Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Praděd je v rukou ministra

Komise ministerstva životního prostředí rozhodne o provozování vleků a sjezdovek v oblasti Pradědu v říjnu. Proti udělení výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny pro provoz jednoho ze šesti vleků, o nichž odbor ochrany životního prostředí ministerstva rozhodoval, se k rozkladové komisi odvolalo sdružení Sojka. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart předpokládá, že podobně učiní i účastníci dalších řízení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Štetiar L. Ing, Ostrava

Blbost je nekonečná
ale ne každý, kdo se jí zaštiťuje ji má. Od r.1989 byly za nekompetentností, za podezřelými pletichami a kauzami skryty mnohé činy téměř kriminální. Teď to bude podobné. Zakázat upavování svahu rolbou znamená podle mých zkušeností úplnou devastaci svahu nebo omezení lyžování na několik dnů v sezóně. Pokud nasněží 0,5m čerstvého sněhu, tak lyžaři z něj během 0,5 hod udělají velké hromady, mezi kterými bude tráva a budou muset čekat až zase napadne nebo to upravovat ručně. To znamená buď zavřít sjezdovku nebo dostat pokutu za poškození svahu a nakonec odebrání výjimky. Je to stejné jako když nařídí řidičům jet v obci sedmdesát a pak tam budou hlídat dodržování padesátky. To musel vymyslet velký koumák a nelze to svést jen na sníženou inteligenci, v tomto řešení je jasně čitelný záměr. Stejně tak uzavření vleku C. O 40m dále směrem k Petrovým kamenům na stejném svahu je totiž dvojitý vlek B s dvojnásobnou kapacitou , a ten výjimku dostal bez ohledu co na to EU a podobné výmluvy. Je za tím pěkné svinstvo - zřejmě politika a nějaké skryté osobní zájmy . Osobně jsem poslední dvě zimy lyžoval právě na C-ku a žádné vydřeniny tam nebyly. Díky rolbování byl svah i 1.5.2000 a 3.4.2001 bez travnatých míst i v horní části. Jen všichni lyžovali hlavně u Figury na vl.C a na vl.B skoro nikdo. V tom bude další zrnko celého komplotu na který doplatí hlavně lyžaři.
0/0
20.11.2001 11:33

ing. Tomáš Vachalec

Praděd, a nejen ten.
Tak, arogance státní moci opět vítězí. Co přijde dál? Nemyslete si, že je konec. Do konce roku má Kužvart rozhodnout a dalších dvou sjezdovkách na Lysé hoře v Beskydech. A nejedná se jen o lyžování. Při vzniku NP České Švýcarsko v severních Čechách zase jednoduše zakázali na území parku lovit ryby. Možná se to zdá pro většinu lidí jako malichernost. Ale je to podobné, jako v případě sjezdovek na Pradědu. Místní rybáři se léta snažili uvést toky, dříve silně znečišťované, do stavu v jakém by měli být. Ročně dávali spoustu práce a času přírodě, rybám, místům kam se rádi vraceli nejen lovit, ale i pro dobrý pocit. Přišel Kužvart se svoji družinou, tyto lidi vyhnal a ani jim nepoděkoval. A podobných příkladů by se jistě našlo víc. Jen tak dál! Arogance státní moci ruku v ruce s ekoteroristy. Máme se na co těšit. Mimochodem, pane ministře, nedávno jste mě předjížděl ve svém autě. Proč nejezdíte vlakem nebo na kole? Vezl jste si svůj zadek sám ( nepočítaje řidiče ) a to s ekologií nemá ni společného ( alespoň to Vaši souputnící tvrdí, jenže oni, narozdíl od mnoha jiných , jezdí auty taky).
0/0
20.11.2001 9:11

p.skácel

ještě jednou k lyžování
Tak už je tady,co jsme předpokládali.Omezení lyžování na Pradědu,byť částečné,ale zcela zřejmě alibistické. A není to vše.Začíná se uvažovat o ukončení lyžování na Lysé hoře v Beskydech.Místo,aby moravské hory sloužily ke sportu a rekreaci,k překonávání zimních depresí,je to přesně naopak.Kdy budeme protestovat proti rušení dalších moravských středisek? Už tak je jich málo a jsou ubohá.Proto raději kvůli zaměstnanosti stavějme další a další průmyslové zóny.To panu ministru životního prostředí nevadí. Měl bych jeden nápad,zrušme přírodní rezervace a zřiďme v Jeseníkách a Beskydech národní parky,tak,jak je tomu v Krkonoších.Pak nebudeme muset rušit nic,naopak,budeme moci stavět sedačkové lanovky a zasněžovat a lyžovat a lyžovat.... Nebo ne?Jsme jen na Moravě.Sem Pražáci lyžovat nejezdí.
0/0
19.11.2001 20:25

Hobby

Re: ještě jednou k lyžování
Jdi se vycpat s nacionalismem.Keců o tom jak pražáci ničí naše milé,malé,Jeseníky a jejich hodné podnikatele a obyvatele už tady bylo navykládáno hodně.Problém není v "pražácké tuposti,ale v tom,že lidi na bruntálsku jsou často líní jak vši (viz obsluha v chatách Kurzák,Barborka atd.)a víc než cokoliv jiného je zajímají prachy teď hned,okamžitě, bez ohledů.Hobby
0/0
19.11.2001 20:36

Pavel Pastuszek

Re: Re: ještě jednou k lyžování
Jezdím lyžovat do Krkonoš i do Jeseníků. Všude jsou lidé stejní. Jestliže jsou v něčem lidé z Bruntálska líní, tak v tom, že po celou dobu existence vyjímek nebojovali o změnu režimu tak aby byl stejný pro všechny hory, tedy i pro Krkonoše. Ale ani to není o větší lenosti, protože v Krkonoších o to bojovat nemusejí, tam to za ně k jejich spokojenosti rozhdnou v Praze. A jestli se někdo domnívá, že se v Praze rozhoduje stejně o Jeseníkách, které jsou daleko, jako o českých horách tak ať si mimo současný problém Ovčárny vzpomene např. o zrušení meteorologické stanice na Pradědu před moravskými povodněmi (díky tomu byly škody jistě větší než musely) a násldném vynakládání státních peněz na řešení povodňové ochrany Prahy.
0/0
20.11.2001 8:00

Štetiar L. Ing, Ostrava

Re: Re: ještě jednou k lyžování
Naopak Pražáci(konkrétně nejchytřejší a nejkompentnější úředníci na ministerstvu) nám moravské hory chrání a snaží se ze všech sil provést to nejstupidnější - stopnout další rozvoj(s tím bych ještě souhlasil) a aby to nestačilo, tak zrušit už léta bez vážnějších problémů fungující zařízení a střediska na Pradědu a Lysé hoře. Moc úředníkům všichni děkujeme. Alespoň v tom bordelu co je po celé republice budou dva kopce v perfektním stavu. Vždy jsem měl a mám přírodu rád a ve svém okolí jsem ji pomáhal chránit a budu i nadále, ale s těmito extrémisty nechci mít nic společného.
0/0
20.11.2001 10:36

