Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Taliban rozjel naplno i válku lží

Taliban prudce vystupňoval psychologickou kampaň, která nabírá na tempu za kulisou skutečné války. V této bitvě však místo tomahawků létají přehnaná čísla a místo bomb lži. Výsledkem je například to, že nikdo neví, kolik civilistů dosud zahynulo, a oznámené údaje jsou stále méně věrohodné. Jiným důsledkem je třeba to, že podvyživený afghánský rolník, který najde balíček potravin shozený z amerického letadla, teď neví. Jsou opravdu otrávené? Pokud uvěří, že ano, neví ani, zda je otrávily USA, nebo Taliban.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Radovej clovek

nedelejte si iluze...
... pravda je jako vzdy nekde mezi. Muslimove opravdu nemaji USA v lasce, to je fakt. A neni se cemu divit. (www.lens.cz/xfer/pravda.doc) Neda se sice verit vsemu, ale i psychonatlak lzivych argumentu patri k valecnejm taktikam, dezinformace, mateni nepritele... Proc by mel bejt Taliban spatnej zrovna kvuli praktikam, ktery pouzivaji i "spojenci"? Uz tak je odsouzenihodnej sam o sobe. Ale co jejich opozice?...Vite proc lidi vitali Taliban v 96tym? Protoze stavajici vlada (nynejsi opozice) della hrozny zverstva, lidi si mysleli, ze to bude lepsi....
0/0
29.10.2001 11:14

barbudo

Re: nedelejte si iluze...
Dodnes si možná většina Afghánců myslí, že "Talibán jsou mrchy, ale ze všech těch mrch, co tu byly jsou ty mrchy nejlepší", jak nedávno řekla poslední doktorka v Kábulu. Pokud někdo z Afghánců nadává na Talibán, pak ale většinou jednou větou nadává i na USA. Oni vědí, kdo jim tam islámské fundamentalisty vychoval a vyzbrojil. Dobrá zpráva je, že USA velmi váhají s podporou "severní koalice". Mají oprávněný pocit, že podporovat teroristu jen proto, že je nepřítelem jejich nepřítele může být poněkud krátkozraké.
0/0
29.10.2001 13:30

pudlik

Ládinovci
Jestlipak si někdo uvědomuje, že ten antrax se začal objevovat ihned poté, co televize odvysílala záznam pokecu toho fousatce Ládina. Nic bych za to nedal, že v tom jeho projevu bylo něco takto skrytého. Různí pochybovači, fidelové, arafati, saddámové a rudí anarchisté, pokuste se oponovat.
0/0
29.10.2001 8:09

gmj

ještě že máme nezávyslá média
To mě spadl kámen ze srdce, že nás neinformuje Taliban. Lhát to by jistě američani neudělali, a proto jsem rád, že nás informují zcela objektivně novináři jako jsou pánové z MF dnes, kteří berou zprávy přímo od amerického ministerstva obrany. Jen tak dál žurnalistika je především o šíři a objektivnosti informací a já si myslím, že objektivnější informace než nám poskytují vojenské zdroje USA ani dostat nemůžeme. Tedy alespoň od tak kvalitních novinářů jako jsou jistě všichni v MF dnes a kterým bych chtěl tímto pogratulovat k jejich fantastické práci. Zvláště zasvědcené a objektivní komentáře na mne udělaly veliký dojem.
0/0
26.10.2001 18:19

Pllat

Podívejte se:
http://rawa.false.net/index.html a toto jsou fakta! Všem pochybovačům doporučuji, aby věděli koho na tomto fóru obhajují.
0/0
26.10.2001 16:41

Karel

Válka lží..........
Tohle je válka fanatických zastánců různých bohů. Pro muslimy je to Alláh, pro krestany Hospodin, pro Americany dolar a moc a pro nás ta největší prdel (v současné době lezeme do té americké). Nikdo z nás nevíme, kde je pravda a nikdy vědět nebudeme. To ví jen několik zasvěcenců, kteří sedí v teple a posílají proti sobě svoje cvicené bojové ovce. A až bude po všem, tak se sejdou kolem stolu a rozdělí si ten krvavý koláč. Hádáte se tady o ničem. Běžte radši na pivo a počkejte až vám dájí do ruky zbraň a řeknou vám, kam s ní máte jít.
0/0
26.10.2001 14:22

Bonifác

Re: Válka lží..........
Jen tak pro pořádek, zajímalo by mě do které lezeš nebo bys rád lezl Ty. Buď rád, že to je americká. Ruský jsme si užili až až. A udělali z některých přesně takový kretény s degenerovaným mozkem, jak to předvádí početná skupina rádoby demokratů na těchto chatech. Jestli si myslíš, že jsme takový kabrňáci, že nikoho nepotřebujeme, tak se velice pleteš, kamaráde.
0/0
26.10.2001 20:06

Radek

Re: Re: Válka lží..........žádost
Nikdo nemá nic proti tomu, kamaráde ServáciPankráciBonifáci, že se nejlépe cítíš v teple něčího zadku, chápu, tam tě to totiž nenutí přemýšlet. To za tebe udělá Velký Bratr. Jen tě důrazně žádám, abys tuto kulturu řitního alpinismu nevnucoval jiným lidem.
0/0
29.10.2001 7:58

