Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Už se to nesmí stát

Jak se to mohlo stát? Bezpečnostní systém demokratických zemí je takřka bezbranný proti teroristům-sebevrahům. Muž, který je odhodlán zemřít a vzít s sebou co nejvíc nevěřících psů, vždycky provede svou. Sebevražedné útoky v posledních letech traumatizují Izrael. Jenže je tu jeden nepominutelný rozdíl. Není možné odhalit vraha, který si připne pod oděv pás granátů a jde na diskotéku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ellie

Vsichni jsme rukojmi
I pro mne byl uterni utok na Spojene Staty naprosty sok.Zvykla jsem si na USA v roli svetoveho cetnika natolik,ze mne ani nenapadlo pochybovat o jejich vyjimecnem postavenim,o neporazitelnosti a nepremozitelnosti Anmeriky.Ovsem tohle je totalni KO jejich win-win thinhing,jejich "not a member,only leader" a podobnych hesel vyjadrujich americky pohled na zivot a na okolni svet.Svet si uvedomil,ze stale vitezici Amerika je stejne zranitelna jako vsichni ostatni, a ze prave role strazce miru ji same prinesla zkaztu a na pocatku 21.stoleti si my vsichni musime klast otazku,jak tomuto teroru celit.Neb Amerika je cil nejsnaze oduvodnitelny,atraktivni,zniceni Twin Towers a Pentagonu neni pouze zalezitosti USA.Vzdyt svet se vicemene zastavil.Dotkne se to bezprostredne i nasi zeme,vlastne cela zapadni civilizace si nyni klade otazku,jak se s tim vyporadat.Neni komu vypovedet valku,protoze ac je temer jiste,ze za vsim stoji saudsky multimilionar,islamsky fanatik a zaprisahly nepritel USA Usama bin Laden,pripadna odplata ho zasahne jen stezi.Kdyz americke tajne sluzby,ktere jsou pokladany za nejlepsi na svete,nebyly schopne odhalit toto spiknuti,ono totiz unest ctyri letadla neni zrovna hracka,jsme opravneni verit,ze pachatele stihne spravedliva odplata?Nezavidim prezidentu Bushovi jeho odpovednost,at udela cokoli/vyjma toho,ze potresta skutecne teroristy,coz bude ale dalsi ruzovy sen,ze ktereho se USA probudi...Nepredstavujme si,ze Afghanistan vyda sveho mecenase,navic muslimove budou stastni,ze mohou pro sve poslani vykrvacet/,nebude to zcela ospravedlnitelne.Snad znovu zahynou tisice nevinnych civilistu,stejnych lidi,jaci zemreli v troskach Pentagonu nebo Twin Towers,ale svet to uvita,vzdyt zahynou v Afghanistanu a to neni tisice kilometru,ale miliony svetelnych let vzdaleno od naseho sveta... A kdyby neudelal nic,v coz jen tak mimochodem neverim,Bush je tim typem politika,ktery radeji udela chybu nezli dusledkem lidskeho pochybovani se vseho radikalniho pro jistotu vzda,americka verejnost,ktera byla potupena,zesmesnena,porazena a hluboce pokorena,mu to nikdy neodpusti.Neexistuje idealni reseni. Navic nejsem toho nazoru,ze jde pouhopouze o vystrahu Americe,aby zanechala vmesovani se do mezinarodnich i narodnich konfliktu.Bush zcela jasne programove rekl,ze on neni Clinton,aby se pletl do evropskych zaleyitosti typu Jugoslavie,o niz stejne vetsina Americanu,snad i ne zrovna kosmopolitni americky prezident netusi,kde se presne naleza... Je to hrozba Americe,protoze jak je vidno,islamsky radikalni svet nerespektuje ji samou jako svetovou velmoc cislo jedna a pro to,aby ji i v ocich ostatniho sveta zbavil tohoto pridomku jednou provzdy udela vse.Vzdyt co je snem kazdeho ortodoxniho muslima?Svet skladajici se z masy Allahovych stoupencu.Pokud budou mit tito kruti a nenavistni fanatici k dispozici dostatek financi,nejnovejsi technologie a fanatickou viru ve sve poslani,nebude nikomu z nas dopran klidny spanek.
0/0
14.9.2001 19:24

