Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vražda ministra rozpoutala násilí

Dva dny poté, co palestinští extremisté zavraždili izraelského ministra Zeeviho, zmítá se region v násilí. Krvavá dohra si dosud vyžádala sedm obětí. Časně ráno vjely izraelské tanky a buldozery do Betléma, palestinského autonomního města na západním břehu Jordánu. Podle svědků ostřelovaly různé budovy. Nová vlna násilí kříží snahy USA získat širší podporu arabských států pro útok v Afghánistánu, píše Reuters.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Morel Iljič

Kdo seje vítr...
Jestliže si některý z kterékoli strany blízkovýchodního konfliktu nahání hlasy voličů radikálními kydy, potom holt musí počítat, že na něho dojde.
0/0
20.10.2001 22:46

Jan Jonáš

Jde o víc
Nechtěl bych se zpronevěřit svému příspěvku k článku "Izrael dal Palestincům nůž na krk" a dělat advokáta či soudce jedné ze stran konfliktu, ale asi se podezření z takového počínání nevyvaruji. Je zřejmé, že se konflikt atentátem na voleného představitele izraelské vlády dostává do kritické fáze. Bude-li Izrael reagovat recipročně, tj. začne-li po uplynutí ultimáta a nevydání atentátníků likvidovat představitele palestinské samosprávy, pak hrozí rozpad účelové protiteroristické koalice = odchod většiny arabských států z ní v lepším případě nebo eskalace protiamerických nálad a následná likvidace proamerických oligarchických arabských vlád vzbouřených arabských národů v horším případě. Podaří-li se USA zlikvidovat nebo chytit Ladina, pak lze očekávat celkové přehodnocení zahraniční politiky USA a to i ve vztahu k podpoře Izraele - podmínkou podpory bude nejspíš tlak na uzavření dohody mezi Izraelem a Palestinci v duchu "palestinský stát za mír pro Izrael = uznání práva státu Izrael na existenci, zastavení nepřátelství výměnou za vrácení okupovaných palestinských území. To ovšem nelze nadiktovat z venku - ani pod hrozbou úplného zastavení americké pomoci Izraeli. Podmínkou zahájení mírového procesu je uznání práva státu Izrael na existenci , tj. že se Arabové smíří s tím, že Izrael vznikl bez jejich souhlasu. To je základní a rozhodující okolnost. Bez ní nebude nikdy mír a ani palestinský stát. Jen trvalé šarvátky až po rozhodující vzájemný vojenský střet Arabů a Izraelců, který asi povede k zániku Izraele a k těžkému ničivému poškození všech arabských zemí (lze očekávat, že Izrael před svou konečnou zkázou použije všechny své atomové zbraně a budeme tady mít nejenom totální židovský holocaust, ale i arabský a možná i celosvětový). Nemyslím si, že se takovému scénaři lze vyhnout např. tím, že by OSN revokovalo svoje dřívější rozhodnutí a stát Izrael prostě zrušilo, nebo že by se stát Izrael sám transformoval v jakousi židovsko-arabskou federaci (svůj stát Židé chtěli zejména proto, aby se sami, svými silami mohli bránit před svými nepřáteli, aby už nebyl žádný holocaust) a nebo, že by se Židé sami zase rozešli do okolního světa. Všechny národy mají právo na vlast - trvalo leta bojů, v nichž si národy celého světa vybojovávaly území pro svou vlast, nejinak je tomu u Palestinců i Židů. Bojují svůj boj, každý svým stylem - v sázce je ovšem víc než jen vítězství jednoho z nich. Uvědomujeme si to vůbec?
0/0
19.10.2001 14:48

žgryzdibald

Re: Jde o víc
S vašim článkem nemohu než souhlasit, až na jednu drobnost - o ono zničení Izraele už se Arabské země pokoušely několikrát a vždy dostaly napráskáno. Nedělejte si proto iluze, že by tomu tentokrát bylo jinak. Izrael má jednu z nejlépe vyzbrojených armád světa a krom toho je vlastníkem jaderných zbraní. Navíc má i skvělou tajnou službu, takže by tu nejspíš nezapracoval ani moment překvapení.
0/0
20.10.2001 23:22

Václav Kabíček

maličkost
V Betlémě jsem byl několik let po sobě a viděl, v jakém pořádku byl za židovské správy a jak ho Palestinci změnili v jeden velký odpadkové koš. Je mi sice líto každého lidského života, ale Palestinci trvale prokazují, že ústupky považují ne za vstřícné gesto, ale za slabost židovského státu. Svoji historickou šanci - území za mír - vlastními neuváženými kroky (eufemismus pro atentáty) propásli, nedivím se, že Židé musí své zájmy mu hájit tanky. Vždyť na okraji Betléma je Sářina hrobka - poutní židovské místo - a nedovedu si představit, jak by se o něj "postarali" Palestinci. To, že nechtěli zasahovat do vnitřních záležitostí Palestinců potvrdili Židé mj. tím, že namísto průjezdu Betlémem vybudovali pod městem tunel a tak automobily se židovskou značkou nedráždí palestinské radikály.
0/0
19.10.2001 13:27

dafna

Re: maličkost
Trochu te poopravim,u Betlema neni hrob Sarin,ale Rachel.Je skoda,ze palestinsti Arabove se silou moci snazi Izrael znicit...to neni spravedlivy boj za nezavislost,to je nenavistna protizidovska masinerie.Uvedomuji si,ze i Izrael nese vinu na tom,co se dnes deje,nikdo neni dokonaly...ovsem Izrael je ochoten opravdu resit tento problem...ovsem ne za danych okolnosti,kdy je napadano jeho obyvatelstvo sebevrazednymi blazny,kteri si namlouvaji,ze bojuji za svoji nezavislost.Chtela bych,aby byl v Izraeli klid a mir,jsem pro zalozeni palestinskeho statu...doufam,ze Palestinci vcas pochopi a zacnou spory resit jinou cestou nez jenom cestou nasili.
0/0
19.10.2001 16:13

Robos

Re: Re: maličkost
Za studií jsem měl možnost blíže poznat deset Palestinců a myslím, že dohoda nikdy nenastane. S nimi se bylo možné dohodnout pouze na tom, co ji vyhovovalo. Jakmile se jim to nelíbilo, tak sice dohodu odkývali, ale začali ji okamžitě porušovat. Jejich názor na Židy ani zmiňovat nebudu, jen podotknu, že mě zamrazilo vzhledekm k tomu, že jsem je považoval za vzdělanou elitu národa. Nedovedu si představit, so si myslí ti ostatní.
0/0
19.10.2001 16:44

žgryzdibald

Re: Re: Re: maličkost
No - když člověk občas vidí ty palestinský vyšašence v TV, pomalu nabývá dojmu, že ti lidé už buď schopnost racionálně uvažovat ztratili,... a nebo ji nikdy ani neměli, protože to co předvádějí v poslední době, to je fakt organizovaný šílenství. Osobně si myslím, že přijde den, kdy nějekej arabáč provede v Izraeli něco typu New Zork 11. září, Izraelcům dojde trpělivost a pak se budou Arabové móóóc divit... !!!
0/0
20.10.2001 23:30

Najdete na iDNES.cz