Mrtvol

lži? proč ne
Zvláštní, jak mnoho lidí se podivuje nad tím, že všichni uvádějí špatné informace. Neslyšel jsem o žádné válce, kde by si obě strany posílaly přesné informace, popřípadně omluvy za informace nepřesné...
0/0
26.10.2001 11:05

Olin

Válka lží....
Jde o manipulaci s veřejným míněním, ale trochu hrubší povahy, která není až tak vyjímečná vzhledem k zvyklostem v tomto pro nás tolik hodnotově vzdáleném muslimském světě, kde ukamenování není nic vyjímečného a přece je většina obyvatel bere za spravedlivé a normální. Je to jiný svět, proto jej nemůžeme hodnotit naším pohledem. My lpíme na určitých hodnotách, které jsou pro nás důležité, ale oni lpí zcela na jiných, které jsou důležité pro ně. Pokud budeme jejich svět odsuzovat podle našich hodnot, potom budeme naprosto netolerantní tak, jak jsou netolerantní jejich teroristé k nám. Proto zničme ty netolerantní teroristy, ale ne tak, jak to děláme v současné době, kdy právě ti teroristé o které tu jde sedí ve svých evropských či amerických bytech a ze svých sedaček na CNN sledují, jak za ně umírají nevinní muslimové v Afgánistánu. Nebo vážně myslíte, že ti, co dělají teroristické útoky v USA a třeba i v Evropě žijí v právě "napravované" oblasti a k páchání zla dojíždějí??? A ještě jednu věc. Jste si jistí, že námi nikdo nemanipuluje? Přečtěte si něco i diplomatických a propagandistických pozadích třeba druhé světové války. Nebo si uvědomme, jak důležitá je třeba pro Velkou británii svoboda a demokracie a boj za ní a jak se postavili zády k naší demokracii v Mnichově 1938 přesto, že byli našimi vojenskými smluvními spojenci... Neviďme vše jen dvojbarevně podle toho, jak se to líbí skupinám modelujícím veřejné mínění. Mysleme vlastním rozumem... Marně vzpomínám, zda se nám VB a Francie kdy omluvila nebo nějakým způsobem nahradila porušení mezinárodní smlouvy, které potažmo vedlo až k nástupu komunismu u nás. Může mi někdo pomoci si vzpomenout?
0/0
26.10.2001 10:56

GhorX

Re: Válka lží....
Vážený Oline, oni jistěže mají právo lpět na svých hodnotách jak je jim libo, ale stejné právo máme i my a jestliže Taliban jakožto vládní hnutí Afghanistánu otevřeně podporuje výcvik lidí, kteří nás zabíjejí kvůli svým ideálům, dává nám to právo takový režim likvidovat - tedy nejde pouze o konkrétní osoby / teroristy, jde také o zničení všech, kdo je podporují. Dále, je jisté, že jsme manipulováni, na druhou stranu připusťme, že není moc důvodů, proč by chtěl jeden z nejvyspělejších států vojensky napadnout jeden z nejzaostalejších, kromě těch, které uvedl. Lži přicházejí z obou stran, i když věřím, že se pravdu časem dozvíme. Ano, selhání našich spojenců v roce 1938 bylo trestuhodné - ale je to 60 let, pokud vím a lítost nad špatným rozhodnutím vyjádřili několikrát. Mimochodem, co by podle Vás musel stát dělat, než by oběť měla právo použít na svou obranu sílu ? Myslím kromě brutálního vyvražďování interních a externích odpůrců, podpory terorismu (tedy masových vražd a genocid nevinných lidí), plánované likvidace vlastního obyvatelstva hladomorem... Radíte - stejně jako pacifistické ovce - za žádných okolností neporušit suverenitu jiného státu ? Nebo jako křesťanské ovce - nastavit druhou tvář ?
0/0
26.10.2001 11:34

Olin

Re: Re: Válka lží....
Dobře, likvidujme tedy režim.... A to budeme činit plošným bombardováním? USA dokázali zlikvidovat komunistický režim u nás a v celé sovětské oblasti bez bombardování. Ano bombardovat se nemohlo, protože proti stál vojensky mocný nepřítel a byla by z toho světová válka. Ale kdyby mocný nebyl a západ by nás chtěl osvobodit od zločineckého komunistického režimu tím, že by bombardoval naše kasárna, elektrárny, sklady, nádraží, letiště, strategické cíle proto, že slouží zločineckému režimu, byly bychom jim my jako obyčejné obyvatelstvo za takovou vděční? Myslím, že ne a ani by režim nemusel veřejným míněním moc manipulovat. Se svojí babičkou jsem několikrát hovořil o bombardování spojenců za druhé světové války. Jistě, spojenci měli na mušce strategické cíle protektorátu hitlerovského Německa, který disponoval našim strojírenstvím a průmyslem. Ale bybička byla svědkem toho, kdy britští hloubkoví stíhači zaútočili na nádraží ve Světlé nad Sázavou, kde stál plně obsazený civilní vlak připravený k odjezdu. Bylo tam tehdy mnoho civilních obětí, čehož samozřejmě tehdejší propaganda náležitě využila, ale babička mezi nimi měla mnoho známých a snad i příbuzné a nikdy to angličanům neodpustila a nenechala si vysvětlit, že to byla válka, že to byli spojenci a že bojovali za naši spravedlivou věc, za nás... Tak nevím.
0/0
26.10.2001 12:02

