhu. Na kytičky se budu muset přijet podívat v létě, ale i teď si můžu přečíst- zde roste jesenický zvonek. Pohled na Petráky a Vysílač je perfektní. Trochu ho kazí chlap, který postává na kraji sjezdovky. Když přijedu blíž, zjišťuji, že nejde o člena horské služby, ale o příslušníka SOJKA SECURITAS-ekoochranky, ve kterou se transformovalo sdružení Sojka. Tento perfektně vycvičený ochranář však nevypadá vůbec nebezpečně a ochotně mi vysvětluje, že lyžaři a sjezdovky jsou pro hory prospěšní a že na sjezdovkách roste nejvíce druhů rostlin, převážně chráněných. Taky na dotaz, proč nepřibyly další hotely a vleky říká, že byl vydán zákaz další výstavby. V poledne se jdu občerstvit do bufetu a, kde jsem obsloužen ochotným personálem. Zjišťuji, že v permanentce je zdarma čaj nebo káva. Po lyžování se rozhoduji, že využiji lyžařské cesty, která vede kolem příjezdové cesty. Tam kde končí sníh sundávám lyže čekám na elektrobus, který přibírá cestou dolů lyžaře v místě ukončení skicesty. Dole spokojeně usedám do svého auta a říkám si, že budu doma v Ostravě už za 80 min. a ne jak ti chudáci co byli v Alpách a pojedou 6-8 hodin.
0/0
29.11.2001 14:55

Ekoterorista

Re: Nebo tak by to mohlo také být
Dnes již klasické pravidlo tradované mezi ekology (nebo spíš ekonomy?) říká:"Co je ekonomické, není ekologické a co je ekologické, není ekonomické." Pokud jsem vykreslil ve svém komentáři temný obraz, šlo jen o ukázku jak na demagogii lze odpovědět demagogií. Ano kompromisy je třeba hledat a doufejme, že harmonie mezi zájmy lidí a přírody je možná.
0/0
30.11.2001 18:47

josef

staci Klaus
tusil jsem ze se prida a da zelezko do ohne, vzdyt kazdy hlas ikdyz od poctiveho obcana bude dobry-ze je priroda "zhuntovana" a dle Klause bude hur, to nevadi, jen lidicky na lyzicke a hura po kvitkach, nic se nestane Klaus vas vytahne s bryndi
0/0
26.11.2001 6:12

Jiří Halouzka

Praděd
Konečně pořádné slovo do pranice.To od pana Klause. Odyssea 2015 Svítá.Mlhavé,mrazivé ráno.A tam někde v šeru,v bílé tmě,v závějích číhají. Kolik jich dnes bude? Pět,deset,sto?Nikdo neví. Opatrně jsem položil lyže do sněhu.A teď opatrně. Pozor! Něco zašustilo.Okamžitě jsem ztuhnul.Srdce se mi zběsile rozbušilo. Jsou to "ONI"?! Až za půl hodiny jsem se odvážil dalšího pohybu.Rozhýbávám ztuhlé prsty.Ještě před hodinou jsem si byl naprosto jist,že mě nemohli při příchodu spatřit. Ale teď? Bůh ví co všechno se může stát. Za to,co se chystám udělat, se platí jedinou cenou. Životem. Začal jsem litovat svého šíleného nápadu. Taková volovina. A jenom ze sentimentu,jen kvůli krásným vzpomínkám. Ještě před léty bych měl šanci,ale dnes? Od té doby,co je spolek "Ochránců" vyzbrojen automatickými Remingtonkami s laserovým zaměřovačem, se to nepovedlo vůbec nikomu.Ale teď už cesta zpátky nevede,musím dál. Opatrně jsem připnul jednu lyži a pomalu připínám druhou, navlékám hole,ještě brýle. STOP! Někde se něco pohnulo. S nervy vybičovanými k prasknutí jsem naslouchal zvukům. Ale nebyl to žádný konkrétní zvuk. Jen podvědomě jsem vnímal a vyciťoval skryté nebezpečí. Teď zas! Vlasy na hlavě se mi zježily. Prudce se odrážím a rozbruslím se svahu dolů. Ujedu? Ale ani potom bych neměl vyhráno. Mlha kolem řídne,výkřiky,hlasy. V tom prásknutí jak bičem. Nějaká síla mě povalila. Překulil jsem se stranou a vstávám na bíle natřené lyže.Snažím se znovu rozjet. Ale bylo už pozdě! Přede mnou se vztyčil stín. V tom okamžiku jsem viděl,že svůj sen,svoji touhu - sjet ještě jednou s starou sjezdovku z Petrových kamenů na Ovčárnu - zaplatím životem. Ještě vteřina a pak vše,celý prostor,vyplnila ohlušující rána. Padal jsem do zapomnění, padal jsem do víru smrti. -Temný stín sejmul pušku s líce. Pak se sehnul a začal do pažby vyrývat další zářez.Na prsou se mu rozevřel plášť a zazářil krvavě rudý nápis: Strážce Jeseníků - Sojka Podle časopisu Hotejl 2/87 P.Ouběch
0/0
24.11.2001 10:07

