Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Korán

Čtu si znovu Korán. Názor jsem nezměnil. To, co je dobré je opsané z Bible. To ostatní je sice občas poetické, ale nemá to hloubku srovnatelnou s židovskou spiritualitou. Také je tam moc strašení a celkově je to dosti protilidské.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

BOBO

ZBYTEČNĚ SE ZAMOTÁVÁTE DO SLOVA NÁBOŽENSTVÍ
JE ÚPLNĚ JINÁ DOBA , NEŽ KDYŽ VZNIKALA RŮZNÁ NÁBOŽENSTVÍ . NÁBOŽENSTVÍ SE DNES STALO JIŽ JAKOUSI PODSKUPINOU JAKÝCHSI POLITICKO - SPOLEČENSKÝCH SKUPIN NA CELÉM SVĚTĚ . DÍKY TELEKOMUNIKACÍM O VŠEM IHNED VÍME , ALE NEJSME SCHOPNI SE OPROSTIT OD SPECIFICKÉHO POHLEDU NA RŮZNÁ NÁBOŽENSTVÍ , KTERÁ VE SVÝCH ZAČÁTCÍCH MĚLA NĚJAKÉHO BOHA ( Z TOHO JE ODVOZENO SLOVO NÁBOŽENSTVÍ ). ANO , DNESKA BYCH SLOVO NÁBOŽENSTVÍ NAHRADIL SLOVEM "USKUPENÍ" LIDÍ , SDÍLEJÍCÍ NEBO VYZNÁVAJÍCÍ JISTÉ SPOLEČNÉ HODNOTY . SVĚT SE TAK NEUSTÁLE PŘEROZDĚLUJE NA USKUPENÍ , PODLE MOMENTÁLNÍCH SITUACÍ A POTŘEB , KTEROU JIM SERVÍRUJÍ MASMEDIA . KLASICKÝ PŘÍPAD JE SITUACE PŘED VOLBAMI . LIDÉ SE "SPOLČUJÍ" NE PODLE NÁBOŽENSTVÍ , ALE PODLE NABÍDKY POLITICKÝCH STRAN A JEJICH PROGRAMŮ . NARKOMANI BY URČITĚ PODPOROVALI TŘEBA NĚJAKOU STRANU , KTERÁ BY JIM NABÍDLA ZADARMO PŘÍDĚLY NARKOTIK , LOBOVÁNÍ JE V URČITÉM OKAMŽIKU SESKUPENÍ LIDÍ ZA URČITÝM CÍLEM ....ATP. VÍRA , NEBO NEVÍRA V BOHA JE NAPROSTO OSOBNÍ ZÁLEŽITOST JEDNOTLIVCE A JE JEN NA JEHO ROZHODNUTÍ , ZDA CÍTÍ POTŘEBU SE ZAŘADIT DO ORGANIZAVANÉ CÍRKVE . ZROVNA TAK JE TO VÍRA V PŘEDVOLEBNÍ ATMOSFÉŘE V KLAUZE , NEBO ZEMANA ...ADT. "NÁBOŽENSTVÍ" JE POTOM INTENZIVNÍ PODPOROVÁNÍ TŘEBA ODS , NEBO ˇCSSD A POD. VÍRA V BOHA BEZ CÍRKVE , JE URČITĚ NEJVYŠŠÍ A JEDINNÁ FORMA VÍRY , PROTOŽE I TI NEJVĚTŠÍ CELOŽIVOTNÍ BEZVĚRCI ( A I SLUŠNÍ BEZVĚRCI ! ), ATEISTI A KRITICI VĚŘÍCÍCH , NA SMRTELNÉ POSTELI PROSÍ BOHA O ODPUŠTĚNÍ CELOŽIVOTNÍCH HŘÍCHŮ !!!!!!!!
0/0
6.11.2001 21:48

\\/. []D [] []V[] []D

netolerance
Vubec nerozumim nazoru, ze za vsechno utrpeni lidstva muze nabozenstvi. Bylo by vhodne uvest priklad, kavarensko-intelektualni klise o krizovych vypravach jsou absurdni, a plynou z naproste neznalosti ci nepochopeni historickeho kontextu (mluvime - li napr. o 1.-3. kruciate-rozdrobena Evropa diky jim uchranila svou jedinecnou kulturu pred zanikem) I kdyby se vsak jednalo o sprosta vybojna tazeni, v te tobe zcela prumernym jevem, ktery se s napr. zcela svetsky vedenou stoletou valkou, nebo zejmena s hruzami ateistickych agresoru typu Cingischana, Napoleona,ci Hitlera vubec neda,co do hruz ci prolite krve srovnavat. Nejsmutnejsi ovsem na podobnych nazorech je jejich arogantni netolerance, ctenarce Jarmile nikdo nebere, ze muze byt slusnym clovekem i bez nabozenstvi,vysledkem jejiho postoje je vsak touha zakazat viru i ostatnim. Takove stanovisko o jeji slusnosti prilis nesvedci.
0/0
6.11.2001 18:21