Pavel Pastuszek

Re: Re: Re: ještě jednou k lyžování
Nebylo by lépe, aby konečně ti "pražáci" (ale já myslím spíš jakékoliv centrum) do toho nemělo co mluvit a konečně po 11ti letech slibů mohli lidé v místě rozhodovat o svých záležitostech sami bez centra ???
0/0
20.11.2001 12:12

Hobby

Re: Re: Re: Re: ještě jednou k lyžování
NE.
0/0
20.11.2001 15:26

Pavel Pastuszek

Re: Re: Re: Re: Re: ještě jednou k lyžování
Proč ? Jsou chytřejší ?
0/0
22.11.2001 13:24

Zdeněk Pitela, Jiří Pliska

Praděd-lyžařské vleky : ještě jednou
Nemáme ve zvyku vést dialog přes sdělovací prostředky, ale malou rakci na adresu pana Dluhoše si neodpustíme.Odepisujeme poněkud později,neboť shodou okolností jsme pobývali v Rakousku.Pane Dluhoši,nevím jaký jste znalec evropských lyžařských areálů ,jejich umístění v krajině, a také evropské legislativy.Doufám že víte o čem píšete. My známe praxi a názory tamních vlekařů a hotelierů např. v oblastech Zillertalu, Pitztalu, Dolomity - Superski a pod. Vždyť není třeba chodit do zahraničí. Myslíte si, že by vůbec přicházelo v úvahu zrušení některáho vleku ve Špind. Mlýně? Těžko. A to se nacházíme v Krkonošském národním parku! Nejvyšším stupni ochrany krajiny jako celku! To by si pan ministr spolu s celou ochranářskou suitou těžko dovolil.Jaká by byla asi rekce pražských voličů a nejen pražských ? Víte jak vypadala krajina při výstavbě nové sedačky Hromovka loňského roku v létě ? A všechno jde. Ale pouze někde. Sportu zdar a lyžování zvlášť!!!
0/0
19.11.2001 15:45

J.Dluhoš

Re: Praděd-lyžařské vleky : ještě jednou
Omyl jak mraky,pane Pitelo a Plisko,vleky ve Špindlu,Peci a spol. nejsou v národním parku ani náhodou,jsou v ochranném pásmu NP,a to je něco úplně jiného.JEDINÁ sjezdovka v 1.zóně parku vede z Rokytnice na Lysou.Dobře,mluvili jste s vlekaři v Rakousku,zjistěte si taky,kolik sjezdovek je tam v přírodních rezervacích,budete totiž překvapeni,ani jedna.Ani Rakousko nemá na to,platit neustálé pokuty za vysmívání se evropské legislativě.J.Dluhoš.
0/0
19.11.2001 20:10

Novotný

Je to špinavý konkurenční boj!
Je zajímavé, že lidé kteří prosazují likvidaci areálu Ovčárna – Praděd, pracují v okresním městě Jeseník a přitom zaměřili svou pozornost na areál na druhé straně Jeseníků. Proč se stejně intenzivně nevěnují sjezdovkám v okolí jejich města??? Přitom některé z nich leží také v Národní přírodní rezervaci. Například: Vedoucí radikálního ekologické sdružení Sojka, který prosazuje naprostou likvidaci vleků v areálu Ovčárna-Praděd pracuje ve městě Jeseník. Je navíc údajně zaměstnán jako poslanecký asistent poslance Hradila za Jeseník. A tento poslanec je stranickým kolegou ministra Kužvarta! Správa CHKO Jeseníky sídlí taky v Jeseníku. Zlikvidován má být lyžařský areál na Bruntálské straně Jeseníků, zatímco areály na Jesenické straně jsou buď ponechávány mimo pozornost nebo ochranáři přimo prosazují jejich další rozvoj.
0/0
19.11.2001 13:07

J.Dluhoš

Re: Je to špinavý konkurenční boj!
Pane Novotný,žádná jiná sjezdovka v Jeseníkách (ani jinde v České republice) neleží na území národní přírodní rezervace (jako je tomu v případě Petrových kamenů).Jakou sjezdovku na jesenické straně teda máte na mysli ?? (PS:Ramzová-Šerák to není,protože ta není v NPR).J.Dluhoš.
0/0
19.11.2001 20:12

Štetiar L. Ing, Ostrava

Diskuze se vedou , ale úředník si stejně rozhodne po svém
Zajímalo v kolika jiných kauzách se úředníci tak usilovně a za cenu ztráty popularity aj. perou za životní prostředí. Zřejmě bez postranních úmyslů a kdoví jakých zájmů jim to asi nejde tak dobře. Jejich snaha se mi jeví jako falešná a kdo si myslí, že se konečně budou prát za zájmy přírody se velmi mýlí. Tady na Petrákách mají kytičky štěstí - je v zájmu někoho vlivného je chránit. Až se zájmy a úředníci změní, možna místo Petrových kamenů bude jednou přečerpávací vodní el. Petrovy kameny - zní to pěkně. V celé republice se staví na zelené louce, kusy krajiny mizí pod supermarkety a toárními halami - mohly stát jinde ale tam by se muselo bourat. Celá země-lesy, řeky, krajina, trpí různými zájmy mocných, ale úředníkům MŽP to nijak nebrání v kladných posudcích. Vyjádření autorizovaných urbanistů a architektů jsou kladná - měli by vrátit diplomy a zrušit si autorizaci. Hlavně že alespoň na Petrákách bude chvíli louka s kytičkama. Nikomu z úředníků, včetně ministra jejich zaujetí pro ochranu přírody nevěřím.
0/0
19.11.2001 10:52

Vaclav Stepanek

Lyzovani neni nejvetsim ohrozenim Jeseniku
Domnivam se, ze sjezdove lyzovani, jakkoli nejsem jeho zastancem, neni nejvetsi problem ochrany prirody v Jesenikach, a take Praded neni jedine misto, ktere by bylo ohrozeno (ostatne vysilaci vezi a asfsaltovou dalnici je devastovan i bez lyzovani). Staci jen trocho odbocit z hlavnich hrebene, treba smerem na Mravenecnik (a nejedna se o prehradu, ktera se jiz bohuzel neda odstranit) a kolem Frantiskovy myslivny uvidite pravou apokalyptickou krajinu tezarske zkazy. Pesinka, ktera drive vedla na Mravenecnik rozvolnenym horskym vrcholovym lesem, je rozjezdena buldozery do sire solidni dalnice, tezarske mytiny zvici kilometru ctverecnich jsou vsude kolem, kamkoli se z kterohokoli vyssiho kopce Jeseniku podivate. Cesty znicene tezkymi mechanismy ve vysce vetsi nez 1200 m n. m., to vse ve vyhlasene oblasti klidu, to je podle mne daleko vetsi problem a mira devastace skutecne nesoumeritelna s lyzovanim na Pradedu. Co delat s tim, zabyva se nekdo timto problemem?
0/0
18.11.2001 14:27

M.Banaš

Re: Lyzovani neni nejvetsim ohrozenim Jeseniku
Souhlasím pane Štěpánku,že "lesní hospodaření" (bohužel nejen) v Jeseníkách je ve vztahu k ochraně přírody snad jedním z nejvážnějších problémů.Ministr Kužvart se však již před časem rozhodnul "nepálit si ruce" konfliktem s lesníky (viz "kůrovcová kauza" na Šumavě).Na druhou stranu si nemyslím,že vysílací věž a asfaltová silnice na Praděd devastuje přírodu,podle čeho tak soudíte ? Doma mám kupříkladu staré fotky svahů Pradědu (staré turist.cesty),tak jak vypadala v 50.-60.letech,asfaltová cesta je proti tomu učiněná pohoda,opravdu.M.Banaš.
0/0
19.11.2001 14:15

