Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Studenti na protest popravili vzdělance

Netradiční způsob, jak upozornit na nedostatek peněz na vysokých školách, zvolili studenti Univerzity Palackého v Olomouci. Po průvodu městem v kostýmech chudých intelektuálů a s razantními transparenty v ruce, jimž vévodil nápis "Máme hovno v ruce!", skončil happening na nádvoří Tereziánské zbrojnice symbolickou popravou vzdělanců.
Prohlédněte si velkou fotogalerii z happeningu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

paldi

ufff - ten počet studentů je divnej
jaký 4 desítky - prokrista - pane g... co my na to?
0/0
11.11.2001 18:52

gabriel

pravá míra
abychom nemuseli vracet půllitr, který nabízí idnes, aby informace nebyly pod pravou míru: 1. myslím, že jsme popravili všechny naše fakulty. 2. kromě ostravy a opavy byla popravena taky FF Masarykovy univerzity v Brně. 3. dvě mld máme opět slíbené. bohužel od toho samého člověka, který je slíbil už před prázdninami, za sebe můžu říct jen to, že po druhé už mu neuvěřím... a i když dá dvě miliardy, stejně už ve své funkci nemá co dělat (bylo to i v textu: "...místo slova držíš sesli...") 4. dvě mld toho až tak moc nevyřeší, ale děkuju eduardovi, že nesplnil slovo... jinak by se možná naši (rozuměj VŠ) zástupci nebyli schopni vzchopit... nedošla by jim trpělivost a o VŠ by se pořád nezačínalo mluvit na veřejnosti - a veřejnost neví, jaký je třeba plat odborného asistenta - vřele doporučuji pohlédnout sem: http://webgate.cz/sos/mzdy/mzdy.php a poté už nemám, co bych dodal...
0/0
10.11.2001 17:22

gabriel

ještě pravá míra
a ještě jedna pravá míra - dalo se čekat, že leckdose toho transparentu chytne, aby ne, je vulgární (alespoň trošku) a polopatický. ale napsat, že průvodu vévodilo "máme hovno v ruce" je poněkud zavádějící - podívejte se na foto u článku a řekněte sami, jaký nápis vévodí...
0/0
12.11.2001 18:46

gabriel

prkotinky , serepetičky
ano, shodu podmětu s přísudkem jsme opravdu jednou nezvládli, ale to se stane i vzdělancovi. kdo nemá smysl pro humor, je na tom o něco hůř. děkuju ti, jiří, že to vůbec řešíš... mimochodem, jestli se pan plyšák chce hebce hádat, můžu mu napsat, kde by v jeho něžňoučkém příspěvku měly být čárky... něco na té škole přeci jenom dělám:)
0/0
10.11.2001 14:19

pLišák

Takovýhle študenty fakt popravovat
z jejich stránky: Zbyli vám jen oči pro pláč? (Zbyl"i" ???) Dejte průvod svým citům! (snad průchod ne?) jo jó pajdák pajdá
0/0
9.11.2001 18:46

Jiří Pernický

Re: Takovýhle študenty fakt popravovat
Jsem rád, že se stále najdou lidé, kteří mají tak osobitý smysl pro humor. Protože jinak než jako legraci si tento příspěvek nedokážu představit. Ledaže by to snad nepochopil, ale to se mi nezdá, když umí používat internet... No snad jen pro úplnost musím uvést, že heslo: "Dejte průvod svým citům!" je tak napsáno schválně takto, jelikož se jednalo o upoutávku na PRŮVOD. Myslím, že se tomu říká slovní hříčka. Jinak za ty oči se omlouvám, to úmysl samozřejmě nebyl, chybička se vloudila.
0/0
9.11.2001 20:12

