Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Lidé se bouří proti privatizaci bytů

Řada obyvatel Prahy 1 protestuje proti současnému způsobu privatizaci tamních obecních bytů. Na rozdíl od lidí, kteří si byty koupili od radnice už dříve, nemají totiž nyní možnost platit byty ve splátkách. V praxi to znamená, že pokud si zájemce hodlá koupit například dvoupokojový byt, musí do osmi měsíců radnici Prahy 1 uhradit až milion korun. Přitom v minulosti mohl tuto sumu splácet bezúročně až deset let.
Bytová situace v Praze - vyjádřete se v chatu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Gaston

Výměna podruhé
Znovu jenom nářky, ale měnit nikdo nechce!
0/0
9.11.2001 8:21

Alena Kosová, Praha

Lidé se bouří proti privatizaci bytů
Pane Paličko, nechápu vaši euforii. Je to stejné, jako by vám někdo nabídl 20 let starý Rolls Royce s vytlučenými okny, shnilými prahy a vy nad ním křepčil radostí, že jste za něj mohl dát 10 milionů Kč (nejsme přece troškaři, že?)Je vidět, že v Praze 1 opravdu nebydlíte a nevíte, v jakém stavu nabízené byty jsou. A oprava neznamená vzít kyblík s vápnem a začít tvořit. Ono je to totiž památkové a zkuste si zjistit jenom cenu okenního rámu na památkově chráněném domě. Pak si vezměte tužtičku a papírek a začněte sčítat. Ta půjčka vám pak nevyjde jen na příbuzenstvo vaše ale i příštích generací. Hodně štěstí.
0/0
8.11.2001 22:31

Tomáš

Re: Lidé se bouří proti privatizaci bytů
Pokud je Váš byt v popisovaném stavu je to také vaše vizitka. Pokud jste se o byt dodnes nestaral nedivte se, že budete muset investovat. To za Vás nikdo neudělá. Byt po rekonstrukci by nestál 5.000 - 10.000,- Kč za metr ale mnohem více viz nabídky RK ( cca. 40-80.000,-Kč/m). Je zajímavé, že lidé kteří křičí že za skutečně jimi zničený a vybydlený byt 3+1 do kterého léta neinvestovali ani korunu o rozloze 105 m2 nemohou zaplatit 630.000,- Kč a současně požadují při výměně za kompletně zrekonstruovaný byt 2+1 u majitele, 84 m2 včetně základního vybavení o kterém se jim dodnes ani nezdálo doplatek ve výši 700.000. Jinak se nestěhují a raději si budou stěžovat, že je chce obec vydírat. To už není nic jiného nežli nenažranost a hluboce zakořeněné myšlení, že se o nás někdo musí starat. Všichni si stěžují a rozumně měnit nechce skutečně nikdo.
0/0
21.11.2001 0:19

Alena Kosová, Praha

lidé se bouří proti privatizaci bytů
Občas mám pocit, že si naši páni radní myslí, že žijí v Kuvajtu a ne v ČR. Pohazují milióny jako by to byla pro Čechy naprosto běžná suma. Nevím, jestli si uvědomují, že Praha 1 je čtvrtí se spoustou obyvatel staršího věku. Vyházíme je jednoduše jako veteš někam na okraj Prahy do krcálů, aby neuráželi zraky byznysmenů v atraktivním centru. Je to jen obdoba kupónové privatizace, které jsme věřili jak evangeliu. My se teď zadlužíme, že nám do smrti veselo nebude, čímž zbavíme město starosti o byty a za chvíli nás stejně spolknou velcí vlastníci, protože i kdybychom uškudlili na byty, stoupající ceny energií a starost o údržbu domů včetně daní z nemovitosti a nevímjakých poplatků, které si na nás ještě vymyslí, nás stejně dříve nebo později zadusí. Nevidím žádný rozdíl v horentních sumách při splácení hypotéky nebo ve vysokém nájemném. Rozdíl je jen pro radnici, protože když ztratím platební schopnost (a to může být ze dne na den), jednoduše mně vykopnou z bytu, zatímco když zůstanu nájemníkem, budou ke mně mít přece jen nějaké povinnosti. Příspěvky typu "co ti lidé z Prahy 1 vlastně chtějí, když se jim byty nabízejí za směšné ceny" si snad píší radní na objednávku. Jestli někomu milión připadá směšný, pak většině obyvatel sotva. Někdy mi připadá, že fakt, že jsem se narodila v Praze, a dokonce si dovolím žít v Praze 1, je téměř trestný čin. Přitom mi město nedává vůbec žádnou alternativu. Malé a levné byty prostě neexistují. Holedbáme se, že je v ČR průměrný plat 15 tisíc Kč, ale trochu všem ušlo, že nájem v Praze začíná právě někde na 15ti tisících (za garsonku). To vše bez energií a - když dovolíte - jídla a oblečení. Nemajetní lidé nemají prostě šanci v Praze bydlet. Uspořádejme tedy hromadný exodus a nechť nám magistrát zaplatí alespoň maringotky.Co je Praha Prahou vždycky zde bydleli lidé chudí a bohatí a to i v době, kdy existovaly šlechtické rody s tradicí. Naše nová "šlechta", které je s bídou 10 let, najednou nad méně majetnými ohrnuje nos a tváří se, že Praha je jen pro bohaté, mladé, krásné, úspěšné lidi.
0/0
8.11.2001 22:19

Gaston

Výměna bytu
Vyměním byt na sídlišti (Chodov nebo Jižní město) za minimálně 2+1 (určený k privatizaci) na Praze 1.
0/0
8.11.2001 9:07