barbudo

Re: Re: Válka lží....
Ano, USA jsou povinny v Afghánistánu zasáhnout a to i vojensky. Je to jejich povinnost, je to jejich dluh. USA použily Afghánistán jako cvičiště islámských fundamentalistů proti SSSR. To napomohlo k rozpadu "tábora míru a socialismu" a i my jsme se zbavili totality (alespoň někteří jsme tomu rádi). Vedlejším účinkem byl naprostý rozvrat Afghánistánu, ovládnutí země hordami teroristů. Byla obrovská chyba, že nedošlo k žádnému důslednému řešení této situace (GWB tuto chybu přiznal a řekl, že už se nikdy nesmí nic takového opakovat). Podporou Talibanu se sice podařilo zemi skoro sjednotit, ale stále pod vládou fundamentalistů. Nejsem si ale vůbec jistý, že lze dluh vůči Afghánskému lidu splácet bombardováním z výšky 10 kilometrů. Možná, pokud by bombardéry shazovaly výhradně potraviny, učebnice a dnes i stany a přikrývky. Dávat zásah v Afghánistánu do souvislosti s "bojem proti terorizmu" je trochu nebezpečné, protože by takový zásah mohl skončit dříve, než bude Afghánistán vrácen do alespoň trochu normálních kolejí.
0/0
26.10.2001 12:25

zjt

Re: Re: Re: Válka lží....
Je třeba se podívat pravdě do očí. Svoboda, demokracie, lidská práva a všechny tyto ideály jsou jen zástěrkou na poli mezinárodních vztahů se s nimi můžeme setkaj jedině jako s argumentem podporujícím rozhodnutí, které jinak sleduje primárně zcela odlišné cíle. Aniž bych se zastával teroristů, přiznejme si, že to jsou USA, které otevřeně hlásají, "vyhrazujeme si právo zasáhnout vojensky kdykoliv a kdekoliv to uznáme za vhodné, neuznáváme v této věci autoritu rady bezpečnosti OSN" nebo "naše (tj. americké) zbraně umí rozlišovat mezi vojáky a civilisty a to se týká i našich nukleárních zbraní" to není výmysl to je oficiální doktrýna USA, oni skutečně tvrdí, že jejich taktické jaderné zbraně umí rozlišovat mezi vojákem a nevojákem. Proč to uvádím, hodlám jenom demonstrovat, že USA neuznává mezinárodní právo jako takové, a jakékoliv jejich rozhodnutí je činěno bez ohledu na toto. Pokud tedy USA prohrají válku v Afganistánu nemusí to být nutně prohra západní demokracie, ale naopak by jí to mohlo paradoxně prospět. Ps: možná to zní nenávisně k USA, ale tak tomu není, USA je země, které svět jako takový vděčí za hodně, a žijou tam lidé od kterých se máme čemu učit, ale na druhé straně, političtí vůdci zneužívají potenciálu, který jim tito lidé svěřili a hrají si tak trochu na pány všehomíra.
0/0
26.10.2001 18:38

Pllat

Re: Válka lží....
Velmi dobře napsáno, ale nesouhlasím s vámi. Teroristé jsou teroristé. A není podstatné, jak si která skupina říká( IRA, Tamilští tygři, Rudé brigády, OOP(záměrně uvádím tuto palestinskou teroristickou organizaci), či jakkoliv jinak). Je velice smutné, že někteří chudáci muslimové, kteří jsou rádi, když mají něco k jídlu, umírají za představitele Talibanu. Je to bohužel fakt. Jenže je tam válka, tam bojuje pravidelná armáda, a konkrétně v Avganistánu je válka již moc dlouho. Tito obyvatelé vědí o tom, že se na jejich území bojuje. Na rozdíl od obyvatel, kteří v jiných částech světa žijí v relativním klidu. Naneštěstí právě na ně, na nás, dochází k teroristickým útokům. Je to snadná kořist, lehký cíl. To lpění na hodnotách? Naše společnost také před cca před 300 lety lpěla na jiných hodnotách. Ale to se podá pouze časem. Pokud bude náboženství, takové jaké je. Bude i fanatizmus. Pokud bude fanatizmus války neskončí. Ostatně druhá světová válka byla také postavena na fanatizmu, na velikáštví a jakési vrozené nadřazenosti. Velká Británie a Francie před II.světovou válkou slevily z principu svobody a byly rádi, když tu "odvrženou" svobodu mohli potom hájit. Najednou šlo i o ně. A za to co způsobily tyto státy se možná omluví pan Havel jim, oni nám rozhodně ne.
0/0
26.10.2001 12:07

