Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Památka je nakonec zastřešená

Mezi svátečně oblečenými hosty ještě pobíhali uklízečky s košťaty, majitelé obchodů na poslední chvíli chystali zboží do svých novotou zářících krámků, když se rozezněl sborový zpěv a stoly s občerstvením se prohnuly pod vínem a nealkoholickými nápoji. Po čtrnáctiměsíčních kompletní rekonstrukci byl veřejnosti zpřístupněn jeden z nejzajímavějších domů na centrálním brněnském náměstí Svobody - renesanční Dům pánů z Lipé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Morel Iljič

Likvidace a Potěmkinova vesnice
Stalo se už tradicí, že všechny památky v (nejen) v Brně čeká podobný osud. Jedná-li se o památku techničtějšího rázu - např. nádherné a bytelné budovy brněnských textilek za konce 19. století, potom ty se privatizují, případně si je město nechá a pronajímá je nějakému "eseróčku" než je objekt zcela vyklizen a do roka a do dne naprosto zničen. Potom už stačí škrtnout sirkou a povolat demoliční čety, jak je tomu v případě textilky na Cejlu. Čestnou výjimkou je v tady areál bývalé Mosilany na ulici Křenové, který soukromá firma dokázala s nájmů úspěšně revitalizovat a areál se stal přirozeným centrem malých a středních podnikatelů. Chcete se zeptat, kde bude hořet příště? Vsaďte se, že na tuti vyhoří areál Vlněny na Trnité poblíže TESCA a do roka a do dne i areál Vlněny na ulici Tkalcovské, aby tak musel ustoupit novým supermarketům či garážím. Stejně, tak se Brno zachovalo i k jedné ze svých nejcennějších památek a to Špalíčku, který nechalo tak dlouho chátrat, až spadl a hned se objevila firmička, která zde zřídila půvabnou "obchodní galerii", to již ovšem barbarům z magistrátu jen tak lehce neprošlo a proto dům pánů z Lipé museli nechat zrekonstruovat v duchu Potěmkinovy vesnice: "Necháme fasádičku a obvodové zdivo, dovnitř flákneme obchoďáček navrch tam plácneme skleněnou poklici - vyřízeno". Veřejnost stejně nic nepozná, tak se bude tak nanejvýš kochat nádhernou novou fasádou a odborná veřejnost se zdiskredituje sama. Památkové ústavy jsou totiž velmi nešťastným způsobem financovány, což vede i mmj. k tomu, že jsou vedeny v tiché poslušnosti a proti zkorumpovaným památkovým odboru magistrátu na které mají místní politici obrovský vliv a které mají vždy konečné slovo prostě nestačí. Těšme se společně na obrovský "několikamiliardový projekt" obchodního centra v areálu bývalé Vaňkovky. Dám krk na to, že na žádný záměr s bývalou Vaňkovkou nezbudou dané firmě bohužel prostředky, přičemž město bude pouze konstatovat, že holt špatně sepsali smlouvu. Tak se tomu stalo v minulosti například v Ostravě, kde firma Bauhaus dostala povolení ke stavbě supermarketu přímo v centru města výměnou za opravu historicky cenné a zachovalé památky starých ostravských jatek. Skutečností zůstává, že jatka jsou v současné době v havarijním stavu a firma Bauhaus neustále opakuje, že byznys nejde a tudíž ji bohužel nezbývá na jatka.... Dům Pánů z Lipé je odstrašujícím příkladem zatuchlé práce magistrátu a korupce!
0/0
16.11.2001 10:49

Lukaz

DPL show
Nuda cely otevirani. Videli jste jak tam zatuhly vytahy s lidma? Posilal sem to na nasi redakci bohuzel fotky se mi moc nepovedly ale sem by to snad mohli dat.
0/0
15.11.2001 23:55

Hana

Dům Pánů z Lipé
Jsem ráda že je dům renovován a opraven. Ziji daleko, ale má devadesátiletá matka kdysi v Brně v domě byla zaměstnána. Bylo to ve válce a jednho dne byl sirénami oznámen letecký nálet na Brno. Bylo to už po několikáté a lidé byli už trochu otráveni, stále utíkat do krytů do sklepa, matka, tehdy mladá žená, zaměstnána úplně nahoře v poschodí, si řekla, že tentokrát dolů nepůjde raději dodělá svoji práci. Ale - kolem šel pan ředítel. Rozzlobil se a matku poslal do krytu. Musela jít. Bomba spadla někde poblíž, dům se zřítil zrovna v místech, kde byla kdysi její kancelář. Po několika hodinách se podařilo zasypané lidi ve sklepech vysvobodit. Někdo matce později čekl, že ona byla tehdy jediná, která zachovala klid a uklidnovala i ostatní. Takže - to je příhoda domu svázaná s naší rodinou. Jsem ráda, že jí mohu vytisknout alspon obrázek jak to hezky vypadá. Už se těším jak bude kouat. Asi to ani hned nepozná. Hana
0/0
15.11.2001 22:52

Michal

dpl
Bylo to jenom pro VIP snoby
0/0
15.11.2001 18:32

Najdete na iDNES.cz