BOBO

VÍRA V BOHA NENÍ NÁBOŽENSTVÍ
Víra v Boha ,jakkoliv pojmenovaného , nikoho neopravňuje k vraždění . Náboženství si vytvořili lidé s pomocí Bohů ke svým politickým cílům . Ateisté jsou bezvěrci , ale náboženství mají . A to je ATEISMUS . Je stejně nebezpečné , jako každé jiné náboženství , které se dostane do rukou fanatiků !
0/0
11.10.2001 0:19

pavel sip

náboženství
Možná by už bylo načase, aby se atheisti domluvili a zkusili prosadit zákaz náboženství. To, co se děje poslední dobou mi náboženství libovolného druhu naprosto zhnusilo. Krom všeho jiného, co se aktuálně děje je např. házení bomb na školačky v Irsku naprosto skvělým příkladem, kam vede náboženství.
0/0
9.10.2001 16:01

Jarmila

Re: náboženství
Naprosto souhlasím. K tomu, abych žila jako slušný člověk, nepotřebuji náboženství.
0/0
9.10.2001 18:00

BOBO

Re: Re: JARMILO - ANI SEX TI NECHYBÍ ? I TO SE DÁ POVAŽOVAT ZA NÁBOŽENSTVÍ . náboženství
CO JSI TOUTO VĚTOU CHTĚLA VLASTNĚ ŘÍCI ??? NĚJAK JSEM TO NEPOCHOPIL . KROMĚ SEXU ( ORGANIZOVANÉHO - NEBER TO JAKO URÁŽKU , ALE JAKO PŘÍKLAD ZE ŽIVOTA TÉTO POPULACE ) SI MŮŽEŠ JAKO NÁBOŽENSTVÍ ZVOLIT NECHUˇT K PRÁCI A BUDEŠ U TOHO VELMI SLUŠNÁ - JAK PÍŠEŠ . TAK JE TO TVOJE NÁBOŽENSTVÍ , NEBO JINAK , CO VŠECHNO ZAHRNUJEŠ POD NÁBOŽENSTVÍ , KTERÉ NEPOTŘEBUJEŠ ??? TĚŠÍM SE NA AKADEMICKOU DEBATU .
0/0
7.11.2001 21:02

Marcel

Re: náboženství
Dovoluji si Vás upozornit, že ateismus a zejména pak evoluční teorie je maximálním náboženstvím. Filosof Erich From dokonce označil náboženství darvinismu jako jednu z nejnebezpečnějších složek myšlení minulého století... Každý člověk vyznává nějaké hodnoty, tedy musí v něco věřit. Takže i víra ve hmotu a samovolnou organizaci hmoty je rovněž náboženstvím. Je-li podle Vás “házení bomb na školačky v Irsku naprosto skvělým příkladem, kam vede náboženství“, čeho byla příkladem např. obě světové války, nebo milióny obětí komunistické ideologie (rovněž náboženství) ?
0/0
9.10.2001 21:38

romadur

Re: Re: náboženství
Zaměňuješ víru a náboženství. Věřit mohu i v to, že platí materialistické učení. Materialismus už ale není náboženství. Osobně jsem ale také před časem vyslovil myšlenku, že církve by jako organizovaná uskupení měly být zakázány. Historicky všechny bez výjimky ukázaly, že jsou vůdčími nástroji, které umí nahnat lidi v zájmu pseudoideálů do válek a zabíjení,..
0/0
10.10.2001 9:09

Marcel

Re: Re: Re: náboženství
Jak je potom možné, že buddhismus se řadí mezi největší světová náboženství, když se jako takový o žádného boha nezajímá (někteří ho dokonce nazývají “ateistickým náboženstvím“), nýbrž se zajímá jen o odstranění utrpení. Jako objekt uctívání je v buddhismu uctíván jeho zakladatel - Sidharta Gautama. Zde je naprostá analogie např. s komunismem, kdu komunisté uctívali např. Lenina. Podobně je předmětem posvátného uctívání i u svých fanoušků nějaká sportovní hvězda (pokud nevěříte, zkuste v kruhu těchto fanoušků vůči jejich idolu říct něco nepatřičného a uvidíte...). Na základě čeho tedy soudíte, co je to náboženství, a že materialismus (= víra ve hmotu)jím zrovna není ?
0/0
10.10.2001 10:47