Olin

Re: Re: Válka lží....
Asi ano... Ale propaganda je svinstvo a je mi líto lidí, kteří mají názor jen podle propagandy té naší, či druhé strany a vezmou ji za svou pravdu. USA jsou ti spravedliví..., ale je to pravda? Kde byla spravedlnost při osidlování území vůči místnímu obyvatelstvu, kde byla v éře otrokářství a následně rasismu a není to tak dlouho. Jde o pokryteckou spravedlnost. Kdyby v tomto případě mělo být vše správné a spravedlivé, tak by tuto krizi měla řešit OSN, neboť vznikla právě k těmto účelům, ale spravedlnosti se chopila sama USA jako nejspravedlnější. OSN ji podpořila, ale měla jinou možnost?
0/0
26.10.2001 12:24

Dolfik

Re: Re: Re: Válka lží....
Tak seber svoji rodinu a vypadni z Cech, toto uzemi patrilo kdysi keltskym kmenum. Aby ramci osidlovani uzemi byla zachovana spravedlnost. Uvedom si, ze na svete nikdy nebyla spravedlnost, proc by mela byt nyni??? Stale jde o pravo silnejsiho nebo schopnejsiho. Pises bez mezinarodniho a historickeho a vseobecneho rozhledu. Jen sve vlastni pocity. Vis co napr. bible rika o USA? Ze USA vytvori OSN, tedy jinymi slovy USA=OSN. Cim se budou USA vyznacovat? Je uplne jedno jestli situaci resi USA nebo OSN, stejne nakonec OSN celou akci zaplati USA.
0/0
26.10.2001 23:28

barbudo

Re: Re: Re: Re: Válka lží....
Není to tak dlouho, co byl kdesi v Evropě nějaký natěrač a taky něco vykřikoval o právu silnějšího a schopnějšího, o záchraně civilizace. (Čirou náhodou ho finančně docela dobře podporoval i dědeček dnešního prezidenta USA). Záchranu civilizace pak prováděl i vařením mýdla z našich předků. Čirou náhodou se naprostým barbarům podařilo tomuto zachránci civilizace nakopat řiť. Tento zachránce civilizace se k moci dostal vcelku demokratickým způsobem v jedné z nejvyspělejších zemí světa. Možná paměť bude příčinou nedůvěřivosti středoevropanů.
0/0
27.10.2001 16:15

starýho talibana syn

Duchaplný příspěvek
Myslím,že můj příspěvek je duchaplný.
0/0
26.10.2001 9:27

Feyd

Re: Duchaplný příspěvek
No jestli plati "mladej jako starej" tak musi bejt starej pekny pako... :)
0/0
26.10.2001 11:45

Petr

co je pravda a co je lez?
Nevim, proc se tak napada jen strana Afganistanu. Myslim, ze zamerne lzou obe strany. Pravda je nekde uprstred: neni tolik mrtvych, jak tvrdi Afganci, ale ani tak malo, jak tvrdi Americane. A omluvit sestreleni nemocnice tim, ze to byla nemocnice vojenska! To chce mit silny zaludek. Existuji prece nejaka pravidla o tom, ktere veci jsou ve valce tabu. Take si nemyslim, ze by Americane priznavali chybu az po nekolika dnech, kdy se situace uklidni. Spis si myslim, ze je uverejnuji v okamziku, kdy uz nemaji sanci zatloukat, zatloukat, zatloukat. Viz. sestreleni vlaku v Srbsku. Nejdriv, ze nic netrefili, pak ukazali zrychleny zaznam, ze se tomu jako nedalo zabranit, vlak tam proste na ten most vjel jak japonsky rychlovlak, no a nakonec priznali, ze to proste byla jejich chyba. Co jim zbyvalo, kdyz se ukazalo, ze puvodni zabery byly zrychlene. Stejne si myslim, ze nikdo z nas nedokaze rozlisit, co je pravda a co je lez. To ukaze az historie, ale to budem mozna uz po smrti (myslim starim, aspon teda doufam). :-)
0/0
26.10.2001 9:23

Dolfik

Re: co je pravda a co je lez?
Nez napises takove kraviny, precti si alespon nejnovejsi zpravy. OSN nakonec zjistilo, ze skutecne slo o nemocnici vojenskou ve vojenskem prostoru /kasarnach/ A bylo tam zabito devet lidi. Ta nemocnice nevypada jako zapadni nemocnice. Vsechny budovy jsou tam stejne hnusne. Kdo ma vedet co je co. To my musime mit silny zaludek, abychom se z tech tvych prispevku nepoblili. Nektere veci by skutecne meli byt tabu. Pro tebe napriklad internet.
0/0
26.10.2001 23:36

anonym

Afganistan
Jen tak mimochodem posledni, kdo vyhral valku v teto oblasti byl tusim Cingischan. To je ten vladce s kterym se udajne pratelil Marko Polo. Od te doby nikdo. To bylo tusim 13 stoleti. Od te doby nikdo. A amici zadnou valku nevyhrali od roku 1945. Ani v Iraku. Iracka armada se rozptylila po zemi a Saddam se flakal nekde s kamaradama.
0/0
26.10.2001 9:17