M.Konvička

Re: Lyzovani neni nejvetsim ohrozenim Jeseniku
Říkáte to velice přesně, Oba. Osobně bych dokonce věřil, že Kužvidlovy "special relations" s lesáky jsou v pozadí celého tohodle škandálu! Představte si takový hypotetický scénář: lesopáni chystají nějakou fakt velkou lumpárnu - a možností by bylo dost, něco jako "silniční zpřístupnění Bílé Opavy, Divokého dolu, Velké kotliny a Malé kotliny závdavkem, tovšezaúčelem boje proti kůrovci a celkové stabilizace přestárlých porostů", úplně Staňka (náměstek a šedá eminence na MŽP)& spol. slyším. Btw., ve všch těch lokalitách roste rezonanční dřevo, poté, co Šumavu skloro vyholili, nejlepší a nejlépe tržně realizovatelné v celém Česku. Jak byste v takové situaci postupovali? Sám bych (1) vyměnil šéfa CHKO, za někoho loajálního a hlavně nového, bez dostatečných vazeb a vhlůedu do situace. (2) pak bych ochranářům a "zeleným" nastražil vějičku, na kterou se chytí v neskonalé naivitě Míčkovské. Musela by být taková, aby odcizila ochranáře, starosty a místní lidi. (3) tvářil bych se zarputile, což by celou věc "rozhicovalo". Interpelovali by mě v parlamentu atd., hodně lidí by se kvůli zakázaným vlekům naštvalo na rezervaci jako takovou. (4) celý škandálek by musel probíhat pěkně nechutně, aby například na nějakou dobu klesl zájem návštěvníků o lokalitu; taky by to bylo dobré pořádně zamotat. (5) Konečně, až budou všichni naštvaní na všechny, ochranáře nikdo nebude brát vážně, parlamentní jestřábi budou volat po zrušení rezervace..... někdo vyrukuje třeba s kůrovcem. Nebo takňák. Soudruzi, nechci nic říákat, ale body 1-4 lze pokládat za splněné.
0/0
20.11.2001 18:07

Ekoterorista

Všem kteří užívají tento pojem - co jsou to ekoteroristé a kde jste je viděli???
Otevřel jsem slovník cizích slov a hledal. Pojem terorismus je explikován následovně:"Použití násilí, nebo výhružky k politickému účelu, vytvoření stavu bázně, který poslouží k vydírání, nátlaku, zastrašování, nebo je příčinou změny chování jednotlivců nebo skupin. Jeho metodami jsou únosy a zadržování rukojmí, pirátství nebo sabotáže, atentáty, fingované hrozby a nezacílené pumové útoky a střelba." Předpona EKO má zřejmě poukazovat na ekologické aktivisty všeho druhu. Pak už jsem zapojil pouze mozkové závity vlastní proveniece a zkoušel jsem si vzpomenout. Kdy že to ty Jihočeské matky naposledy udělali pumový atentát? Kolik zemřelo civilistů když stříleli Děti Země do davu nevinných civilistů? Jak dlouho drželo sdružení Sojka skupinu lyžařů jako rukojmí? Kolik dětí podřezali zabijáci z Hnutí duha? A ne a ne si vzpomenout, nebo nemám přístup ke všem informacím jako mí lépe informovaní spoluobčané, kteří už ekoteroristy potkali či o nich slyšeli? Zato za chvíli jsem si vzpomenul! Heuréka! Co takhle katatastrofa lodi "grinpísáků" Rainbow Warrior - notoricky známý Duhový Bojovník? Vy, kteří užíváte termín ekoterorista, jste zřejmě odhalili, že to tenkrát nepotopila společně s pěti "ekoteroristy", kteří protestovali proti jaderným pokusům, francouzká tajná služba (jež se později k tomuto aktu přiznala), nýbrž "ekoteroristé" dle Vás zřejmě spáchali hromadnou rituální sebevraždu a namířili ve jménu nenásilí násilí proti sobě samým. Nebo jste snad měli na mysli několik lidí, kteří se utopili ve studeném moři, když vlastními těli bránili vraždění velrybářů? Či snad desítky zmlácených aktivistů lovci tuleních mláďat a to těmi samými železnými tyčemi, kterými ty mláďata ubíjejí? A co takhle zastřelený "ekoterorista" třiadvacetiletý student historie Carlo Guiliani v Janově? Takže kde jsou ti ekoteroristé, máte snad jiné informace než já? Nebo mám každého, kdo toto slovo vypustí z úst považovat za lháře a demagoga překrucujícího skutečnost?
0/0
17.11.2001 20:12

Radim

Re: Všem kteří užívají tento pojem - co jsou to ekoteroristé a kde jste je viděli???
A co takhle stovky policistů, kteří skončili v nemocnici díky nepokojům a rabováním,v drtivém množství sfetovaným, ekoteroristům. viz. Janov, Praha, Kanada atd. To nejsou "ekologové". Jen pro vaši informaci. Ten Ital Guiliani poslal policajta rok předtím do nemocnice s vyraženým okem. S pozdravem obyvatel z Prahy.
0/0
18.11.2001 16:23

Hobby

Re: Všem kteří užívají tento pojem - co jsou to ekoteroristé a kde jste je viděli???
Mně se zase líbí pojem "sportteroristé".To jsou lidi,kteří místo mozku uvažují jenom švédskou bednou nebo medicinbálem a není jich málo,viz dřívější diskuse na iDNES o sjezdovkách,Hobby.
0/0
19.11.2001 14:18

