Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Firma vydávala starožitnosti za repliky

Mikulovští celníci zabavili dvaatřicet kusů starožitného nábytku z počátku dvacátého století. Nábytek za 350 tisíc korun se pokusila do Itálie vyvézt firma ze Zábřehu na Moravě na Šumpersku. Podle ředitele jihomoravských celníků Františka Nováka společnost v dokladech tvrdila, že zásilka obsahuje pouze repliky a ty se smějí vyvézt volně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

JV

Proč?
Proč by měl stát schvalovat vývoz uměleckých památek? Pokud se ta věc nevyrobila za státní peníze, tak si na ni může stát činit nějaký nárok? Dejme tomu, že mi je sedmdesát a za své vlastní peníze jsem vyrobil před padesáti lety nábytek. Jakým tajuplným mechanizmem jsem k němu najedou ztratil práva, že už ho nemůžu jen tak prodat? Není to jen zvláštní druh krádeže?
0/0
7.11.2001 18:03

Ivo Horák

Re: Proč?
Není. Státní památková péče plní, přes jisté své faktické oslabení, nezastupitelnou roli při ochraně uměleckých a historických artefaktů před jejich zničením či zcizením. Fyzické ani právnické osoby nemohou zkrátka volně rozhodovat o tom, zda své obrazy Mánesa či Renoira zpeněží, např. na nemovitosti či jiné statky. Podobně je tomu, či by být mělo, se starými domy, rukopisy, koberci nebo nábytkem. Představy a la "Je to můj zámek, mohu ho vystěhovat a zbořit, je to můj les, mohu ho vykácet, je to můj rybník, mohu ho vysušit, je to náš (římskokatolický) kostel, můžeme ho kompletně přestavět" jsou jen zbožnými přáními některých liberálů. Názory absolutizující vlastnická práva svědčí o nepochopení povahy moderní společnosti.
0/0
7.11.2001 21:41

Najdete na iDNES.cz