Král

byty
Privatizace bytů na Praze 1 trpí vadami na kráse již od svého počátku. Již výběrové řízení, resp. tzv. „Obchodní veřejná soutěž na organizátora prodeje bytů“ byla zajímavá. Obchodní veřejná soutěž byla vyhlášena v Obchodním věstníku č. 11/99 s tím, že termín pro podání nabídky byl stanoven na 21.4.1999. Následně (Obchodní věstník č. 17/99) došlo ke změně podmínek soutěže a to tak, že původně uvedený termín byl narychlo posunut na 4.5.1999, tedy o dva týdny později. Podstatné je i to, že v původním vyhlášení soutěže si vyhlašovatel nepodmínil soutěž možností změny těchto podmínek. Jistě by si pan Bürgermeister našel několik důvodů a odpovědí, proč byly v průběhu soutěže změněny její podmínky. Můj názor je však takový, že důvodem bylo, že někteří konkrétní uchazeči původně stanovený termín nestihly a tak musel být posunut. Soutěže se účastnilo mnoho realitních a advokátních kanceláří. Většina z nich měla dobré zázemí a zkušenosti. Cenové nabídky za poskytované služby byly vesměs obdobné. I tak bylo možno podle kritéria ceny za služby sestavit pořadí uchazečů. Jaké bylo následné překvapení uchazečů, když byl vyhlášen výsledek – NAVATYP, CENTRA a SEVER. Pan starosta se na několika fórech nechal slyšet, že „nebylo možné nepřijmout tak lukrativní nabídky těchto uchazečů, když oni vlastně nechtějí předem vůbec žádné peníze, ani na náklady, a vše bude městská část platit vždy až po úplném vyřízení prodeje všech bytů v konkrétním domě“. Ostatní uchazeči totiž požadovali ve svých nabídkách alespoň zálohy na náklady (znalecké posudky, stavební zaměření bytů, kolky atd.) a i když jinak jejich nabídky mohly být i lepší, byli vyřazeni. Od některých zastupitelů z Prahy 1 bylo slyšet, že soutěž je předem dohodnutá a účast v ní je zcela zbytečná snaha. Pokud se zasvěcený člověk podívá na účast výše zmíněných vítězů ve veřejných zakázkách zadávaných magistrátem nebo některými městskými částmi (ovládaných převážně ODS), tak se jenom může divit. Je logické, že tito vítězní uchazeči mají možnost „úvěrovat“ Městkou část Praha 1 tím, že jakékoliv platby požadují až po úplné realizaci, když druhou rukou jim město vyplácí tučné honoráře za poskytované služby a současně jim poskytuje k jejich podnikání za zvláštních a často velice výhodných podmínek do nájmu různé objekty, nebytové prostory apod. Zajímavé by bylo zjistit, jak skutečně probíhají úhrady za poskytované služby těmito společnostmi nyní, po více jak jednom roce od zahájení privatizace bytů na Praze 1.
0/0
7.11.2001 21:58

Jaroslav Palička, Praha

Privatizace bytů
Lidé v Praze 1 se prý bouří proti privatizaci bytů. Proč? Byty se jim zdají drahé, podmínky nevýhodné a realitní agentury je šikanují. Dobře, rozdělme problém na dva. Je-li nějaká realitní agentura hulvátská, pak si na její chování stěžujme u vlastníka bytu, tedy na OÚ MČ Praha 1 a bojujme o její vysunutí z procesu privatizace. Ty ostatní popisované problémy však bohužel svědčí o přetrvávajícím socialismu v nás. Zopakujme si podmínky ještě jednou - OÚ Praha 1 prodává do osobního vlastnictví metr čtvereční bytu v samém centru Prahy za 10 tisíc korun. Proboha, kdybych měl tu možnost a bydlel jsem tam, neváhám ani minutu. Kdo mi kdy v budoucnu nabídne koupi bytu na Malé Straně nebo na Starém Městě za 10 tisíc za metr, když prodávané opravené nebo na půdach postavené byty stojí asi tak osm až 10 krát více??? I kdybych se měl zadlužit, i kdybych si měl vzít hypotéku, i kdybych měl vyčerpat peníze celého příbuzenstva. Proboha, taková příležitost už nikdy nebude. A to i když je byt vybydlen, inženýrské sítě staré a výtahy nejsou. Ale když na koupi opravdu nemám, nebo nechci mít, pak mne přece nic nenutí kupovat. Ani verbální tlaky realitek. Stačí si totiž přečíst občanský zákoník a je jasné, kdo je ve vztahu nájemním silnější, zda nájemce či pronajímatel. Že však v daleké budoucnosti nemůže být nájemné za byt v Pařížské ulici stejné jako za stejně veliký byt dejme tomu na Jižním Městě je nabíledni. Ale tak to všude ve světě je - chci-li bydlet v samém historickém centru, a mít jeho výhody a prestižní adresu, musím za to zaplatit. Ale opravdu až časem. Určitě ne teď, za rok, za dva. Takže milí občané, prosím, vezměte rozum do hrsti a přestaňte sepisovat zbytečné petice.
0/0
7.11.2001 9:53

Dagmar

Re: Privatizace bytů
Vážený pane, třeba v těch bytech nebydlí jenom ti, kteří mají plat od 20 tis. nahoru, protože i poskytnutí hypotéky je vázáno na určitý příjem. A příbuzenstvo, které by dovolilo vyčerpat všechny své úspory, též každý nemá. Ale máte pravdu, nemusí je kupovat.
0/0
7.11.2001 10:59

Najdete na iDNES.cz