RINTINTIN

VIDI TO JASNE?
JE PĚKNÉ DOUČOVAT ZA 60-150KČ,ALE JESTLI NEJSI ZROVNA NA PEDAGOGICKE FAKULTE,TAK TĚ TO ROZHODNĚ NEBUDE RAJCOVAT.JE PEKNE BLÁBOLIT O FIKTIVNÍCH MOŽNOSTECH.DNES POKUD NEMAS KONEXE,TAK SI NESKRTNEŠ ANI NA ŠKOLE I PO NI NE. VŽDY JDE PŘECI O NUTNOST SVOBODY ROZHODNUTÍ.TO ŠKOLNE ABSOLUTNĚ POPIRÁ.TAKÉ NEVIDÍM DŮVOD PROČ BYCH MĚL NEUSTALE PLATIT NĚJAKÉ VSTUPNÉ(DVOUHÉ ZDANĚNÍ)DO SVĚTA"VZDELANCŮ".A POKUD JDE O KVALITU VEDENÍ A OBSAZENÍ VYS.ŠKOL ZNÁM JEDNO PŘÍSLOVÍ:KDO UMÍ TVOŘÍ... KDO NE UČÍ!!! A TO PLATÍ TEĎ I PO ŠKOLÉM...OVER
0/0
9.11.2001 18:27

divící se

Re: VIDI TO JASNE?
ty si úplně blbej. Jestli takoví studují VŠ, tak nazdar hodiny... Takovým já dávám svoje daně
0/0
9.11.2001 21:23

gabriel

Re: VIDI TO JASNE?
s tím obsazením míst na VŠ jsi pěkně mimo, kamarýde. ono je totiž taky pěkná sumička těch, kteří tvoří a učí další tvořit... když přijde do třídy stařičký profesor komárek, mám chuť vrhnout se mu do prachu k nogám a plazit se... protože způsob, jakým on popisuje jazyk je — umění. a není tam takový sám. takové milujeme a chceme, aby bylo dost takových i dál - ubývají, mají rodiny a špatně se jim živí, jdou jinam, kde dostanou líp zaplaceno (ne, naší katedry se to asi moc netýká, to bys musel vyskočit z oboru) -- jenže to už pak třeba jenom tvoří, ale neučí to další... myslím, jsem to napsal jasně.
0/0
10.11.2001 14:29

Havala

Školné
Pokud za školné jsou považovány peníze na provoz veřejných vysokých škol, tak to školné dnes platí každý člověk, který odvádí daně. Student se tak plátcem školného stává v okamžiku první zdaněné výplaty, to znamená, v okamžiku kdy tak zvaně "zadarmo" vystudoval a byl vděčen za to, co pro něho učitelé "zadarmo" udělali nebo neudělali. Pokud se tento princip placení školného obrátí (státem garantované půjčky a pod., příklady v různých zemích), tím myslím "Já jsem student, který si Vás, učitele platí a žádám od Vás vzdělání, které mi dá předpoklady k uplatnění v mém životě", tak svým školným podpořím obor, o který mám zájem. Jestli se ve vybraném oboru uchytím je věc jiná, ale je to moje volba. Nakonec - nic není na světě zadarmo, ani dnešní vysokoškolské studium a platím-li ze své kapsy tak si pohlídám, co za své peníze dostanu.
0/0
9.11.2001 14:51

prdeloid

Zvrlost olomouckych studentu
Podporovat kryptokomunisty ze skol, stare rozmazane duchodce z KSC, to nasi studenti umi. Zaplatit skolne a neco delat poradne to jiz ne.
0/0
9.11.2001 13:03

JP

Re: Zvrlost olomouckych studentu
I feel very sorry about you poor prdeloid.
0/0
10.11.2001 11:42

gabriel

promluvil (plešatý?) zvrhlík
miláčku, chceš poslat ukázky z textu? byl brutálně antibolševický. udivuje mě, že s takovou adresou s tebou nejni větší prdel, prdeloide. jo, prdeloid je - pokud mě znalosti a paměť neklamou (neklamou) geometrický útvar ve tvaru prdele: někdy bych tě rád viděl, ale doufám, že nejsi nějaký skinhead, těch se bojím.
0/0
10.11.2001 14:37

