Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Helikoptéry s krví čekají na povel

Česko je připraveno na to, až si USA řeknou o krev. Má podrobný plán pomoci. "V Praze je v pohotovosti vojenská letka, která může okamžitě přepravit krev do postižených oblastí," řekl iDNES mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý. Krizový štáb ministerstva přes celou noc zjišťoval, kolik krve může republika Americe poskytnout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jaroslav pac

vek darce krve
v jednom z prispevku je vek darce krve uveden tak,jak to platilo pred dvaceti lety, dnes muze byt zdravy clovek darce krve az do 65 let.j.pac ABRhplus
0/0
7.12.2001 10:03

Jarmila Ondráčková

darování krve USA - reakce
Trochu bych nejdřív uvedla na pravou míru některé věci: červené krvinky se mohou skladovat 42 dnů, krevní destičky jen 5 dnů, ale rozhodně se - minimálně na transfúzním oddělení Vinohradské nemocnice - nestalo, že by se z nedostatku využití likvidovaly.Klinická plazma (to jest ne ta, kolem které se rozvířila aféra v souvislosti se SEVACEM) se naopak může při zamražení skladovat až 2 roky. Vřele souhlasím s názorem, že kritická potřeba transfúzní krve v důsledku událostí v USA by mohla a měla zvýšit motivaci k pravidelnému dárcovství krve obecně. Nikdo nikdy nevíme dne ani hodiny, kdy se může cokoli stát. Ne nutně teroristický útok, stačí vážnější havárie. Transfúzní oddělení Vinohradské nemocnice, třebaže rozhodně nemá krve nadbytek, mohlo pro případ požadavku USA vytvořit určitou rezervu právě díky svým pravidelným (již registrovaným a v základě vyšetřeným) dárcům. Je to rychlejší a účinnější, než různé pouliční odebírací akce, kdy přicházejí lidé, u nichž se neví, zda krev mohou darovat (viz pyramida zdravotní způsobilosti na našich stránkách www.tofnkv.cz)a z nichž mnozí mají v sobě vydatný oběd, protože nevědí, co je to předodběrový režim.
0/0
18.9.2001 14:18

Miluše Šubrtová

Změna provozních hodin na transfuzním oddělení Vinohrady
Pondělí,úterý,čtvrtek od 7:00 do 14:00 středa 7:00 do 17:00 pátek potom 7:00 do 11:00
0/0
17.9.2001 7:46

Miluše Šubrtová

Daruj krev ! ! !
Máte mnoho možností kde darovat krev, třeba na transfuzním oddělení na Vinohradech : Provozní hodiny: od pondělí do středy 7:00 až 14:00 a ve čtvrtek 7:00 17:00 v pátek od 7:00 do 11:00 Umístění oddělení: Vchod z ulice Ruská, zastávka autobusu 234 nebo stanice metra Strašnická a 100 metrů pěšky. Toto oddělení je jedno z nejmodernějších u nás v republice... jinak www.tofnkv.cz kde naleznete podrobné informace, ale i kontakty.
0/0
16.9.2001 19:57

Miluše Šubrtová

Daruj krev !
Asi by bylo záhodné si říci, že krev je vzácná tekutina a pokud se stane něco "výjměčného" jako ve spojených státech, rovná se to válečnému nedostatku. Při tak krátké době, po kterou se lidem v nouzi krev nedostává a ani místní krevní centra, která jsou připravena krev poskytovat v běžném provozu nejsou sto reagovat dřív než mají ve skladech zásoby, a ty si myslím nejsou zcela tak bezedné. Navíc krev se skladuje a má exspirační dobu, tak, že uschovat ji na dlouhou dobu není možné. Pomoc od nás by byla prospěšná i v době tamní nouze v Americe.
0/0
16.9.2001 19:52

Honza

Jestli to neni blbost
Samozrejme chapu spoluucast vsech s obetmi v USA, ale nemyslim si, ze je to rozumny. Domnivam se, ze pocet moznych darcu ve statech prevysuje i mozne potreby. Pripada mi to jako dalsi napad s vyvezenim hoveziho, ktere u nas nikdo nechce, naopak krve je u nas pokud vim nedostatek. Tato akce s darovanim krve do USA je dobra v tom, ze se nekteri lide nauci darovat krev a priste, az ji bude opet v CR nedostatek, snad prijdou. Jan Pergl Praha 5
0/0
12.9.2001 17:27

