Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

O vepře v kravíně se vede boj

Zápach, špína, hmyz, při prudších deštích po silnici kolem rodinných domků tekoucí kejda, tedy dobytčí výkaly - to vše v poslední době pořádně hýbe žlučí obyvatelům části Ráječka na Blanensku. Poukazují na to, že zemědělci z družstva bez jakéhokoliv upozornění do bývalého kravína umístili prasata.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jiří Havelka

Hospodářská zvířata na venkově.
A kde by ty prasata a krávy měli žít. Lidé se stěhují z měst na venkov a přitom vyžadují aby se hospodářská zvířata stěhoval z venkova,... ale kam? Sám bydlím za Prahou, ve vesnici, kde byl prosperující jateční dobytek. Dnes tam není, protože obecní zastupitelstvo odhlasovalo povolení pouze na 10 kusů dobytka. Někdy mi to zní jako pohádky z bylo nebylo.
0/0
9.8.2001 16:10

David Novohradský

Re: Hospodářská zvířata na venkově.
Souhlasím s panem Havelkou a s jeho myšlenkou, že hospodářská zvířata na venkov patří. Problém v Ráječku je však zcela jiný a nevím, zda p. Havelka četl článek důkladně. V Ráječku jsou zvířata chována za absolutně nevyhovujících podmínek v objektech, které ani na tak rozsáhlý chov neby zkolaudován! Prasata tam provozovatel chová v objektu skladu strojů a dále v bývalém kravíně, kde je z hygienických důvodů povoleno chovat dobytek v podstatně menším množství, než je současný stav. Neznám přesná čísla, ale vím, že se jedná o počet kusů v řádech desítek a ne stovek ! To je zásadní rozdíl. Protože případ chovu prasat v Ráječku znám trošku detailněji, musím říct, že bych radil každému ochránci zvířat se tam zajít podívat v jakých podmínkách žijí. Skutečně to hraničí se zákonem na ochranu zvířat, protože stovky prasat žijí doslova v blátě a špíně, nikdo se o ně nestará a když nějaké uhyne, je pohoženo vedle objektu kravína třeba několik dnů. Myslím si, že akciové společnosti, která chov nelegálně provozuje, nejde o žádnou ekologii a uchování "tváře venkova", ale jen a pouze o ZISK za každou cenu! Takové jednání ale v dnešní moderní době je naprosto nepřípustné! I když v Ráječku nebydlím, byl jsem několikrát svědkem toho, jak za deště obyvatelům stékala prasečí kejda téměř "do obýváku", nehledě na zápach, který je v Ráječku takřka neustále cítit. Jsem přesvědčen, že kdyby a.s. ZERA, majitel objektů, dodržovala zákon, nic podobného by se nedělo - stačí jen dodržovat povolený počet kusů a především chovat ta zvířata, pro jejichž chov byl objekt zkolaudován, totiž krávy. Obyvatelé Ráječka, když začali s výstavbou svých rodinných domů, o kravínu věděli a museli to respektovat. Jeho majitel však naprosto změnil jeho využívání (nelegálně) a to už respektovat nechtějí ani nemohou. Proto podali i stížnost pro porušení zákona! Případně Vám, pane Havelko, radím osobní návštěvu - objekt je nehlídaný, neoplocený, můžete se po něm "porozhlédnout"...
0/0
12.8.2001 14:52

Najdete na iDNES.cz