Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Extremisti protestovali před ambasádou

Proti násilí, kterého se podle odpůrců globalizace dopouštěla policie při summitu G8 v Janově, protestovali i čeští anarchisté a mladí komunisté. Před italskou ambasádou v Praze se jich sešlo asi čtyřicet. Požadovali potrestání policistů za násilí při demonstracích. Komunisté předali velvyslanci dopis, ve kterém žádají rezignaci italského kabinetu. Skupinka anarchistů držela minutu ticha za demonstranta, kterého v Janově zastřelili policisté.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Wladyslaw Šumavský, Praha

Ještě chcete střílet? Tak prosím, ale do těch pravých.
27.7. 2001 Titulní strana - strana 1 Policie znala před G8 plány provokatérů Řím (Od našeho spolupracovníka) - TISKNI ČLÁNEK POŠLI EMAILEM Nejhorší násilnosti při uplynulém summitu v Janově byly zcela cílenou provokací, jak vyplývá z nově zveřejněného dokumentu, který vypracovali poradci šéfa janovské policie. Co však Italy šokuje ještě více: policii tyto varující signály nepřiměly k žádné akci. Rozsáhlý policejní dokument, který včera zveřejnil janovský deník Il secolo XIX, velmi konkrétně hovoří o plánech pravicových extremistů narušit klidný průběh protestů. Skupiny, mezi nimiž jsou nejznámější Forza Nuova (Nová síla) a Fronta Nazionale (Národní fronta), otevřeně plánovaly diskreditaci demonstrantů. "Mají v úmyslu zahájit akci, v jejímž rámci skupina třiceti bojovníků vyvolá mezi antiglobalisty nepořádky a zaútočí tvrdě na policii," uvádí se v policejní zprávě. Zpráva se věnuje i velmi podrobným detailům. "Z Turína má přijet stovka 'černých mundúrů', z Milána dalších sto padesát," líčí se tu nástup provokatérů, kteří chtěli vrhnout temné světlo na odpůrce globalizace. Současně se přesně popisují místa, kde proběhnou střety. A ta věrohodně korespondují s těmi, kde opravdu k násilí došlo. Co je však Italům podivné: ani tyto zjevné náznaky nepřinutily policejní aparát k odpovídající reakci. Italská média proto podsouvají myšlenku, že policisté mohli mít zájem na vypuknutí střetů, aby mohli ospravedlnit pozdější tvrdý zákrok. Policejní představitelé ovšem něco podobného odmítají. Levicová opozice však okamžitě vycítila dobrou šanci k útoku na nový kabinet. Předseda klubu Demokratické levice v italském Senátu Gavino Angius požádal o okamžitý komentář ministra vnitra Claudia Scaloji. "Dokument byl sepsán několik dní před summitem a to vrhá temný stín na práci informačních služeb," prohlásil Angius. "Proto je zapotřebí, aby ministr stanul před parlamentem. Ukazuje se, že naše žádost o jeho rezignaci byla oprávněná," tvrdil. Ústavní výbor sněmovny, kde má převahu pravice premiéra Silvia Berlusconiho, zatím podobné protesty zametá pod stůl. "Předložíme návrh na ustavení vyšetřovací komise," nevzdávají se však představitelé socialistů. Čerstvé odhalení staví italskou policii do skutečně nepříznivého světla. Janovský soud navíc ve stejné době požádal italskou policii o předložení kompletního seznamu policistů, kteří se v noci ze soboty na neděli zúčastnili bleskového útoku ve škole, kde byli ubytováni členové antiglobalistického hnutí. Stále častěji zaznívá názor, že útok proti štábu protestujících, Janovskému sociálnímu fóru, které sdružilo stovky organizací, byl přehnaně tvrdý a neopodstatněný. Po smrti Carla Giulianiho, mladého demonstranta, se pohlaváři z řad odpůrců globalizace shodli na tom, že je zapotřebí se propříště jednoznačně distancovat od tvrdého jádra, které vyvolává krvavé střety. Policisté odhadovali, že z celkového počtu 150 000 protestantů tvořili tito lidé asi tři tisíce. Autor: JOSEF KAŠPAR
0/0
27.7.2001 14:55