Maryal

Školné - smrt pro chudší (chudé) studenty
Pokud se zavede školné, budu zřejmě donucena ukončit předčasně své studium na vysoké škole. Už teď jen s vypětím všech sil hradím své náklady na studium (a to se snažím šetřit, kde se dá), školné by mě poslalo spolehlivě ke dnu... Nejsem z bohaté rodiny (ani průměrně) a öbčasné brigády za 30,- Kč/hod. mi školné určitě nezaplatí. Mluví se pořád o půjčkách na školné, ALE: 1) nejsou schválené. 2) nikdo ani neví, jak budou vypadat, pokud budou. 3) nechci splácet úroky během studia i po jeho skončení. 4) nevím, zda po dokončení studia najdu hned práci (také nestuduji zrovna obor slibující vysoké příjmy) - takže z čeho bych pak půjčku splácela? Kdo na to má, ať si klidně (pokud chce) platí, já na to nemám...
0/0
9.11.2001 11:32

Havala

Re: Školné - smrt pro chudší (chudé) studenty
Každý by si měl zvážit svou cenu, tím myslím částku za kterou bude pracovat. Čím více umím a kvalitněji, tím více za svou práci dostanu. Jste-li jste nucen přijmou práci za 30,- Kč na hodinu, tak si položte otázku co umíte. Příklad - za 1 hodinu doučování středoškolského studenta, se v Olomouci platí od 60 do 150 Kč.
0/0
9.11.2001 14:04

Josef

Skolne ano
Skolne ano. Dejme tomu 15000/rok. Ale take stipendium! Za vynikajici vysledky - 14000/rok. Za dobre - 7000/r. Za spatne - 0/kc rok. To by umoznilo studovat vsem, ale ve vysledku by propluli jen dobri - chudi/bohati nebo (bohuzel) i spatni - bohati. S tim ale nikdo nic nenadela. Kdo ma prachy, ten si muze vzdelani vzdy "koupit".
0/0
9.11.2001 9:07

johny

Školné, nebo neškolné
Vážení. Je mi z celé té diskuze o škoném na VŠ nějak divno. Obávám se totiž, že se zde řeší pouze jeden segment systému vzdělávání v naší vlasti. V době, kdy učňovské školství téměř vymyzelo a z maturitního vysvědčení je do slova a do písmene cár papíru, se řeší zda budou mít nadaní chudí možnost studovat na VŠ. Mám tak trochu strach, že za pár tet s tímto přístutem zde bude každej v 25 "titulovanej" ale taky nezaměstnanej podobně jako jsou dnes středoškoláci a rukame nebude umět a chtít dělat nikdo. Jako bývalý student, končil jsem v 1998, říkám školné jako motivační prvek určitě ano. Už za našich dob studií se o tom mluvilo a nebyl důvod být proti, pokud ty peníze zůstanou škole. Studoval jsem v Praze a vždy byla možnost upravit si rozvrh tak, aby bylo možné si něco přivydělat, nebo jezdit už ve čtvrtek domů a pomáhat rodičům třeba s domácí prací. A na pivo jsme měli vždycky. Pokud dnes zakládám rodinu a mám trochu zodpovědnosti, tak dětem začnu od mala šetřit, aby si ten úvěr na školné brát nemuseli a pokud studovat nebudou dostanou to ode mne jako příspěk na bydlení. A našetřit za 18 let 100 000 to je vážení 500 měsíčně a to zas není taková katastrofa.
0/0
9.11.2001 8:23

Protka

Re: Školné, nebo neškolné
Ano, s Tvým názorem bych souhlasila, popsal jsi to skvěle, školné by bylo dobrý motivační prvek, ale opravdu dokážou všichni svým dětem našetřit?Užtakživot studentarodiče ( ale i studenty samoživitele)něco stojí, a že to je docela dost i bez školného,vím 100%, např. když spočítám kolejné, dopravu, skripta apod., tak z toho vyjde docela pěkná sumička = a to i bez případného školného)Uvědom si, že takový dělník nebo zdravotní sestra nemá takový super plat, aby si to mohla dovolit,i když by chtěla sebevíc své děti podpořit.
0/0
9.11.2001 11:59

E.T.

názor
zavést školné? Blbost na entou. Je zcela evidentní, že pak VŠ proplují všichni lemplové, jen když budou pěkně solit prachy. Jistě budou mít "kvalitní vzdělání"
0/0
9.11.2001 7:44

