Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pod horou trosek je i zlato

Pod největší hromadou trosek moderní historie se zřejmě nachází také zlato. Tuny zlata. Není ale jasné, kdy se dělníci k bankovním sejfům dostanou. Záchranné práce a odstraňování trosek v New Yorku, kde ještě před týdnem stála "dvojčata" Světového obchodního centra (WTC), nemají obdoby. I s těžkou moderní technikou je to operace srovnatelná se stavbou egyptských pyramid.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Roy

re
Ty vylízaný idiote- to je opravdu hodnotný příspěvek.Ač události v Americe odsuzuji, je to podlé a zbabělé a zase to odnesli nevinní lidé,ale ta Hirošima to je pravda to mohli američané shodit na vojenský objekt a ne na civilní město.Ještě kté historii myslím že k nim také patří vyvraždovaní indiánských vesnic federálnímy vojáky a násilné zabírání jejich území které jim dodnes nikdo nevrátil.Plně podporuji že celý civilizovaný svět držel smutek za oběti americké tragedie,proč už ale není misto pro smutek za dvanáct milionů dětí které podle UNICEF loni zahynulo hlady? Podle mne by se měla odsoudit každá zbytečná krutost at je na jakékoli straně,tady nejde o náboženství každé je v podstatě dobré to jen člověk je krutý. PS-Někdo by mohl namítnout že atomová bomba urychlila kapitulaci Japonska to ale není dětem z Hirošimy a Nagasaki nic platné
0/0
18.9.2001 15:45

Hawran

Kapitulace Japonska
Kapitulace už byla na spadnutí, Japonsko nemělo téměř žádné prostředky, ale podle vyjádření oficiálních představitelů tehdejší americké armády šlo o to, ukázat světu sílu nové zbraně na reálném cíli - nikoli v neobydleném území, kde by musela demonstrace proběhnout po kapitulaci Japonska. Krutost útoku na Hirošimu a její opakování v Nagasaki je z dnešního pohledu prostě nepochopitelná. Ale tehdy se přece také bránila "západní civilizace" proti "barbarům", nebo ne?
0/0
18.9.2001 16:17

historik

Re: Kapitulace Japonska
Japonsko sice nemělo skoro žádné prostředky, zejména nemělo ropu, ale ještě mělo miliony vojáků, které mohlo a chtělo obětovat, i miliony vlastních civilistů, kteří by přitom zařvali také, a navíc by přitom padly i desetitisíce us vojáků. A-bomby ukončily válku o několik měsíců dříve. Čí zájmy asi měly hájit USA? US vojáků nebo Japonců? Životy Japonců měl hájit japonský válečný kabinet včasnou kapitulací (pokud možno už o několik let dříve), který ale dal přednost prodloužení války a bez bomb by se válčilo další zbytečné měsíce dál. Nebo měly USA skončit válku na hranicích japonského pobřežního pásma a nechat iniciátory války na pokoji, jako nechaly před pár lety Saddáma Husajna? Zájem US armádních špiček na vyzkoušení A-bomby naostro je pochopitelný, ale použití A-bomb nebylo v jejich rozhodovací kompetenci, a jejich postoj pro rozhodnutí prezidenta nestačil. Kdyby bomby nezachránily životy US vojáků, nebyly by použity. Vaše informace jsou z propagandistických stalinistických příruček. Z dnešního pohledu je nepochopitelná krutost japonského válečného kabinetu a jeho bezohledná lhostejnost vůči vlastním lidem, a nepochopitelná je i vaše buď naivita či levičácký antiamerický fundamentalismus. Bez USA byste dodnes zobal bolševikům z ruky, spolu s celou západní Evropou.
0/0
20.9.2001 10:42

DW

Re: Re: Kapitulace Japonska
Konečne zase jednou rozumný příspěvek. Plně s vámi souhlasím.
0/0
20.9.2001 17:56

Historik

Re: re
Kdby bomby na Hirošimu a Nagasaki nebyly použity, tak to by sice zachránilo dětem z Hirošimy a Nagasaki život, ale tisícům amerických vojáků by to nebylo nic platné. Čí zájmy asi měla hájit US vláda? US vojáků nebo japonskách dětí? Životy japonských dětí měl hájit japonský válečný kabinet včasnou kapitulací (stejně jako měl hájit životy japonských vojáků kapitulací už o několik let dříve), který ale dal přednost prodloužení války a bezu bomb by válčil další zbytečné měsíce dál. Vyvražďování Indiánů je jiná kapitola, ale za to US vojáci z II.WW už nemohli. A těch 12 milionů dětí by nemuselo zemřít, kdyby jejich vlády z politicko-sobeckých důvodů neodmítaly US potravinovou pomoc (např. palestinské děti by také umíraly hlady, ale ty dostávají US potraviny placené OSN čili opět převážně z US daní, pak sotva dorostou a vraždí hromadně Židy, ale někteří i Američany).
0/0
20.9.2001 10:24

enesad

Re: Re: re
Pokud vím, tak USA se rozhodlo pozastavit své platby OSN. Ale tahle informace je už dobrý dva roky stará, takže je už možná všechno jinak :)
0/0
21.9.2001 13:35

Martin Kabát

"největší hromadné vražda ?"
"..největší hromadné vražda v americké historii.." ? Myslím, že největší hromadnou vraždu provedli sami američané, když svrhli atomovou bombu na bezmocné obyvatele Hirošimy - zemřelo kolem 300 000 lidí (přímo a následkem ozáření).
0/0
18.9.2001 14:06

F

Re:
Ty vylizany idiote!
0/0
18.9.2001 14:11

Najdete na iDNES.cz