Shreem

Re: Afganistan
no iracka armada se spise rozptylila ve vzduchu...
0/0
26.10.2001 9:49

Dolfik

Re: Afganistan
Spis to s tebou nevyhrali tvoji rodice. Amici od roku 1945 vyhrali valku v Koreji proti Cinanum, v Iraku bez debat, valku v Bosne, zabranili Cinanum obsadit Thajwan, upevnili demokracii na Grenade, zabranili valce mezi Izraelem, Francii a VB proti Egyptu podporovanym SSSR, Svym vlivem zabranili valce mezi Mexikem a vzbourenymi Indiany. Udrzeli svou pomoci zivotascopny Izraelsky stat, studenou valku v Erope proti Varsavske smlouve. Valkou ve Vietnamu zabranili expanzi komunismu v JV Asii. Porazili SSSR v dobyvani kosmu. Co jsi dokazal ty? Krome toho ze jsi udelal velkou kupu hoven?
0/0
26.10.2001 22:52

jenda venda

Re: Re: Afganistan
....ano, ano, a to ještě asi není nic proti tomu co svět čeká. Zatím to na všech stranách vypadá jen na rozvičku (oběti obou stran mi jistě prominou, ale nevím, jak to vystihnou lépe). Teprve až takoví polointeligenti - na všech stranách - jako tady tento jeden, se pořádně rozkoukají a zjistí, co všechno by vlastně šlo, to teprve bude cicilizace ubráněna...Budoucí oběti, spěte klidněji, už teď vás může uklidnit, že vaše daň svobodě, demokracii a civilizaci 9té které...) nebude zbytečná. Polokreténi celého světa, spojte se....
0/0
29.10.2001 6:28

Franta pepe jednicka

Lzi
A co kdyz nelze jenom Taliban, Dokazete jeste uvazovat svoji hlavou?
0/0
26.10.2001 4:40

Pepek námořník

Re: lži x lži
Lhát je nutné nejenom ve válce - Franto pepe jedničko. To vám přizná každý psycholog, ale jedním dechem vás také upozorní, že každá lež má svoje hranice. A zde jsou hranicí, tuším životy vlastních obyvatel. Je jasné, že dezinformují také USA. Ale např. moje hlava mi říká, že bude rozdíl mezi klamným uvedením počtu padlých bojovníků na frontě a mezi prohlášením o otrávené humanitární pomoci ..... !? Stejně tak mi říká moje hlava, že umísťovat úmyslně vojenskou techniku včetně vojáků mezi civilní obyvatele - může jenom strateg s "vysokým humánním cítěním".
0/0
26.10.2001 4:56

Jarda

Re: Re: lži x lži
Mate pravdu, ze je nutno lhat. A co rika Vase hlava na nektere zatim nezodpovezene otazky. Napriklad: 1) Pokud prohlasi prezident USA ze chce bin Ladina ziveho ci mrtveho. Teda spise mrtveho. A to bez predchoziho soudu? A bez predlozeni dukazu? Neni na to cas, to je fakt, ale takto se prece nevyjadruje hlava nejvetsi mocnosti, ktera se ohani nejvetsi demokracii na svete. Jsem tez proto, aby byl od nej pokoj( jako od Ladina) ,ale jedna o dost neobratne vyhlaseni. 2) Pote co zacali utoky, tak kazdy byl informovan o tom, ze protiletadlova obrana Talibanu uz neexistuje, byly zniceny vsechny vyznamne vojenske cile a ztraty civilistu, ktere hlasi Taliban jsou smyslene. Ted se dozvidame i z jinych( overenych zdroju) zdroju, ze inteligenci preplnene americke rakety si nasly i jine cile. A nebyly to civilni cile kde byla umistena vojenska technika jak uvadite A Amerika ted lituje zivotu civilistu. A priznava to. 3) Ministr obrany USA rekne, ze nebude vubec jednoduche dopadnout Ladina a pak to rychle poopravi tim, ze predpoklada ze buje odchycen ci zabit. Take velice nesikovne.. 3) O pripadu antraxu ani nebudu mluvit. Puvodne byla jednocna souvislost s utoky na WTC, ted je to jinak. Ale nikdo neprotestuje. Proc take, vsak media rikaji vzdycky pravdu. Chtel jsem jen rict, ze je to problem jak informovat. Zvlaste kdyz lidi jsou pod znacnym vlivem medii. Nepripada Vam to ta, ze se meni situace ze dne na den? Myslim, co se tyce informaci. A take si prectete reakce. Pomerne se zmenily a uz jich tady neni az tak tolik jak na zacatku. Ja souhlasim s tim, aby se to v Afganistanu vycistilo. Ale ted uz to neni o tom dostat Ladina jak bylo puvodne prezentovano. Je to o krome o boji proti terorismu jako takovemu a necem jinem.. Take o penezich. USA jiste budou chtit "neco zpet" za to co ted stoji tato akce. Co to bude, uvidime v budoucnosti. Uvedomte si, ze USA nevyhrali moc valek ( v poslednich desetiletich se jim nedarilo vubec) a jedine cim vitezi je jejich hospodarsky potencial a moznost diktovat svetu sve podminky.
0/0
26.10.2001 6:28