OLDŘICH PŘIKRYL, ředitel Úřadu práce v Bruntále

Ještě ke sporu o vleky na Ovčárně
V uplynulých dnech se poměrně často objevovaly ve sdělovacích prostředcích informace ohledně sporu kolem lyžování na Ovčárně. Jedním z argumentů v diskusích se stal i odhad Úřadu práce v Bruntále ve vazbě na zaměstnanost v případě zastavení provozu vleků. Odhad do jisté míry zpochybnil i Petr Uhl v Právu dne 8. 11. ("Kdo zná Ovčárnu, nevěří odhadu bruntálského úřadu práce, že uzavřením dvou vleků by přišlo o práci asi 2000 lidí"). Dovolím si tvrdit, že i my, kteří v blízkosti Ovčárny žijeme, ji známe. Na rozdíl od občasných návštěvníků však neznáme jenom Ovčárnu, ale známe i bruntálský okres. A nikdy jsme netvrdili, že uvedený dopad bude na Ovčárně, vždy jsme uvažovali o dopadu do bruntálského okresu. Odhad byl stanoven na základě znalosti situace a určitých specifik okresu Bruntál (velká rozloha, malý počet obyvatel, hornatost, složitá dopravní dostupnost, zanedbanost infrastrukturou apod.). Je naprosto zřejmé, že dopady snížení počtu vleků nelze kvantifikovat. Mohou se však projevit ve výrazném snížení návštěvnosti okresu Bruntál s dopady do využívání ubytovacích kapacit, pohostinství, obchodů, zdravotnictví, ale i ostatních služeb (čistírny, doprava apod.). Je třeba si uvědomit, že dnes se mluví o zastavení dvou vleků oproti původním úvahám. Nemusím asi zdůrazňovat, že nikdo z nás, kdo žije v této části Jeseníků, nechce tyto hory ničit. Je však nutné, s ohledem na možnosti ekonomického rozvoje okresu, pro turisty vytvářet lepší podmínky, což určitě bude vyžadovat značné investice. Domnívám se, že drtivá většina lidí nebude nic namítat proti omezení lyžování v době, kdy pro sjezdové lyžování nejsou podmínky. Omezení počtu vleků na Ovčárně však bude velmi pravděpodobně působit proti rozvoji cestovního ruchu v této oblasti, alespoň v zimním období. A to bez ohledu na větší či menší přesnost odhadů nezaměstnanosti Úřadu práce v Bruntále. Je však nesporné, že omezení počtu pracovních příležitostí ekonomický rozvoj okresu nepřinese. Pokud někdo informace o zvýšení nezaměstnanosti zpochybňuje, je určitě mimo realitu, byť by to byl třeba ministr.
0/0
14.11.2001 17:43

Zdeněk Pitela, Jiří Pliska

Praděd-lyžařské vleky.
Do lyžařského regionu Praděd-Ovčárna jezdíme již více než 30 let a pamatujeme si dobu,kdy se lyžovalo po celé šíři svahu Petrových kamenů. Chápeme, že tato situace byla z hlediska ochrany ŽP nadále neúnosná. Dnes jsou zde již pouze přesně vymezené úzké sjezdové tratě. Již tato opatření jsou výrazným posunem k ochraně místní flory i fauny. Zrušení hlavních vleků této oblasti se nám zdá zcela absurdní. Z pohledu lyžaře, který pravidelně navštěvuje nejznámější lyžařská centra Rakouska a Itálie, která se téměř všechna nacházejí v přísně chráněných rezervacích, kde každoročně vznikají nové lyžařské svahy, vleky a nová ubytovací zařízení, se jeví rozhodnutí našeho ministerstva ŽP jako nekompetentní a zavánějící primitivním lobismem. Ve všech těchto lyžařských centrech se totiž zainteresované strany spolu domluví, a to jak provozovatelé lyžařských vleků, tak zástupci majitelů ubytovacích a gastronomických zařízení, samozřejmě spolu s ochránci životního prostředí. Vše je tedy o vzájemné vstřícnosti, dialogu a ochotě jednat tak, aby byl daný problém vyřešen ke spokojenosti všech stran a v neposlední a nejpodstatnější řadě pro toho nejdůležitějšího, a to pro člověka-turisty-sportovce-lyžaře. A bude to právě turista,sportovec,lyžaž a celý fenomém cestovního ruchu, který do tohoto regionu přinese tolik žádané finance.Ty se budou moci opět využít nejen k jeho rozvoji, ale především v oblasti ochrany životního prostředí.
0/0
12.11.2001 12:10

J.Dluhoš

Re: Praděd-lyžařské vleky.
Pane Pitelo a Plisko,řekněte mi prosím jedno jediné konkrétní místo,kde se sjezdové tratě v Rakousku či Itálii (jak píšete) nacházejí v "přísně chráněných rezervacích" (citace vašeho vyjádření).Je to totální hloupost.Státy evropské unie jsou vázány společnou legislativou na ochranu živ.prostředí,která jim podobný "výstřelek" neumožňuje.Jinak souhlasím s vašimi poznámkami o potřebě dialogu mezi všemi stranami,cesta by se dala najít.J.Dluhoš.
0/0
13.11.2001 12:28

Pavel Pastuszek

Re: Re: Praděd-lyžařské vleky.
Nevím jak v Rakousku, protože jezdím na běžkách a půro to není Rakousko ideální. Vím, ale, že i Krkonoše jsou národním parkem, sjezdovky se provozují bez dočasných vyjímek a nikomu na Ministerstvu životního prostředí to nevadí (asi proto, že tam mnozí, na rozdíl od Jeseníků, tam jezdí lyžovat, či proto, že na rozdíl od Jeseníků, alespoň ví kde ty hory jsou, jak vypadají a co pro místní obyvatele znamenají). Opakuji proto svůj názor: "proč o provozování vleků rozhodují úředníci v Praze a ne obyvatelé či zastupitelstva obcí v Jeseníkách ?".
0/0
16.11.2001 9:11

kirry

Re: Re: Re: Praděd-lyžařské vleky.
Omyl pane Pastuzsku,sjezdovky v Krkonoších jsou v drtivé většině mimo národní park,Špindl,stejně jako Pec nebo Harrachov nejsou v národním parku ! V KRNAP zasahuje jedna jediná sjezdovka do 1.zóny a to z Rokytnice na Lysou,končí v kosodřevině,takže to je o něčem jiném než v Jeseníkách.V Jeseníkách je 6 sjezdovek v 1.zóně !!!,z toho jen u dvou by měl být ukončený provoz.Stačí ? J.Dluhoš.
0/0
17.11.2001 19:48

Pavel Pastuszek

Re: Re: Re: Re: Praděd-lyžařské vleky.
Omlouvám se, domníval jsem se, že i sjezdovka na Medvědín zasahuje do národního parku (na rozdíl od Pradědu tam za posledních cca 25 let zmizel les). I tak se ptám, zda sjezdovka na Lysou horu z Rokytnice jeprovozována na základě vyjímky, na jak dlouho je vyjímka poskytnuta, jestliže jde o vyjímku jaktože se tam předloni postavila nová lanovka, jestliže ne proč je tomu jinak než na Pradědu. A co připravovaný vlek na Sněžku ? Stále si myslím, že o Jeseníkách se v Praze rozhoduje jinak než o Krkonoších, protože o nich nic neví.
0/0
20.11.2001 7:40

