Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Média chybovala, ale nezklamala, tvrdí expert

Médiím lze věřit, vyplynulo z on-line rozhovoru čtenářů iDNES s mediálním odborníkem a novinářem Milanem Krumlem. Přesto sdělovací prostředky někdy chybují. "Když totiž vedle sebe několikrát odvysíláte záběry té strašné katastrofy a jásajících lidí v Gaze, tak jaký asi podle Vás bude výsledek? Nenávist. A přitom to byl jediný šot z jediného místa," odpověděl expert příkladem, kdy zrovna televize chybovala. Odpovědi Milana Krumla. NAJDETE ZDE.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Novak

Nova
Nova je cool a super. Ja tu televizi miluji....
0/0
17.9.2001 14:45

*koni*

Re: Nova
Zelezny rules!!!!
0/0
17.9.2001 14:48

Stepo

Re: Nova
Mno...pokud myslite televizor, dalo by se to pochopit..:-)) ..ale Nova..hmm...netvrdim, ze je to spatna stanice, to ne, mivaj dobry filmy, ale co se tyka zpravodajstvi, milerad si jej na teto stanici necham ujit a sleduji deni ve svete a u nas na jine. Toz tak....
0/0
18.9.2001 12:41

Sparta hooligans

Fuck off česká média
CCN, CNBC, BBC - vysílali celý den autenticky zpravodajství, naši to jenom přeložili, dali pár obrázků a celkově desetkrát jeden šot odvysílali. Bylo to i s větším časovým odstupem. Prostě české šlendriánství. Fuck off Nova - ta byla nejhorší.
0/0
17.9.2001 14:41

Petr Válek

CNN
...největší bomba je, že záběry jásajících palestinců na CNN byly z roku 1991, tedy 10let staré. Bylo to z období války v Kuvajtu...
0/0
17.9.2001 14:35

Pavel

Re: CNN
Jak to víte ?????
0/0
17.9.2001 15:01

Guang

Re: CNN
pochybuju, ale nic o tom nevím, Vy ano?
0/0
17.9.2001 15:23

Mr. Owcrope

Drastické záběry
domnívám se že drastické záběry typu "poslankyně Buzková nahoře bez" by se skutečně neměly zveřejňovat. Napomáhá to šíření paniky mezi lidmi.
0/0
17.9.2001 14:24

JV. Viden

mam sve zkusenosti
Doufam, ze tak zvani "odbornic" znaji alespon jeden svetovy jazyk !!!!!!! a stravili alespon tyden v zahranici ( sovetsky svaz do toho nepocitam).
0/0
17.9.2001 13:32

Martin

Re: mam sve zkusenosti
a proc ne??
0/0
17.9.2001 14:52

Daniel Tresnak,Praha

sedma velmoc
Vezmu-li v úvahu asi obecně nejčastější názory na média, nezbývá než zdůraznit čtyři základní směry, tj. 1) obchodní (senzace, bulvár, reklama, propagace formou rádoby nestranných odborných článků, apod.) 2) manipulační (podobné nástroje jako v minulém bodě, k tomu cílené výlevy natěšených politiků obzvláště před volbami, oslintávání významu rádoby důležitých a inteligentních jedinců, rozmazávání průšvihu jedné strany aby nebylo vidět průšvihy druhé strany,..) 3) informační a vzdělávací (důležité informace, zprávy o událostech, o vývoji cen, o zásobách zboží, o úrodě, o st. rozpočtu, odborné články,ekonomické informace,poradny..) 4) zábavní (humor, romány na pokračování, některé soutěže, hádanky,zábavné reportáže, ..) Pokud tedy vezmu v úvahu takové rozdělení (ačkoli je hrubé), rád bych se zeptal, jakým způsobem přistupuje sedmá velmoc k faktu, že je třeba udržet alespoň rámcovou orientaci čtenářů na dostatečné úrovni. Ony zmíněné oblasti se totiž vzájemně překrývají a čtenář může být spíše dezorientován než naopak, navíc dopadem tohoto efektu tím spíš manipulován. Zároveň dochází k zaměňování senzacechtivosti za snahu o úplné informování, ale také naopak. Jinými slovy, jak má čtenář poznat co je blud, co senzace a kšeft a kde se má zamysletnad přicházející informací. Pokud media dosahnou tak dokonalého prolnutí jednotlivých zaměření, především kvůli využitelnosti takového stavu, nezdá se mi v pořádku, pokud zodpovědnost za způsob pochopení předkládaných informací ponese toliko čtenář.
0/0
17.9.2001 13:23