Havala

Re: názor
1.- Co mi v dnešním světe zajistí "kvalitní vzdělání", když nebudu nic umět. 2.- Pokud někdo chce papír, že absolvoval "vysokoškolské vzdělání", tak si to aspoň sám zaplatí a osud škol, které na tuto hru přistoupí lze předpovědět. Bohužel ne z roku na rok.
0/0
9.11.2001 15:02

pinus

Školné ano
Neshoduju se se slovy Petulky, ne kazdy dostane prilezitost studovat Rochester, ne kazdy ma chut zustat v zahranici. Sam jsem stravil nekolikerym studiem v zahranici dva roky, takze kdyz reknu, ze to neni pro kazdeho, vim o cem mluvim. Ale skolne by se zavest melo, a to z nekolika duvodu: 1) Rada "studentu" je zapsana na VS jen proto, aby se jim dostavalo vsech moznych studentskych vyhod. Zavedenim skolneho by se tato skupina vyrazne eliminovala. 2) Rada studentu oddaluje dokonceni studia zase jen proto, aby meli studentske vyhody. Mi kolegove v patem rocniku protahuji o semestr ci o dva, delaji jen na diplomce a chodi do prace. Ne vsichni, ale hodne z nich. 3) Provedla by se diferenciace mezi studijnimi obory - kazdorocni natresk na prava apod. by se snizil nasazenim relativne vysokeho skolneho (kdo chce byt pravnikem a slusne vydelavat, musi do toho taky trochu investovat). 4) I samotne VS by byly nuceny uzpusobit studium tak, aby bylo co nejkvalitnejsi a nejpouzitelnejsi v zivote. Kdyz bude mit vysoka skola dobre jmeno, bude si moci rict o vyssi skolne a tim opet zkvalitnit vyuku. --- Cele to ale predpoklada, ze bude existovat 1) system dostupnych bankovnich pujcek. Dnes existuje zcasti, stale ale jeste nedostatecne. Banka ale rada pujci budoucimu potencialnimu pravnikovi na skolne. 2) system socialnich a prospechovych stipendii. Ty by mely byt hrazeny z casti vybraneho skolneho. Vyssi prospechova stipendia budou jeste vic motivovat studenty k dobrym vysledkum. 3) Zmenu systemu "tabulkovych" platu pro VS pracovniky. Soucasny system je demotivujici. 4) Zmenu pristupu k ohodnoceni zejmena statnich zamestnancu s VS vzdelanim. Aby i nastupujici ucitelka nebo lekar meli sanci zacit postupne splacet pripadne uvery. To je dnes naprosto nemozne. --- Takze jak je videt, je stale jeste co delat. Ale jinak nez pres skolne to nepujde. A nakonec to bude prinosne pro vsechny - pro skoly, ktere budou moci a muset zlepsit vyuku, pro studenty, kteri si budou vice vazit sveho studia, i pro stat, ktery sice bude muset davat do skolstvi mnohem vice penez nez dnes, preci jen ale mene, nez by musel davat bez skolneho --- A jeste poznamka na zaver: Naprosto neuznavam nazor, ze studium VS je jakysi nadstandard, ktery by si studenti meli platit cele ze sveho. Absolventi VS to totiz teto zemi v budoucnu svou kvalifikovanou praci ve velke mire splati i s uroky (alespon velka cast z nich). Skolne by tedy nemelo kryt naklady na VS. Melo by motivovat.
0/0
8.11.2001 20:03

karel

zavést školné
samozřejmě. Když otočím slova socdem, tak všichni chudí i bohatí se budou ze svých daní skládat na to, aby někteří chudí a někteří bohatí mohli studovat. Ještě jsme si nezvykli být za sebe odpovědní. Testy na BSE platí také všicchni a ne ti, kdo jedí hovězí. Čím víc vyděláme, tím větší daně platíme. Čím máme víc dětí, tím víc nám stát dává z peněz těch kdo děti nemají. Jako by ty děti (studenty)dělal taky stát.
0/0
8.11.2001 19:22