Pepe

Re: Praděd
Co meles ty blbe - podivej se kolem sebe, vzdyt se tady sere temer vsechno. Nejsem zadny ekolog, jen studuji patym rokem fyziku a druhym se specializuji na klimatologii a zvasty podobne tem klausovym mi zvedaji zluc. Copak se nedokazeme trochu omezit, aby i nase deti mohly dychat normalni vzduch a videt les na vlastni oci ?!
0/0
24.11.2001 10:18

Ekoterorista

Re: Praděd
Procházel jsem řídkým lesem Národní rezervace, vyhýbaje se betonovým sloupům, řvoucím skůtrům a řvoucím lyžařům, občas se na mě v pečlivě upraveném sněhu gigantickými rolbami šklebily hnědé vydřené plochy, jež se pod zářicím horským sluncem a lyžemi korhort sportovců měnily v mixu s chráněnými rostlinami v plazmatickou hnědozelenou hmotu. V cárech mlh se na horizontu tyčily monumentální stavby horských vysokokapacitních hotelů, s ubytováním vždy rezervovaným na několik sezón dopředu. Snažil jsem se nepozorovaně dostat k Petrovým kamenům, hlavně aby mě nespozoroval nějaký lyžař či personál vleků, od doby kdy byla rezervace vyhlášena za zónu volného podnikání a průmyslu bylo několik botaniků a ekologů nalezeno ubodaných lyžařskými holemi, také nelze zapomenout na nešťastníky, kteří "nedopatřením" skončili pod pásy monstrózní rolby vládce rezervace "Velkého Figury". Doufal jsem že projdu až ke staveništi můstku, připravovaného pro mistroství stvěta v letech na lyžích, tam pod jeho základnou postupně mizely pod tunami betonu legendární Petrovy kameny, nyní budou konečně prakticky podnikatelsky zužitkovány, stane se z nich podstavec velkého můstku. Ano a tam je i místo, jež hodlám navštívit, místo na němž snad ještě roste pár křehkých stébel trávy, trávy jež se zde vyvinula zcela ojediněle a jež roste právě jen zde - na tomto jediném místě Moravy, Evropy, planety, vesmíru... Počkám než se setmí přikrčený pod jedním z posledních smrků, ale ani pak nemám jistotu, že projdu mezi halogenovým osvětlením na betonových věžích jež jsou dobře vybaveny kulomety a vždy ostražitými antiekoteroristickými hlídkami. Přesto se odvažuji a vyrážím přímo ke staveništi můstku. Zatím je ticho, jen v dáli štěká motorová pila. Už pomalu přicházím k vrcholku, vtom se kolem rozáří bílá zářivá kola halogenových světel. Zprava zahřmí motory obrovské rolby a v jejím kokpitu se tyčí malá postava "Velkého Figury". Z megofonu zachraptí:"Kdo jsi a co tady pohledáváš?", neschopen v šoku lhát odpovídám naivně pravdivě, "Jsem pouhý učitel botaniky a přicházím zachránit pro další generace jedinečný endemický druh trávy, vyskytující se jen zde na tomto místě, jež mizí pod betonem!", z kokpitu však vztekle zachraptilo "Ha! Ekoterorista! Ty neznáš první pravidlo svobodného podnikání, jež formuloval velký Santa KLAUS?", nyní mi již opravdu teče do bot, snažím se obměkčit drsný hlas v kokpitu, "Ale ano! Znám Velká Figuro, Velký Santa KLAUS nás učí: Peníze jsou až na prvním místě. Vše co jim stojí v cestě rozmetej, přírodu, lidské životy - VŠE!", "Pozdě!" vysměšně zvolá hlas "Tvá duše propadla peklu, budeš vyvržen z tržní společnosti! Máš-li tak rád ty rostlinky, zůstaň si s nima. Na věky!!!" Bojoval jsem, avšak desítkám rukou dobře vycvičených Horských Bojovníků jsem uniknout nemohl. Poslední co jsem cítil byla vůně několika trsů endemického druhu trávy, jež ještě zbyly a už jen tuny a tuny chladného slizkého betonu. Jen doufám, že mistrům ve skocích na lyžích se bude dobře po mém tělíčku rozjíždět. Malý "Velký Figura" zvítězil.
0/0
24.11.2001 15:17

Roland

Kampaň
I na boji dvou lobistických skupin lze získat bodíky pro příští volby, třeba levicová severní morava zakormidluje vice doprava, že pane Klaus?
0/0
23.11.2001 19:56

Rolin

Klaus
Zrušme vládu,zrušme všechno.Klaus rozumí úplně všemu
0/0
23.11.2001 17:15

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.