Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Proč se to stalo?

Janovské násilí skončilo, pachuť a zmar přetrvávají - a nevyhnutelné hledání viníka začíná. A tak se dozvíme, že politici skupiny G8 jsou odtrženi od lidí, a že když nic nevyřešili, neměli se vůbec scházet. Vypadá to velmi logicky. Než to však odkýveme, počítejme nejdříve do deseti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ivo Horák

O čem svědčí násilné demonstrace?
Příspěvek Aleše Mullera přijímám. Přesto bych chtěl uvést srovnání s bouřlivým rokem 1968 v západní Evropě. Není to také tak, že cca 1x za generaci se objeví chytlavá idea (po letech již stěží srozumitelná), která zapálí oheň vášní a touhy po seberealizaci? Není to tak trochu jako s graffiti? Pohnutka by mohla znít: Konáme to, při čem je nás hodně vidět a čím představujeme konečně pro svět problém. Nejsou tyto demonstrace spíš o problémech jejich účastníků než o špatnosti světa. P.S.: Nemyslím si ovšem, že svět je zrovna dokonalý.
0/0
25.7.2001 18:45

AM

Spatny clanek, spatny pristup
Tak spatny clanek jsem dlouho necetl na techno strankach. Nazory jako tento maji takovy zajimavy odstin, "hlavne poradek a vasimi navrhy, kritikou, problemy se nebudeme zabyvat, protoze tamhle vzadu nekdo hodil cihlou a navic nejste oficialnimi ucastniky, tak drzte hubu". Clanek jednostranne nadbiha politikum a odsuzuje marginalni cast demonstrantu a nad hlavnimi protesty se nezamysli. V Janove bylo cca 200.000 demonstrantu a jen mala cast "hazela cihlou", ostatni poklidne demonstrovali. Tuto obrovskou cast klidnych demonstrantu prechazi novinari (i politici) mlcky. Jenze, jejich nektere ozadavky maji hluboke jadro a nezamyslet se nad nimi je krajni chyba politiku, novinaru a obcanu. V Janove byly dve skupiny falesnych hracu: demonstranti s cihlou v ruce a rokujici politici. Prvni rozbijeji, druzi zbuhzdarma prosutrovavaji penize svych danovych poplatniku. Ty pozadavky poklidnych demonstrantu, byt nekdy lehce nestrukturovane, nesmyslne ci naivne recene, se prehlizeji prestoze v nich je nejvice otazek, na ktere by se mely hledat odpovedi. A tak pod primitivnim rozborem jako je v tomto clanku, dal provadejme dlouhodobou sebevrazdu zivocisneho druhu Homo Sapiens a nezamyslejme se nad realnymi problemy, nad dlouhodobym prezitim naseho druhu. Jako ostatnich 99.5 % druhu, ktere se ukazaly jako nevyhovujici a neschopne preziti, priroda vyradi ze povrchu zeme i nas. Ales Muller, Praha
0/0
25.7.2001 15:02

Ivo Horák

Otázka pro kritiky globalizace
Ptám se upřímně: Co to je globalizace? Jsou její odpůrci nešťastní z rozmachu mobilních sítí či z leteckého provozu mezi kontinenty a obé za sebe odmítají? Nebo jim jde o zachování technikou dále neproměňovaného způsobu života v rozvojových zemích? Nebo si naopak přejí, aby poslední pasačka koz v Mali vlastnila mobil maximálně 6 let po Viktoru Koženém? Fakt nevím. Napište mi to někdo.
0/0
24.7.2001 17:06

Wladyslaw Šumavský

Řadím se do řady klanících se géniu
Vy, pane Vodičko a jistý brouk Pytlík víte opravdu všechno. Nedivím se, že Vás za to jistě dobře platí. Hluboká poklona. Pane Havelko, už jste se někdy pokusil poznat názory a cíle demonstrantů přímo od nich? Asi byste byl překvapen a hlavně byste pak nebyl závislý na informacích geniálního pana Vodičky. Ti "hodní strejdové" z G 8 slouží "možná" úplně někomu jinému, než mě, Vám a podobným lidem. "Možná" asi tak jako pan Vodička.
0/0
24.7.2001 16:39