Pepek námořník

lži x lži
Pane Jardo, právě jste napsal, jak vnímáte situaci vy. Nyní se pokusím krátce vyjídřit, jak vnímám situaci já: 1) Pokud mají skutečně důkazy, že nechal zavraždit víc jak 5000 lidí - souhlasím s výrokem. 2) Já v Aghanistánu nebyl, takže nemohu tvrdit jako vy, ža to byly civilní cíle. 3) Jako mlžení to beru - 3 mělo být asi 4) Ano situace se mění ze dne na den, ono se tam válčí a nevím, proč by měli američané vytrubovat do televize pravdu! Abychom např. já, vy a teroristé měli přehled?
0/0
26.10.2001 6:41

Martin

Re: Re: Re: lži x lži
Milý Jardo, není pro Tebe a celý svět největším důkazem přiznání samotného Ládina ? Myslím, že není třeba dalších důkazů.
0/0
26.10.2001 8:04

Gryzli

Re: Re: Re: Re: lži x lži
Je zalimavé sledovat celou mediální kampaň a srovávat s historií. Vřele doporučuji všem aby se podívali na historii WW2 a co stálo za určitou mediální propagandou. Dále je zajímavé srovnání několika map Aganistanu, které najde čtenář na stránkách Idnes. Mapa politického rozdělení, mapa útoků, mapa cest a ropnch polí... Názor si musí každý udělat sám. Malý příklad: někdy v období středověku vyhlásila katolická církev křižácké tažení na osvobození Svatého města. Hlavním cílem nebylo svaté město a rozšíření vlivu církve, ale osvobození obchodní cesty, kterou proudilo koření, kadidlo a jiné komodity do Vatikánu a Evropy protože jiné cesty vedly ke zdražení oněch komodit. Politici, vládnoucí církevní hodnostáři, obchodníci, feministky, ideologové, prodavači(ky) učitelé ti všichni budou vždy lhát je to jejich poslání a práce. No a ten zbytek........... ti musí věřit........
0/0
26.10.2001 8:32

Radegast

Re: Re: Re: lži x lži
Milý Jardo, myslím, že se snažíš najít rozpor tam, kde není. ad1) USA chtějí bin Ládina živého či mrtvého, i když přednost dávají živému před soudem. Na tom se nikdy nic neměnilo a žádný americký představitel nikdy netvrdil nic jiného. Žádný rozpor neexistuje. ad2) Byly zničeny všechny významné vojenské cíle; některé rakety se zmýlily a způsobily civilní oběti; Taliban nadsazuje počet civilních obětí: na těchto informacích není absolutně nic protichůdného. Opět nechápu kde hledáš nějaký problém. ad3) Dopadnout bin Ladina nebude jednoduché, není vyloučena možnost, že se nám to nezdaří ale předpokládáme, že budeme úspěšní a dopadneme ho. Opět nic nekonzistetního. Doporučuji zopakovat si středoškolskou látku z matematiky zabývající se pravděpodobností. Dozvíš se, že většina událostí v reálném životě nemá pravděpodobnost pouze buď 0 nebo 100%, ale něco mezi tím (např. 10%, 50%, 95%). Mezi ně spadá i dopadnutí bin Ládina. Lepší než tajemně naznačovat, "že to všechno je o něčem jiném, o tom dostat něco nazpět", by bylo dobré specifikovat co a nemlžit. Co takhle například: USA budou chtít nazpět národní bezpečnost, protože ji požadují voliči a nelze bez toho vyhrát volby - velmi triviální. Pokud jde o dějepis, USA a jejich spojenci vyhrály až na výjimky (např. Vietnam) všechny významné války ve své historii, od války za nezávislost přes obě světové války a studenou válku až po válku proti Iráku.
0/0
26.10.2001 9:33

Michael

Re: Re: Re: Re: lži x lži
Milý Radegste, 1) Živý nebo mrtvý? Nevím jak ty, ale mě se moc nechce věřit, že ho někdo vytáhne živého. (Něco jako, když mi budoucí zaměstnavatel řekne, že dostanu 20 až 25 tisíc, já počítám s 25 a ?vezmu? to a on mi pak klidně dá 20500 a je to v pořádku :-) Takže tu jde jen o to, s jakou pravděpodobností ho asi dostanou živého, když je to vlastně jedno. 2) Víc nebo míň "obětí"? A kterých? "Civilistů"? Bohužel tyto pojmy by bylo třeba nejprve zadefinovat jinak nemá cenu se o nich bavit. I kdyby to bylo 2000 "přesvědčených vojáků", tak to nemá skoro žádný význam z vojenského hlediska. (počáteční stavy Talibanu byli v desítkách tisíc). 3) Dopadení Bin Ladina - typuju živý 5%, mrtvý 40%. Co chce americká vláda zpět? Hlasy voličů (BTW: nejde o národní bezpečnost, ale o její iluzi - to jen pro upřesnění), vliv na další stát, vojenskou prestiž - jenom hádám, nemám, žádné ověřené info. Možná chtějí jen uklidnit po pomstě toužící americký národ a donutit ho, aby sám začal volat po ukončení války (to ovšem nějak nevychází, strach z antraxu je svinstvo). Proč si neuvedl mezi vyhranými i válku severu proti jihu? Asi se totiž neshodneme v tom co je vyhraná válka.
0/0
26.10.2001 12:18

