Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Město chce osobní údaje kvůli odpadu

Lidé v Kroměříži tvrdí, že radnice porušuje nový zákon o ochraně osobních dat, protože po nich požaduje, aby jí sdělili svá rodná čísla. Na to podle nich nemá právo. Radniční úředníci na tato obvinění odpovídají vyhýbavě. Právnička radnice Irena Hermanová tvrdí, že lidé s poskytnutím rodného čísla souhlasí už tím, že je poskytnou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jindra hladík

Stanovisko UOOU
Jsem z České Lípy, kde radnice začala praktikovat stejnou metodu. Poslal jsem dotaz na Úřad pro ochranu osobních údajů a zde je odpověď: Vážený pane, Úřad pro ochranu osobních údajů obdržel dne 19. ledna 2002 Váš e-mailový dotaz týkající se používání rodného čísla na složence při úhradě poplatku za systém svozu a likvidace komunálního odpadu. Uvádíte, že ve stanovisku Úřadu pro ochranu osobních údajů na jeho webových stránkách nutnost uvedena není. Je skutečností, že pokud obec vyžaduje, aby jako variabilní symbol na složence poplatník použil své rodné číslo, není to v rozporu s právní úpravou. Obec totiž Vaše rodné číslo již má (a tedy jí nesdělujete žádný nový údaj), a to v systému evidence obyvatel. Obec je také oprávněna pro oprávněné účely evidenci obyvatel použít. Toto oprávnění jí vyplývá nejen ze zákona o obcích, ale také ze zmocnění podle zákona o správě daní poplatků, který je obecným právním předpisem pro tuto oblast. Uvedení RČ na složence pak zřejmě slouží ke kontrole zaplacení poplatku. S pozdravem JUDr. Alena K u č e r o v á ředitelka odboru legislativního a právního
0/0
14.3.2002 1:05

Omachlíková , Břeclav

O nás bez nás a funguje to už tři roky
U nás v Břeclavi používání rodných čísel při placení odvozu odpadu funguje už tři roky. Ne že by se mi to líbilo,rozčiluje mne to.Neslyšela jsem však, že by proti tomu někdo protestoval.A nikdo se také neptal, zda s tím souhlasíme.Radnice rozhodla. Na začátku roku, tak v březnu,kolem domů můžete vidět vypsané platební poukázky od města na hlavu a na rodné číslo občanů.Roznáší je asi pošta, je to obchod. Bez problémů si je můžete sesbírat a nikomu to nevadí.Jsem ráda, že jste na to téma otevřeli diskuzi. Nelíbí se mi to od začátku a dá se s tím vůbec něco dělat?
0/0
24.9.2001 15:23

Antonio Soprano Sr.

Re: O nás bez nás a funguje to už tři roky
Mam dojem, ze v dnesni dobe je mozno zazadat o zmenu rodneho cisla, popr. jeho nahrazeni cislem soc. zabezpeceni. A mate opet klid a soukromi.
0/0
25.9.2001 5:03

Najdete na iDNES.cz