Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zónu nad Dukovany opět narušilo letadlo

Ochrannou zónu kolem jaderné elektrárny Dukovany ráno narušil civilní letoun. Z Náměšti nad Oslavou musel vystartovat vojenský vrtulník Mi-24, jehož posádka letadlo z bezpečnostního prostoru elektrárny vykázala. "Jaderná elektrárna nebyla ohrožena," řekl její mluvčí Petr Spilka. Po loňském 11. září, kdy se zpřísnila opatření, narušil bezletovou zónu nad Dukovany už třetí pilot.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Feyd

Ach jo,
Někteří lidé pravděpodobně viděli letadlo jen na fotce, ale to jim nebrání "zasvěceně" komentovat... Pro ty, co tady kroutí hlavou, že vzlétl "pouze" vrtulník: 1) cílem není úspěšný sestřel, cílem je z blízka monitorovat chování objektu a (nejčastěj) vyvést jej z oblasti. 2) Proč by proboha armáda měla na takové případy používat nadzvukové stíhačky ? Copak by si někdo na sledování minitraktoru vzal porsche ? 3) Sestřelit malé (i velké) letadlo ze země není problém, ale proč ? Opravdu si někdo myslí, že by přímý náraz malého letadla mohl způsobit jakýkoliv jiný, než psychologický efekt ? Mnohonásobně větší škody (především ve ztrátách na životech by taková Cessna způsobila "trefou" do libovolného supermarketu ve špičce... Lidi, neblbněte.
0/0
16.5.2002 19:39

zv

JODEL ne JODE
0/0
16.5.2002 19:08

Max

proc davaji na idnes todle jako hlavni zpravu nevim, takovavou picovinu...
0/0
16.5.2002 18:39

arka

pánové..
když měli na výběr z L-39 a Mi-24 a vybrali Mi-24, tak asi věděli proč - narozdíl od nás znali detaily.. minule startovala L-39, cíl byl zřejmě jiný, jinak se choval.. Vzhledem ke vzdálenosti z Náměšti k Dukovanům je to skoro jedno, doletí tam oba druhy letounů víceméně zároveň..
0/0
16.5.2002 17:53

Balooo

Vrtulníček
No on takový Mi24 má možná větší maximální rychlost než jednomotorová Cessna (záleží samozřejmě na typu). Ale má mnohé výhody, co se týká manévrování atd.
L159 má zase minimální stabilní letovou rychlost tak na úrovni maximálky motorový Cessny. O Migu-21 radši ani nemluvit, ten by při průletu tu Cessnu tak akorát poslal k zemi...
Každopádně je potřeba posoudit důvody a okolnosti - jestli bylo hnusný počasí, jestli měl na palubě GPS a podobně.
0/0
16.5.2002 16:29

Radekw

Nesmysly
Bezletová zóna tak je dnes prezentovaná je nesmysl. Malé letadlo udělá podstatně větší škodu pokud by spadlo na nějakou vesnici než na Dukovany. A velká letadla moc nelétají ve výškách kde je zóna vymezena. Bezletová zóna má smysl jen jako opatření pro opatření aby občané viděli jak se politici starají o jejich bezpečnost, je ještě hloupější a zbytečnější než byly tři nepojízdné transportéry před Svobodnou Evropou. A ty relativně nízké tresty za její porušení jsou dány tím, že máslo na hlavě mají státní úředníci, protože piloti malých letadel se o zvětšením bezletové zóny po 11.9.  dozvěděli jedině z novin. Žádná Evropská zemně nepřijala tak rozsáhlá a nesmyslná opatření ohledně malých letadel jako ČR, dokonce v určitém období po 11.9. byly podmínky pro malá letada volnější v USA než u nás.....
0/0
16.5.2002 15:44

Ivan

Re: Nesmysly
Každý pilot, který létá, obvzvláště v místech, kde se vyskytují zakázané a omezené prostory, by si měl přečíst aktuální AIP a NOTAM, případně se informovat o aktivaci těchto prostor na příslušné oblasti ŘLP. Pokud bychom létali podle zpráv v novinách, nemuseli by se teroristé s výrobou katastrof příliš snažit. Postarali bychom se o to sami.
 
0/0
16.5.2002 16:12

Radekw

Re: Re: Nesmysly
V informovanosti a přístupu k "malému " létání má stát hodně co dohánět a názory typu "neznalost zákona (NOTAMu) neomlouvá jsou sice pravdivá, ale slouží jen k zakrývání nedostatků v organizaci a řízení a k řešení problémů nevedou.
0/0
16.5.2002 16:42

Franta7

Já vám řeknu jak to bylo !!!
Tvrdík a Zeman se spolu domluvily že musí zvýšit veřejné mínění pro nákup stíhaček, tak povolali "běžného pilota" trochu ho podmazali a zajistili mu že se mu nic nestane (to zařídil ministr Tvrdík). A pak to armáda medializuje. Důkazy:  V americe by takového pilota zavřeli až by zčernal tady ho rovnou propustily bez nějakých větších problémů. Víte kolik jeden takový výjezd stojí.... A zadruhé: proč by to armáda zveřejňovala, že? .Znovu opakuji stíhačky za 60miliard a více nepotřebujeme máme kvalitní radary. Stačila by jedna raketa země-vzduch. A není třeba boj ve vzduchu.
0/0
16.5.2002 15:32

postrach

Re: Já vám řeknu jak to bylo !!!
a nezamykáš si taky kafe na číselný zámek v uzamčené ledničce?
0/0
16.5.2002 15:37

taky obcan

Re: Já vám řeknu jak to bylo !!!
 no, ... důležitější by mohlo být, že oba jmenovaní, jak je vidět, změnili pohlaví
0/0
16.5.2002 15:47

postrach

obrana
hm - myslím, že by postačila baterie rychlopalných děl spřažených s radarem a computerem
0/0
16.5.2002 15:31

taky obcan

Re: obrana
...zamířených pevně na nejdůležitější části elekterárny, takže potenciální škůdce by už neměl co poškodit.
0/0
16.5.2002 15:44

www.valka.cz

VRTULNIK ???
Coze ? Proti letadlu nad jadernou elektrarnou odstartoval vrtulnik ??? To uz jsme opravdu bez letectva :(((( Venda : no, oni by sice mohli vyuzivat L-159, ale museli by z nich budto vystrkovat nasady na kostata, nebo hazet kameni, protoze Alka zadnou vyzbroj zatim nema :)
0/0
16.5.2002 15:23

Venda

sport ?
Skoro to vypadá, že se u nás rozmáhá nový druh sportu - přelety nad jadernou elektrárnou. Vypadá to, že naše letectvo tomu nedokáže zabránit, přestože má k dispozici i nadzvukové stihačky. Ovšem myslím, že mnohem vhodnější než posílat vrtulník by bylo, kdyby naše armáda konečně začala smysluplně využívat L159 - zásahy proti podzvukovým strojům by jistě bezproblémově zvládly. A po přeletu nad zónou je snadné říci nebo napsat, že nedošlo k ohrožení - ovšem k ohrožení došlo už tím, že nad elektrárnu se dostal letoun, který tam neměl co dělat. Je to přinejmenším pořádná ostuda těch, kdo mají chránit náš vzdušný prostor. Za takového stavu naší "bojeschopnosti" považuji nákup jakýchkoli nadzvukových stihaček za pouhé vyhazování miliardových částek za hračky pro vojáky.
0/0
16.5.2002 14:07

Najdete na iDNES.cz