Radegast

Re: Re: Re: Re: Re: lži x lži
Pro mě za mě klidně mrtvý, když živý není pravděpodobný. A když ho nedostanou ani mrtvého? Význam útoku na Afhánistán nespočívá jen v tom, že by měl být dopadnut bin Ládin - to je zjednodušené a v takovém případě by to byl velmi riskantní podnik. Význam je v tom vytvořit vojenskými, diplomatickými a ekonomickými prostředky takové podmínky, aby skrývání teroristů bylo pro jisté režimy natolik nepohodlné, že si jej předem rozmyslí. To je celkem logická a oprávněná strategie. U většiny válek je možno identifikovat vítěze a poraženého, možná ale, že ty máš nějaká neotřelá měřítka. Proč jsem neuvedl mezi vyhranými válkami válku severu proti jihu? Musím přiznat, že nechápu na co se ptáš. Kdo podle tebe vyhrál válku červené a bílé růže, Anglie nebo Anglie?
0/0
26.10.2001 13:19

Jarda 2

Re: Re: Re: Re: Re: Re: lži x lži
Řekl bych, že si Míša jenom spletl válku severu proti jihu s válkou poledníkové osy Berlín-Řím-Tokio s rovnoběžkovou aliancí Moskva-Londýn-Washington. Zeměpisné pojmy jedny jako druhé, ne?
0/0
26.10.2001 15:54

jenda venda

Re: Re: lži x lži
... to nemá chybu, to je perfektní ukázka, kam homo sapiens dospěl ... A to mi nikdo nevěřil, že jde o npovedemou mutaci, která se nepříspůsobí přírodě, ale na svůj parazitismus jednou dojede....To že lež je nutná, máte z vlastní hlavy? A taky je to daň svobodě a civilizaci? A kam se podle vás dostaneme přístě (v tom se možná shodneme..)? Zřejmě jste si zaměnil "všeobecnou nutnost lži pro lidskou společnost!" za "lež oprávněnou situací". To první je nesmysl a pszcholog, který to tvrdí, je šarltán. To druhé je přijatelnější, ale pak ještě zbývá dopovědět, kdeže se tu ta situace "opravňující jednoho ke lži" bere. A zřejmě rouzumné by bylo takovým situacím "nutícím lidi lhát" předcházet....Jenže to zřejmě nejde čekat od standardního samozvance "homo sapiens".
0/0
29.10.2001 6:42

anonym

Re: Lzi
Lzou obe strany stejne. Tahle valka uz neni valkou o bin Ladinovi a tisicich mrtvych z WTC. Pomalu se z ni stava valka o moc v teto "problematicke" oblasti. Uspech USA je zalozen na postupech "Kdyz nam nedate Cipro o $1 levnejc tak vam vemem licenci" nebo "kdyz bude vase vlada skakat, jak budem my piskat, tak vam dame dolozku nejvyssich vyhod" Myslim ze by amici meli prehodnotit pohled na veci za svymi hranicemi...
0/0
26.10.2001 9:07

Dolfik

Re: Lzi
My jo, na rozdil od tebe chapeme o co jde. Jsme s US na jedne lodi. Nam se nechce 3x denne klekat na koberecku a odrikavat koran.
0/0
26.10.2001 23:01

Vlastička

PARAZITI!
Co to je za lidi, kteří dokáží strašit vlastní lidi otrávenými potravinami? Je to pes zahnaný do kouta nebo je to přirozená schopnost těchto "mučedníků"? Kde jste vy obránci lidských práv? Tohle byste asi v Evropě nechtěli, že ne?
0/0
26.10.2001 4:10

rejpal

Re: PARAZITI!
Vážená Vlastičko, asi nemáte psa. Pes by nikdy nic tak hnusného neudělal! Jsou to odporné zmutované zrůdy!
0/0
26.10.2001 8:22