Lucie Krsková, Praha, Holešovice

Bůh s námi
Myslím, že tvrzení, že za všechnu tu hrůzu může politika USA nebo její prezident, který má potřebu víc než cokoliv jiného do všeho strkat nos, není na místě. Ať už je politika Spojených států jakákoli, nedává to nikomu právo masakrovat civilisty. Každopádně nám teď „jiná“ kultura předvedla, jak si představuje, že by se měli řešit problémy na světové úrovni. Kdo nařídil těm fanatiků provést takové zvěrstvo? Hodně lidem (a nejen těm nahoře) se včera zhroutil sen o bezpečnosti bytí a života na téhle planetě. Ale stále doufám, že základy, na kterých je postavena americká demokracie a s ní i spravedlnost, jsou tak pevné, že je tato událost nedokáže smést. Mám vůči přístupu USA k některým světovým událostem své výhrady, ale je pravda, že jejich víra v sebe sama je tak silná, že se vždy dokážou proti každé pohromě semknout. Amerika musí dokázat, že si něco takového nenechá líbit, nejen kvůli sobě, ale kvůli nám všem. Kdyby tahle rána zůstala bez odezvy od takové mocnosti, jakou USA bezpochyby jsou, můžeme si už potom nechat líbit všichni všechno od kohokoliv. Já osobně, když jsem slyšela poprvé z rádia informaci o nárazu letadla do WTC, myslela jsem si, že jde o upoutávku na nový film. Bohužel, nestalo se tak a po shlédnutí zpráv v televizi mi stydla krev v žilách. Co může obyčejný člověk udělat proto, aby se cítil bezpečně on i jeho děti a příbuzní? Zatím to vypadá, že jsme vydaní všanc každému fanatikovi, který si usmyslí, že by bylo fajn, povraždit pár nevinných lidí. Moje teta říká, že každý „..ismus“ je průšvih. Až do teď jsem se tomu tvrzení smála. Možná i proto, jsem poměrně mladá a komunISMUS, socialISMUS, fašISMUS a další, jsem neměla šanci poznat na vlastní kůži. Tato událost se mně sice také osobně nedotkla, nicméně mně zasáhla tak, jak doposud zřejmě žádná. Mám strach o budoucnost, budoucnost této planety, budoucnost demokracie, práva na klidný život. Můžeme se jen modlit, aby američané ve své víře ve spravedlnost udeřili na pravé viníky. I když vím, že můj hlas je nic, tak PROSÍM!! zachovejte chladnou hlavu! Bůh s Tebou Ameriko a pokud budeš vracet rány stejným způsobem, pak Bůh s námi se všemi.
0/0
13.9.2001 13:09

Bolf L. , Praha, Staré Město

Re: Bůh s námi
---ale lepší argument než modlitba s růžencem je nabitá zbraň...Ne trpně přihlížet a modlit se...než Ti islámský terorista prořízne krk...Ale bránit se i za cenu vlastního života...jako ti stateční v tom letadle, které nespadlo na Bílý dům...Tvá práva Ti nikdo nenaservíruje a - zcela určitě si je nevymodlíš....
0/0
13.9.2001 14:00

MHHK

Re: Bůh s námi
K výčtu ismů můžete zařadit i anarchISMUS a antiglobalISMUS
0/0
13.9.2001 15:10

Bolf L. , Praha, Staré Město

Apokalypsa začala v New Yorku
....západní civilizace doplácí na vlastní pokrytectví. Dlouhá desetiletí jsme tolerovali nejrůznější totality a šílené diktátory, kteří zabíjeli a dosud zabíjejí statisíce nevinných...Ale to se NÁS přece netýkalo...MY jsme jim jenom prodávali zbraně a výbušniny...a občas jim poskytli i politickou podporu v médiích nebo udělováním Nobelových cen míru...Západní civilizace zahyne na vlastní falešnou humanitu, pokud umožní i nadále lidožroutům typu Idiho Amina řečnit na shromážděních OSN a šíleným teroristům typu Jásira Arafata bude rozdávat Ceny za mír...USA si dosud myslely, že "stav neútočení" si může koupit za všemocný dolar...Ale u fanatiků to asi dlouho nefunguje...Pokud miliony umírají jinde, nikoho to příliš nezajímá....Ale stačí několik tisíc ve vlastním domě...a náhle se Amerika probouzí z růžového snu o vlastní všemoci...
0/0
13.9.2001 12:15

