Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Konec jistot. Musíme s tím žít

Z trosek newyorských mrakodrapů i ruin Pentagonu se včera ještě kouřilo, ale již bylo zřejmé, že útok na Spojené státy změní běh následujících roků a možná desetiletí. Pozná to každý, ať už cestuje s americkým pasem, žije na Blízkém východě nebo se jen chystá letět z Prahy do Stockholmu. Vstupujeme do éry "šedé války", která přišla po válce světové a studené. Víme už, že existuje nepřítel, ale nevíme, kdo jím je. Nemá tvář ani zřejmý cíl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Martin PETR

To je přesné
Pod to bych se podepsal. Martin PETR
0/0
13.9.2001 17:55

Xaws

Prohlédnutí?
Doufám, že po tomto stršlivém masakru prohlédnou teroristé i v ostatních částech světa a uvědomí si že takto nelze řešit své problémy a poukazovat na své požadavky. Terorismus není jen záležitostí islámských fundamentalistů. (viz Irsko, Španělsko..)
0/0
13.9.2001 12:43

PeKa

Vyborny rozbor i zavery!!!
0/0
13.9.2001 12:38

Lukáš Bílý

Opravdu skvěle napsaný článek
Většinou si příspěvky jen pročítám, ale po přečtení tohoto článku jsem nemohl zůstat pozadu. Tento článek mi mluví opravdu z hloubi duše a jen doufám, že podobný pocit mají i všichni ostatní. Je to opravdu zlomové období.
0/0
13.9.2001 11:36

Antonin Elich

Konec jistot
Jistota nebyla nikdy. Islámský terorismus nejní nic nového. V Alžíru vraždějí islámští fundamentalisti již léta, ale svobodný svět to moc nezajímalo. Každý kdo je proti vybudování islámských států, je nepřítel fundamentalistů. Témata jako Izrael, Palestina nebo Petrolej si tito sebevrahové pouze přivlastňují za účelem větší akceptance v arabských společnostech pro jejích vražedný postup. Na základě globalizace světa a individuální mobility, je dnes snadnější než dříve terorizovat svět kdekoliv. A. Elich - Hamburg
0/0
13.9.2001 10:22

Vendys

souhlasím, ale ...
... to mé ale není psáno proto, že bych chtěl souhlasit s tím, co se stalo. Spíše naopak. Asi jako civilizovaný člověk musím odsuzovat to, co se stalo. Ale myslím si, že celému světu hrozně dlouho trvalo, než se ozvalo. Cožpak nám nestačí „jen“ desítky mrtvých při atentátech na Blízkém východě, ale i v Británii, Španělsku a dalších koutech světa. To muselo zemřít několik tisíc lidí a ještě k tomu v USA, aby se svět rozhýbal. Já si myslím, že svět je strašně moc lhostejný. Ale i lhostejnost má své hranice. Ale nyní se ptám … jak má svět reagovat ? Bude na základě důkazů vyhlášena válka Afgánistánu, protože tam se ukrývá hlavní viník? Nebo je v pozadí snad někdo jiný. Ale ať je to kdokoliv, každopádně i v jeho okolí jsou tisíce lidí, kteří nechtějí válku. Chtějí žít. Stejně tak, jako to chtěli Ti, co dnes leží v troskách budov v New Yorku, stejně jako Ti, co umírali vyděšením v letadlech, která mířila vstříc smrti. Takže válečný konflikt asi není to pravé, co by měl svět vůči teroristům rozpoutat. Snad je na řešením odzbrojení světa. Ale to je utopie, přeci jen se musíme bránit. Ale je nám to něco platné. USA s nejmodernější armádou světa nedokázali zabránit tragédii tisíců rodin. A myslím, že to nedokáže žádná z armád světa. A jaký je závěr ? Jako obyčejný smrtelník musím žít ve strachu a bát se o své děti. A doufat. Doufat v to, že se svět a lidé v něm změní. Ale nástroj k tomu neznám … nejsem lékař ani politik ani válečník.
0/0
13.9.2001 9:45

Bohuslav Roztočil

Re: souhlasím, ale ...
"... přeci jen se musíme bránit. Ale je nám to něco platné." Ano, je to k něčemu. Teď zahynulo "jen" kolem 10 000 lidí (můj odhad), kdyby ale byly USA "odzbrojené", stačil by podobný počet fanatiků se saracénskými meči, vikingskými sekerami nebo čímkoliv jiným v rukou a všech 250 000 000 Američanů by už možná bylo historií.
0/0
13.9.2001 11:28

OndrejD

Jásir Arafat
Celá tato událost asi v každém z nás vyvolává skličující pocity, pocity bezradnosti a vzteku. Ovšem když jsem viděl v televizi Jásira jak je mu "líto " co se stalo , že i on daruje krev obětem neštěstí, být zemřelou obětí musel bych se v hrobě otáčet. Proč Arafat odoudil tento čin, když ty co páchají a plánují jeho "kolegové" v izraeli schvaluje a podporuje, proč protože to nebylo proti židům, protože když se nějakej magor odstřelí a zabije "jen" desítky lidí je to něco jiného, proč? A hlavně co stím když se ve jménu Islámu otevírají letní školy pro sebevrahy, kde desetiletí kluci místo hraní fotbalu "šaškujou" s plastickou trhavinou na těle. Asi jediné řešení ke začít brát extrémistické hrozby trochu více vážně, ale jak se jim bránit, postřílet?, ustoupit jejich požadakům ?, Myslím že to bude asi hlavní otázka kterou si teď musíme položit. Pro mě by rozhodování bylo celkem jednoduché, ale svět je civilizovaný.....
0/0
13.9.2001 9:10

Jan Netopil

USA se nemůže izolovat
Nelze než souhlasit a zase souhlasit. Nejvíc mě zaujal ten postřeh, že USA již nemohou svou zahraniční a bezpečnostní politiku vytvářet bez účasti dalších zemí. A na druhé straně, tyto další země by se měly postavit po bok USA a přitvrdit svoji politiku v boji proti terorismu.
0/0
13.9.2001 8:40

Mifin

Pravda a nic než pravda.... Za tento článek 1*
0/0
13.9.2001 8:24

Jirka

Naprosto souhlasím; velmi dobrý článek.
0/0
13.9.2001 7:47

Stanislav Macura

Musíme žít
Stojíme na pokraji další světové války, nyní záleží na každém člověku, jak se se budou věci dále vyvíjet.
0/0
13.9.2001 6:56

P

Velmi dobre napsany clanek! 100% souhlas!
0/0
13.9.2001 6:06

Najdete na iDNES.cz