Petr Cervenka

---
FUCK OFF NOVA
0/0
17.9.2001 13:00

Jacques

Druhá otázka...
Máme tomu rozumět tak, že mediální expert z TV Nova je cosi víc než profesionální novinář řídící se etickým kodexem? Znám jakéhosi Milana Krumla blahé paměti z redakce MS, jinak též velmi dobrého novináře. Jeho současné postavení mi však evokuje na poněkud jiné rovině formulaci z Nejisté sezóny typu konstruktivní satira... P.S.: Má opravdu TV NOVA a její redaktoři zapotřebí parazitovat na neštěstí způsobem jako se to dělo v průběhu záchranných prací pod WTC? Udělat z šesti tisíc vaků na mrtvé s notným předstihem jedenáct tisíc a stejně tak několik hodin starou informaci prodávat ústy lepé blondýnky jako žhavou aktualitu mi nepřijde jen banální a ostudné, ale hlavně perverzní... Co na to mediální expert?
0/0
17.9.2001 12:52

Václav

sedmá velmoc
Mediálně předváděné násilí....před časem, bylo to v době, kdy se ozývaly mnohé hlasy proti přemíře takovýchto předváděček v TV, mě popudil Pan V.Klaus, když prohlásil, že on to nevidí jako nějaký problém, když přece si vypne příslušný knoflík u obrazovky. Teď jsem ho slyšel, jak zmiňoval něco v tom smyslu, že se důsledky nevhodných filmů (..) také projevují...hmm. Zdá se mi neúnosně chabé, jak se zachází např. s problémy kolem sprejerů (způsobené škody), počínáním rádoby příznivců a násilníků na fotbale a jinde. U takových drobností to také začíná. Vždyť by nemělo být, pokud by byl ovšem zájem, obtížné usvědčit je při činu.
0/0
17.9.2001 12:49

Jindřich Kasal

Co zmůže sedmá velmoc? - O odpovědnosti novinářů
Není pochyb o tom, že media mají značnou sílu, ale... Záleží také na příjemcích. Jak jsou soudní, jak dovedou čtené zhodnotit. Je rozdíl mezi typoem informací. Pokud je zpráva chybná, je to vina novináře. Pokud je komentátář zavádějící, rozhoduje právě ta soudnost. Moje otázka: Domníváte se, že stížnosti např. některých politiků na novináře nepostrádají racionálno? Myslíte, že všichni novináři jsou dostatečně solidní? Odpovědězt asi nebude těžké, ale doložím jedno. Neměl by stěžovatel, který je nespokojen s čímkoliv uvádět inkriminovaného novináře jmenovitě, aby to nedopadalo jen na žiurnalisty jako na celek? Děkuji.
0/0
17.9.2001 12:44

¨Vojtěch Ripka

embargo na informace
Během úterního večera bylo vyhlášeno (americkou vládou?) částečné embargo na informace. V čem přesně spočívá, to se jistě můžeme jen dohadovat. Zajímalo by mne, jak je ale toto embargo vytvořeno, jak se podařilo zastavit média před referováním o některých věcech?
0/0
17.9.2001 12:37

jita

Re: embargo na informace
Jasně tak to je mi už jasné, že to je ten důvod, proč nikdo neřekl nic o útoku hackerů v době, kdy letadla mířila na cíl. Prý v tu dobu byl obranný systém tak dezorientovaný útokem hackerů, že by ani nebyli schopni ta letadla sestřelit.
0/0
17.9.2001 13:16

karel

media
Proč tv nova neustále šíří paniku mezi lidem a nepřesně překládá zpravodajství cnn. Pohřby hasičů se konaly již v sobotu a nikoli v nedeli jak uvedla slečna lenertová - staci, kdyby se na 10 minut zadívala na zpravodajství cnn v sobotu v podvecer. Nejvyšší stupen bojové pohotovosti také nebyl nikde vyhlášen atím méně u nás. Nevim, kde na takové informace noa chodí - možná by si napřed měli redaktoři poslechnout zprávy na primě a čt l.
0/0
17.9.2001 12:36

richelie

Re: media
Bohužel se musím připojit k názoru Karla, že TV NOVA záměrně překrucuje fakta. Také sleduji CNN live (to je v přímém přenosu) a nechápu proč, když tam hlásili, že číslo pohřešovaných je 4784, o 10 minut poté tato televizev tv novinách hlásila "přes 5000" mrtvých. A podobných příkladů je mnoho. Proč se věčně snažíte šířit paniku? Nejen, že je to neetické, ale mohlo by to občas hraničit s trestným činem.
0/0
17.9.2001 13:27

Ivo Horák

Re: Re: media
"Kardinále", mezi pohřešované se nepočítají již potvrzení mrtví...
0/0
17.9.2001 14:57

Jan Pokorný

Otázka
Jsi rád, že jsi na Nově?:))
0/0
17.9.2001 12:15

¨Vojtěch Ripka

Re: Otázka
Jsi rád, ze jsi svazák (jestli jsi ten z Radiožurnálu)?
0/0
17.9.2001 12:40

Najdete na iDNES.cz