romadur

Re:
Právě budhismus názorně ukazuje, jak lidé dokáží překroutit a zorganizovat myšlenky nějakého filozofa tak, aby lépe působily na lid, aby lid jiní lépe ovládali. Buddha sám v žádného boha nevěřil. Už jeho žáci (a to platí dodnes) vedli věřící k tomu, aby mentorovaly "Svatý Buddha,..." Sám princ Sigharta (neboť tak se Budha jmenoval) řekl, že je pouze jedním z buddhů (probuzených, osvícených), kteří byli a budou. Učil lidi jak nalézt vnitřní vyrovnanost a nestavěl chrámy k ničí oslavě. O čem je budhismus dnes?..... Co se dělo v japonských budhistických chrámech za 2.sv. války?
0/0
10.10.2001 16:29

pavel sip

Re: Re: Re: náboženství
Ovšem, nevadí mi, jestli někdo věří v boha nebo ne. Vadí mi ten "politický" aparát okolo, který určuje že ten nebo onen věří v boha špatně a je tedy třeba ho zabít. Kupodivu je často svázán s výkonnou státní mocí, dostává daňové úlevy a pod. Pokud bychom vzali naši ústavu důsledně a měli bychom měřit stejně jiným jako třeba vydavateli Mein Kampfu, bylo by třeba odsoudit vydavatele bible a koránu, katolickou církev sankcionovat za to, že knězem nemůžou být ženy atd. Zákony snad platí pro všechny stejně.
0/0
10.10.2001 10:57

Šíp Emil z Houstína

Re: náboženství
Správně jsi to napsal!Toto plně podporuji.Díky ,lépe to sám sdělit neumím.
0/0
10.10.2001 23:27

BOBO

Re: ATEISTO - TˇÁPALISTO .............náboženství
JÁ JSEM ROVNĚŽ ZHNUSEM , K ČEMU SE NÁBOŽENSTVÍ ZNEUŽÍVÁ ........PROMINˇ TU METAFORU , ALE MÁŠ ŠANCI TO ZAČÍT DOMLOUVAT . TAKTO SE KIBICUJE V HOSPODÁCH PO PĚTI PIVECH . ČEST PRÁCI A HLAVNĚ TÉ TVOJÍ !!!
0/0
10.11.2001 10:22

merv

Komík
Hochu Komárku, trochu jsi mě zklamal,celkem tě beru,ale takovej blábol........Radši piš, co si o tom opravdu myslíš jako "normální" člověk.
0/0
9.10.2001 15:49

mowla

Cira pravda
Dosud uvedene prispevkz nechapu - chteli snad jejich autori poprit mnozstvi brutalnich scen popisovanych Starym i Novym Zakonem??? Ci krutosti pachane krestany nejen v davne historii, ale i dnes??? To snad ne... Na druhou stranu netvrdim, ze nasili obsazene v zakladnim "kameni" ideologie (nebot co jineho je nabozenstvi?) se nutne musi odrazet v nasili pachanem realne, za to nemuze ani Koran ani Bible (ani treba Leninovi spisy), ale konkretni fanaticti vyznavaci dane ideologie.
0/0
9.10.2001 14:55

Václav Sklenář

korán je když..........
Vážený pane Komárek myslím si že pochopit víru a korán může jen člověk který je v této víře vychováván už od mala a žije v zemi která se touto vírou řídí. Sám jste se do těchto úvah úplně zbytečně zapletl. Pokud máte obavu z toho že něčemu nerozumíte odstěhujte se do Afghánistánu a věřím že to pochopíte velice brzo.
0/0
9.10.2001 10:20

Václav Sklenář

korán je když..........
Vážený pane Komárek myslím si že pochopit víru a korán může jen člověk který je v této víře vychováván už od mala a žije v zemi která se touto vírou řídí. Sám jste se do těchto úvah úplně zbytečně zapletl. Pokud máte obavu z toho že něčemu nerozumíte odstěhujte se do Afghánistánu a věřím že to pochopíte velice brzo.
0/0
9.10.2001 10:17

Jirka

Vy jste to nečetl!
Pane Komárek, buď jste nikdy nečetl Korán nebo Bibli a nebo nejspíš obojí! Ale jinak Vaše glosa na toto téma je slušná - pidy a kydy. Za to berete peníze?
0/0
9.10.2001 9:22

kopřiva

Komárek si čte Korán
Prosím, přečtěte si ho ještě jednou (pokud umíte číst) a tentokrát pořádně. Pochybuji, že byste pak napsal takovou hovadinu.
0/0
9.10.2001 9:08

Zvire

Tak co se do toho seres?
Tak se do toho Koranu neser, magore
0/0
9.10.2001 8:54

Najdete na iDNES.cz