Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Farář ze Svatého Kopečka končí

Po devíti letech přeložilo vedení řádu premonstrátů duchovního Jakuba Berku z fary na Svatém Kopečku u Olomouce. Farář, který za doby svého působení na známém poutním místě zažil také návštěvu papeže Jana Pavla II., odchází do jižních Čech. Podle opata strahovského kláštera, Berkova nadřízeného, jsou důvodem běžné změny v přesunech na jednotlivých farách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Irena Kubešová

Devět let nelze smazat
Vážená redakce, také já patřím k těm, kteří měli za dobu působení Otce Jakuba Berky na Sv. Kopečku, možnost ho osobně poznat. Když jsem loni na nástěnce v kostele četla zápis, kde farní rada řešila mj. to, zda je vhodné, aby se v chrámu konalo tolik kulturních akcí (!), tak trochu jsem nevěřila svým očím. Nechci a ani nemohu pátrat po tom, co bylo pravým důvodem jeho odchodu. Teď by to ani nemělo žádný význam. Faktem je, že za dobu působení tohoto faráře byla na Sv. Kopečku zrealizována řada projektů a nejen kulturních. Po etapách byla obnovována cenná historická poutní alej, obnovoval se chrám včetně interiéru a prohlédlo i jeho okolí. Laskavý, vlídný, ale také houževnatý, inteligentní a pracovitý kněz, dokázal oslovit a přivést do kostela řadu lidí všech generací, věřících i "nevěřících". Přicházeli i ti, kteří by sami o sobě do kostela nevstoupili. Poutní místo na Sv. Kopečku zažilo ve své historii již mnohokrát dobu slávy i úpadku. Po listopadu 1989 to byl především Otec Jakub a jeho pomocníci a přátelé, komu se podařilo opět vzkřísit věhlas tohoto poutního místa. A jde i o věhlas mezinárodní. Sama jsem na Sv. Kopeček často doprovázela návštěvníky z Francie, Itálie, Španělska... Nedávno zde, stejně jako ostatní, našel dveře otevřené i sochař a budoucí autor sedmé olomoucké kašny Ivan Theimer. Nyní Otec Jakub odchází do Milevska s pokorou jemu vlastní. I tady se mu určitě podaří "naplnit kostel", najde tu své přátele i nepřátele. Devět let působení na Sv. Kopečku ale také nejde smazat. Většina lidi ze Sv. Kopečka a Olomouce, kteří ho znají, na něj určitě nezapomenou. Co bude dál na Sv. Kopečku? Věřím, že tu dál bude znít hudba pro všechny, dál budou přicházet lidé jako dosud. Přeji Otci Jakubovi i jeho nástupci hodně zdraví, Božího požehnání a také hodně síly. Irena Kubešová, Grégrova 6, Olomouc, 779 00
0/0
30.9.2001 10:06

iv

Otec Jakub
Je nám všem líto odchodu O. Jakuba Berky, premonstráti místo aby si udělali pořádek s farníky, raději osunou nevinného. Přejeme mu hodně štěstí na novém působišti.
0/0
24.9.2001 15:56

Najdete na iDNES.cz