Wladyslaw Šumavský, Praha

Pravicová provokace
Policajt jako kat. Demokracie, nebo reálný socialismus naruby? Místo komunistů antikomunisti, to je demokracie? Místo prosazování práva nálepkování odpůrců a jejich zpracovávání policejními pendreky bez soudů přímo na ulici? Navíc na základě provokací neofašistů, o kterých je policie informována předem, a které tudíž vědomě využívá? Kdo bude na řadě příště? Třeba Židé? Místo komunistické propagandy a lhaní v novinách pravičácká ultraliberální propaganda,lhaní a selekce zpráv v dnešních médiích? Kvůli tomu jsme dělali listopad? Vypadá to, že na komunistech dnešním milovníkům moci nevadila ani tak totalitní, zhovadilá metoda vládnutí, tu by řada z těch dnešních nejraději praktikovala také, jako spíš jejich osobní neúčast na moci a ziscích, které přináší. Všichni ti, kteří dnes chtějí do demonstrací střílet, tak jak to před lety udělali komunisti v Polsku nebo v Maďarsku, si mohou s komunisty tak akorát podat ruce. Pokud to nejsou ovšem otevření příznivci jim podobných fašistů. Že, pánové. Nevěřím, že nechápete, že profesionální policista, placený z daní občanů, není panský dráb, jehož úkolem je vytlouct nesouhlas s chamtivou a bezohlednou vládou lidem z hlavy, ale zabránit porušování demokraticky přijatých zákonů, a pokud už se tomu zabránit nedá, zadržet pachatele a předat soudu. Mstít se bítím člověka na zemi, nebo spoutaného na služebně, nebo dokonce trestat smrtí? To není policista, to je všem svobodným lidem nebezpečný kat. Pokud je rozčilený, že si ho někdo dovolil napadnout, ať nedělá policii a jde raději k baletu. Navíc vědomě nemlátí toho, kdo rozbíjí výlohy ale úplně někoho jiného, někde jinde. Přece nebude mlátit spřáteleného provokatéra. Toho potřebuje jako záminku k mlácení skutečných demonstrantů. Na ulici je policista proto, že tam dochází a bohužel vždy bude docházet k násilí. Které má posoudit a potrestat soud. Ten se ovšem bude samozřejmě zajímat o to kdo je provokatér a kdo co skutečně provedl. Skutečný policista - ne kat by násilí demonstranta zastavil, třeba i výstřelem do nohy, ramene (střílel z metrové vzdálenosti) a pod. V žádném případě není oprávněn popravit člověka dvěma, výstřely z besprostřední blízkosti do hlavy. Střílel dvakrát, z bezprostřední blízkosti a do hlavy. Chtěl tedy vědomě zabít. Ne zastavit útok. Ale vám se zabíjení lidí přece líbí. Vy to schvalujete a požadujete. Pokud by někdo z bolševických policajtů v listopadu 1989 přejel smrtelně zraněného demonstranta transportérem svolával by americký prezident snad schůzi OSN. A dnes? Ale co chceme, když máme v televizi takové vymoženosti jako je přímý přenos z "humanitního bombardování". Pravda a láska asi nebude podstata tržního uspořádání lidské společnosti. Je to jenom další z podvodných, zastíracích názvů staré známé panské lumpárny. Kterou vy svojí hloupostí podporujete.
0/0
27.7.2001 14:50

Radek

nezávislé informace
nezávislé informace v italštině a angličtině naleznete na http://italia.indymedia.org
0/0
27.7.2001 11:21

Nemo

Jak vlastně bylo ?
Opravdu by mne zajímalo jak to doopravdy bylo a nemám vubec utvořen konečný názor. Před ukvapenými závěry doporučuji přečíst si nějaný, trochu objektivnější tisk, než jsou naše manipulovaná média. Kdo umíte německy, zkuste třeba www.derstandard.at a obávám se, že i pro ty nejskalnější přátele tvrdé ruky to bude alespoň námět k zamyšlení. Mimochodem již samý titulek článku je silně manipulativní. Podsouvá názor, že ta či ona skupina je extrémisty. Ale to, kdo ve skutečnosti demonstroval (což je formálně příčinou napsání článku) se dovíme až malými písmeny uvnitř článku. Neříkám to pro lásku k některé ze stran, ale objasnění svého postoje k médiím a metodám, které na náš mozek aplikují. Je to psychologický výpočet. Zítra už zapomenete, co jste četli o jakési praštěné demonstraci, ale budete si zatraceně dobře pamatovat, že příslušné skupiny jsou extrémisté.
0/0
26.7.2001 18:41

Pavel Budil

Rudé svině
všech zemí, spojte se. Myslím, že tato zvířata svých chováním naplnila skutkovou podstatu trestného činu propagace hnutí atd. Kdyby něco podobného udělala pravice, byly by kordony policistů až na Smíchov...
0/0
23.7.2001 19:20

Pepa

Re: Rudé svině
Pravice jako ODS, jo ?
0/0
24.7.2001 14:26

Yaroukh

Neverim svym ocim ! :o)
Tak to je sila. :o))) A zitra budou fasouni protestovat proti rasismu. ;o))
0/0
23.7.2001 18:51

petr

Navrh
Navrhuji jako potrestani tech nejpokojnejsich demonstrantu inhalaci slzne verze Zyklonu B a perforaci rekta policejnim obuskem o nejtlustsim prumeru !
0/0
23.7.2001 17:10

Tomas Holek, Ostrava

Slusni lide chvali italske policisty
Vyzyvam Italii k tvrdemu potrestani anarchistu a teroristu
0/0
23.7.2001 14:23

Mates

Re: Slusni lide chvali italske policisty
S tím mi nezbývá než souhlasit. Neměl co útočit na veřejného činitele. Kde vůbec bere někdo drzost házet po policistech ve službě kamením či čimkoliv jiným??? Kde to jsme? V pravěku?
0/0
23.7.2001 16:43

Najdete na iDNES.cz