Štetiar L. Ing, Ostrava

Proč to nejde u ostatníchvleků?-Povolení vl.S-S.
Praha, 30. října 2001 Tisková informace Provozování lyžařského vleku “S+S” na Malé Morávce Dne 2. listopadu 2000 a dne 29. listopadu 2000 provozovatelé lyžařského vleku označovaného jako “S + S”, v k.ú. Malá Morávka požádali o jeho přeložení a o novou výjimku pro provoz tohoto lyžařského vleku, neboť platnost předchozí výjimky končila dne 31. května 2001. Rozhodnutím ministerstva ze dne 25. 6. 2001 byla pro provoz lyžařského vleku “S+S” na Malé Morávce povolena výjimka podle ustanovení § 43 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů ze základních ochranných podmínek národních přírodních rezervací a chráněných krajinných oblastí. Žádosti o výjimku bylo vyhověno za podmínek, které mají zajistit, že provozem LV v nové trase nebude docházet k poškozování zvláště chráněného území NPR Praděd. Jde o tyto podmínky: 1. Provoz LV se bude řídit provozně manipulačním řádem, jehož aktualizovaná podoba bude předložena Správě CHKO Jeseníky k odsouhlasení. 2. LV smí být provozován pouze v období mezi 15. listopadem a 30. dubnem. Zahájení a ukončení provozu LV v uvedeném období, popř. jeho dočasné přerušení, stanoví Správa CHKO Jeseníky na základě posouzení stavu sněhové pokrývky na plochách vymezených pro lyžování. 3. Totéž opatření o zahájení či ukončení provozu na základě aktuálního stavu sněhové pokrývky se vztahuje i na vjezdy sněžných mechanismů k úpravě sjezdové tratě LV. 4. Instalace technologie LV před sezónou bude každoročně prováděna s ohledem na vývoj povětrnostních podmínek v průběhu měsíce října. Instalace pevných bariér, informačních zařízení apod. bude prováděna až při dostatečné sněhové pokrývce znemožňující poškození vegetace a půdního povrchu. 5. Podpěrné sloupy LV budou každoročně sklopeny ihned po ukončení lyžařské sezóny, tj. po 30. dubnu. V následném období zůstane v NPR zachován pouze stávající kotvící prvek vleku, patky podpěrných sloupů a koncových stanic a spodní vratná stanice LV u objektu Horské služby Jeseníky na Ovčárně (dále jen “HS Jeseníky”). 6. Vymezení sjezdové tratě pevnými bariérami bude provedeno podle geodetického zaměření tak, aby bylo znemožněno opustit sjezdovku směrem k Petrovým kamenům nebo vyjíždět mimo sjezdovou trať. 7. Jako zařízení pro obsluhu vleku slouží stanice HS Jeseníky. Proto nebudou zřizována žádná provozní zařízení. 8. Elektrická energie pro provoz vleku bude nadále zajišťována povrchovým kabelem ze stanice HS Jeseníky. 9. Provozovatelé LV zajistí pro jeho uživatele ukládání zavazadel a funkční WC v přístavbě stanice HS Jeseníky. V prostoru nástupu lyžařů na vlek instalují informační panel o rozsahu a umístění sjezdového prostoru LV a o ochranných podmínkách NPR, zejména o důsledné ochraně Petrových kamenů. 10. Posezónní úklid prostoru LV, sjezdové tratě a přilehlého okolí bude prováděn ihned po odtávání sněhu a ukončen nejpozději do konce května, kdy CHKO Jeseníky posoudí stav vymezeného prostoru do protokolu. Případné nedostatky budou důvodem pro stanovení nápravných opatření nebo pro zahájení sankčního řízení, popř. zrušení platnosti této výjimky. Platnost výjimky byla stanovena do 30. dubna 2005. Ministerstvo v odůvodnění svého rozhodnutí uvedlo zejména, že zvážilo argumenty pro a proti udělení výjimky a rozhodlo žádosti vyhovět, neboť LV, pro který je požadována výjimka, byl v uplynulých deseti letech oběma žadateli provozován v souladu s požadavky kladenými na tuto činnost orgány ochrany přírody a za celé předchozí období provozem tohoto LV nedošlo k nevratnému poškození využívané části NPR Praděd. Kromě toho, přeložením LV dojde k uvolnění dosud využívané části svahu pod Petrovými kameny, kde se nachází cenná prameništní společenstva. Jelikož je LV v provozu pouze v zimním období a při dostatečné sněhové pokrývce, není potřebná výjimka z ochranných podmínek zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, jejichž výskyt by v dotčené lokalitě připadal v úvahu. Pokud jde o posouzení střetu mezi zájmem ochrany přírody a krajiny a jiným veřejným zájmem v předmětném případě, prvoinstanční orgán dospěl k závěru, že v lokalitě, která byla lyžařsky využívána dlouho před oficiálním vyhlášením ochrany tohoto území, je nutno rozlišovat, zda jde o případ, kdy k prokazatelným škodám ve struktuře a funkci dotčených ekosystémů nedochází, či o případ, kdy jsou škody na přírodních hodnotách území prokazatelné. Podle ministerstva lze za veřejný zájem považovat rozumnou míru rekreačního a turistického využívání tradičních horských terénů, neboť to přispívá k zlepšení zaměstnanosti v regionu Jesenicka a zajištění finančních prostředků pro obce. Proč u ostatních vleků nelze stanovit obdobné podmínky a dát ještě šanci p. Figurovi aj. a tím i lyžující veřejnosti?
0/0
12.11.2001 11:54

Štetiar L. Ing, Ostrava

Re: Proč to nejde u ostatníchvleků?-Povolení vl.S-S.-odvolání SOJKY
Proti tomuto rozhodnutí ministerstva podalo občanské sdružení Přátelé Jeseníků - SOJKA (dále jen “OS SOJKA”) včas rozklad, v němž namítá, že : 1. Ministerstvo nesprávně a nedostatečně vyhodnotilo připomínky a námitky tohoto sdružení uplatněné v průběhu správního řízení. 2. Ministerstvo nepostupovalo v souladu s platnými právními předpisy, zejména se zákonem č. 114/92 Sb. 3. Podmínky napadeného rozhodnutí nemohou zabezpečit ochranu zákonem chráněných zájmů ochrany přírody a krajiny v lokalitě NPR Praděd. 4. Ministerstvo rozhodovalo také o činnostech, jejichž povolení předkladatel aktuálně nepožadoval (provoz sněžných mechanismů). 5. Rozhodnutí nevychází ze spolehlivě zjištěného skutkového stavu věci a je nepřesvědčivé. 6. Nesouhlasí s tím, že byl dosavadní provoz LV bezproblémový, že předešlý vlek nepoškozoval NPR Praděd a že je LV prezentován jako sezónně odstranitelný. O tomto rozkladu na základě návrhu zvláštní (rozkladové) komise rozhodl ministr životního prostředí tak, že rozklad zamítl a znovu potvrdil původní rozhodnutí ministerstva. Má za to, že správní orgán 1. stupně správně uvážil, že při posuzování žádosti o povolení výjimky pro provoz LV v lokalitě, která je lyžařsky využívána již řadu let před vyhlášením ochrany tohoto území, je třeba striktně rozlišovat, zda jde o případ, kdy nedochází k prokazatelným škodám na struktuře a funkci dotčených ekosystémů, či o případ, kdy škody na přírodních hodnotách území byly zjištěny. V předmětném případě je doloženo, že ke škodám na přírodních hodnotách dané lokality zvláště chráněného území dosud nedošlo. Rovněž narušení krajinného rázu této lokality je minimalizováno možností sklápění nosných sloupů LV v letní sezóně. Sjezdová trať bude proti současnému stavu přemístěna směrem západním tak, že ve spodní části (nástupní stanice) se posune kotvicí sloup o cca 100 m, přičemž horní sloup zůstane na místě. Nová trasa sjezdovky tedy bude míjet svahová prameniště nad vodárnou Ovčárny, což je pro společenstva pramenišť přínosem. Tímto rozhodnutím, které nabylo právní moci dne 12. 10. 2001, je správní řízení ohledně vleku “S+S” ukončeno. Pokud jde o ostatní vleky v NPR Praděd, je zatím povolena výjimka pro lokalitu zvanou “Malý Václavák” na dalších pět let rozhodnutím Ministerstva životního prostředí ze dne 21. září 2001, které je od 12. října 2001 v právní moci, poněvadž proti němu nebylo podáno odvolání (rozklad). Zbývající čtyři rozhodnutí ministerstva na vleky v této lokalitě jsou předmětem odvolacího řízení. Rozkladová komise jako poradní orgán ministra pro jeho rozhodování, je má na programu svého zasedání dne 9. listopadu 2001. Tím budou vytvořeny předpoklady pro konečné rozhodnutí ministra v této věci.
0/0
12.11.2001 12:36