Petulka

Moje troska do mlynice...
Ja porad nevim o cem tohle je. Ja studoval vejsku v Nemecku kde jsem musel platit cca 2.100 DM mesicne a pokud jsem byl dobrej tak mi skola davala prospechova... stipendia. Na tohle jsem si musel vydelat sam a vl. rukama (hlavou), protoze na rozdil od spousty svejch kolegu mi moji rodice nemohli dat vubec nic (oba jsou jiz bohuzel po smrti). Potom jsem odjel do US, kde jsem si udelal na Rochester University MBA program - opet za svoje (a tentokrate na uver, protoze tahle skola se snad ani jinak neda studovat...) a opet od nikoho nic... Pred ukoncenim jsem dostal nabidku na praci a jsem v pohode... ale... skolu platim stale svoji bance, a od nikoho jsem nedostal nikdy nic - opakuju NIKDY NIC a jestli si vetsina lidi v tehle zemi mysli ze kdyz jejich deti nebudou moct vystudovat tak ze se snizi jejich Buhvico... neni to pravdou. Pouze mne zarazi jedna vec - proc stat neudela system stipendii, ktery by umoznil i socialne slabsim studia na VS. Jinak skolne, to je nutnost, ale pouze za ucelem vyssi urovne skoly jako takove (tzn. skolne jako takove by zustavalo skole na ktere je pleceno, a ta by z nej platila lepsi ucitele, lepsi techniku...). Pokud vim tak kompletne financovane skolstvi ze st. rozpoctu nema moc zemi na svete...
0/0
8.11.2001 17:30

Jirka

Re: Moje troska do mlynice...
Zrejme jste vyjimecny clovek (i kdyz podle toho, co jste napsal si spis myslim, ze jste spis lehce zakomplexovany, ale nechci vyvolavat flame). Vyjimecni nejsou ale vsichni. Jsem ted ve Finsku a tady stat de fakto studentum plati za to, ze studuji. Cim studuji lepe, tim dostavaji vice. Nicmene i nejnizsi castka pokryva vetsinu vydaju. (Jen pokud student pracuje, tak se prislusna castka radikalne omezuje.) Uroven skoly je s nasimi skolami nesrovnatelna. Opakuji nesrovnatelna. Premyslim o tom, ze tu zustanu na dele nez jeden rok, ktery mii plati EU, a to i presto, ze si budu muset vsechno na rozdil od finskych kolegu platit sam. Jestli se zavede u nas skolne, je to dalsi duvod, proc tu zustat. Doporucuji vsem ostatnim, co aspon trosku muzou: Utikejte! (A to jsem hodne proti odlivani mozku do zahranici, ale kdyz to jinak nejde...)
0/0
8.11.2001 19:02

John

Re: Re: Moje troska do mlynice...
Ty asi patris mezi ty lenochy kteri si nechavaji statem vse platit. Zustan kde jsi a uz se nevracej. Takovych bylo hlavne za socializmu.
0/0
8.11.2001 21:25

Jirka

Re: Re: Re: Moje troska do mlynice...
Jo, jo, to budu ja.
0/0
9.11.2001 0:04

Petulka

Re: Re: Moje troska do mlynice...
Zadna flame reakce se nekona mily Jirko. Je mi jenom prochu smutn z Vasi vyzvy na konci Vaseho prispevku... To ze si za svoje vzdelani platim (na rozdil od Vas) je moje vec ale nikdy by mne nenapadlonabadat kolegy na VS v CR k tomu aby utikali. Kam totiz by meli utikat????? Do Finska? Nebo nekam jinam kde vladne "socializmus"??? Proc se za to nepoperete - vzdelani je to co Vam zustava, ale vy (a ti jimz adresujete svoje vyzvy) nejste ochoten za nej nic obetovat (krom odlouceni od rodiny...), nic co by Vam davalo ten pocit ze jsem sobestacny... Nevim kde se porad v lidech bere ta jistota, ze by meli mit VS vsichni a ze by jim to stat mel hradit vcetne ubytovani, jidla, dopravy... Coz takhle obleceni a co treba dovolenou u more - alespon v Jugosce... To uz samozrejme prehanim, ale v principu je to tak. V CR snad 75% studentu nejak podnika, nebo je zamestanano pri studiu - a nutno rict - nevadi jim to (alespon tem ktere znam ja). A jenom takovy maly paradox na zaver - jestlize jste takovy nepritel odlivu mozku, tak mi vysvetlete proc si budete ten pobyt prodluzovat a chcete tam zustat...A co se mych komplexu tyka - mam jeden jediny - nemam rad "ublizenecky"...
0/0
9.11.2001 12:31

