Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Svět míří do recese

Světové hospodářství balancuje na pokraji krize. Ta je nejspíš již neodvratitelná. Mocní tohoto světa mohou ještě zmírnit její hloubku. Šance zabránit jí je však velmi malá. Renomovaní ekonomové se obávají nejhlubší recese od ropné krize sedmdesátých let. Problémy pocítí nejvíce lidé, dotknou se nejvíce zemí. Každého státu s otevřenou ekonomiku, který obchoduje s jinými. Navzdory chlácholivým slovům premiéra Miloše Zemana nebude bohužel Česko výjimkou. Na cizině jsme existenčně závislí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ivo Horák

Normální očekávání
Zdá se mi, že lidé pokládají za příliš samozřejmý trvalý a historicky asi bezprecedentního růstu ekonomik. Při známkách tzv. recese jsou znepokojeni a vynášejí silácké soudy. Věty o "dlouhé noci" i o "kapitalismu v koncích" nejsou zklamaným maximálním očekáváním, ale zdá se mi přáním otcem myšlenky. Trvalý a rychlý růst v minulém desetiletí (a s malými přestávkami po řadu desetiletí) není samozřejmostí. Proč by se měla ekonomika trvale každých cca 20 let zdvojnásobovat? Nejsme před krachem kapitalismu, ani před dlouhou nocí. Musíme si jen zvyknout (i nároční kritici kapitalismu) na normalitu etap stagnace, ba i poklesu hospodářství. Svět se musí naučit i v takových podmínkách zajišťovat stabilitu a slušné standardy.
0/0
1.10.2001 12:25

adam

už tam je
Svět balancuje na kraji hospodarske krize uz asi 15 let. Studenou valku mezi kapitalismem a socialismem, nerozhodly zbraně ani ideologie, ale hospodářství. To socialistické se zhroutilo o 2-3 roky dřív, než bylo souzeno kapitalismu. Tím, že ale socialismus skončil, tak se otevřel hospodářský odbytový prostor, prostor s levnými surovinami a hospodářský pád kapitalismu se odložil. Teď je kapitalismus v koncích znovu. Hospodářský průser se nejlépe zaretušuje válkou - takže záminka přišla "jako na zavolanou".
0/0
27.9.2001 14:45

Volšovin

A co když to bude jinak?
Přízrak války s islámem vyvolávál v mnohých z nás obavy, zda nedojde k dramatickému zvýšení ceny ropy. Zatím to je obráceně - cena dramaticky klesá, protože lidé se bojí cestovat a tudíž se snížila spotřeba pohonných hmot. Co když akcelerace zbrojení přinese novou konjunkturu? Závidím autorce její sebejistotu, jako investiční poradkyni bych si ji však nevybral.
0/0
27.9.2001 13:20

Lumir

Celosvetova recese hospodarstvi
Co jsme cekali? Symptomy prichodu skutecne kolosalniho prusvihu se objevuji jiz dlouho, ale my se chovame presne jako cestujici na Titaniku. Kriticke hlasy jsou bagatelizovany, zkorumpovani politici stabilne lzou, davy se oddavaji konzumu a zabave. Chleb a hry, to nas zajima. Presne stejna situace byla pred upadkem Rima (viz U. Eco]. Mame ale, co si zaslouzime. Globalni hospodarstvi = globalni krize. Tato noc bude dlouha.
0/0
27.9.2001 0:16

Gogo

Re: Celosvetova recese hospodarstvi
To je ale hovadina.....
0/0
5.10.2001 6:34

Najdete na iDNES.cz