Štetiar L. Ing, Ostrava

Takových už bylo
Takových už bylo . (Štetiar L. Ing, Ostrava , 7.11.2001 10:52) reagovat S ministerskými úředníky tento protest samotný asi nehne. Maximálně jej pobaveně pozorují zpoza záclon. Tady působí jiné vlivy. Až snad když si uvědomí, že za těmito lidmi z daleka, je evidovaných 22000 občanů s jasným názorem na věc a možná i 100000 co se nestihli podepsat. To však neznamená, že tito stoupenci lyžování chtějí přírodu zdevastovat, právě naopak. Ale současně chtějí lyžovat tam, kde lyžovali jejich rodiče i prarodiče a příroda to přežila. Proti turistům a lyžařům už bylo kolem Pradědu bylo podniknuto hodně omezení, oproti stavu před 25lety. Stále to nestačí. Svoje chutě něco zakazovat si můžou úředníci ukojit třeba uzavřením Kampy, Petřína ap. Všude rostou a kdysi určitě rostly vzácné rostliny. Jestli někdy bude ministerstvo ŽP v Ostravě nebo jinde dost daleko, tak to prosadí.
0/0
12.11.2001 11:41

Ing. Marek Mohyla

Nekdo tady zamerne siri dezinformace...
Pri hodnoceni vystoupeni pana ministra Kuzvarta se musim i ja domnivat, ze bud je pan ministr zamerne spatne informovan o skutecnem stavu nebo ze primo pan ministr nemluvi pravdu. Ja se vice priklanim k prvni moznosti. Toto jsem take sdelil pracovnikum MZP behem sve navstevy na MZP toto utery. Nemel jsem cas o teto veci mluvit primo s ministrem, protoze ten se musel uprostred setkani omluvit, jelikoz mu posunuli odlet letadla. Nicmene vcera (ve stredu) jsem mel moznost sledovat primo z rezie v budove Ceskeho rozhlasu porad Radioforum na tema "Vleky na Pradedu". Pan Halfar, vedouci CHKOJ, opet zopakoval tvrzeni o ohromnych skodach na prirode. Kdyz jsem ho po vysilani upozornil na rozpor s faktem, ze kontrola samotneho ministerstva ZP ze dne 6.6.2001 nenasla napr. na vleku "A" ZADNE nove poskozeni, nedokazal mi tento rozpor vysvetlit. Nezbyva nez zopakovat, ze se domnivam, ze tady nekdo umele vyrabi dezinformace a ze by na konci cele kauzy mely padat hlavy! Tady uz davno skoncila legrace!
0/0
8.11.2001 16:53

Pavel Pastuszek

Informovanost ministra Kužvarta
Vzhledem k tomu, že z vystoupení ministra Kužvarta je zřejmé, že je velmi spatně informován o stavu lyžování na Pradědu a o důsledcích jeho ukončení, je nutné, aby se iniciátoři petice za zachování lyžování "vnutili k přímému jednání s ním" a nenechali ho informovat jen druhou stranu. Je dobré, kdyby k tomuto jednání přišli i zástupci obcí. Vím, že nabádám někoho jiného k akci, kterou nejsem sám schopen zajistit (za to se omlouvám), ale připadá mi, že jediný kdo s ministrem jedná jsou zástupci Sojky a pražští úředníci. Jinka by přece nemohl pronést výroky typu: "uzavření 4 ze 76 vleků nemůže ohrozit lyžování v Jeseníkách" (ty 4 vleky patří mezi 6 jediných, kde je možno lyžovat mimořádně dlouhou dobu, což činí originalitu Jeseníků a Pradědu a přitahuje cestovní ruch, v plné sezóně jezdí lyžaři do Krkonoš, Beskyd, atd.), nebo "úbytek pracovních příležitostí nahradíme kompenzacemi - postavíme čističky odpadních vod" (co budou čistit, když tam lidé nebou jezdit, nebudou moci podnikat ???), atd.
0/0
7.11.2001 16:16

Štetiar L. Ing, Ostrava

Co dělá SOJKA a pan Míček pro ochranu
Zajímalo by mě koli skutečné, nezištné práce pro ochranu přírody Jeseníků toto sdružení udělalo. Mám na mysli kolik vysadilo stromků(ne jako brigádníci LČR)jedlí, horského typu smrku ap.,kolik rozmnožilo ohrožených rostlin, uspořádalo besed nebo tématických výletů se žáky ZŠ . Myslím si, kdyby to úsilí a čas vynaložný v různých sporech a řízeních alespoň částečně věnovali těmto činnostem, tak by v Jeseníkách bylo více omějů, kýchavic, hořců, lilií zlatohlavých, cibulkonosných i po různých skalách na hřebenech těch vzácných zvonků z Petráků. Jestli se pletu, tak ať mě dotčení opraví.
0/0
7.11.2001 15:46

Pavel ZACH

Málo vůle
Kužvart (a stejně tak mnozí ochranáři i "ochranáři") asi fakt neví, co dělá a neubráním se pocitu, že ani neví, která bije. Je fakt, že lyžování na Pradědu je jedno z nejjistějších v celých Čechách. Když není nikde, tam vždycky. A je tam sněhu většinou hodně, rostlinky jsou hezky zasypány, takže o devastaci přírody nemůže být mnoho řeči. Kdyby opravdu lyžování mělo být takový škůdce, stačilo by regulovat ho dle výšky sněhu (např., je-li sněhové pokrývky méně než 90 cm, lyžování se omezuje). Je přeci jednoduché stanovit pravidla a je jednoduché hlídat jejich dodržování. Přímo na Ovčárně sídlí Horská služba, nebo se pletu? Jenomže pro napsání a přijetí takových pravidel je asi málo vůle (nebo že by někdo panu ministrovi málo namazal?)! Pavel ZACH Daškova 3070/2 143 00 PRAHA 4
0/0
6.11.2001 13:16

To je jedno !!!

