Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Z masa jde strach

Většina lidí na zprávu o další šílené krávě reaguje rozumně. "Přeci si neodepřu guláš a biftek kvůli naprosto nepatrné pravděpodobnosti nákazy! A na něco se umřít musí." Tato reakce by měla velmi potěšit státní úřady. Lidé takto hmatatelněji než v průzkumech veřejného mínění vyjadřují svou důvěru ve vládu a státní systém. Kdyby nevěřili, že testy BSE jsou profesionální a poctivé, byli by takto bezstarostní?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pavel

A rostliny snad nejsou živé?
Kdo nechce jíst maso, ať ho nejí. Ale nechápu argumenty, že je špatné zabíjet zvířata. Copak rostliny nejsou živé? Uvědomujou si vegetariáni, že když jí syrovou mrkev, pojídají živý organismus? Jenomže ona ta mrkev má smůlu, že nemá smutné oči, nemá ústa, aby mohla křičet, a nemrská sebou v hubě bolestí. A tak je to v pořádku. Je jedno, jestli jím, nebo nejím maso, vždy žiju na úkor nějakého jiného života. A tvrdit opak je jenom obrovské pokrytectví.
0/0
28.8.2001 8:41

Katka

Re: A rostliny snad nejsou živé?
Milý Pavel, kdyby jsi znal trošku aspoň přírodopis, nemohl bys říct takovou hňupovinu. Zvířata narozdíl od rostlin nemají nervovou soustavu, nemají signální centra pro bolest. Necítí bolest. Nechápu jak může někdo říct, že je mu jedno co se děje se zvířaty na jatkách???To může říct jen bezcitný sobec a snob. Ne každý prostě má to přesvědčení tak silné, že se stane vegetariánem jako já, ale není mu jedno, jak zvířata trpí. Jste podle mě ignorant.
0/0
29.8.2001 8:09

Pavel

Re: Re: A rostliny snad nejsou živé?
Tak tedy. Ano, je pravda že rostliny nemají nervovou soustavu, jakou mají živočichové. Ale to neznamená, že rostliny nemají vůbec žádnou signální soustavu. Na mnohé podněty reagují rostliny celé a tedy musí existovat mechanizmus, jak se infomace o podnětu rozšíří po celé rostlině. Jen tento mechanismus zatím není znám. Za druhé, rostliny reagují na poranění, tedy musí něco jako bolest "cítit". Že nemají centra pro bolest stejná jako vyšší živočichové nic neznamená, z podobného důvodu někteří lidé tvrdí, že bolest necítí třeba ryby. Kde chcete vést hranici, který živý organismus bolest cití a který ne (houby, žížaly, raci, ...) a co je tedy morální jíst a co ne? Za třetí, není mi jedno, jak se se zvířaty na jatkách zachází, protože špatné zacházení ovlivnňuje chuť masa a například maso ze stresovaného prasete je nepoživatelné. Já si myslím, že je nutné si vážit každého života, byť je to moucha nebo bakterie a neničit jej zbytečně. Jenomže na světě je to zařízeno tak, že vždycky přežívá jeden jedinec za cenu smrti tísíců jiných jedinců.
0/0
29.8.2001 12:56

Ivo Horák

Problém
Je faktem, že žádná z tisíců známých historických společností nebyla dobrovolně vegetariánská. Individuální rozhodnutí, spočívající v zřeknutí se masa, je v pořádku a docela sympatické. Otázka útlumu odvětví a zvláště jeho rychlosti je vážná. Se srovnáním s výstavbou dálnic nesouhlasím. Doprava osob i nákladů, stejně tak existence aut, nevyžaduje stavbu dalších dálnic. Ta je způsobem, jak omezit přepravní konkurenci a jak rozhodnout o nezvratně o způsobu života lidí.
0/0
24.8.2001 14:05

CUBA

Re: Problém
V Indii velká část lidí dobrovolně maso nejí - a ne kvůli zdraví, ale z úcty ke zvířatům, z náboženských důvodů. A přitom ind. veg. kuchyně je skvělá. Není to veganství, jí se mléko, smetana atd.
0/0
24.8.2001 15:06

Petr

Re: Re: Problém
Nejím maso 4 roky a stále žiju...divné co? Ale i bez masa se dá připravit tolik gastronomickcých chuťovek...stačí trocha fantazie.
0/0
24.8.2001 16:19

eiji

Maso?
Jíst či nejíst skutečně je otázka. Člověk, kterého zneklidňují aféry s belgickými kuřaty, slintavkou a kulhavkou a BSE, má svobodnou volbu maso nejíst. Vegetariáni mají podstatně širší možnosti náhradní stravy než během socialismu. A když se člověk sám rozhodne a přestane kupovat maso, dá tím signál trhu. A ten by se o to měl být schopen postarat. Pokud naši vládu nenapadne další "geniální" myšlenka, jako například dotovat živočišnou výrobu, jakmile poklesne poptávka po mase...
0/0
24.8.2001 11:05

Honza

Maso kontra dálnice
Ten, kdo chce vymýtit pojídání masa, musí jednak zajistit obecně přijatelnou náhradu (ne každý zbožňuje brokolici s neslaným květákem), druhak řízeně zlikvidovat chov hospodářských zvířat. Musí také znát odpověď na otázky typu: Co budou dělat lidé v oboru doposud zaměstnaní? Kdo a za co bude udržovat plochy, doposud pro chov hosp. zvířat potřebné? Kdo bude kontrolovat, že tajně nechovám králíka? Jak za to budu potrestán? Atd.? Paralela s výstavbou dálnic je nasnadě - nechci dálnice, tudíž musím vědět, jak zajistím dopravu osob a nákladů. Jak zlikviduji miliony automobilů. Kde zaměstnám prcovníků z výroby automobilů. Atd. Závěrem - tyto snahy silně připomínají VŘSR!
0/0
24.8.2001 8:58

Milan Kynický, Velké Pavlovice

Re: Maso kontra dálnice
Pan Honza evidentně uvažuje v dimenzích státního plánovače. Jedná se nepochybně o nesmírně aktuální problém, vždyť "vymýtit pojídání masa" chce dnes kdekdo. Přítel dálnic a šniclů. Každý kdo má jiný názor je najivní hlupák, který o složitosti a šíři daného problému nemá ani páru.
0/0
24.8.2001 21:51

Najdete na iDNES.cz