Pavel

Re: Apokalypsa začala v New Yorku
Dost dobře nelze žít v blátě a neumazat se, nelze hlásat demokratické ideály a striktně je dodržovat ve světě, který se jim vysmívá a snahu o zachování práv slabších považuje za slabost. Ale obrana by neměla být ničivější než útok. Humanita ve rvačce není v tom, že toho druhého nepraštím vůbec a nechám si namlátit, ale v tom, že toho druhého nepraštím více, než je nutné k tomu, aby mi už dále neublížil. Věřím a doufám, že Amerika dokáze najít útočníka a vystihnout tu správnou míru síly ....
0/0
14.9.2001 11:17

gordie

Nadávka není argument
Vindobona, když máš proti něčemu výhrady, tak řekni konkrétně proti čemu, nadávka není argument, ale ubohost. Navíc, proč jen kritizuješ a nenapíšeš svůj vlastní článek, kde by si s názory, s kterými nesouhlasíš, polemizoval nebo je vyvracel? Nehledě k tomu, že místo glos, které uznačuješ za prvoplánové (víš vůbec, co to slovo znamená?) můžeš napsat lepší. Takhle jseš pomalu na stejný úrovni jako ty fanatici, který udělali ten atentát, ti taky neposlouchají co říkají druzí. Nehledě k tomu, že většina z toho, co je v tom článku napsaná je pravda.
0/0
13.9.2001 9:47

vindobona

Re: Nadávka není argument
Milý kazateli, bohužel nemám tolik času se vybavovat po netu, píšu denně řadu článků o jiných (a přiznávámn, že nikoliv tak zásadních a vážných) problémech, tudíž o významu slov ve své mateřštině mám dost solidní přehled a narozdíl od jiných ovládám i pravopis. Můj příspěvek byl PRVOPLÁNOVĚ JEDNODUCHÝ, uznávám, že jsem jím možná nevystihl podstatu věci. Proto (pro Tebe) doplněk: Kritika kritckého pohledu není, a ani nemůže být,jednoduchým pohledem. Nicméně, pan Komárek mne "nadzvihl" už v den útoku jakámsi "prohlášením", které spolu s panem Šafrem, podle mne nevhodně voleným, příliš patetickým tónem vydali. Dnes již prvotní rozrušení opadlo, přesto onen duch zůstává. Chybí mi, pokud se má jednat o rozbor příčin, další rozměr, chybí mi souvztažnost s dalšími okolnostmi, chybí mi "objevení" něčeho dosud přehlíženého. Naopak, prakticky každá věta celého elaborátu "objevuje Ameriku". Proto považuji ono redaktorovo zamyšlení za víceméně zbytečné, psané spíše z důvodu, "aby se něco napsalo". Proto jsem si dovolil přirovnat je k oněm glosám, jež se, narozdíl od zatím publikovaných reakcí na úterní události v USA, občas předmětnému pisateli sem tam daří a sem tam i velmi daří.
0/0
13.9.2001 10:16

vindobona

Prosba
Milý pane redaktore, pokračujte, prosím Vás, ve tvorbě Vašich úchvatně vtipných, jednorozměrných a prvoplánově jednoduchých glos a NES..RTE se do ničeho ostatního. Děkuji.
0/0
13.9.2001 8:09

Ivo Horák

Re: Prosba
Když se ptali Hillaryho, proč vystoupil na Mt. Everest, řekl: "Protože tady je." Snad mohu dodat: Také proto, že to bylo možné. Stejná motivace se uplatňuje, žel, i u skutků destruktivních a barbarských. Je zajisté možno zjišťovat, jak mnozí nabádají, co vede konkrétní lidi ke krajním činům. Netvrdím, že je to neužitečné, domnívám se však, že rozhodující je statistická možnost. Důvod se už najde. Lidé sice často mluví o nebezpečné době, ale běřně neplní své povinnosti a chovají se vůbec lehkovážně. Proč? Nedejme se mýlit médii, je tomu tak proto, že žijeme ve velmi bezpečném světě. Proto lidé pracující ve stém patře mrakodrapu nemají ve skříni padák. Proto v letadlech nesedí ozbrojenec. Proto k z kurzu vybočivším letadlům nevzlétají stíhačky. Existuje úsloví "udělat díru do světa". Jestli budou lidé, za využití po právu znepokojivého rozvoje možností, dělat opravdové díry do světa, lidé si nebudou už moci žít v až infantilní pohodě, bez obav i zájmu o svět.
0/0
13.9.2001 11:35

Najdete na iDNES.cz