Praděd je v rukou ministra
Proč? Se posral ne ?
0/0
5.11.2001 22:50

R. Siegel

Praděd
Zdá se, že naprostá většina lidí, kteří se k problému kolem lyžování nas Pradědu vyjadřují, je pro zachování provozu vleků a vytvoření dohody, za jakých podmínek vleky provozovat. Nicméně ministr nám to vysvětlil, nelze přece očekávat další vyjímky. Názor obyvatel z regionu - nezajímavý, důležité je chovat se "ekologicky". A konečně taky lidé vědí, že existuje Sojka a Míček. A radost mají určitě i ti, kterým vadí pan Figura nebo jeho děti, a to buď osobně nebo prostě proto, že vydělají "hodně" peněz. Co budou tito lidé říkat, až areál přestane fungovat, chaty budou chátrat, lidé budou bez práce, okolní penziony bez zákazníků, regionu výrazně ubyde peněz ze zimní turistiky? To asi v Praze nikoho nezajímá. A Sojka si zase něco najde, proti čemu bude vystupovat. Ještě máme lyžařské areály na Červenohorském sedle, v Karlově pod Pradědem, na Horní Moravě. Zdraví rs.
0/0
31.10.2001 12:34

Radim

Kužvart nám to vysvětlil.....
Opravdu je to všechno k popukání. Ten ekologickej trotl byl asi tak maximálně na Petříně. Jinak nemohu pochopit Ty jeho nesmysli, které pronesl v 21. Došlo opravdu na slova spousty nás, kteří v tom našli akorát lobby pro někoho, kdo chce stavět jinde. Sojka s Míčkem dokázali, že si pěkně namastili kapsu na novém středisku, které má podle Kužvarta vzniknout. Proto prosím všechny lyžaře, aby i přes zákaz lyžovali dále na všech sjezdovkách. Já to teda rozhodně dělat budu. Doufám, že Kužvarta a Míčka s celou Sojkou zasype pořádná lavina. S pozdravem obyvatel z Prahy.
0/0
30.10.2001 23:04

Martin Konvička

Re: Kužvart nám to vysvětlil.....
Nemyslím, Radime, že si kapsu namastila Sojka - voni to jsou možná pitomci, ale v podstatě takoví kluci ušatí mladí idealističtí; natolik je znám (osobně, nebo z vyprávění lidí, kteří je znají osobně a kterým věřím). Napovím Vám jinak: kromě Sojky sjezdovky vadily Lesům české republiky, tedy firmě, která "asanuje kůrovcové stromy" i ve Velké Kotlině, na Skřítku, na Rejvízu, v údolí Bílé Opavy, a to rezervace-nerezervace a tetřev-netetřev. On přitom například v té Kotlině hluk motorových pil opravdu vzácným a plachým zvířatům vadí, na rozdíl od střediska okolo Ovčárny, kterému se každé slušné zvíře dávno naučilo vyhýbat obloukem.... Sojka - a to pozor - proti různým aktivitám LČR léta aktivně vystupuje, a často úspěšně, podařilo se jim např. zablokovat "obnovu svážnice", což byl eufemismus pro asfaltku o skoro dvou pruzích vedoucí z Alfrédky přes Česnekový důl.... Osobně si o tom myslím, že Kužvart a) zobe z ruky mocným hráčům z LČR; b) potřebuje se udělat hodně "zeleným", aby, až se vytasí s další lumpárnou, mohl říct "jak to že moje rozhodnutí devastují přírodu, vždyť jsem byl proti sjezdovkám...; a c) Petr Holub z Respektu měl pravdu, voni v téhle vládě zdaleka neberou jen těžké váhy jako Fencl a Grégr. I Miloušek chtěl trošku, aspoň malinkou... Nevěříte? A kdo jiný v regionu má prachy, aby rozvoj zainvestoval? A současně pozemky A pravomoce, aby si je nechal schválit?
0/0
30.10.2001 23:21

Martin Konvička

Re: Re: Kužvart nám to vysvětlil.....
Jinak Radime, Tvoje výzva nerespektovat zákazy (plně ji chápu) rovněž ilustruje, co jsem dávno tvrdil: místo spolupráve ochranáři/chataři/obce/turisti nastoupí konfrontace, kterou ovšem ochranáři v dlouhodobé perspektivě nutně prohrají. Což mě jako ochranářsky orientovaného biologa se$e. Ale jinak Vás chápu a zdravím.
0/0
30.10.2001 23:24

Radim

Re: Re: Re: Kužvart nám to vysvětlil.....
Máte pravdu,100%pravdu Martine. Je po dlouhé době vidět, že nejsou všichni ekologové takový hovada jako Míček, Kužvart a jiný. Tady je jasně vidět, že jednání s lidmi Vašeho typu, by práci a dialog zjednodušilo. S pozdravem obyvatel z Prahy.
0/0
31.10.2001 17:55

BedBel

Re: Re: Kužvart nám to vysvětlil.....
Přesné, naprostý souhlas. Stejnou taktiku se snaží LČR uplatňovat bohužel i na Šumavě prostřednictvím ředitele Správy NPŠ a jeho náměstků.
0/0
1.11.2001 17:19

Radim

Kužvart nám to vysvětlil......
0/0
30.10.2001 22:54

Martin Konvička

Jedenadvacítka
jsme ho slyšeli: obce a místní lidé budou kompenzování novými středisky "někde jinde". (Navíc prý dostanou čističky odpadních vod, aby to bylo hezky ekologické). Nemůžu si pocmoct, ale došlo na má slova: http://www.bf.jcu.cz/tix/konva/mohyla.htm Teď je jen otázka, kterým budovatelům nových středisek (a čističek) hraje Kužvart do kapsy. Něco by snad mohlo naznačit, uvědomíme-li si, kdo KROMĚ Sojky bojoval za zavření těch Pradědských sjezdovek...
0/0
30.10.2001 21:48

Martin Konvička

Jedenadvacítka
jsme ho slyšeli: obce a místní lidé budou kompenzování novými středisky "někde jinde". (Navíc prý dostanou čističky odpadních vod, aby to bylo hezky ekologické). Nemůžu si pocmoct, ale došlo na má slova: http://www.bf.jcu.cz/tix/konva/mohyla.htm Teď je jen otázka, kterým budovatelům nových středisek (a čističek) hraje Kužvart do kapsy. Něco by snad mohlo naznačit, uvědomíme-li si, kdo KROMĚ Sojky bojoval za zavření těch Pradědských sjezdovek...
0/0
30.10.2001 21:41

Pavel Pastuszek

O nás bez nás
Domnívám se, že o otázce zda lyžovat či ne na Pradědu by měli rozhodovat ti, kterých se to týká a ne nějaký centrální úřad (mám zkušenost, že řada úředníků v Praze ani neví, kde Jeseníky jsou). Je zcela jasné, že jinak budou pražští úředníci rozhodovat o Krkonoších (také to je národní park), kde se jich to týká a jinak o Pradědu, kde mohou "získat body" za "ekologické rozhodnutí" bez toho, že se jich to nějak dotkne. Na tom jedna návštěva jednoho ministra nic nezmění. Proto požaduji, aby se ministerstvo do toho nemíchalo do toho co se týká lidí v Jeseníkách či na Moravě. Jsem zastáncem lyžování na Pradědu, ale souhlasil bych, kdyby byly vyslechnuty i opačné názory. Ale tady u nás a ne v Praze, kde to je věc výše uvedeného, lobingu atd. Nakonec se to stejně bude dotýkat lidí v Jeseníkách a těch, kteří tam jezdí. A jen tak dodatek, bohužel se zastavením (či omezením) sjezdování, zcela jistě dojde i k odlivu běžkařů, protože bez služeb je do pustých Jeseníků nepotáhne (a služby jen pro běžkaře jsou nerentabilní). Sám jsem běžkař.
0/0
30.10.2001 11:45