Dickie

Re: Jestli to neni blbost
Krve je u nás obecně nedostatek, ale přesto se občas musí likvidovat - krev po odběru má totiž životnost jen asi 40 dní a ne vždycky se ji povede spotřebovat. Takže pokud by se vyvezla třeba všechna třiceti- až pětatřicetidenní ze všech nemocnic, Američani ji v životnosti v pohodě spotřebujou a tady se nebude muset vylít. Ano, trochu to připomíná akci "hovězí", ale s tím rozdílem, že pro hovězí by tam ani nebylo využití, pro krev v Americe jo. Vždyť se tam stejně poveze, až pokud ji budou chtít. A pokud při tom někdo zjistí, že ten odběr ani až tak nebolí, ani až tak nezdrží, aby se to nedalo jednou za čas zvládnout, bude to jedině dobře.
0/0
12.9.2001 18:33

Dickie

Šla bych dát krev. Třeba hned.
Šla bych dát krev. Třeba hned. Ale poslední odběr jsem měla před měsícem a protože běžně povolená lhůta mezi odběry je čtyři měsíce, pochybuju, že by mi ji povolili až o tolik zkrátit. I kdyby to mělo být na Ameriku.
0/0
12.9.2001 17:13

wewerka

Re: Šla bych dát krev. Třeba hned.
????????
0/0
12.9.2001 18:05

Dickie

Re: Re: Šla bych dát krev. Třeba hned.
Tím chci říct, že ač jinak pravidelný dárce, pokud by se začalo "masově" dávat krev na Ameriku, já jít nemůžu, i když bych šla ochotně a ráda. Doktoři by mě k odběru nepustili, mám moc krátkou dobu od posledního odběru.
0/0
12.9.2001 18:18

Milan

Chci darovat krev. Kde, kdy, co pro to mam udelat?
0/0
12.9.2001 15:54

Dickie

Re: Chci darovat krev. Kde, kdy, co pro to mam udelat?
najít si nejbližší transfúzní stanici (snad většina okresních nemocnic, v Praze jsou jen asi tři transfúzky - Vinohrady, Karlovo nám., Střešovice. možná taky Vysočany, tím si nejsem jistá) a asi nejlíp tam zavolat, kdy jsou odběrový dny a hodiny. Pak den před odběrem nepít alkohol, nejíst tučná jídla a vypít hodně nealko nápojů (minerálka, čaj jsou asi nejvhodnější) ale Vám ostatně do telefonu řeknou taky. A pak už tam jen přijít a při odběru se moc nesložit :o). Dávat krev může každý ve věku 18-55, kdo neprodělal žloutenku a některá další závažná onemocnění (kdyžtak se taky radši domluvit s transfúzkou konkrétně). Do 21 let se dává 1x za 6 měsíců, potom muži 1x za 3 měsíce, ženy 1x za 4 měsíce. Ženy nemůžou dávat v těhotenství a nějakou dobu po porodu, ale to není Váš případ. Nemůže se dávat nějakou dobu po očkování (třeba po tetanovce), po operačních a zubařských zákrocích, mám pocit, že i po tetování. Ale pokud jste chtěl dát krev jen teď speciálně "na Ameriku", zatím jsem o žádný takhle organizovaný akci neslyšela.
0/0
12.9.2001 18:28

zalev

Dnes v 17:00 na Vaclavaku
Informace: <BR> Od Václava Marhoula:<BR> <BR> VYZÝVÁME VŠECHNY LIDI DOBRÉ VULE ABY DNES 12. ZARI v 17:00 PRISLI NA VACLAVSKE NAMESTI KE KONI ZAPALIT SVICKU JAKO VYRAZ SVE SOLIDARITY VSEM OBETEM TERORISMU. OSOBNOSTI KULTURNIHO, SPOLECENSKEHO A POLITICKEHO ZIVOTA <BR> Prosba: Pokud to bude jen tochu možné předejte tento mail všem dalším lidem, které máte ve svých adresářích Děkuji vám. VM
0/0
12.9.2001 15:05

Najdete na iDNES.cz