gabriel

Re: Re: Re: Moje troska do finska
ale jistěže do finska, říkám to už roky... vyzkoušet si svoje: en puhu suomea...
0/0
10.11.2001 14:41

Martin Vańourek

Re: Moje troska do mlynice...
Jsem názoru, že základní vzdělání by mělo být zdama, ale to vyšší pak za úhradu.Když pak takový "státní" student dostuduje jako právník, na svých úkonech, které se naučil za státní peníze, účtuje nekřesťanské peníze.A ba druhé straně, když většiná má mobilní telefony, nejsou zase na tom tak špatně, aby tady brečeli !
0/0
11.11.2001 14:58

x-filess

Skolne je obrovska bariera !!!
Vazeni, spocitejte si to. mateju navrhuje skolne 14000/rok/student. Dnesni rodina ma vetsinou dve deti. Jsou od sebe vetsinou dva roky. Pokud jde na VS jedno, vetsinou jde i druhe. To je vydaj 28000 korun. Skolni rok ma samozrejme 9 mesicu i se zkouskovym obdobim ale pro lepsi ilustraci to prepoctu na 12 mesicu. Takove studium dvou deti na vysoke skole zatizi rodinu 2333 korun na mesic. A to je jen skolne. Pak je treba jeste penize na koleje, skripta, dopravu, jidlo, coz je dle mych zkusenosti tady v Brne treba minimalne 3000 na mesic, ale s tim, ze musite maximalne skudlit, temer zivorit a nemuzete si ani zajit do kina a jist musite smazene vajicka nebo suchy chleba (s malou nadsazkou). Pak to zatizeni vychazi rodinu na 8333 korun mesicne. (o prazdninach 2333).A to podotykam, ze se jedna o naproste minimum, kdy s tim dotycni studenti vyjdou horko tezko. Ano, muzou si pomoci nejakyma brigadama a podobne, ale to nemuze byt vetsinou vice nez dvakrat tydne, aniz by zanedbavaly studijni povinnosti. Navic nemaji jistotu brigady a spolehat se na to nemuzou. Ja napriklad nemuzu tento rok kvuli rozvrhu na zadnou brigadu. Jsem z vyssi prijmove kategorie, dostavam dostatek penez od rodicu a navic sam podnikam (prodej pocitacu), ja bych na to zaplaceni mel. Ale velmi hodne lidi okolo mne ne. Modelovy priklad: ma byvala divka a jeji sestra - prijem rodiny 14tisic mesicne cisteho. Po odecteni vydaju na skolu jim zbude 5666kc/mes. Z toho si rodice musi zaplatit jidlo, bydleni, obleceni a vlastne vsechno co je treba. Je to vubec mozne ? Myslim, ze tohle odsuzuje lidi z teto prijmove kategorie k tomu, aby nemohli studovat. Oni si tezkou troufnou vzit bankovni pujcku. Vysoka skola neni pro blbce a i chytri lide nekdy nedostuduji. A jakou maji jistotu, ze jejich dve dcery dostuduji ? Kdyz nedostuduji, spise zustanou ve stejne prijmove kategorii jako jejich rodice. Jak znamo plat hodne souvisi se vzdelanim. tezko by se jim splacel 400000 uver za studium jejich dvou dcer. Skolne vytvari obrovskou propast(resp. jeste ji zvetsuje) mezi lidmi s vyssimi a nizsimi prijmy. De fakto pak nezalezi na tom, jak je dotycny clovek dobry, ale kolik ma penez a ma - li jich malo je temer odsouzen k tomu abych jich i nikdy nemel vice. Pritom dotycne devce je hodne dobre a inteligentni a muze hodne dokazat, ale mozna ji to nebude umozneno. Oprava: bude ji to umozneno, ale jedine s moji nemalou financni pomoci jakozto dobre kamaradce, se kterou jsem stravil nemalou cast meho zivota a jiz duveruju a hodne dluzim. Student technicke vysoke skoly, jmeno radeji nebudu uvadet.
0/0
8.11.2001 16:45