p.skácel

lyžovat nejen na Pradědu
Zamyslel se někdo nad tím,kolik financí odteče do alpských zemí tím,že tam čím dál tím častěji jezdíme lyžovat?Proč nepovolit při rozumném množství sněhu lyžování nejen na Pradědu,ale zvážit sjezdovky až na Hvězdu včetně lanovky či pozemní dráhy v opačném směru.Tak chudému kraji by výrazně pomohly sjezdovky i na jiných vysokých kopcích,kdysi bylo plánováno lyžařské středisko ve Vidlích,a když ne na Malý Děd tak alespoň na opačnou stranu na Lysý vrch.Další vhodné lokality se přímo nabízejí až po Kralický Sněžník/Poláci již plánují/.Nebudou to samozřejmě Alpy,ale dvoukilometrové sjezdovky lze vybudovat.A mnoho Čechů,ale i Poláků a Němců zůstane i s penězi doma.Ale nelze očekávat totéž v případě kilometrových front na jeden vlek.Oblasti by to výrazně pomohlo v zaměstnanosti,sportovní vyžití v Jeseníkách je opravdu tristní.Zajímavé je,že v Krkonoších,přestože je to národní park to nevadí.Když je potřeba,tak se v srdci Jeseníků/ne Krkonoš!/postaví přečerpávací elektrárna,ale pro sport-to ne to je přírodní rezervace.
0/0
29.10.2001 22:19

Jarda

Ochranáři zlikvidují sloupy od vleků?
Jsem zároveň lyžař a milovník přírody,takže by se to ve mně mělo tlouct zda upřednostnit lyže nebo kytky.Jasně ale vedou lyže.Rozumná dohoda o přerušení provozu v závislosti na velikosti sněhové vrstvy je přece možná,pokud u rozhodnutí budou obě strany zastoupeny rozumnými lidmi a né fundamentalisty z AL Kaidy,neboť i druhá strana má své pravdy. Pochybuji o tom že by ochranáři po svém vítězství byli schopni ekologickým způsobem zlikvidovat nemalé množství železných sloupů po vlecích.Ze zkušeností víme že bývalý majitel to neudělá nikdy,protože nato už nebude prostě mít. Takže odpadající rez a možná ekologické tuky z lana vydatně půdu prohnojí a napomohou tak rašení zcela nových rostlinných druhů dosud v této lokalitě nevídaných.Jestli je tomu takto tak to pánové od ochrany přírody mají skvěle promyšlené,jen se divím že se nebojí ,že na ty kytky budou návaly čumilů co pak pošlapaj celou lokalitu Nám zbývajícím co od ochrany přírody nejsme, nezbývá než se koukat na ty sloupy jak vejři.Estetika jak blázen v podání ekologů. Takže Ahoj na Pradědu a lyže s sebou! S lyžařským pozdravem SKOL!! zdraví Jarda
0/0
24.10.2001 7:43

Jarda

Re: Ochranáři zlikvidují sloupy od vleků?
Píši sám sobě,neboť mi vrtá hlavou proč ty sloupy nikoho z ekologů nezajímají.Mám scénář: -někomu vadí stávající majitelé vleků -rozpoutá tedy kampaň přes ekology a dosáhne zákazu -rok nechá vše chátrat -u bývalých majitelů se objeví obchodník s nemovitostmi a za babku chátrající majetek odkoupí -zpracuje se nový geniální projekt na ekologické lyžování -ministerstvo ŽP jej schválí jednomyslně -za jásotu lyžařů a ekologů se zahájí nová zimní sezona avšak již s oními novými majiteli ,nejlépe s.r.o.Praděd Superidea za jednotné vstupné jak se na světový SKI Park sluší titititititi..... P.S. Klepe mi na rameno kolega,že na mně podává trestní oznámení pro vyzrazení obchodního tajemství a urážku neznámých osobností. SKOL! Jarda
0/0
24.10.2001 15:02

Ing:Macháč Jiří

Lyžování na Pradědu
Lyžování na Pradědu znám velmi dobře.Moji vnuci zde poznali začátky lyžování.Zajímalo by mne kdo se skrývá za skupinou Sojka,kdo v tomto chudém kraji má zájem zastavit turistický ruch.Tento je jedním z mála zdrojů přínosů financí do tohoto regionu.Myslím,že o lyžování na Pradědu by si měli lidé z jeho okolí rozhodnout především sami.Je jednoduché potopit všechny podnikatelé podnikájící v oblasti Pradědu a pak areály prodat zahraničním zájemcům a lidi poslat pro podpory a sociální dávky.
0/0
23.10.2001 19:17

Radim

Ať žije zimní sport.
Po přečtení příspěvků ekoteroristů Míčka, Baneše a Kirry jsem usoudil, že myslejí pouze na svoje zviditelnění na tomto chatu. Je to pořád omílání, v dnešní době modních, ekologických nesmyslů. Kde jste byli všichni páni ekologové, když se stavěli tyhle( podle vás ) železné monstra(vleky). Byli jste zalezlí doma v pelechu a sami možná lyžovali na Pradědu. Proč se raději nesnažíte regulovat počet lyžařů na Pradědu, tak jak je to v Alpách. Raději byste měli prosazovat lanovou dráhu z Hvězdy a zbavit se konečně těch smradlavej autobusů. Ty udělají na Pradědu daleko věčí paseku. Doufám, že opravdu něvěříte, že těch 6 vleků decimuje nenavratitelně přírodu na Pradědu. Proč třeba na druhou stranu Sojka nanavrhne co stěmi nezaměstnanými, kteří díky nim vzniknou. Budou asi reagovat, že je to problém města(kraje). Byl jste pane Míček někdy vůbec v Krkonoších? Asi ne, protože pak byste nemohl povídat o devastaci Pradědu. Jak je možné pane Míček, že MZP to v Krkonoších toleruje( kde je situace nesrovnatelně horší)a vůči Pradědu mají připomínky. Situace na Pradědu by se mohla zlepšit, o tom není sporu. Ale raději modernizací(lanová dráha, elektroautobus atd) A poslední připomínka: Je mi opravdu jedno jestli pan Figura vydělá za rok 1,5 nebo 20 milionů.Pro lidi a region udělá rozhodně víc, než město,kraj nebo Sojka. S pozdravem obyvatel z Prahy
0/0
18.10.2001 0:23

Štetiar L. , Ostrava

Budou volby - zvolme někoho s rozumnějším přístupem
Je pravda, že lyžování nad Ovčárnou přišlo vícečlennou rodinu dost draho. To mně tam vždycky štvalo. Pan Figura si narejžoval pěkné milióny: 1 vlek - 5 měsíců sníh - 30 dnů v měs. - 20 dnů/měs. plný provoz - od8-do16 -tj.8 hod.- kapacita vleku cca.800 lidi- po 20Kč - =12 800 000Kč . Je to pěkné. Je dobré mít zlatý důl. V Alpách to vychází v poměru k najetým km lépe. Ale Praděd je Praděd a je na Moravě. Téměř vše tu bylo napsáno a ministr a jeho úředníci si to nejspíš nepřečtou a udělají si to podle svého. Petici podepsalo přes 12000 lidí - voličů. Je to vrchol ledovce. Kdyby ji podepsal každý kdo je v ČR pro lyžování a proti extrémismu v ekologii , bylo by jich asi 1,5 mil, možná i více. Tak ať se politici zařídí jak chtějí. My také. Volby budou.
0/0
17.10.2001 16:23

Najdete na iDNES.cz