Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Smrt si říká náboženství

Rozhodl jsem se napsat tento dopis a říci tak svůj názor na situaci, která se nyní děje ve světě po útocích teroristů na Spojené Státy. Nikdy jsem nebyl věřící a nikdy jsem nebyl proti jakémukoliv druhu vyznání či víry. Nyní mám však na věc jiný pohled. Jakékoliv náboženství, jedná-li se o Křesťanství, Buddhismus, Judaismus, nebo Islám. Jsou náboženství mírumilovná, ale podle mého názoru smrtelně nebezpečná od dob jejich vzniku. Usáma bin Ládin zneužil Islám k terorismu a k boji proti Američanům, protože věří tomu, že je to správné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jiří Havelka

Další který nepochopil
Vážený pane z vašeho příspěvku přímo čiší vaše komunistické vzdělání. Zaprvé jestli si myslíte že v nic nevěříte, tak jste na omylu. Za druhé je vcelku lhostejné, zda-li některá církev vybírala či vybírá poplatky (včetně desátků), důležité na tom je, k čemu peníze používá a používala. Rozdělit lidi podle měřítka nevěří v nic - pozitivní, věří v něco - potenciálně nebezpečný je pak již vrcholem typu poznamenání socialismem ve kterém jsme žili. Důležité pro lidi je to v co věří a jak moc jsou otevření resp. tolerantní k názorů druhých. Je lhostejné zda-li jste představitel té či oné ideologické větve, pokud dodržujete základní principy. Zmínil jste že křesťanství bojovalo s kacíři. Samozřejmě tím míníte Husa, jenže totéž křesťanství bojovalo i s tmáři, vrahy a jinými. Pokud se samozřejmě našel fanatik jako Koniáš bylo to chybou. Na druhé straně právě v případě Koniáše je sitřeba uvědomit že církev sama ho nakonec exkomunikovala. Síla tehdejší společnosti byla příliš nízská aby se mu hned od počátku postavila.
0/0
16.10.2001 13:13

barbudo

Re: Další který nepochopil
Jen několik drobných poznámek k instituci, kterou nazýváš církev. Církev nebojovala s "tmáři, vrahy a jinými", ale s každým, kdo jí vadil. Pokud jí "tmáři, vrazi a jiní" vyhovovali, pak je podporovala. Zavedením institutu zpovědi šla mnohem dál, než komunisté svými udavači. Principu "každý sám sobě udavačem" se komunisté pouze vzdáleně přiblížili v období "sebekritiky" v padesátých letech.
0/0
17.10.2001 9:08

Michal

A pan Havelka pochopil vše! :-)
Pane Havelko! Vy kujóne! Podle způsobu Vaší argumentace usuzuji, že tím, který nepochopil asi nebude pan Moravčík. S Vámi odhaduji bude dost těžká diskuze i jen čistě akademická, že? Jak víte, že mínil Husa? Jak víte, že má komunistické vzdělání! Jaké vzdělání máte Vy? Dle čeho usuzujete, že se mýlí, když si myslí, že v nic nevěří? Připomněl jste mi jistého pátera Koňaříka, jenž dštil oheň a síru a vyhrožoval mocnostmi pekelnými konšelům v městě Lokti (dnes okr.Sokolov) a nazýval je ďáblovými zaprodanci, protože mu "naschvál před okna do ohrady vysadili černé kozy"(ďáblova vtělení), které měly spásat křoviska v okolí hradu. Pro upřesnění - to vše prosím v letech 1995-1998. Co by se s radními stalo, kdyby u nás byl hlavním náboženstvím islám? A nebo kdyby měla církev u nás takovou sílu jako má doma islám? Já hodnotím ústup náboženství kladně a přeji všem, aby i oni ochutnali svobodu myšlení osvobozenou od čertů a andílků, nebíček a peklíček. (Všechny nadávky přijímám, všechno co jsem řekl je jen můj názor)
0/0
18.10.2001 18:40

Igor Moravčík

Re: Další který nepochopil
Vážený pane Havelko a jiní, nevím proč do toho pletete komunismus a tvrdíte, že mám takové vzdělání. Je mi 20 let a v době kdy zde komunismus byl jsem chodil do školky. Samozřejmě, že v něco věřím, věřím ve spravedlnost, vím co je dobré a špatné a k tomu nepotřebuji náboženství. Snažil jsem se tím říci, že lidé v Afganistánu jsou ovládáni islámem, protože jejich vzdělání a pokrok je ve stavu v jaké jsme byli mi s křestˇanstvím ve středověku. A až se přestanou zabývat Koránem a začnou se starat o vzdělání a přestanou ponižovat ženy tak se jim povede lépe.
0/0
21.10.2001 16:19

Milivanili

K otázce náboženství=smrt?
Zdá se mi, že opět někdo nechápe, že to, čemu někteří říkají Bůh, jiní nazývají moudrá matka příroda nebo inteligentní vesmír. V každé organizované skupiné ale i mezi jednotlivci se vždycky nacházeli a budou nacházet takoví, kteří prostě nechápou nic a vše se snaží řešit násilím. Komunismus měl svoje lágry, někteří náboženští fanatici posílají své bližní do nebo a nechápou, že tímto posílají sebe do pekla. Nevidím však rozdíl mezi komunismem bez respektování svobody toho druhého a náboženstvím taktéž bez respetování svobody toho druhého. Jestliže se nechá člověk zmanipulovat ostatními a přestane používat vlastní selský rozum, vždy nakonec v zájmu vyššího dobra bude dělat velké zlo.
0/0
15.10.2001 15:01

Najdete na iDNES.cz