Vlastička

Re: Re: PARAZITI!
Omlouvám se všem psům!
0/0
26.10.2001 8:29

Olin

Re: PARAZITI!
Jde o manipulaci s veřejným míněním, ale trochu hrubší povahy, která není až tak vyjímečná vzhledem k zvyklostem v tomto pro nás tolik hodnotově vzdáleném muslimském světě, kde ukamenování není nic vyjímečného a přece je většina obyvatel bere za spravedlivé a normální. Je to jiný svět, proto jej nemůžeme hodnotit naším pohledem. My lpíme na určitých hodnotách, které jsou pro nás důležité, ale oni lpí zcela na jiných, které jsou důležité pro ně. Pokud budeme jejich svět odsuzovat podle našich hodnot, potom budeme naprosto netolerantní tak, jak jsou netolerantní jejich teroristé k nám. Proto zničme ty netolerantní teroristy, ale ne tak, jak to děláme v současné době, kdy právě ti teroristé o které tu jde sedí ve svých evropských či amerických bytech a ze svých sedaček na CNN sledují, jak za ně umírají nevinní muslimové v Afgánistánu. Nebo vážně myslíte, že ti, co dělají teroristické útoky v USA a třeba i v Evropě žijí v právě "napravované" oblasti a k páchání zla dojíždějí??? A ještě jednu věc. Jste si jistí, že námi nikdo nemanipuluje? Přečtěte si něco i diplomatických a propagandistických pozadích třeba druhé světové války. Nebo si uvědomme, jak důležitá je třeba pro Velkou británii svoboda a demokracie a boj za ní a jak se postavili zády k naší demokracii v Mnichově 1938 přesto, že byli našimi vojenskými smluvními spojenci... Neviďme vše jen dvojbarevně podle toho, jak se to líbí skupinám modelujícím veřejné mínění. Mysleme vlastním rozumem... Marně vzpomínám, zda se nám VB a Francie kdy omluvila nebo nějakým způsobem nahradila porušení mezinárodní smlouvy, které potažmo vedlo až k nástupu komunismu u nás. Může mi někdo pomoci si vzpomenout?
0/0
26.10.2001 10:55

Pepek

Nikam nespechat ..
Americane nemaji kam spechat,cas je na jejich strane. Cim dele se tato valka proti Al-Kida protahne tim snadneji se Taliban rozpadne, dostneme je jedne po druhym. I kdyz vetsina zaleze do nor. Na Ladina se mohou prozatim vykaslat , pod timto tlakem on nema moc casu na teroriozvani. Nakonec ho stejne dostaneme. Chce to jen trpelivost !! Ty Talibanske keci vetsina civilizovanych lidi stejne nevnima.
0/0
26.10.2001 2:12

renata

Re: Nikam nespechat ..
Bohuzel nesdilim vas nazor, ze neni kam spechat. Predstavitele Talibanu si nasyslili zasoby a ted si sedi v utulnych bunkrech, pripadne zdrhnou do zahranici nebo se budou ve finale tvarit jako, ze k tem porazenym nepatri a oni jsou jen nevinni civiliste. Ti kdo opravdu touto valkou budou trpet je civilni obyvatelstvo a cim drive se konflikt vyresi, tim rychleji budou mit sanci vratit se k normalnimu zivotu. Predpokladam, ze cim dele konflikt bude trvat, tim vice budou mit teroriste priznivcu mezi Afganskym obyvatelstvem. Nejsem proti valecne operaci jako takove, ale mela by byt provedena rychle a efektivne metodou bleskove valky, ale to se asi uz nestane :-( skoda.
0/0
26.10.2001 7:45

Tomáš

Re: Re: Nikam nespechat ..
V zasade souhlas, akorat trochu nechapu, ze se obyvatelstvo Afghanistanu bude moci vratit k normalnimu zivotu - ktere obdobi mate na mysli? Pred odvetou? Pred nastupen Talibanu? Pred vypuknutim obcanske valky? Obdobi pred prichodem Sovetu? Asi to posledni, ovsem tezko se budou vracet k necemu, co stale vetsi pocet z nich nikdy nezazil. Kdyz si vezmu, ze u nas trva navrat k normalu bezmala 12 let (a neni u konce) a rozdil mezi nenormalem a normalem nebyl ve srovnani s Afghanistanem tak propastny, tak nemam pocit, ze se to v Afghanistanu podari rychleji. Kouknete do okolnich zemi - kde vsude jsou diktatorske a vojenske rezimy, Pakistan, Irak, byvale sovetske socialisticke republiky a autonomni oblasti, koneckoncu ani Egypt na tom neni nejlepe, uz skoro 25 let tam maji vyjmecny stav, ... Mam vsak pocit, ze oni nestoji o demokracii, ale o to, aby je jednoho dne Allah dobre prijal a zajistil jim ten krasny posmrtny zivot. Jina organizace statu tam ma velmi spatnou startovni pozici.
0/0
26.10.2001 9:21

Dolfik

Re: Re: Nikam nespechat ..
Typicka zenska predstava valky. Pokud tolik spechate, tak si vemte kalasnikov a bezte si to do hor rozdat s nimi. Us maji casu dost. Proc by meli riskovat velke ztraty, kvuli vasemu spechani. Pokud vam lezi na srdci osud civilistu, tak si je pozvete na chalupu a postarejte se o ne nez valka skonci. Lepsi by bylo rict manzelovi at vam zkrati retez, aby jste uz nedosahla na net.
0/0
26.10.2001 22:23

Najdete na iDNES.cz