Jirka Pešan

Re: Řadím se do řady klanících se géniu
Pane Šumavský, názory a cíle toho, co vy nazýváte demonstranty, jsme měli možnost poznat přímo od nich všichni. Vlajky se zločineckými symboly, zbraně, zápalné láhve, propracovaná válečná taktika - snad jsem na nic podstatného nezapomněl. Máte naprostou pravdu, že ti "hodní strejdové" z G8 slouží někomu jinému než vám, mě a podobným lidem. Oni totiž slouží především občanům členských států G8, kteří si je ve svobodných volbách zvolili. Já mám dojem, že politický systém založený na svobodných volbách je ten hlavní cíl, proti kterému to, co vy nazýváte demonstranty, bojuje.
0/0
25.7.2001 13:03

Provokace pravice

Re: Re: Řadím se do řady klanících se géniu
Vážený pane, jste si jistý, že násilí je dílo demonstrantů? V Praze jsem na vlastní oči viděl zuřit policisty převlečené za demonstranty (stál jsem blízko uniformovaných policistů, ke kterým si chodili ti převlečení za anarchisty pro instrukce) že jim nadřízení zakázali zasáhnout proti rozbíjení výloh McDonald na Václaváku. Totéž se evidentně dělo v Janově. Někdo prostě potřebuje, aby se při demonstracích rabovalo a lidi dostali na demonstranty vztek. Jistě jste si přečetl, že v Janově měli policajti k dispozici plán rabování předem. Byl to ale plán neofašistů a ne demonstrantů. Policie na místech rabování nezasáhla, zato surově zmlátila pokojné demonstranty. Je to stará dobrá Hitlerova metoda z přepadení Polska. Dokonce účast (neo)nacistů je o historicky ověřená a osvědčená.
0/0
28.7.2001 8:20

Jirka Pešan

Re: Re: Re: Řadím se do řady klanících se géniu
Vážený pane, o vašich tvrzeních nemohu diskutovat, protože o nich nich nevím. Proto je považuji pouze za vaše tvrzení. Jako jméno jste uvedl "provokace pravice". O jaké pravici mluvíte? Nazýváte (extrémní)pravicí fašismus a národní socialismus? Víte vůbec čím je charakteristická "pravicová" a naopak "levicová" politika? Fašismus i národní socialismus (zkráceně nacismus) jsou kolektivistické ideologie vycházejícího z dělnického hnutí! Vážně se domníváte, že toto je charakteristické pro pravicovou politiku? Když už chcete fašismus a nacismus zařadit na pravo-levé politické spektrum, pak má místo jednoznačně nalevo. Nedokáži určit co je víc (extrémněji) nalevo, zda komunismus, anarchismus, fašismus nebo nacismus. Rozhodně mají k sobě ale hodně blízko. Proto se také tak nenávidí, protože soupeří a stejné oběti-stoupence(-voliče). Právě proto mi je srdečně jedno, jestli tam byli anarchisti, komunisti (ty jsem v televizi viděl), fašisti nebo (neo)nacisti, se všemi se měla státní moc po zásluze vypořádat. Když na to očividně nestačila policie, měla zasáhnout se vými prostředky armáda.
0/0
30.7.2001 14:55

Wladyslaw Šumavský, Praha

Pravice a nacismus
Můžete mi říct, proč Hitlera financovali němečtí průmyslníci? Chtěli snad zavést v Německu komunismus a sami sebe znárodnit? Nebo to chcete popřít? Kdo ho dostal do pozice kancléře? Nebyli ti pánové (průmyslníci) propírání i v Norimberku? Veletoč, který se s nacismem v tisku provádí je opravdu dost snadno vyvratitelný. Stačí se o to trochu zajímat. Uvědomujete si, že tak jak to policie praktikuje naprosto odrovná jakoukoliv šanci se bránit na základě svobody shromažďování? Provokatéry můžete poslat i na průvod klubu za starou Prahu.
0/0
30.7.2001 17:37

