Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kostely by bez darů nepřežily

Vesnička malá a chudá, ale kostelík jako vymalovaný. Tak vypadá většina obcí v Olomouckém kraji. Přitom téměř na všechny rekonstrukce kostelů a kapliček se poskládali lidé sami. Třeba po desetikorunách. "Bez jejich darů by řada kostelů asi dopadla špatně," soudí Jakub Berka, farář ze Svatého Kopečka. Duchovní správci farností se shodují, že sbírky většinou předčí očekávání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

František Dobrota

Dary ?
A co darovací daň?
0/0
30.8.2001 10:11

Reno

Re: Dary ?
Církve jsou osvobozeny od placení daně darovací - § 20, odst.4, písm. b) zák. č. 357/1992 Sb. o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí, v platném znění.
0/0
30.8.2001 10:53

František Dobrota

Re: Re: Dary ?
A co jiné zájmové skupiny: zahrádkáři, dobrovolní hasiči, myslivci, ... ?
0/0
30.8.2001 14:28

Tom

Re: Dary ?
A nakopat bys nechtel ??? ;o)
0/0
30.8.2001 10:54

občan

Re: Dary ?
Darovací daň sama o sobě je hovadina. Proč má státní pokladna mít zisk z toho, když někdo někomu něco dá? Když má 100 Kč Franta (řádně zdaněných daní z příjmu), může si zato pořídit věci v hodnotě 100 Kč. Když Franta dá 100 Kč Pepovi, ten musí odevzdat darovací daň a může si pořídit o to méně. Je to normální brát si desátek (daň) z toho, že je někdo ochoten jinému dobrovolně dát, co by mohl spotřebovat sám? Já si myslím, že je to zrůdnost - na skutečné (tj. dobrovolné) solidaritě stát ještě vydělává a okrádá toho, komu se od spoluobčana solidarity dostalo. Opakem jsou soc. dávky. Stát mi proti mé vůli sebere část platu a rozdělí, aniž já mohu ovlivnit komu (třeba sousedovi, kterému se nechce pracovat a který se mi směje, jaký jsem vůl, že dřu) - i když já jsem tím, kdo hodnotu svojí prací vytvořil. Tomu říkají solidarita, ale ve skutečnosti je to státem organizovaná loupež. skutečná solidarita se však zdaňuje.
0/0
26.9.2001 13:29

Najdete na iDNES.cz