Jirka

Re: Skolne je obrovska bariera !!!
Naprosto s Tebou souhlasim. Jsem z CVUT a naklady v Praze jsou jeste o neco vyssi. Moje sestra take studuje a prijem rodiny je nizsi, nez jsi napsal v Tvem priklade. Vzdelani pro kazdeho neznamena, ze si ho musi kazdy zaplatit. Investice statu do vzdelani je nejlepsi invesice, jakou muze udelat. Jenze misto toho skolstvi neskutecne odira a penize jdou buh a zlodeji vi kam.
0/0
8.11.2001 19:06

Protka

Re: Skolne je obrovska bariera !!!
100% s Tebou souhlasím.To jméno jsi ale vést mohl, za svůj názor se snad nemusíš stydět!
0/0
9.11.2001 12:04

JV

Školné
Jinak to nepůjde.
0/0
8.11.2001 15:44

Jirka

Nedavat zlodejum, davat vysokym skolam.
A taky neposlouchat ty, co krici "zavest skolne". Zavedeni skolneho by znamenalo popravu mnoha studentu a tedy i vysokych skol. Na vysokych skolach chybi spousty miliard, ktere jsou v necich kapsach... Co se tyce urovne a vybaveni skol, mam s cim srovnavat, momentalne studuji ve Finsku.
0/0
8.11.2001 15:06

hunter

Zavést školné.
Pokud studenti neplatí školné, měli by držet hubu a krok. Vůbec nejlepší křiklouni jsou ti, kteří přerušují studium a pak vesele studuji za přispění eráru třeba o tři roky déle. Já jsem studoval za své a navíc těsně před třicítkou. Takže zavést školné. Hlavně mi nic neříkejte o nadaných a chudobných.
0/0
8.11.2001 14:34

Románek

Re: Zavést školné.
O nadaných a chudobných ti teda říkat budu (můj případ) ,a až budeš žít v zemi levný pracovní síly(Vš učitelé a absolventi odejdou) , tak si tu svojí vejšku "za svoje " budeš moct akorád strčit do prdele !
0/0
8.11.2001 15:19

hunter

Re: Re: Zavést školné.
Tak hele, tady jsme si nerozuměli. Já nejsem proti přidání vysokým školám, ale jsem proti aby kdejaký lempl zadarmo studoval osm let. A tady pomůže jenom školné. Zpočátku třeba symbolické, ale věř že za pár let to bude normální. Jo, flákat se po hospodách, nechodit na přednášky a proplouvat jak se dá. Život je chlapče tvrdej a pokud za něco stojíš tak vystuduješ i z dluhama jako já. Tak nebreč a makej.
0/0
8.11.2001 15:35

J. Hrbac

Re: Re: Re: Zavést školné.
Takhle je to zavedeno již teď, kdo studuje déle než šest let, (tj. podruhé opakuje), platí.
0/0
8.11.2001 17:01

Havala

Re: Re: Re: Re: Zavést školné.
Chtělo by doplnit částku, kterou např. student UP zaplatí za jeden školní rok. Druhá a domnívám se častěji využívaná možnost je studium ukončit a začít studovat znovu. Na obor kam se přijímá bez přijímací zkoušky není žádný problém, škola je ráda se se někdo přihlásil a dostane na něho od státu peníze, student si prodlužuje mládí a doba studia se začne počítat od nuly. Tam kde jsou přijímací zkoušky je bohužel určité riziko nepřijetí. Téměř k dokonalosti to dovedli studenti, kteří se zapíší na obor, který neúspěšně ukončili a podaří se jim uznání zkoušek z předcházejícího pokusu o studium (i uznání celého ročníku). A teď přijde někdo kdo chce tuto pohodu narušit např. školným.
0/0
9.11.2001 15:32