Jirka Pešan

Re: Pravice a nacismus
Otázka proč NSDAP finančně podporovali němečtí průmyslníci je trochu složitější. Museli bychom vycházet z výsledků První světové války a Versailské smlouvy, která byla pro Německo tak nesmyslně tvrdá, že "vyprodukovala" Hitlera. Ujišťuji vás ale, že podporování určité ideologie průmyslníky jí ještě nedává punc pravicovosti. Trochu se vám asi ty extrémně levé proudy pletou! Nacismus nechce dosáhnout komunistické společnosti a vyvlastňovat (znárodňovat) majetek. Máte pravdu, že stačí se o to trochu zajímat a ne tupě přijímat komunisty zavedený blud o fašismu a nacismu jako extrémně pravicových ideologiích. Pravicovost se v principu s kolektivismem navzájem vyvrací ať o tom novináři píší co chtějí. Trváte sktečně na tom že: "...policie naprosto odrovnává jakoukoliv šanci se bránit na základě svobody shromažďování..."? Kde je svoboda těch lidí, kteří v oněch "napadených" městech bydlí, parkují svá auta, provozují obchody? Jak souvisí svoboda shromažďování s ničením cizího majetku a pouliční válkou? Skutečně jste tak naivní=hloupý a věříte, že se pokojní a mírumilovní manifestanti stávají obětí provokaterů nastrčených policií? Znovu musím konstatovat, že vaše nahlížení na demokracii je více než svérázné.
0/0
31.7.2001 11:25

Wladyslaw Šumavský, Praha

Re: Re: Pravice a nacismus
Není jenom německý nacismus. Stejnou podporu měli podobní antilevicoví a antidemokratičtí dárečkové ve Francii, v Itáli, ve Španělsku. Nevím kdo má v hlavě zmatek. Rozhodujícím znakem levice v té době byl vztah ke vlastnictví výrobních prostředků, takže pokud byl Hitler levičák, měl by asi znárodňovat. Kdyby Vás ten pán mohl slyšet, kam jste ho zařadil, asi by Vám to dost srozumitelně vymluvil. Věřím, že to slyšíte nerad, ale dokud nevyjely německé tanky na západ měl Hitl. silnou podporu i u francouzských vyšších vrstev. Těšili se, že i u nich si to vyřídí s pomocí hnědých hochů s levicovou (socialistickou) vládou. V podstatě z toho důvodu, prakticky bez boje, Francii Hitlerovi vydali.
0/0
31.7.2001 16:07

Jirka Pešan

Re: Re: Re: Pravice a nacismus
Tak znova: Charaktristikou levicovosti nebo pravicovosti ideologie není a nikdy nebylo ani nebude to, kdo kdy její momentální představitele finančně podporuje. Jestli určitá skupina finančníků a průmyslníků podporuje jedny extrémní levičáky v boji proti jiným extrémním levičákům, tím z nich ještě nedělají pravičáky. Nevím o tom, že by se Hitler označoval za pravicového politika, ale i kdyby, tak politická orientace je definována jinými znaky než vlastním tvrzením. U nás KDU-ČSL sama sebe prohlašuje za středo-pravou stranu a v praxi provozuje jednoznačně levicovou politiku.
0/0
31.7.2001 16:26

Ondřej Kunc, Uherské Hradiště

Ponížená poklona
Vážený pane Vodičko. Velmi Vám závidím. Vždyť být obdařen rozumem, jenž v několika málo větách dokáže postihnout charakter a motivace několika set tisíc lidí, spravedlivě je pohanět a dokázat jim jejich mírně řečeno nedostatečný rozhled, je pro nás, obyčejné smrtelníky, důvodem k velkému obdivu i závisti. Pokud je takový duch obdařen i tak velkým srdcem, jak dokazují Vaše slova soucítící s janovským oblíčením frustrovanými politiky, nemohu nevykřiknout: Hle, toť člověk, toť novinář, jehož globální rozhled hvězd se dotýká.
0/0
24.7.2001 11:57

Jiří Havelka

Re: Ponížená poklona
Pokud to nebyla ironie, co jste napsal a jako ironie to zní, pak s vámi souhlasím. Skutečně pan Vodička má částečně pravdu a postihl to velmi pěkně i když některým problémům se vyhýbá. Byl bych poněkud tvrdší. Kroky těch anti ve skutečnosti znamenají že možné pozitivní změny jsou odsouvány s odvoláním, že pokud se okolí takto chová, patrně ani změny nechce. Představme si jen kolik by zbylo na třetí svět, kdyby bylo možno ušetřit na bezpečnostních opatřeních a kdyby se polovina jednání netáhla v duchu co dělat příště aby se nic podobného neopakovalo. Jsem dokonce přesvědčen (na základě toho co jsem v Praze viděl) že bojové gerily jsou nasazovány právě proto aby se pozornost odváděla od toho co je skutečným problémem. Škoda že můj vlastní rozhled mi nedovoluje polemizovat na téma co je skutečným problémem.
0/0
24.7.2001 12:10

Najdete na iDNES.cz