Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Svět se toho dne nezměnil, míní Vondra

Za svůj stěžejní úkol považoval bývalý český velvyslanec v USA a nynější vládní zmocněnec pro pražský summit NATO v roce 2002 Alexandr Vondra přijetí České republiky do NATO. Jak s odstupem času hodnotí své snahy? Jaké postavení mezi členskými státy Česká republika zaujímá? Je členství v NATO zárukou ochrany státu? Od 11 hodin odpovídal Alexandr Vondra čtenářům iDNES v on-line rozhovoru v rámci Dne NATO v Ostravě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Honza Malina

PRESIDENTOVA CENA OD CEELI--OSTUDA STATU
Přišlo mi e-mailem od Rosti Hedvíčka z Floridy. Po mém článku "Další zbytečná pocta Václavu Havlovi" se mi dostalo poněkud nečekané odezvy. Za prvé mi vynadalo jen skutečně málo lidí, řádově jen desítky - ve srovnání se stovkami po článcích o odsunu Němců po válce a jen možná 2 nebo tři muži, zbytek jen ženy. Připomělo mi to slovenské "babky demokratky", které si "nenechaly sahat na Mečiara" a nebo nadšené německé ženy v dirndlech, dštící lásku na kolem v autě projiždějícího Hitlera (teď jsem předevčírem viděl na History Channel, channel 345, mám to na satelitu, nic si nevymýšlím), české ženy jsou Václavu Havlovi skutečně nekriticky oddány, jak dojemné - úplně jako když Marie Kabrhelová s Gustávem Husákem stáli na tribuně a takhle soudružsky se uchopili za ruce a s rukama nad hlavou zdravili pod tribunou procházející a mávající soustružnice z Kolbenky se šťastnými tvářemi... jsem z toho úplně v tranzu... A druhá věc - místo obvyklých nadávek se mi dostalo "konstruktivní kritiky" a že to tam není všechno a co tam chybí a kde to je. Tudíž to co teď píšu - mám "z dobře informovaných kruhů". Celé to prý začalo ve Washingtonu, kde Sášenka Vondra dobře vykonával svou práci, jejíž náplní bylo sehnat co nejvíce čestných uznání, poct a doktorátů honoris causa pro Václava Havla - to je prosím Vondrova hlávní a téměř jediná pracovní náplň. A Vondra oťukal CEELI, což je taková podkomise ABA (American Bar Association-sdružení právniků v U.S.A.) jestli by jako neměli zájem o nějakou freebie (něco téměř zadarmo), třeba udělat pobočku v Praze "za výhodných podmínek". A CEELI že jo a tak to Sášenka písknul Václavovi a Václav poslal CEELI dopis o tom, jak je strašně potěšen tím, co se právě dozvěděl - dopis je na adrese http://www.blisty.cz/fax.php?id=16 a dle Britských listů jej poskytla Kancelář prezidenta republiky. No a skončilo to tak, ze celý park, tedy nejen samotný objekt Grebovka v dnešních Havlíčkových sadech v Praze, který v předminulém století postavil stavitel František Havel (hm!) byl po zásahu presidenta Havla pronajat CEELI na 75 let a to za symbolickou cenu 100 tisíc korun ročně. Návrh smlouvy a článek s dalšími odkazy je na adrese http://www.britskelisty.cz/0104/20010402d.html No a tak vyměnil Václav Havel Grebovku za poctu CEELI Rule of Law Award (Vláda zákona!) od American Bar Association - jaký to humanista! Bylo by zajímavé vědět, co asi všechno musel zpronevěřit Václav Klaus za ty jeho čestné doktoráty? Nevíte někdo? Rosťa Hedvíček, Florida
0/0
29.10.2001 5:18

Jasmína Zlatníková

dodatek
dodatek - e-mail
0/0
28.10.2001 14:18

Jasmína Zlatníková

Summit NATO v Praze
Na koho se mám obrátit, když se chci podílet na organizování listopadového summitu?
0/0
28.10.2001 14:14

Jirina Fuchsova

Pred ceskym vstupem do NATO
svolal Sasa Vondra do Washingtonu stovku "krajanu" ceskeho puvodu, z nichz vetsina uz nemluvi cesky. Tam jim dal podepsat pisemne predtistene zadosti o cesky vstup do NATO. 30.000 americkych Cechu, dodnes protipravne, protiustavne a diskriminacne bez uznaneho OBCANSTVI CESKEHO, bez moznosti byt restituovani/odskodneni za ukradene majetky, bez moznosti ucasti v ceskych volbach ovlivnit cokoli ve sve vlatsni zemi, zadalo americkeho prezidenta a kongres o odlozeni ceskeho vstupu do NATO dokud CR nevrati tato zakladni lidska prava vsem americkym Cechum, nejen "nekterym".... Pisemny material o teto zadosti dodany na velvyslanectvi pro zucastnene "krajany" personal ceskeho velvyslanectvi pana Vondry OKAMZITE VYHODIL DO KOSE..... V americkem senatu hlasovani o vstupu CR do NATO proslo o DVA hlasy, hlavne proto, ze do NATO zaroven vstupovalo Madarsko a Polsko... Na rozdil do techto dvou zemi Cesko dnes nema ani sve vlastni supersoniky....
0/0
27.10.2001 18:48

Josef

Dotaz
Pane Vondro, můžete mi vysvětlit v čem je Rakousko míň bezpečné než ČR, když není členem NATO a pak čím NATO zdůvodnilo agresivní útok na svrchovaný stát Jugoslávii? A nespokojím se s vysvětlením, že v Kosovu bylo někomu ubližováno, to je nesmysl, protože stejně je ubližováno v sev.irsku, baskům ve Španělsku, Kurdům v Turecku, palestincům na středním východě, čečencům v Rusku apod. Takže ubližování byla záminka a nebo je NATO vrcholně nespravedlivé a neměří všem stejným metrem. OSN NATO k žádnému zásahu nevyzvalo.
0/0
27.10.2001 13:55

Vontola

Re: Dotaz
Kromě mnoha pravopisných chyb s Tebou, Josefe, úplně souhlasím. Byl to politický trik - přijmout do NATO bezprostředně před nepopulárním, politicky zbytečným a logicky neodůvodněným zásahem v Jugoslávii pár nových členů, které k ní měly určitou historickou vazbu.
0/0
28.10.2001 4:50

Najdete na iDNES.cz