reclaim

Re: Zavést školné.
doporučovat aby studenti drželi hubu a krok....to už tady bylo skoro čtyřicet let jednoho totalitního režimu a bohužel to docela fungovalo, je vidět odkud "pan hunter" čerpá inspiraci ještě k tomu nakolonovanou tržními ideály.
0/0
8.11.2001 16:02

hunter

Re: Re: Zavést školné.
Až budeš velkej kluk, zařiď si vlastní VŠ a vytiskni si diplom bez práce. Jenom nevím bude-li někde uznáván.
0/0
8.11.2001 16:31

Petr

Re: Zavést školné.
Ty musis byt peknej debil! Je jen tvuj problem, ze jsi nestudoval driv a pak pozdeji za to platil. Uvedom si, ze mi nemuzeme srovanavat ekonomickou situaci u nas s napr. Britanii. Prober se, i tve deti treba budou chtit studovat.
0/0
22.11.2001 16:15

Havala

Na popravu nejlépe vozem.
Půjdu se podívat, zda odsouzenci nebo paní rektorka přijedou na popraviště dvěma novými auty (každé stálo přes milión), které vedení university v kritické finanční situaci zakoupilo. Případní návštěvníci se mohou porozhlédnout po Zbrojnici a pokusit se najít ošoupané židle či jiné atributy bídy, která ve Zbrojnici panuje.
0/0
8.11.2001 11:04

J. Hrbac

Re: Na popravu nejlépe vozem.
To mi připomíná argumentaci komunistů, kterou jsem nedavno četl: "tolik peněz se za nás vráželo do oprav hradů a zamků" Takto by prece mely vypadat vsechny budovy a jejich vybavení, všichni učitelé (nejen VŠ) by měli mít taková auta, ne?
0/0
8.11.2001 16:54

x-filess

Re: Re: Na popravu nejlépe vozem.
Jasne, souhlasim s tim ze by meli. Ale naprosto urcite ne v situaci, kdy na to skola nema. Pak se ma setrit. I na autech.
0/0
8.11.2001 18:36

Havala

Re: Re: Na popravu nejlépe vozem.
Plně souhlasím a těším se. Pokud si pamatuji ze školy tak, takový ráj na zemi se nazývá komunismus.
0/0
9.11.2001 13:47

Maryal

Re: Na popravu nejlépe vozem.
Na Zbrojnici možná ne... Ještě si stěžuj, že se něco opravilo... Ale už jsi byl na katedře dramatických umění? Viděl jsi ten havarijní stav? - Pokud ti tam něco nespadlo na hlavu - pak gratuluji, jsi šťastný člověk.
0/0
9.11.2001 11:22

Havala

Re: Re: Na popravu nejlépe vozem.
Nevím jaký je poměr "štastných" a těch kteří jsou praštěni padajícím předmětem, ale chtělo by dodat informaci, kde katedra byla umístěna dříve a proč je tam, kde je dnes. A hlavně v jakých prostorách bude za rok či dva a zda finance vynaložené na přípravu nových prostor pro předpokládaný počet učitelů a studentů se Vám zdají malé, přiměřené či vysoké, protože i to jsou peníze na školství. Zkuste si odhadnou kolik penez by bylo zapotřebí aby takové zázemí jako bude mít katedra dramatických umění měly i ostatní katedry na UP.
0/0
9.11.2001 16:08

gabriel

Re: Na popravu nejlépe vozem.
víš, máš pravdu. ale nechápu, jak se půjdeš podívat na popravu, která v době, kdy vznikl článek - a tedy i toto fórum -, byla jistě za námi :)
0/0
13.11.2001 14:34

mac

poprava
Fandím studentům, snad se jim podaří "vydemonstrovat" nějaké peníze, aby s nimi mohlo vedení školy zase nehospodárně nakládat a porušovat zákon o veřejných zakázkách
0/0
7.11.2001 9:23

Najdete na iDNES.cz